PDA

Επιστροφή στο Forum : Gentoo + Gnome - Episode I



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

aesir
20-05-04, 15:48
Λοιπόν, ξεκινάω εγώ αυτό το thread για ερωτήσεις και για οδηγίες για την εγκατάσταση του Linux. Να προτείνω τα εξής: Φυσικά να μην γίνει flamed όπως στο άλλο thread, να συγκεντρωθείτε σε ένα distro, gentoo αν όλοι συμφωνουν, και σε ένα GUI, ωστε να υπέρχει ομοιογένεια σε όσους θελουν να το εγκαταστήσουν.

Και το πιο βασικό, θυμηθείτε οτι οι περισσότεροι που διαβάζουν τα threads είναι αρχάριοι σε τέτοια θέματα, και πολλοί μάλιστα δεν έχουν ενεργή συμμετοχή, ωστόσο διαβάζουν τα όσα γράφουμε. Μην ξεκινήσετε με την νοοτροπία οτι κάποιος θα καταλάβει τις εντολές του Unix, ξεκινήστε από στοιχειώδη πράγματα, όπως πχ, τι να κατεβάσουν, γιατί κάποια πακέτα χρειάζονται compilation, τα υπερ και τα κατά, γιατί κάποια τα φορτώνεις σαν modules (και τι εστι module), κλπ.



:wink:

Slammer
20-05-04, 16:38
Κατ' αρχην τι κατεβάζεις: (πάμε με stage1)
το:

http://files.gentoo.gr/releases/x86/2004.1/livecd/install-x86-minimal-2004.1.iso

Αυτο ειναι το LiveCD.

Απο εκει και πέρα πάμε στις οδηγίες εγκαταστασης από το site του Gentoo. Oσοι δεν εχουν δευτερο υπολογιστή να κάνουν hardcopy...

http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/index.xml

Πριν καν ξεκινησετε πρεπει να ξερετε:
1. Το gentoo ειναι source διανομη, που σημαινει οτι κανουμε compile στον υπολογιστή μας. Αυτο απαιτει, χρονο, γερη CPU και χώρο.
2. Χρειαζεται χωρος τουλάχιστο 4 GB για ενα μέσο συστημα
3. Χρειαζεται μνημη για το compile >512ΜΒ
4. Δεν ειναι αυτοματη η διαδικασία του installation. Που σημαινει οτι ο χρηστης δουλευει κονσολα μεχρι να φτασει να εχει ενα bootable συστημα.
5. Τα sources κατεβαίνουν από το internet, χωρις ADSL θα απαιτηθεί πολυυυυυς χρονος. (αν και οταν εβαλα gentoo τα κατεβασα με 56αρα γραμμη). Οσοι δεν εχουν ADSL ολο καποιοι απο εμας (φανταζομαι...)θα μπορεσουν να γραψουν κανενα CDακι με τα sources.
6. Ορεξη για ενασχοληση με το συστημα.

To κερδος με Gentoo ειναι:
1. Δεν υπάρχουν εκδόσεις. Αρα δεν χρειαζεται ξανα εγκατασταση, απλα ενημερωνεις τα νεα πακέτα ενω δουλευεις το συστημα σου.
2. Γρηγορη ενσωμάτωση πακέτων. Σε λιγες μερες μετα τη κυκλοφορία του, ενα πακέτο ενσωματώνεται στο gentoo, και ετσι δεν περιμένεις ποτε θα βγει νεα εκδοση της διανομης... με το νεο πακέτο.
3. Βελτιστοποιηση του compile για τη CPU που εχεις. Εκμεταλλευεται οσο αυτο ειναι δυνατό νεους επεξεργαστες οπως Pentium 4, AthlonXP, Athlon64 κλπ....
4. Επειδη εσυ φιαχνεις τα binary, υποστηρίζονται χαρακτηριστηκά τα οποία ειναι "παράνομα" σε εμπορικές διανομες. Ετσι θα εχεις out-of-the-box Ελληνικα ttf, antialias, dvd player κλπ...
5. Ειναι community based. Δεν υπάρχει καμμια εταιρεια που το εκμεταλλευεται.
6. Πολυ δυνατο forum οπου συνηθως εντος μερικών λεπτων πέρνεις απάντηση στα διαφορα προβλήματα που μπορει να εχεις.
7. Καθαρα sources. Eιναι βασισμένο στα sources οπως τα δινουν οι developers χωρις τροποποιησεις (βλεπε redhat).
8. Πολυ δυνατο και σιγουρο συστημα install/uninstall πακετων με μια εντολη.
9. Χτιζεται απο το 0 και ετσι ο χρηστης αποκτα γνωση για το συστημα. Με gentoo θα μαθετε σε μερικες ημερες πιο πολλα απ' οτι με αλλες διανομες σε χρονια.

Αυτα για αρχη....

aesir
20-05-04, 16:50
Slammer, Αν στην αρχή το thread δεν εχει τόσο κίνηση με ερωτήσεις αρχαρίων, θα μου επιτρέψεις να κάνω και τον δικηγόρο του διαβόλου και να ρωτάω βασικά πράγματα που οι περισοτεροί μας τα ξέρουμε ήδη, πόσο μάλλον εσείς που ασχολείστε με το Linux... :wink:

Και να κάνω μια που πολλοί θα ρωτήσουν: αν έχουν ένα παροπλησμένο PC για παράδειγμα έναν χαμηλό P3 με 256MB μνημης, τι επιλογές έχουν όσον αφορά την εγκατάσταση και το compilation? Επίσης τι είναι τα stages και για κάποιον που δεν έχει μόνιμη σύνδεση πως γίνονται τα connection settings κατά την εγκατάσταση για να κατεβουν και τα υπόλοιπα... (μου φαίνεται πρέπει να φέρω το παίδι της φίλης μου για να κάνει ερωτήσεις).

Αντε με το καλό να πάει..

EvilHawk
20-05-04, 16:53
να συγκεντρωθείτε σε ένα distro, gentoo αν όλοι συμφωνουν, και σε ένα GUI

Διόρθωσε τότε τον τίτλο του αρχικού μηνύματος, κάντον ποιο συγκεκριμενο! :wink:

ckbond
20-05-04, 16:59
Τι είναι το gentoo??? Είναι κάποια έκδοση του Linux, π.χ. SuSe, RedHat, κλπ. :?: :?: :?:

aesir
20-05-04, 17:03
Τι είναι το gentoo??? Είναι κάποια έκδοση του Linux, π.χ. SuSe, RedHat, κλπ. :?: :?: :?:

Ναι είναι μια πολλά υποσχόμενη distro του Linux.

