PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν βρίσκει κανείς γραμμή



Farokh
12-07-12, 20:26
Πήγα πρώτα στην wind, έκανα αίτημα για νέα γραμμή με adsl, αλλά δεν βρίσκαν γραμμή και απορρίφθηκε.
Το ίδιο μετά και στην HOL αλλά τουλάχιστον αυτοί με ενημερώσαν έγκαιρα και δεν περίμενα.
Έτσι αναγκάστηκα να πάρω την απόφαση να πάω στον ΟΤΕ. Έκανα αίτηση για νέα γραμμή με connex και ενημερώθηκα ότι δεν βρίσκουνε και πάλι γραμμή.
Πως γίνεται αυτό το πράμα αναρωτιέμαι. Αν δεν βρίσκει ο ΟΤΕ στο δίκτυο του γραμμή στο κέντρο της Καλαμαριάς, εγώ πως και πότε θα αποκτήσω ιντερνετ?
Έχει κανείς ιδέα για το τι πρέπει να κάνω, γιατί είναι ο δεύτερος μήνας χωρίς γραμμή και έχω αγανακτήσει!!!

nikraven
12-07-12, 20:49
Πήγα πρώτα στην wind, έκανα αίτημα για νέα γραμμή με adsl, αλλά δεν βρίσκαν γραμμή και απορρίφθηκε.
Το ίδιο μετά και στην HOL αλλά τουλάχιστον αυτοί με ενημερώσαν έγκαιρα και δεν περίμενα.
Έτσι αναγκάστηκα να πάρω την απόφαση να πάω στον ΟΤΕ. Έκανα αίτηση για νέα γραμμή με connex και ενημερώθηκα ότι δεν βρίσκουνε και πάλι γραμμή.
Πως γίνεται αυτό το πράμα αναρωτιέμαι. Αν δεν βρίσκει ο ΟΤΕ στο δίκτυο του γραμμή στο κέντρο της Καλαμαριάς, εγώ πως και πότε θα αποκτήσω ιντερνετ?
Έχει κανείς ιδέα για το τι πρέπει να κάνω, γιατί είναι ο δεύτερος μήνας χωρίς γραμμή και έχω αγανακτήσει!!!

Εμπλεξες σε δύσκολη περίπτωση φίλε μου εφόσον σου έχουν πει ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη ελέυθερη γραμμή.
Και για να βρεθεί ελεύθερη και καθαρή γραμμή ή πρέπει να γίνει αναβάθμιση-επέκταση του δικτύου (απο πλευράς ΟΤΕ)που δεν ξέρεις εαν θα γίνει και πότε θα γίνει
ή πρέπει να μετακομίσουν αρκετοί συνδρομητές απο την περιοχή σου για άλλη περιοχή ή πόλη οπότε να πάρει σειρά και η αίτηση σου (να εύχεσαι μόνο να μην εκκρεμούν εκατοντάδες αιτήσεις για νέα σύνδεση).

alex24
12-07-12, 20:59
Δοκίμασε να κανεις αιτηση στον ΟΤΕ με ιντερνετ για isdn γραμμη ισως βρουν τοτε δεν εχεις τιποτα να χάσεις

Farokh
12-07-12, 21:11
η πλάκα είναι ότι ένα φιλαράκι μ στην ίδια πολυκατοικία έκανε αίτημα στην wind μια μέρα πριν οπότε μάλλον πήρε την τελευταία

nikraven
12-07-12, 21:56
Δοκίμασε να κανεις αιτηση στον ΟΤΕ με ιντερνετ για isdn γραμμη ισως βρουν τοτε δεν εχεις τιποτα να χάσεις

δεν έχει καμμία διαφορά όταν κάνεις αίτηση για νέα σύνδεση.
Οταν δεν υπάρχει ελεύθερη γραμμή απλά δεν υπάρχει είτε αφορά αίτηση για pstn σύνδεση είτε για isdn σύνδεση.
Λύση υπάρχει μόνο στην περίπτωση να ζητούσε ο φίλος μόνο απλή τηλεφωνική σύνδεση (όχι adsl).

