PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημμα με Asterisk Trixbox free pbx



foncastel
06-12-06, 10:57
Καλημέρα,

Θα ήθελα τη βοήθεια σας για το έξεις πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Έχω εγκαταστήσει σε ένα PC Asterisk με Trixbox free pbx. Εσωτερικά τηλέφωνα δουλεύει μια χαρά. Για εξωτερικές κλήσεις χρησιμοποιώ το i-call της Altec. Ενώ έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις κανονικά και έχει κάνει register μόλις πάω να κάνω κλήση παίρνω το μήνυμα (all circuits are busy try again later). Σε τι μπορεί να οφείλετε αυτό ? Πως μπορώ να το λύσω?

BoGe
06-12-06, 11:13
Δηλαδή δούλευε κανονικά, και ξαφνικά στο παρουσιάζει αυτό;
Επειδή κάποιες φορές έχει πρόβλημα το iCall, δοκίμασες να δοκιμάσεις με κάποιο SoftPhone ή ΑΤΑ να συνδεθείς απευθείας στο iCall να βεβαιωθείς ότι δεν φταίει το asterisk;

foncastel
06-12-06, 12:13
Όχι το i-call είναι ρυθμισμένο και δουλεύει κανονικά με μια αναλογική συσκευή που έχω συνδεμένη πάνω στο fritzbox όταν όμως πάω να βγάλω εξωτερική γραμμή από το κέντρο που έχω στήσει παθαίνω αυτά που είπα πιο πάνω.

sdikr
06-12-06, 17:16
Όχι το i-call είναι ρυθμισμένο και δουλεύει κανονικά με μια αναλογική συσκευή που έχω συνδεμένη πάνω στο fritzbox όταν όμως πάω να βγάλω εξωτερική γραμμή από το κέντρο που έχω στήσει παθαίνω αυτά που είπα πιο πάνω.

το έχεις με καρτουλές isdn;

στο cli το zap show channel 1 (2,4,5) τι σου βγάζει;

ditheo
08-12-06, 13:29
στο register string τί έχεις γράψει;

foncastel
08-12-06, 14:42
Να σας εξηγήσω τι έχω κάνει. Έχω κάνει μια συνδρομή εδώ και καιρό στο i-call της Altec. Έχω σπίτι μου έναν voip router annex A και συγκεκριμένα το fritz box fon και τον έχω ρυθμίσει και έχει κάνει register. Έτσι έχω συνδέσει τις τηλεφωνικές μου συσκευές επάνω στο router και παίρνω τηλέφωνα voip κανονικότατα. Σε ένα pc έστησα Asterisk Trix box free pbx το οποίο το έχω ρίξει επάνω σε ένα switch. Επάνω στο switch είναι και οι τηλεφωνικές συσκευές και ο router. Εσωτερικά τηλέφωνα κάνω μια χαρά το κέντρο δουλεύει μια χαρά. Βάζω τα πρωτόκολλα στο Trix box free pbx και ενώ παίρνω το μήνυμα ότι είναι register μόλις κάνω εξωτερική κλήση πχ αστική, υπεραστική κτλ με κόβει και λαμβάνω το μήνυμα (all circuits are busy try again later). Τι μπορεί να φταίει?? Ξέρει κανείς τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω. Για να σας βοηθήσω περισσότερα να αποστείλω τι ρυθμίσεις εχω κάνει στο Trix box free pbx?