UGF_GreekMind
20-05-04, 17:05
Ναι... συμφωνώ με τον aesir. Αναλυτικές οδηγίες δεν θα έβλαπταν.

Αντιθέτως... :wink:

Ducklord
20-05-04, 17:24
1. Αν εγκαταστήσω πρηκομπάηλντ πακέτα, και μετά θέλω να τα κάνω κομπάηλ εγώ για να δουλεύουν καλύτερα, πως το κάνω;

2. Πως κατεβάζω μάσκντ πακέτα, και γιατί είναι μάσκντ;

3. Τι είναι τα Γιούζ Φλάγκζ; Πως αλλάζουν; Αλλάζουν μόνο απο εκεί που θα μου... απαντήσετε πως αλλάζουν;;; ( ;-) )...

4. Τι σημαίνει "μπορώ να κάνω κομπάηλ ένα πακέτο με υποστήριξη για άλλα πακέτα" μέσω των γιούζ φλάγκς; Που χρησιμεύει;

Αυτάααααααααα! Αρχίστε!

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ. Τα Γουίν μου είναι καλύτερα απο τα Γουίν σου - νέο θρέντ, ΝΕΑ διαμάχη! Χεχε!

aesir
20-05-04, 17:35
1. Αν εγκαταστήσω πρηκομπάηλντ πακέτα, και μετά θέλω να τα κάνω κομπάηλ εγώ για να δουλεύουν καλύτερα, πως το κάνω;

2. Πως κατεβάζω μάσκντ πακέτα, και γιατί είναι μάσκντ;

3. Τι είναι τα Γιούζ Φλάγκζ; Πως αλλάζουν; Αλλάζουν μόνο απο εκεί που θα μου... απαντήσετε πως αλλάζουν;;; ( ;-) )...


4. Τι σημαίνει "μπορώ να κάνω κομπάηλ ένα πακέτο με υποστήριξη για άλλα πακέτα" μέσω των γιούζ φλάγκς; Που χρησιμεύει;

Αυτάααααααααα! Αρχίστε!

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ. Τα Γουίν μου είναι καλύτερα απο τα Γουίν σου - νέο θρέντ, ΝΕΑ διαμάχη! Χεχε!

Και τι είναι masked, τι ειναι τα flags κλπ. Eπίσης ποιο GUI έιναι καλύτερο από πλευράς interface και δυνατοτητων; Για να μην καταπιαστουμε με όσα είναι διαθέσιμα... :wink:

Slammer
20-05-04, 18:07
Tα stages ειναι "εικόνες" του βασικού συστήματος αρχείων του σκληρού δίσκου που θα δεχτεί το σύστημα (σαν το C: δηλαδή).

Το πιο απλό stage, είναι το 1. Το οποίο περιέχει τον compiler της C και τη βασική δομή των αρχείων. Επειδή κατά την εγκατάσταση θα παράγουμε τα τελικά αρχεια του συστηματος μας, και μαλιστα βελτιστοποιημένα για τον επεξεργαστή μας, το stage 1 δουλεύει σε οποιονδηποτε επεξεργαστη 386 και πάνω. Ετσι δικαιολογειται και το x86 στο ονομα του αρχειου. Η εικονα των αρχειων του σταδίου 1 ειναι στοιχειώδεις, μονο η C δουλευει, δεν υπάρχει ουτε πυρήνας ουτε τιποτα, το συστημα δεν ειναι ουτε κάν bootable. Ξεκινάμε δηλαδη από το 0.
Στο επόμενο επίπεδο, μετα την εγκατάσταση του stage1 κανουμε μια διαδικασία που ονομάζεταi bootstrap. Κατα την διαδικασία αυτή φιαχνουμε ξανά το compiler της C και ολα τα απαραιτητα για να εχουμε ενα πλήρως λειτουργικό development συστημα, βελτιστοποιημένο ομως στην αρχιτεκτονική του μηχανήματος μας.


Tα πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα του να αρχισουμε απο το σταδιο 1 ειναι:

+ Μας επιτρεπει να εχουμε πληρη ελεγχο στις ρυθμισεις βελτιστοποίησης και μας επιτρεπει να ρυθμίσουμε προαιρετικά χαρακτηριστικά του συστηματος.
+ Χρησιμο για δυνατους χρηστες που ξερουν τι κάνουν
+ Επιτρεπει να μαθετε περισσοτερα για τα ενδότερα του Linux
- Χρειαζεται χρονο για το compilation του bootstrap (~2 ωρες σε Athlon2000)
- Aσκοπη σπατάλη χρονου αν χρησιμοποιησετε τα default settings
- Δεν μπορει να γινει χωρις προσβαση στο δικτυο.


Το stage2 λοιπον ειναι αντιστοιχα, η εικόνα του συστηματος αρχειων, οπως και το 1, μονο που αυτη τη φορά εχει γινει το bootstrap.
Για το λόγο αυτό θα δείτε τα stage 2 να εχουν στο ονομα τους την αρχιτεκτονική που υποστηρίζουν. Και το stage 2 περιεχει ελαχιστα πράγματα και δεν ειναι bootable.

Tα πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα του να αρχισουμε απο το σταδιο 2 ειναι:

+ Μας επιτρεπει να εχουμε πληρη ελεγχο στις ρυθμισεις βελτιστοποίησης και μας επιτρεπει να ρυθμίσουμε προαιρετικά χαρακτηριστικά του συστηματος. Όχι όμως στο βαθμό που το κάνει το stage1
+ Γλυτώνουμε το χρονο του bootstrap
- Δεχεστε τα default settings τουλάχιστο για τα πακέτα του bootstrap
- Δεν μπορει να γινει χωρις προσβαση στο δικτυο.


Mετα το bootstrap χτιζουμε το βασικό σύστημα που περιεχει ολα τα development tools και τα βασικά utilities του linux. Η διαδικασια αυτή διαρκει αρκετες ωρες(4-6). Το stage3 αντιστοιχα με τα προηγουμενα είναι η εικόνα του συστηματος αρχειων μετα το χτισιμο του συστηματος. Το συστημα είναι σχεδόν πλήρες, το μονο που λείπει είναι ο πυρήνας και το bootloader. To αρχειο stage3 που παρεχεται, περιεχει όλα τα αρχεια συμφωνα με τα default setting για τη συγκεκριμένη αρχιτεκτονική.

