PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν μπορω να τυπωσω.



Theodore41
18-07-12, 22:52
Χαιρετω.
Πηγα να βγαλω αντιγραφο της ταυτοτητας μου στον εκτυπωτη.Εκανα σκανιν πρωτα,και μετά πηγα να tυπωσω.
Ελα ομως που ελεγε οτι τα Windows,δεν επικοινωνουσαν με τον εκτυπωτη.Ενω ο υπολογιστης,τον εβλεπε τον εκτυπωτη,αλλα με ενα κιτρινο τριγωνακι,με θαυμαστικο,oτι και καλα υπαρχει σφαλμα.
Πως να το αντιμετωπισω;
Υπαρχουν Win7/64bit.

biggeo65
19-07-12, 03:15
Για να μην παιδεύεσαι ψάχνωντας και δοκιμάζωντας, ο πιο γρήγορος τρόπος,
κατάργηση κι εγκατάσταση ξανά του εκτυπωτή, ακολουθώντας τα βήματα που λέει το manual.

Theodore41
19-07-12, 10:11
Μπηκα στο σαιτ της ΗΡ,και κατεβασα ενα αρχειο που ελεγχει για σφαλματα.Μου εβγαλε λοιπον οτι ο εκτυπωτης ειναιΟΚ,και μου εστειλε και μμια δοκιμαστικη σελιδα,την οποια και τυπωσε αψογα.
Αρα εκτυπωτης σωστος.
Τωρα,πηγα να τυπωσω μια αλλη σελιδα,και μου βγαζει σφαλμα διοτι "ο διακομιστης RPC,δεν ειναι διαθεσιμος".
Τι κανω τωρα;

biggeo65
19-07-12, 11:31
Μπηκα στο σαιτ της ΗΡ,και κατεβασα ενα αρχειο που ελεγχει για σφαλματα.Μου εβγαλε λοιπον οτι ο εκτυπωτης ειναιΟΚ,και μου εστειλε και μμια δοκιμαστικη σελιδα,την οποια και τυπωσε αψογα.
Αρα εκτυπωτης σωστος.
Τωρα,πηγα να τυπωσω μια αλλη σελιδα,και μου βγαζει σφαλμα διοτι "ο διακομιστης RPC,δεν ειναι διαθεσιμος".
Τι κανω τωρα;

Το σφάλμα αυτό συμβαίνει συχνά. Πρώτα δες αν η κοινή χρήση εκτυπωτή είναι ενεργοποιημένη,
κι αν το όνομα που έχει είναι ίδιο με αυτό που εμφανίζεται στον πίνακα ελέγχου για τον εκτυπωτή.

Πάνε πίνακα Eλέγου\Συσκευές και εκτυπωτές, και μόλις ανοίξει το παράθυρο:
Κάνε δεξι κλικ στον εκτυπωτη κι επέλεξε "Ιδιότητες Εκτυπωτή"
Στο παράθυρο που θα ανοίξει πάτα την καρτέλα "Κοινή χρήση" από επάνω και τσέκαρε τα δυο τετράγωνα όπως στην φωτό.
Επίσης δες να γράφει ότι όνομα αναφέρεται στον πίνακα Ελέγχου για τον εκτυπωτή.

Για παράδειγμα αν στον πίνακα ελέγχου ο εκτυπωτης έχει όνομα ΗP Photosmart-3200
το ίδιο θα γράψεις κι εκεί, ακριβώς όπως είναι.
104798

Επίσης γράψε στην γραμμή έναρξης Services.msc και πάτα Enter.
Θα ανοίξει το παράθυρο τοπικών υπηρεσιών.
Ψάξε στην λίστα και δες αν οι υπηρεσίες:
Α) Διακομιστής,
Β) Κλήση απομακρυσμένης διαδικασίας (RPC)
Γ) Πρόγραμμα αντιστοίχισης τελικών σημείων RPC
Δ) Πρόγραμμα εκκίνησης διεργασίας διακομιστή DCOM
έχουν ξεκινήσει. Αν κάποια από αυτές δεν έχει ξεκινήσει πάτα το Εκκίνηση πάνω αριστερά για να ξεκινήσει η υπηρεσία.
Ξαναδοκίμασε να κάνεις εκτύπωση.

Theodore41
19-07-12, 13:22
Αφου σε ευχαριστησω,θα αναφερω οτι το πρωτο μερος,το εκανα και ηταν ηδη πατημενα τα δυο κουμπια,και το ονομα ηταν κι αυτο σωστο.
Εκεινο που με μπερδεψε,ηταν το δευτερο μερος,γιατι ως ασχετος,δεν καταλαβαινω τι εννοεις γραμμη εναρξης,για να γραψω.
Εγω,ξερω οτι εναρξη,ειναι το σημα της Ms αροστερα κατω στη μπαρα,που βγαινουν τα προγραμματα.Πατησα κατω εκει,αλλα δεν εβγαλε τιποτα αλλο,απο μια σελιδα οπου δεν γραφει παραθυρο τοπικων υπηρεσιων.
Μηπως μπορεις να γινεις πιο σαφης;
Θοδωρος.

cranky
19-07-12, 14:50
104807


......