η πλάκα είναι ότι ένα φιλαράκι μ στην ίδια πολυκατοικία έκανε αίτημα στην wind μια μέρα πριν οπότε μάλλον πήρε την τελευταία

σίγουρα αυτό έγινε.
Να ελπίζεις να φύγει κάποιος απο την οικοδομή σου και να το πάρεις χαμπάρι για να πας βολίδα για αίτηση.:)

Farokh
12-07-12, 22:29
η αίτηση μου θα παραμείνει σε εκκρεμοτητα μέχρι ν βρεθεί άδεια θέση.δεν μου την ακύρωσαν

dimitri_ns
12-07-12, 22:48
δεν έχει καμμία διαφορά όταν κάνεις αίτηση για νέα σύνδεση.
Οταν δεν υπάρχει ελεύθερη γραμμή απλά δεν υπάρχει είτε αφορά αίτηση για pstn σύνδεση είτε για isdn σύνδεση.
Λύση υπάρχει μόνο στην περίπτωση να ζητούσε ο φίλος μόνο απλή τηλεφωνική σύνδεση (όχι adsl).




Καλύτερα να μην μιλάς αν δεν γνωρίζεις

Σε πολλές περιπτώσεις ο ΟΤΕ δηλώνει ότι δεν έχει απλή pstn και αυτό γιατί η pstn μεταφέρεται εύκολα σε εναλλακτικούς

Αν του ζητήσεις isdn (που δεν μεταφέρεται ) τότε βρίσκει κάποιον ταλαίπωρο στην ίδια πολυκατοικία που έχει μόνο τηλέφωνο του το κάνει φερέσυχνο (από 64 σε 32 όπου το σκέτο τηλέφωνο δεν έχει προβλήματα) και σου δίνει εσένα καθαρή 64άρα γραμμή που την κάνει isdn και σου παιρνάει και adsl

Οπότε όταν σας λένε δεν υπάρχει γραμμή, ζητήστε isdn στον ΟΤΕ και πιθανά να βρεθεί

sdikr
12-07-12, 22:49
Καλύτερα να μην μιλάς αν δεν γνωρίζεις

Σε πολλές περιπτώσεις ο ΟΤΕ δηλώνει ότι δεν έχει απλή pstn και αυτό γιατί η pstn μεταφέρεται εύκολα σε εναλλακτικούς

Αν του ζητήσεις isdn (που δεν μεταφέρεται ) τότε βρίσκει κάποιον ταλαίπωρο στην ίδια πολυκατοικία που έχει μόνο τηλέφωνο του το κάνει φερέσυχνο (από 64 σε 32 όπου το σκέτο τηλέφωνο δεν έχει προβλήματα) και σου δίνει εσένα καθαρή 64άρα γραμμή που την κάνει isdn και σου παιρνάει και adsl

Οπότε όταν σας λένε δεν υπάρχει γραμμή, ζητήστε isdn και πιθανά να βρεθεί

Οκ κάνε πράξη αυτό που λες τότε,
Μια χαρά γίνεται μεταφορά σε γραμμή isdn

Πραγματικά θέλω να μου πεις που βρήκες τα 32 και τα 64, αν μπορείς φυσικά

nikraven
12-07-12, 22:49
η αίτηση μου θα παραμείνει σε εκκρεμοτητα μέχρι ν βρεθεί άδεια θέση.δεν μου την ακύρωσαν

έτσι μπράβο.:oneup:
μην την ακυρώνεις.
η αίτηση σου εκεί που είναι ούτε φαί θέλει ούτε νερό.:)
ένα καλό είναι ότι αν είσαι τυχερός και αδειάσει κάποια γραμμή θα την πάρεις εσύ (αρκεί να είσαι ψηλά στην θέση προτεραιότητας ή εκτός εαν έχεις κανα γνωστό μέσα στον ΟΤΕ)
και ένα δεύτερο είναι όσες αιτήσεις για νέα σύνδεση στην ίδια περιοχή μένουν σε εκκρεμότητα τότε υπάρχει μια ελπίδα να βγεί κανα σχέδιο για επέκταση της υποδομής στην περιοχή σου.
(Δύσκολο μεν αλλά όχι αδύνατο).

dimitri_ns
12-07-12, 22:59
Εκτός από το ότι η ασχολία μου είναι τα τηλεπικοινωνιακά και κάτι γνωρίζω, αυτό που περιγράφω έγινε από οτετζή μπροστά στα μάτια μου, όταν ήρθε στην ίδια πολυκατοικία σε άλλο διαμέρισμα στην Νέα Σμύρνη η κουνιάδα μου (είχα κατέβει στον κατανεμητή της πολυκατοικίας)

Οι περισότεροι εναλλακτικοί δεν διαθέτουν isdn

Αίτηση στη forthnet απορρίφθηκε λόγω έλειψης γραμμής ΟΤΕ
Αίτηση pstn στον ΟΤΕ απορρίφθηκε λόγω έλειψης γραμμής ΟΤΕ