Tα πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα του να αρχισουμε απο το σταδιο 3 ειναι:

+ Ο γρηγορότερος τροπος να εγκαταστήσει κανεις gentoo
+ Γλυτώνουμε το χρονο του χτισιματος του συστηματος
+ Καταλληλος για μικρα μηχανάκια.
+ Ο μονος τροπος να εγκαταστήσετε gentoo χωρίς δικτυο.
- Δεχεστε τα default settings για τα πακέτα του συστήματος
- Δεν μπορειτε να κανετε προσθετα optimizations

Αναλογα λοιπον με τα παραπάνω μπορειτε να κατεβάσετε το μικρο liveCD (~85MB) το οποιο περιεχει μονο το stage1 ή το μεγαλο (680 ΜΒ) το οποιο περιεχει όλα τα stages για ολες τις αρχιτεκτονικες.
Προφανώς, αν δεν εχετε γρηγορη συνδεση, ο μονο τροπος είναι να σας γραψει καποιος το μεγαλο liveCD.

TIP: To stage2 ξεχάστε το... ετσι κι αλλιως ο χρονος του bootstrap ειναι μικρος. Διαλέχτε ειτε 1 ειτε 3.

Σχετικά με τα optimizations.

Μεσα στο φακελο /etc υπάρχει το αρχειο make.conf εκει δηλώνουμε βασικά 3 πραγματα.
1.Την μεταβλητη CHOST η οποια είναι
CHOST=i386-pc-linux-gnu για 386 (ποιος εχει τετοιο….)
CHOST=i486-pc-linux-gnu για 486
CHOST=i586-pc-linux-gnu για απλο πεντιουμ
CHOST=i686-pc-linux-gnu για PentiumPro και πανω (Celeron, Pentium 2/3/4,Athlon κλπ)

2. Την μεταβλητη CFLAGS που είναι τα flags που θα περάσουμε στον compiler για να κανει την βελτιστοποιηση. (Περισσοτερα για αυτό στο manual)

3. Τα USES που ρυθμιζουν τη συμπεριφορά ορισμένων πακέτων ενεργοποιοντας προαιρετικά χαρακτηριστικά. Για να καταλάβετε τι είναι ας πάρουμε για παράδειγμα το πακέτο mc το οποιο είναι κατι σαν το Norton Commander. Το mc εχει προεραιτική υποστηριξη για Xfree, αν εχουμε δηλώσει το +X στο USES τοτε θα εγκατασταθει αλλιως όχι. Άλλο παράδειγμα το +doc το οποιο θα ενεργοποιησει την εγκατασταση προσθετου documentation. Υπάρχει πληθος USES που μπορουν να ενεργοποιηθουν κατά βουληση.

Τελος πάντων αν θελετε τη ταχυτερη εγκατασταση του gentoo διαλέχτε stage3, ετσι κι αλλιως οποιαδηποτε στιγμή μπορειτε να αλλαξετε τα USES και να κανετε ξανα εγκατάσταση οποιοδήποτε πακέτο.
Το μονο πραγμα που δεν μπορει να αλλαξει μετα είναι το CHOST.

a_x
20-05-04, 18:09
Να; επικεντρωθούμε σε ένα,έχω την εντύπωση αν και εμένα που προέρχομαι απο Windows μου φαίνεται πιο εύκολο το kde to gnome και λιγότερους πόρους χρησιμοποιεί και πιο παραμετροποιήσιμο είναι έστω και αν επεμβαίνεις με το χέρι να το πώ έτσι απλά,διορθώστε με αν κάνω λάθος.Αν είναι έτσι πάμε για gnome τότε.Αντε και να κάνουμε το gentoogreek.
...και συγχαρητήρια για την κίνηση,δεν ξέρετε τι κόσμος θα ενδιαφερθεί.Είμαι σίγουρος.

tvelocity
20-05-04, 18:13
Eπίσης ποιο GUI έιναι καλύτερο από πλευράς interface και δυνατοτητων;

Αφού μιλάμε για νέους χρήστες, gnome χωρίς δεύτερη σκέψη.

aesir
20-05-04, 18:19
Eπίσης ποιο GUI έιναι καλύτερο από πλευράς interface και δυνατοτητων;

Αφού μιλάμε για νέους χρήστες, gnome χωρίς δεύτερη σκέψη.

Kαι οι βασικές διαφορές μεταξύ KDE και Gnome? Θα ρωτήσει κάποιος πχ μπορεί να έχει και τα δυο; Μπορεί να βγάλει το ένα και να βάλει το άλλο, ή άπαξ και διαλέξει τελείωσε; Αν ναι με ποιον τρόπο; Η να μην φτάσουμε στο GUI ακόμα αλλά να καλύψουμε πληρως την εγκατάσταση πρώτα; :wink:

ΥΓ. Slammer, μου άρεσε που δίνεις και περιγραφή του jargon (πχ. bootstrap) γιατί πιστεύω ακόμα και μερικοί Windows users θα τα βρουν κινέζικα... :lol:

Eruyome(MMXGN)
20-05-04, 18:20
1. Αν εγκαταστήσω πρηκομπάηλντ πακέτα, και μετά θέλω να τα κάνω κομπάηλ εγώ για να δουλεύουν καλύτερα, πως το κάνω;


Κατεβάζεις απο την ίδια τοποθεσία που έδωσε ο slammer το stage3 και ακολουθείς τις οδηγίες που έκανες hardcopy απο το stage3...



2. Πως κατεβάζω μάσκντ πακέτα, και γιατί είναι μάσκντ;

Τα masked πακέτα είναι τα λεγόμενα unstable, που δεν έχουν βγεί ακόμα σε production stage. Για να κατεβάζεις τα masked πακέτα απο default προσθέτεις/αλλάζεις στο /etc/make.conf την γραμμή ACCEPT_KEYWORDS="x86" με ACCEPT_KEYWORDS="~x86". Αν θες
να κάνεις ένα μεμονωμένο πακέτο masked emerge.


# ACCEPT_KEYWORKDS="~x86" emerge <package>




3. Τι είναι τα Γιούζ Φλάγκζ; Πως αλλάζουν; Αλλάζουν μόνο απο εκεί που θα μου... απαντήσετε πως αλλάζουν;;; ( ;-) )...

Δες το post του slammer, απλά χρησιμοποιούνται για να ενεργοποιήσουν/απενεργοποιήσουν χαρακτηριστικά των πακέτων κατα το compile



4. Τι σημαίνει "μπορώ να κάνω κομπάηλ ένα πακέτο με υποστήριξη για άλλα πακέτα" μέσω των γιούζ φλάγκς; Που χρησιμεύει;

Δες και πάλι το ποστ του slammer.

