PDA

Επιστροφή στο Forum : Δε συγχρονίζει με τίποτα το dsl - τα τεχνικά με γράφουν (?)



Junkiejunk
15-07-12, 00:29
1. Σύνδεση wind αρκετά καλή εδώ και 3 μήνε που την έχω
2. Ρούτερ ΖΤΕ

Το πρόβλημα

Από σήμερα 12 το πρωί το ΖΤΕ δε συγχρονίζει. Το dsl λαμπάκι σβηστό. Στις 6 έκανα τηλέφωνο. Μετά από τις κλασικές ηλίθιες διαδικασίες με τα σπλίτερ κλπ. (άλλη φορά θα κάνω τον καραγκιόζη πριν τους πάρω) μου είπανε πως προωθήσανε τη βλάβη στο τεχνικό τμήμα. Μάλιστα μου ήρθε μήνυμα στο κινητό με τον κωδικό της βλάβης.

Περίεμενα για ώρες ώσπου τους ξαναπήρα για να μου πούνε στο βλαβοληπτικό πως το τεχνικό τμήμα τους ειδοποίησε πως η βλάβη φτιάχτηκε. Τους είπα να ξαναδηλώσουνε τη βλάβη γιατί εγώ δε βλέπω τίποτα.

Στο μεταξύ κι ενώ όλη τη μέρα τα τηλέφωνα δουλεύανε μία από τις 3 πρίζες τηλεφώνου δε δίνει "σήμα".

Σαν τελική λύση είπα να κάνω κι ένα χαρντ ρησετ στο ΖΤΕ και τώρα δεν ανάβει και το lan. Μου έμεινε να ανάβει μόνο το ασύρματο.

Το κύριο όμως πρόβλημα είναι πως δεν έχώ ίντερνετ. Δοκίμασα και στην κεντρική πρίζα με διαφορετικό μόντεμ χωρίς σπλίτερ κ φίλτρο αλλά δε γίνεται τίποτα. Ταυτόχρονα στο "βλαβοληπτικό" μου απαντάνε πιθήκια.

Τί να κάνω;

chaos38
15-07-12, 12:31
Το σταυρο σου....:)
πλακα κάνω.... πιστευω να λυθηκε το προβλημα...

DSLaManiaC
18-07-12, 09:36
Στο μεταξύ κι ενώ όλη τη μέρα τα τηλέφωνα δουλεύανε μία από τις 3 πρίζες τηλεφώνου δε δίνει "σήμα".


Dude, ενώ κατά πάσα πιθανότητα το πρόβλημα είναι στη μεριά σου απ αυτά που γράφεις,


Ταυτόχρονα στο "βλαβοληπτικό" μου απαντάνε πιθήκια.

κάνεις χρήση τέτοιων εκφράσεων. Γενικά δεν έχω πρόβλημα με το κράξιμο, αρκεί να έχει βάση.
Στη δική σου περίπτωση απ ότι καταλαβαίνω, θεωρείς τον εαυτό σου αλάνθαστο και ότι "δε παίζει" να έχει η μεριά σου πρόβλημα και ούτε καν δέχεσαι τη βοήθεια των τεχνικών.
Άρχισε με έναν έλεγχο και βρες τα καλωδιακά προβλήματα που κάνουν τις πρίζες να μη δουλεύουν, συνέχισε με έλεγχο του router (που δε δουλεύει το lan) και μετά, αφού τα κάνεις όλα και αφού έρθει και τεχνικός της εταιρίας και δε βρει πρόβλημα, κράξε.

Για την ώρα όμως -συγνώμη κι όλας- αλλά ο απαράδεκτος είσαι εσυ.

Koala_
19-07-12, 10:47
Τελικά; Κανένα νέο;

@ ADSLgr.com All rights reserved.