Αίτηση στον ΟΤΕ για isdn και έγινε αυτό που είπα παραπάνω

nikraven
12-07-12, 23:05
Καλύτερα να μην μιλάς αν δεν γνωρίζεις

Σε πολλές περιπτώσεις ο ΟΤΕ δηλώνει ότι δεν έχει απλή pstn και αυτό γιατί η pstn μεταφέρεται εύκολα σε εναλλακτικούς

Αν του ζητήσεις isdn (που δεν μεταφέρεται ) τότε βρίσκει κάποιον ταλαίπωρο στην ίδια πολυκατοικία που έχει μόνο τηλέφωνο του το κάνει φερέσυχνο (από 64 σε 32 όπου το σκέτο τηλέφωνο δεν έχει προβλήματα) και σου δίνει εσένα καθαρή 64άρα γραμμή που την κάνει isdn και σου παιρνάει και adsl

Οπότε όταν σας λένε δεν υπάρχει γραμμή, ζητήστε isdn στον ΟΤΕ και πιθανά να βρεθεί

μάλλον κάποιος άλλος δεν γνωρίζει απο τους δυό μας.
Και αυτός δεν είμαι εγώ σίγουρα.
Και για να ξέρεις όλοι οι πάροχοι μέσω συστημάτων έχουν πρόσβαση και βλέπουν τα πάντα όσον αφορά το διαθέσιμο και μη διαθέσιμο δίκτυο και μια χαρά μεταφέρονται τα πάντα είτε λέγονται pstn είτε λέγονται isdn.
Και επειδή δεν γνωρίζω τι γράφω
εαν πρόσεξες πιο πάνω έγραψα:
''Λύση υπάρχει μόνο στην περίπτωση να ζητούσε ο φίλος μόνο απλή τηλεφωνική σύνδεση (όχι adsl).''
είναι αυτό που έγραψες εσύ τώρα
ενώ εγώ δεν του ανάλυσα του φίλου ποιά ειναι αυτή η λύση γιατί δεν θα τον ενδιαφέρει επειδή θέλει adsl.
Και αυτό το κολπάκι με το ξήλωμα ενός απλού συνδρομητή με pstn γραμμή(χωρίς adsl)και την μεταφορά του σε PCM4-ή PCM11 (και δεν λέγεται φερέσυχνο αλλά πολυπλέκτης με παλμοκωδική διαμόρφωση)
για να δώσουν σε κάποιον άλλον συνδρομητή γραμμή adsl το κάνανε last year που δεν υπήρχαν πάροχοι και δεν υπήρχε Ε.Ε.Τ.Τ κλπ κλπ.

dimitri_ns
12-07-12, 23:23
Οκ κάνε πράξη αυτό που λες τότε,
Μια χαρά γίνεται μεταφορά σε γραμμή isdn

Πραγματικά θέλω να μου πεις που βρήκες τα 32 και τα 64, αν μπορείς φυσικά

Η γραμμή η απλή που δίνει ο ΟΤΕ είναι 64 kbits/sec (αν δεν κάνω λάθος τις μονάδες)
Υπάρχει η δυνατότητα να την κάνει PCM ( pulse code modulation ) όπου μια 64άρα σπάει στα δύο (2χ32) και έτσι εξυπηρετεί δύο συνδρομητές
Στις 32 συμπιέζεται λίγο η φωνή, αλλά εξακολουθεί να είναι καθαρή, δεν μπορείς όμως να βάλεις adsl

Είναι η πρακτική που ακολουθεί ο ΟΤΕ όταν δεν έχει ακραίο δίκτυο (καλώδια στο δρόμο)

Το PCM εφαρμόζεται και σε εταιρείες με μεγάλα ψηφιακά τηλεφωνικά κέντρα. Ζητάς 2μεγάμπιτη PCM από τον ΟΤΕ και σου δίνει 30 ταυτόχρονες γραμμές (30χ64) που τα περνάει πάνω από 4 καλώδια (2 ζεύγη) εξοικονομώντας καλώδια. Τα κέντρα αυτά σηκώνουν πολλαπλάσια pcm (ν x 30 γραμμές)
Επίσης ζητάς αριθμοδότηση (πχ 1 pcm 30 γραμμές 300 αριθμοί) Είναι η μέθοδος που εφαρμόζεται πχ σε νοσοκομεία/μαιευτήρια κλπ. Πάιρνουν γραμμές πχ για 30 ταυτόχρονες κλήσεις και 300 αριθμούς ώστε να καλείς απευθείας το δωμάτιο