Slammer
20-05-04, 18:22
1. Αν εγκαταστήσω πρηκομπάηλντ πακέτα, και μετά θέλω να τα κάνω κομπάηλ εγώ για να δουλεύουν καλύτερα, πως το κάνω;

ξανα emerge <πακετο>


2. Πως κατεβάζω μάσκντ πακέτα, και γιατί είναι μάσκντ;

Δοκιμάζεις με

ACCEPT_KEYWORDS=~x86 emerge <πακετο>

Αν πάλι ειναι masked, τοτε ειναι hard-masked. Αν θελεις οποσδηποτε να το βαλεις πας στο αρχειο

/usr/portage/profiles/package.mask

που ειναι η λίστα των hard-masked πακετων το αφαιρείς από τη λίστα και κανεις ξανα

ACCEPT_KEYWORDS=~x86 emerge <πακετο>

Τα πακετα ειναι masked ή hard-masked ειτε οταν ειναι πολύ νεα και αδοκιμαστα, είτε οταν εχουν προκείψει προβληματα με αυτα. Αν προκειται για καμμια εφαρμογη δεν πειραζει να το βαλεις, οχι ομως βιβλιοθηκες και σου χαλάσουν και άλλα προγραμματα. Βεβαια παντα μπορεις να το αφαιρεσεις, οπως ολα τα πακέτα με:

emerge --unmerge <πακετο>

και να ξαναβάλεις το stable.


3. Τι είναι τα Γιούζ Φλάγκζ; Πως αλλάζουν; Αλλάζουν μόνο απο εκεί που θα μου... απαντήσετε πως αλλάζουν;;; ( ;-) )...

Απάντησα πριν. Δες και στο site. Mε εναν editor προσθετεις +option ή αφαιρεις.
Υπάρχει και το ufed για ευκολια.


4. Τι σημαίνει "μπορώ να κάνω κομπάηλ ένα πακέτο με υποστήριξη για άλλα πακέτα" μέσω των γιούζ φλάγκς; Που χρησιμεύει;

Ειναι προαιρετική υποστήριξη καποιων λειτουργιών. Διαβασε προηγούμενο ποστ.[/quote]


ΥΓ: Χαμος με προλαβε ο canyos..... Τα λεμε το βραδυ....κουραστηκα....

Eruyome(MMXGN)
20-05-04, 18:27
Eπίσης ποιο GUI έιναι καλύτερο από πλευράς interface και δυνατοτητων;

Αφού μιλάμε για νέους χρήστες, gnome χωρίς δεύτερη σκέψη.

Kαι οι βασικές διαφορές μεταξύ KDE και Gnome? Θα ρωτήσει κάποιος πχ μπορεί να έχει και τα δυο; Μπορεί να βγάλει το ένα και να βάλει το άλλο, ή άπαξ και διαλέξει τελείωσε; Αν ναι με ποιον τρόπο; Η να μην φτάσουμε στο GUI ακόμα αλλά να καλύψουμε πληρως την εγκατάσταση πρώτα; :wink:

ΥΓ. Slammer, μου άρεσε που δίνεις και περιγραφή του jargon (πχ. bootstrap) γιατί πιστεύω ακόμα και μερικοί Windows users θα τα βρουν κινέζικα... :lol:


KDE:
+Πιο πολλές δυνατότητες (μέχρι και dialer έχει ενσωματωμένο)
+Πλήρες δικό του office productivity suite (αν και τον παίρνει λίγο)
-Γεμάτο άχρηστα χαρακτηριστικά
-Πολύ αργό σε σχέση με το gnome (ειδικά στις non-qt εφαρμογές)
-Bugz bugz bugz (κυρίως λόγω qt)

GNOME:
+Πιο εύχρηστο για τον νέο χρήστη και πιο όμορφο στα antialiased fonts.
+Τα HID του ακολουθούν αυτά του MacOSX
+Πολύ, μα πολύ ελάφρή και γρήγορο
+Περισσότερα killer apps στο gtk παρα σε qt (gnumeric, abiword,anjuta,evolution,gimp)

-KISS φιλοσοφία (σε υπερβολικό βαθμό οτι δεν είναι απολύτως απαραίτητο τρώει σούτ)

Εγώ μόνο και μόνο για την ταχύτητα και την 'ομορφιά' προτείνω gnome.

tvelocity
20-05-04, 18:28
Kαι οι βασικές διαφορές μεταξύ KDE και Gnome? Θα ρωτήσει κάποιος πχ μπορεί να έχει και τα δυο; Μπορεί να βγάλει το ένα και να βάλει το άλλο, ή άπαξ και διαλέξει τελείωσε; Αν ναι με ποιον τρόπο;

Το gnome είναι πολύ προσεγμένο απο άποψης χρηστικότητας και είναι πανεύκολο να χρησιμοποιηθεί με την πρώτη φορά ακόμα και απο άτομα που δεν έχουν χρησιμοποιήσει ποτε PC. Το KDE απο την άλλη είναι πιο πολυ ένα windows-like gui με κουμπάκια για κάθε πιθανή ενέργεια που μπορεί να θελήσει να κάνει κάποιος.

Φυσικά μπορεί κάποιος να έχει όσα GUI θέλει. Εγώ έχω gnome, XFCE και fvwm (KDE δεν μπαίνει στο PC μου!!!:P). Είναι πολύ απλό: απλώς τα εγκαθιστείς και διαλέγεις κατα το logon ποιο θές να χρησιμοποιήσεις (δεδομένου ότι έχεις στήσει κάποιο xdm clone. το πώς γίνεται αυτό θα το κάνω post το βράδυ όταν είμαι απο το σπίτι, εκτός αν το κάνει κάποιος άλλος ενδιάμεσα).

a_x
20-05-04, 18:31
Η να μην φτάσουμε στο GUI ακόμα αλλά να καλύψουμε πληρως την εγκατάσταση πρώτα; Tην εγκατάσταση πρώτα και μετά να πάμε γραφικό περιβάλλον.Και να πάρουμε σαν δεδομένο το λαιβ σι ντι,στο κάτω κάτω ρε παιδιά στο adslgr είμαστε,οι πιο πολλοί εδώ μέσα adsl έχουνε ή κάνω λάθος;Αν είναι κανένας από Βόλο και είναι σε νταιλαπ ας μου στείλει ένα μύνημα να του το κάνω κόπυ.

aesir
20-05-04, 18:33
tvelocity, Σιγα σιγα, κάτσε να καλύψουμε τα πολύ βασικά, αν και μας βλεπω τους ψιλοπροχωρημένους να ρωτάμε τις ερωτήσεις που θα έκαναν οι αρχάριοι για να είναι διαθέσιμες, γιατί προς το παρόν μόνο εμείς και εμείς είμαστε...