ΥΓ: Διευκρίνηση στο pc που έχω στήσει το Trix box free pbx δε χρησιμοποιώ καρτούλες pci isdn η pstn. Πιστεύω να έχει γίνει κατανοητό από τη παραπάνω περιγραφή πως είναι στημένο όλο το σύστημα.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων

BoGe
08-12-06, 16:10
το έχεις με καρτουλές isdn;

στο cli το zap show channel 1 (2,4,5) τι σου βγάζει;

Για να κάνει εξερχόμενες σε VoIP πάροχο (συγκεκριμένα iCall) δεν χρειάζονται οι κάρτες.

tbl
09-12-06, 02:22
[icall]
type=peer
username=USER
secret=PASSWORD
fromdomain=sip.i-call.gr
fromuser=USER
insecure=very
host=sip.i-call.gr

nevrodion
10-12-06, 09:42
Παρότι δεν έχω ανοιχτό το τυρίξμποξ στο γραφείο θα προσπαθήσω να σου δώσω μια ιδέα. Λογικά στην κονσόλα θα σου βγάζει net congestion ή κάτι τέτοιο. Υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί να στείλει ή να λάβει σωστά πακέτα. Τσέκαρε ρυθμίσεις στο ρούτερ για τις πόρτες. Και κάπου στο config που παίζει κάτι που έχει σχέση με NAT και ips. Νομίζω πως είναι κάτι με uses NAT. Επίσης αν θυμάμαι καλά μπορείς εκεί να βάλεις κατευθείαν την εξωτερική ip. Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ κάτι παραπάνω.

foncastel
10-12-06, 14:38
Σας ευχαριστώ όλους ειλικρινά για την άμεση ανταπόκριση σας. Το ψάχνω με αυτά που με συμβουλέψατε και μόλις βρω κάτι θα το δημοσιεύω

sdikr
10-12-06, 15:23
Εχείς κάνει το trunk;
το έχεις περάσει στο Outbound routes μαζί με το τι κλήσεις θα περνάν απο αυτό;
Ακόμα στο config edit, στο sip_nat.conf πρέπει να ορίσεις


nat=yes
externip=your external IP
localnet=your asterisk boxes internal IP/255.255.255.0
canreinvite=no

foncastel
15-12-06, 11:27
Καλημέρα σε όλους,


Να με πάλι. Όλα καλα με το Asterisk Trix box free pbx. Έχω κάνει register 3 παροχους και βγάζω εξωτερικές γραμμές χωρίς πρόβλημα. Το πρόβλημα τώρα εστιάζεται στις εισερχόμενες κλήσεις. Ξέρει κανείς τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στο sip config για να λαμβάνω εισερχόμενες κλήσεις?

tbl
15-12-06, 15:18
sip.conf:
register => USER:PASSWORD@sip.i-call.gr

[icallin]
type=user
username=USER
fromdomain=sip.i-call.gr
fromuser=USER
insecure=very
host=sip.i-call.gr
context=from_icall


Επίσης στο αρχείο extensions.conf πρέπει να φτιάξουμε ένα extension για εισερχόμενες κλήσεις

[from_icall]
include => local
exten => 707000XXXX,1,Dial(SIP/MY_SIP_DEVICE,60) // <- Αυτο είναι για να δεχόμαστε κλησεις απο άλλους συνδρομητές icall
exten => s,1,Dial(SIP/MY_SIP_DEVICE,60) // Aυτο μόνο αν έχουμε νούμερο Call In.

BoGe
15-12-06, 15:53
Επίσης στο αρχείο extensions.conf πρέπει να φτιάξουμε ένα extension για εισερχόμενες κλήσεις

[from_icall]
include => local
exten => 707000XXXX,1,Dial(SIP/MY_SIP_DEVICE,60) // <- Αυτο είναι για να δεχόμαστε κλησεις απο άλλους συνδρομητές icall
exten => s,1,Dial(SIP/MY_SIP_DEVICE,60) // Aυτο μόνο αν έχουμε νούμερο Call In.

Δεν χρειάζεται να πειράξει κάτι στο extensions.conf στο ΤrixBox
Τα πιο πάνω είναι σωστά μόνο για κάποιον που έχει βάλει σκέτο το asterisk.

tbl
16-12-06, 11:12
Δεν χρειάζεται να πειράξει κάτι στο extensions.conf στο ΤrixBox
Τα πιο πάνω είναι σωστά μόνο για κάποιον που έχει βάλει σκέτο το asterisk.

Ναι, σωστά ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.