- - - Updated - - -


μάλλον κάποιος άλλος δεν γνωρίζει απο τους δυό μας.
Και αυτός δεν είμαι εγώ σίγουρα.
Και για να ξέρεις όλοι οι πάροχοι μέσω συστημάτων έχουν πρόσβαση και βλέπουν τα πάντα όσον αφορά το διαθέσιμο και μη διαθέσιμο δίκτυο και μια χαρά μεταφέρονται τα πάντα είτε λέγονται pstn είτε λέγονται isdn.
Και επειδή δεν γνωρίζω τι γράφω
εαν πρόσεξες πιο πάνω έγραψα:
''Λύση υπάρχει μόνο στην περίπτωση να ζητούσε ο φίλος μόνο απλή τηλεφωνική σύνδεση (όχι adsl).''
είναι αυτό που έγραψες εσύ τώρα
ενώ εγώ δεν του ανάλυσα του φίλου ποιά ειναι αυτή η λύση γιατί δεν θα τον ενδιαφέρει επειδή θέλει adsl.
Και αυτό το κολπάκι με το ξήλωμα ενός απλού συνδρομητή με pstn γραμμή(χωρίς adsl)και την μεταφορά του σε PCM4-ή PCM11 (και δεν λέγεται φερέσυχνο αλλά πολυπλέκτης με παλμοκωδική διαμόρφωση)
για να δώσουν σε κάποιον άλλον συνδρομητή γραμμή adsl το κάνανε last year που δεν υπήρχαν πάροχοι και δεν υπήρχε Ε.Ε.Τ.Τ κλπ κλπ.

Δεν ήθελα να μπώ σε τεχνικές λεπτομέρεις
Οι πάροχοι βλέπουν online ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη pstn
Το κολπάκι (αθέμιτος ανταγωνισμός) με το pcm το κάνουν ακόμα
Οι περισσότεροι πάροχοι δεν διαθέτουν υποδομή isdn και γιαυτό δεν μεταφέρεται

Giwrgos19802
13-07-12, 00:20
Μα και το isdn μεταφέρεται σαν γραμμή αρκεί να μην υπάρχουν msn νούμερα τα οποία πρίν ζητήσεις από εναλλακτικό πάροχο να σου πάρει το "κεφαλικό" πρέπει να καταργήσεις τα msn........το "γείωμα" που έφαγε ο φίλος πιό πάνω είναι λόγο έλειψης ακραίου δικτύου κοινώς το συγκεκριμένο KV του ΟΤΕ δεν έχει άλλα ζεύγη διαθέσιμα. Όσο για τα PCM δεν νομίζω πλέον να υπάρχουν τέτοιες γραμμές (ίσως σε έσχατες περιπτώσεις και όχι σε μεγάλες πόλεις).

dimitri_ns
13-07-12, 00:58
Μα και το isdn μεταφέρεται σαν γραμμή αρκεί να μην υπάρχουν msn νούμερα τα οποία πρίν ζητήσεις από εναλλακτικό πάροχο να σου πάρει το "κεφαλικό" πρέπει να καταργήσεις τα msn........το "γείωμα" που έφαγε ο φίλος πιό πάνω είναι λόγο έλειψης ακραίου δικτύου κοινώς το συγκεκριμένο KV του ΟΤΕ δεν έχει άλλα ζεύγη διαθέσιμα. Όσο για τα PCM δεν νομίζω πλέον να υπάρχουν τέτοιες γραμμές (ίσως σε έσχατες περιπτώσεις και όχι σε μεγάλες πόλεις).

Μπορεί η Νέα Σμύρνη να είναι μικρή πόλη

Οι πάροχοι δεν ξοδευτήκανε να αγοράσουν υποδομή για isdn γιατί είναι παλιά τεχνολογία
Η wind έχει από την εποχή tellas, όταν οι ΔΕΗτζήδες νόμιζαν ότι θα γίνουν ΟΤΕ
Το συγκεκριμένο pcm έχει και πίσσες και σε ερώτηση προς οτετζή, μου είπε ότι θα το κατεβάσανε από ξύλινη κολώνα, γιαυτό και οι πίσσες

Το συγκεκριμμένο pcm, ζεί και βασιλεύει και μάλιστα είναι σε δεύτερη παράλληλο της Συγγρού στη Νεα Σμύρνη, σε πολυκατοικία 6 ορόφων κατασκευής του 1975 όταν και χτίστηκε όλη η γύρω περιοχή

maik
13-07-12, 16:06
Δεν μπαινουν πια συνδρομητικα PCM. Τερμα και τελεια. Οτι μπηκε μπηκε, τωρα nada.
Αν δεν υπαρχει ελευθερος χαλκος απλα περιμενεις να γινει ενισχυση των γραμμων στην περιοχη.
Τα υπολοιπα ειναι ναχαμε να λεγαμε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.