Τουλάχιστον χαίρομαι που συμφωνούμε όλοι να καλυφτεί το gentoo/gnome και είναι πολύ θετικό αυτό...

Eruyome(MMXGN)
20-05-04, 18:36
Στο gentoo:
Εγκαθιστούμε πχ το gdm (το καλύτερο κατ εμέ, μπαίνει μαζί με το gnome).
Και στο /etc/rc.conf κάτω χαμηλά έχει μια γραμμή:


# What display manager do you use ? [ xdm | gdm | kdm | entrance ]
DISPLAYMANAGER="xdm"


Αλλάζουμε το xdm με gdm, και γράφουμε (ως root όλα)



# rc-update add xdm default

(Ναι, εκεί γράφουμε xdm και όχι gdm)

Απο το επόμενο boot θα μπαίνουμε κατευθείαν σε γραφικό περιβάλλον (και μέσω του config του gdm μπορούμε να έχουμε και auto-login όπως στα windows)

Αν θέλουμε να ξεκινήσουμε απο τώρα το gdm


# /etc/init.d/xdm start


Και αν θέλουμε να βγούμε σε καθαρή κονσόλα ενώ το έχουμε ήδη φορτωμένο



# /etc/init.d/xdm stop

arcanum
20-05-04, 18:38
Για τα USE flags

1) Μπορείτε να ορίσετε 'μόνιμα' USE flags στο /etc/make.conf (έχει οδηγίες)
2) Μπορείτε να δείτε τι κάνουν τα USE flags στα αρχεία:
/usr/portage/profile/use.desc
και
/usr/portage/profile/use.local.desc
Η διαφορά είναι οτι στο USE desc είναι τα 'γενικά' flags που αφορούν κατηγορίες εφαρμογών (πχ το support για ALSA ,ή για KDE)
ενώ στο use.local.desc
είναι USE flags που αφορούν μια συγκεκριμένη εφαρμογή.
3) Οταν θέλετε να κάνετε emerge μπορείτε να δείτε τα USE flags του γράφοντας
# emerge -pv program
(οπου program πχ, KDE , xchat Κλπ κλπ)
Θα δείτε τα flags με + και κόκκινο για αυτό που ισχύουν , και - με μπλέ για αυτά που *μπορείς* να βάλεις αλλα δεν ισχύουν.
Έστω οτι θέλεις να κάνεις αλλαγή.
Για παράδειγμα να προσθέσεις support για ALSA (που στο έβγαλε -μπλέ) και να αφαιρέσεις support για MySQL (που στο έβγαλε με +κοκκινο) γιατι έχεις άλλη Database.
Πάντα μπορείς να πάς στο /etc/make.conf αλλα εκεί καλό είναι να έχεις αυτά που σχεδόν πάντα θέλεις.

Γράφεις λοιπόν
USE="$USE alsa -mysql" emerge my_app

Επίσης με το emerge -pv myapp θα δείς και τι άλλο θα κάνει install (dependencies) όπως επίσης και πόσα kb (ή MB) θα κάνει Download.

Masked είναι οι εφαρμογές που δεν μπορείς να κάνεις install για Χ λόγους. Αυτοί είναι:
1) Το ~x86 KEYWORD (στο /etc/make.conf)
Αυτό υπάρχει για τον εξής λόγο.
Μιας και πολλές εφαρμογές αναπτύσονται γρήγορα, δεν είναι δυνατόν να έχουν δοκιμαστεί αναλυτικά. Χωρίς αυτό το KEYWORD (που είναι το default) το portage βάζει εκδόσεις προγραμμάτων που είναι πιό δοκιμασμένα.
Με αυτό το KEYWORD μπορείς να βάζεις εκδόσεις πιό πρόσφατες (και να είσαι bleeding edge).
Φυσικά μπορείς να κάνεις εξαίρεση για όποια εφαρμογή θελεις
2) Οι εφαρμογές που υπάρχουν στο αρχείο /usr/portage/profile/package.mask
Αυτές οι εφαρμογές υπάρχουν για κάποιο ΣΟΒΑΡΟ λόγο εκεί.
Πχ έχουν τεράστια κενά ασφαλείας, ή 'σπάνε' κάποιο άλλο σημαντικότερο πρόγραμμα.
Αν σου πεί το portage οτι μια εφαρμογή είναι masked απο το mackage.mask τότε μπορείς να το ανοίξεις (text αρχείο είνα) και να δείς τι comments έχουν μέσα (σχεδόν πάντα γράφουν τον λόγο που είναι masked, και συχνά έχουν και το bug id στο bugzilla του gentoo)
Και αυτές μπορείς να τις πειράξεις (απλά κάνε comment το όνομα του ebuild βάζοντας ένα # μπροστά) αλλα δεν είναι η καλύτερη ιδέα :)

a_x
20-05-04, 18:50
1.Λοιπόν μπουτάρουμε από το live cd και διαλέγουμε για πυρήνα το gentoo;

2.Και στα οπτιονς(επιλογές) τι να προσέξουμε;Να διαλέξουμε την dokeymap επιλογή;Η την αφήνουμε την default english;

sandman
20-05-04, 18:59
aesir, μπορείς να έχεις ταυτόχρονα όσα desktop environment(gnome, kde, windowmaker ...) θέλεις. Κατά το login επιλέγεις ποιο desktop environment θέλεις να χρησιμοποιήσεις και αν είναι διαφορετικό από το προηγούμενο σε ρωτάει αν θέλεις να γίνει default (άσχετο αλλά πολύ χρήσιμο: επίσης μπορείς να επιλέξεις και την γλώσσα που θα έχει το interface του Gnome ή του KDE).

Και μάλιστα, όχι μόνο μπορείς να έχεις δύο ή περισσότερα desktop environments ταυτόχρονα εγκατεστημένα, αλλά μπορείς πολύ εύκολα να τα τρέχεις ταυτόχρονα σε διαφορετικές "εικονικές οθόνες" (ας πούμε στο ctrl+alt+F7 το gnome και ctrl+alt+F8 το kde). Αν και το τελευταίο δεν έχεις και πολλούς λόγους να το κάνεις μιας και μπορείς να τρέχεις τις εφαρμογές του gnome μέσα στο kde και ανάποδα.

Αν και χρησιμοποιώ αποκλειστικά gnome εδώ και πολλά χρόνια, για τους νέους χρήστες που προέρχονται από τα windows εγώ προτείνω το KDE. Το Gnome είναι καλό για όσους εκτιμούν την απλότητα και την λιτότιτα καθώς και για ανθρώπους που δεν έχουν καμία σχέση με υπολογιστές (αν θέλετε ας πούμε να χρησιμοποιήσει το computer η γιαγιά σας). Αλλά αφού μπορείτε να τα έχετα και τα δύο απλά χρησιμοποιείστε αυτό που σας αρέσει καλύτερα.

sdikr
20-05-04, 19:16
εγω βουτάω στα βαθεία ! (αρχίζω την εγκατάσταση) :)
αν κατί παει στραβά σας έφαγα!! :twisted:

aesir
20-05-04, 19:22
sdikr, βουτα, αρκεί να μην τα μπλέξουμε εδώ μέσα και από τα βασικά της εγκατάστασης χάσουμε την σειρά και πάμε ξαφνικά σε προχωρημένα πράγματα, γιατί αν διαβάζουν και άλλοι δεν θα καταλάβουν τίποτα... :wink:

Το βασικό που είχε γράχει ο Wantilles σε άλλο thread το αναφέραμε; Οτι θέλει δικό του partition; Τίποτα που θα έπρεπε κάποιος να προσέξει όσον αφορά ποιο partition είναι, τι format έχει κλπ; :wink:

tvelocity
20-05-04, 20:05
-KISS φιλοσοφία (σε υπερβολικό βαθμό οτι δεν είναι απολύτως απαραίτητο τρώει σούτ)

Είναι - μόνο για τον προχωρημένο χρήστη, τουλάχιστον μέχρι να συνηθίσει. Μετά ευχαριστεί τον θεό/αλάχ/βούδα/ότι_πιστεύει που κάθε φορά που ανοίγει ενα dialog δεν του βγαίνουν 39753975 διαφορετικές επιλογές τις οποίες δεν πρόκειτε να χρησιμοποιήσει παρά 3-4.

KISS rulez, δεν μπορώ να γυρίσω πίσω. Είναι ενα απο τα πράγματα που μόλις τα μάθεις κάπως, αναρωτιέσαι πως ζούσες χωρίς αυτά.

Spock
20-05-04, 20:10
Τι είναι αυτό το KISS;

aesir
20-05-04, 20:37
Στο gentoo βλέπω 3 directories, livecd, packagecd και stages. Ποια η διαφορά μεταξυ τους/ποτε χρησιμοποιουνται; Ποια η διαφορά μεταξύ minimal και universal? Με το livecd ξεκινάει ένας αρχάριος; Αν ναι, πως διαλέγει stage?

lazar
20-05-04, 22:12
Το KISS έχει σχέση με το Keep It Simple Stupid ;

cca
20-05-04, 22:20
Εγώ εχω μια πιο βασική ερώτηση: τι γίνεται αν το gentoo ΔΕΝ βρίσκει σωστά την κάρτα δικτύου; Την δικία μου πάντως που ειναι μια απλή Realtek 8139C δεν την βρήκε, πάπαλα η απόπειρα εγκατάστασης με το LiveCD. Και ύστερα θέλουμε Linux για απλούς χρήστες.... Α, και ναι, δοκίμασα την εντολή modprobe 8139* , τίποτα πάλι. Εκεί πλέον κόλησα, και το installation handbook δε λέει τιποτα σχετικα με τέτοια περίπτωση...

Slammer
20-05-04, 22:33
Κατ' αρχην οσοι ενδιαφερονται να διαβάσουν απο την αρχη το thread για να μην επαναλαμβανομαστε και γινει χαος.

Λοιπον απο εδω : http://files.gentoo.gr/releases/x86/2004.1/livecd/

κατεβάζουμε ειτε:

Το μικρο iso αν θελουμε να ξεκινησουμε απο stage 1

ειτε

To μεγάλο αν θελουμε να ξεκινησουμε απο stage 3

Αν εχετε καλό μηχανημα προτιμήστε 1 αλλιως 3. Επισης αν δεν εχετε ADSL φροντιστε να βρειτε ενα CD με το μεγάλο iso.
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!

Κατα το μπουταρισμα του liveCD δεν εχουν σημασια τα options ουτε ο πυρηνας (αρκει ο συγκεκριμένος πυρηνας να βλεπει τα βασικά περιφερειακα σας και κυρίως δικτυο και σκληρους).
Τα options του live δεν εχουν καμμια συμμετοχη στο συστημα που θα στησετε...
Πατηστε enter και προχωράμε.

Εννοειται οτι πριν απο ολα αυτα εχετε ελευθερο partition στο σκληρο τουλαχιστο 3-4 GB. Δεν χρειαζεται να ειναι καποιο filesystem ετσι κι αλλιως θα το διαγραψουμε και θα το φορμαρουμε στη συνεχεια

Λοιπον... θα κατεβασω και εγω το live και θα κανω install απο stage3 για να ειμαι ακριβης.

Slammer
20-05-04, 22:39
Εγώ εχω μια πιο βασική ερώτηση: τι γίνεται αν το gentoo ΔΕΝ βρίσκει σωστά την κάρτα δικτύου; Την δικία μου πάντως που ειναι μια απλή Realtek 8139C δεν την βρήκε, πάπαλα η απόπειρα εγκατάστασης με το LiveCD. Και ύστερα θέλουμε Linux για απλούς χρήστες.... Α, και ναι, δοκίμασα την εντολή modprobe 8139* , τίποτα πάλι. Εκεί πλέον κόλησα, και το installation handbook δε λέει τιποτα σχετικα με τέτοια περίπτωση...

Η καρτα σου υποστηριζεται... την ιδια εχω και εγω.

modprobe 8139too
ή
modprobe 8139cp

κανε lsmod για να δεις αν οντως φορτωθηκε.
dmesg | less για να δεις τα μηνυματα του kernel.

αν φορτωθηκε δωσε
ifconfig eth0 <ip>

και ifconfig για να δεις οτι το πηρε.

Απλα αυτη η καρτα κυκλοφορει σε πολλες υλοποιησεις και μερικες δεν γινονται auto-detect.
Αν καποιου καρτα δεν μπορει να δουλεψει με το liveCD τοτε stage3... μετα που θα φιαξουμε τον πυρηνα και θα βαλουμε το driver θα πανε όλα καλα!

ΥΓ: Οσο για τα GUI εμενα μου αρεσουν και τα δυο. Το περιεργο ειναι οτι προγραμματιζω σε gnome, ενω τρεχω KDE. Ετσι κι αλλιως υπάρχουν themes που τελικα τα βλέπεις ομοια και φυσικα οι εφαρμογες KDE τρεχουν under gnome και το αντιστροφο. Η κουβέντα αυτη δεν εχει νόημα, ας φτασετε εκει και διαλέγετε μονοι σας.

Ducklord
20-05-04, 22:47
Βήμα 1 που πρέπει να κάνετε αν δεν θέλετε να παιδεύεστε:

Φτιάξτε τα παρτίσιονς του Τζέντου κάτω απο παραθύρια με Partition Magic. Μετά απλώς θα χρειαστεί να τα φορμάρετε με το file system της επιλογής σας, και δεν θα χρειάζεται και να ανησυχείτε μήπως κάνετε μια βλακεία και σβήσετε χρήσιμα παρτίσιονς.

Σι-Σι-Έη: Την ίδια έχουμε. Έχει ντηφώλτ ντράηβερ για αυτήν, μα δεν γράφεται ακριβώς όπως το λες - εμένα μου δούλεψε με το:

modprobe 8139too

...όπως το βλέπεις! Για δοκίμασε!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

cca
20-05-04, 23:00
Τελικά το βρήκα, με το dmesg | less βρηκα οτι ο kernel έδινε το eth1 στην κάρτα και οχι το eth0 που έψαχνα εγώ, τώρα βλέπω πλέον το Zyxel 652R που έχω, συνεχίζουμε....

Slammer
20-05-04, 23:06
Τελικά το βρήκα, με το dmesg | less βρηκα οτι ο kernel έδινε το eth1 στην κάρτα και οχι το eth0 που έψαχνα εγώ, τώρα βλέπω πλέον το Zyxel 652R που έχω, συνεχίζουμε....


AAA! εχεις 2 καρτουλες.... ενα ενα μας τα λες :D

Eruyome(MMXGN)
20-05-04, 23:24
Όπως τό πε ο ducklord.
Θα πρότεινα την εξής διαμόρφωση



Name Flags Part Type FS Type
------------------------------------------------------
sda1 Boot Primary Linux ext3
sda2 Boot Primary Linux ext3
sda3 Primary Linux swap
sda5 Logical Linux ext3


(Αυτό είναι η δικιά μου. )

sda1 -> 5gb (gentoo root '/')
sda2 -> 10gb (distfiles partition '/usr/portage/distfiles')
sda3 -> 512mb (512 είναι υπέρ-αρκετή, swap)
sda4 -> Όσο τραβάει η ψυχή σας, είναι το /home εκει θα βάζετε ότι θέλετε

Η εμπειρία μου είναι οτι καλό είναι τα distfiles και το home να μπαίνουν σε ξεχωριστά partitions, γιατί είναι απο τα πιο δύσκολα να ανακτηθούν partitions (τα distfiles είναι τα sources, και το home, ουσιαστικά ο φάκελος που θα αποθηκεύονται τα πάντα ως χρήστες(πχ mp3s download κτλ)) Θα ποστάρουμε αργότερα πώς με την cron θα μπορείτε να φτιάχνετε αυτόματα backup .isos απο τα directory που θέλετε. Επείσης, όσοι έχετε fat32 win partitions ΜΗΝ τολμήσετε να πετάξετε το gentoo live. Έχω σώσει τα άπειρα δεδομένα απο τα windows με αυτόν τον τρόπο.

btw. αντί το fdisk χρησιμοποιείτε το cfdisk , είναι curses-based και πολύ εύχρηστο

Dslmaniac
20-05-04, 23:50
Μία ερώτηση απλή, μου απαντάτε και δε συνεχίζω. Γιατί να προτιμήσω το gendoo από το mandrake ή το suse? Όποιος θέλει ας απαντήσει σε pm.

sdikr
20-05-04, 23:51
να ειμαι ξανα, no luck!
με 2.4 (gentoo) δεν βλεπει τον promise sata
με 2.6 (smp) μου βγάζει unkown snancode για το πληκτρολόγιο
τι να δοκιμάσω?

lazar
20-05-04, 23:56
sdikr, έχεις κοιτάξει σε site της promise μήπως μάθεις πώς και εάν υποστηρίζεται ο controller που έχεις σε linux;

Slammer
21-05-04, 00:02
να ειμαι ξανα, no luck!
με 2.4 (gentoo) δεν βλεπει τον promise sata
με 2.6 (smp) μου βγάζει unkown snancode για το πληκτρολόγιο
τι να δοκιμάσω?

κανε boot με:


gentoo doataraid


Ο σκληρος σου στη συνεχεια θα ειναι:


/dev/ataraid/disc0


οποτε για τα partition τρεξε (σε αντικατασταση του /dev/hda)


cfdisk /dev/ataraid/disc0/disc


και οπου θες να αναφερθεις σε ενα partition πχ:


mount /dev/ataraid/disc0/partx /mnt/gentoo

οπου x το νουμερο του partition

YΓ: Δεν το δοκιμασα το βρηκα στα forum του gentoo

sdikr
21-05-04, 00:07
sdikr, έχεις κοιτάξει σε site της promise μήπως μάθεις πώς και εάν υποστηρίζεται ο controller που έχεις σε linux;

Ναι υποστήρίζεται τουλάχιστον με 2.6 kernel

Slammer
21-05-04, 00:08
Μία ερώτηση απλή, μου απαντάτε και δε συνεχίζω. Γιατί να προτιμήσω το gendoo από το mandrake ή το suse? Όποιος θέλει ας απαντήσει σε pm.

Tα υπερ και τα κατα τα εγραψα στο πρωτο μου post.

Eruyome(MMXGN)
21-05-04, 00:13
Μία ερώτηση απλή, μου απαντάτε και δε συνεχίζω. Γιατί να προτιμήσω το gendoo από το mandrake ή το suse? Όποιος θέλει ας απαντήσει σε pm.

Πολύ καλά έκανες και ρώτησες.
Το gentoo είναι μια community based (όχι βασισμένο σε εταιρεία) το οποίο τηρεί περισσότερα standards (απο αυτά που έλεγε ο WAntilles), εννοώντας οτι δεν αλλάζει τα sources που εγκαθιστάς στο σύστημά σου. Επείσης λύνει μια και καλή το πρόβλημα των depencies,αφου φροντίζει να εγκαταστήσει και όλα τα πακέτα που στηρίζουν το πακέτο που θες να βάλεις.

Επείσης σου προσφέρει πλήρη ελευθερία στο optimisation του κώδικα, που σημαίνει οτι αυτό που θα δείς θα είναι ότι πιο 'γρήγορο' έχει περάσει απο το σύστημα σου.

Επείσης, δεν στηρίζεται σε εκδόσεις, αφού γίνεται εγκατάσταση εξ ολοκλήρου απο το ιντερνετ.

Και το σημαντικότερο είναι οτι επειδή κάνεις ουσιαστικά τις ρυθμίσεις απο το 0 (έχοντας μια πολύ μεγάλη βοήθεια) μαθαίνεις πάρα πολλά για το linux και για το σύστημα σου.

Και διάφορα άλλα.
Αρνητικό είναι οτι παίρνει πολύυυ ώρα το compile αλλα απο κεί και πέρα πάει σφαίρα (χώρια που αν έχεις και άλλα pc στο χώρο μπορείς να τα συνδέσεις μέσω δυκτίου να κάνεις ένα distributed compile cluster)

Αυτα, το κυριότερο πάντως είναι πιστεύω οτι δεν χρειάζεται να παιδεύεται ο χρήστης με τις ιδαιτερότητες των άλλων distros.

sdikr
21-05-04, 00:13
κανε boot με:
Κώδικας:

gentoo doataraid


θα το δοκιμάσω σε λίγο και θα σου πω,

ερώτηση μπορώ να κάνω την εγκατάσταση μέσα απο άλλο Linux?
θα δουλέψει δηλαδή το bootstrap εκεί;

Eruyome(MMXGN)
21-05-04, 00:15
@sdkir
Φυσικά και μπορείς. Και κατ εμέ είναι ο καλύτερος τρόπος να το κάνεις.
(δεν βαριέσαι, μπαίνεις και νετ κτλ).
Και απο windows με vmware γίνεται ;)

Slammer
21-05-04, 00:18
θα δουλέψει δηλαδή το bootstrap εκεί;

Κανονικοτατα... πχ knoppix ή Live Suse ή Linux απο αλλο partition

φιαξε τα partition, κανε mount,
untar το stage, setup τo δικτυο και chroot.
Απο εκει και περα κανονικα....

aesir
21-05-04, 00:19
Αρνητικό είναι οτι παίρνει πολύυυ ώρα το compile αλλα απο κεί και πέρα πάει σφαίρα (χώρια που αν έχεις και άλλα pc στο χώρο μπορείς να τα συνδέσεις μέσω δυκτίου να κάνεις ένα distributed compile cluster)


Yποθέτω εννοείς οτι τα άλλα PC πρέπει να έχουν Linux για να τα βάλεις σε cluster, σωστά; Πως το υλοποιείς; Επίσης δεν μου απέντησε κανείς γιατί υπαρχουν τα licecd, packagecd και το stage directory... (δηλαδη τι περιπτώσεις installation καλύπτει το καθένα).

WAntilles
21-05-04, 00:19
Επειδή κάποιοι κακεντρεχείς είπαν ότι ο WAntilles ετοιμάζεται να πορωθεί με Gentoo, απαντώ τα εξής:

Ε λοιπόν ναί. Ετοιμάζεται να πορωθεί το σαββατοκύριακο.

Γι' αυτό άλλωστε τύπωσε και όλο το Installation Handbook καθώς και τα ALSA και Desktop Guides.

Αλλά πριν προχωρήσω, κάποιες ερωτήσεις.

Αυτή τη στιγμή έχω στο PC έναν Promise Ultra133 TX2 PCI.

Έχω ήδη πάρει έναν PCI SATA controller δικάναλο (χωρίς RAID - δεν με ενδιαφέρει) βασισμένο στο 3112 της Silicon Image.

Το σχέδιο είναι να βγάλω τον Promise, και να βάλω τον SI SATA και εκεί πάνω έναν WD 2500 JD.

Σημειωτέον ότι ο δίσκος είναι πάνω από 120GB. Δεν θα εγκαταστήσω εκεί το Gentoo απλά θα θέλω να τον βλέπει κανονικά για τα αρχεία που θα έχει.

Το Gentoo θα εγκατασταθεί σε άλλον WD 1200-JB στον ενσωματωμένο ATA-100 Promise PDC20265R του board.

Θα έχω πρόβλημα;

Τέλος, θα καταφέρω να έχω 3D acceleration για την ATi RADEON 9700 Pro 128MB; Προφανώς χρειάζομαι απαραίτητα τους "κλειστούς"ATi drivers. Αλλά αυτοί είναι μόνο για XFree. Κάποιοι εδώ λένε ότι το X-Org είναι καλύτερο. Δουλεύουν οι της ATi σε X-Org;

Αυτά προς το παρόν για να μην ζαλιστείτε πλήρως.

ΥΓ: Με την 3COM 3C-905C-TX PCI Fast Ethernet θα την δει αμέσως ή θα έχω πρόβλημα;

Εννοείται όλα τα παραπάνω με kernel 2.6x

ΥΓ2: Slammer, ποια sources προτείνεις για kernel;

sdikr
21-05-04, 00:20
@sdkir
Φυσικά και μπορείς. Και κατ εμέ είναι ο καλύτερος τρόπος να το κάνεις.
(δεν βαριέσαι, μπαίνεις και νετ κτλ).
Και απο windows με vmware γίνεται


για δώσε λίγες παραπάνω πληρόφορίες

Slammer
21-05-04, 00:23
Επίσης δεν μου απέντησε κανείς γιατί υπαρχουν τα licecd, packagecd και το stage directory... (δηλαδη τι περιπτώσεις installation καλύπτει το καθένα).

Τα live ειναι αυτα που μιλησαμε παραπάνω... ενα μεγάλο ενα μικρο.
Τα stages ειναι τα μεμονωμένα stages που περιλαμβάνονται στο μεγαλο live. Μπορεις δηλαδη αντι να κατεβάσεις το μεγάλο live, να κατεβασεις το μικρο και το stage που θελεις μεμονωμένα.
Τα packages ειναι precompiled πακετα (πακεταρισμενα σε iso) ωστε και μετα το stage3 αν θες να τα κατεβασεις ετοιμα και να μην τα κανεις compile (φυσικα με default settings)

@ ADSLgr.com All rights reserved.