Theodore41
31-08-12, 21:59
Χαιρετω.
Ηλθε σημερα ο ανηψιος μου,που ειναι καλος με τα υπολογιστικα,και προσπαθησε κι αυτος,να διορθωσει το προβλημα.Το αποτελεσμα ειναι οτι με τις οδηγιες που εδωσες,δεν εγινε τιποτα.
Ομως,δοκιμαζοντας να τυπωσει απο το λαπτοπ που εχω σε δικτυο με τον αλλο υπολογιστη,ο εκτυπωτης,τυπωσε μια χαρα,ενω προσπαθωντας παλι με το desktop,δεν εγινε τιποτα.
Μολις πας να τυπωσεις,σου βγαζει ενα μηνυμα οτι τα Windows δεν μπορουν ναεπικοινωνησουν με τον εκτυπωτη,και αναφερει κατι για ουρα.
Καποια αλλη σκεψη;
Εννοειται ευχαριστω για το χρονο σου.

stefan_city
31-08-12, 22:26
Θοδωρε, δοκιμασε να πας εναρξη -> δεξι κλικ στο "υπολογιστης" -> διαχειριση -> αριστερα κατω πατα "υπηρεσιες και εφαρμογες" -> υπηρεσιες -> ψαξε και κανε διπλο κλικ στην υπηρεσια "ουρα εκτυπωσης". ο τυπος εκκινησης πρεπει να ειναι στο αυτοματο, και στην κατασταση υπηρεσιας πατα εκκινηση, σε περιπτωση που δεν τρεχει. πατα εφαρμογη και ok και ξαναδοκιμασε.

dim05
31-08-12, 22:31
Έλεγξε μήπως τα καλώδια έχουν κοπεί κάπου οπότε ανάλογα με τη θέση του καλωδίου μια κάνει επαφή και την άλλη δεν κάνει. Βασικά ψάξε στα δυο άκρα του καλωδίου εκεί που τελειώνει το πλαστικό του "φις" και φαίνεται μόνο το καλώδιο. Εμένα, σε ΗP εκτυπωτή, έχει κοπεί σε αυτό το σημείο επειδή έσπρωχνα τον εκτυπωτή προς τον τοίχο και φυσικά και λόγω φτηνής κατασκευής του καλωδίου.

biggeo65
31-08-12, 22:33
Το μήνυμα πιο είναι; Θα βοηθούσε αν το ξέραμε.

Μια που μιλάς για ουρά εκτύπωσης δοκίμασε να καθαρίσεις την ουρά εκτύπωσης.

Α) Γράψε services.msc στην γραμμή έναρξης και πάτα ENTER
Β) Στο παράθυρο υπηρεσιών που θα ανοίξει βρες το "Ουρά Εκτύπωσης",
και πάτα Διακοπή από πάνω αριστερά.Μήν κλείνεις το παράθυρο.

108959

Γ) Άνοιξε την "Εξερεύνηση" των Windows. Bρες τον φάκελο C:\Windows\System32\spool\PRINTERS
και σβύσε ότι υπάρχει εκεί μέσα.

108960

Δ) Πάνε πάλι στις υπηρεσίες και πάτα Εκκίνηση για το "Ουρά Εκτύπωσης"

108961

Μόλις ξεκινήσει η υπηρεσία προσπάθησε να εκτυπώσεις ξανά.
Κλείσε όλα τα παράθυρα.

Theodore41
01-09-12, 10:17
Θοδωρε, δοκιμασε να πας εναρξη -> δεξι κλικ στο "υπολογιστης" -> διαχειριση -> αριστερα κατω πατα "υπηρεσιες και εφαρμογες" -> υπηρεσιες -> ψαξε και κανε διπλο κλικ στην υπηρεσια "ουρα εκτυπωσης". ο τυπος εκκινησης πρεπει να ειναι στο αυτοματο, και στην κατασταση υπηρεσιας πατα εκκινηση, σε περιπτωση που δεν τρεχει. πατα εφαρμογη και ok και ξαναδοκιμασε.
Καλημερα.
Ξεκινησα με σενα πρωτα,και θα δουμε αν χρειαστει να παω στο φιλο πιο κατω.
Πηγα λοιπον στην ουρα,αλλα ηταν γκριζα-ανενεργα,και τα δυο που αναφερεις,ετσι,πατησα αποκατασταση,και τοτε,αρχισε να τυπωνει,αλλα τυπωνει κατι γραμματακια -ψειρες,τα οποια και δεν μπορω να μεγαλωσω.
Αρα το προβλημα μου τωρα ειναι,πως να αλλαξω τις ρυθμιοσεις στον εκτυπωτη,γιατι οταν παταω εκτυπωση απο το πορτοκαλι του ff ψηλα πανω αριστερα,δεν μου βγαζει αλλη επιλογη,εκτος απο το αν θα τυπωσω τα παντα ή αν κανω καποια επιλογη στο κειμενο.
Καποια γνωμη;

stefan_city
01-09-12, 12:20
αν πατησεις το πορτοκαλι εικονιδιο του firefox, και ακουμπησεις το ποντικι πανω στο "εκτυπωση", θα σου βγαλει τρεις επιλογες. απο εκει, πατα προεπισκοπηση εκτυπωσης. τα γραμματα εμφανιζονται κι εκει το ιδιο μικρα;
επισης, αν πατησεις "εκτυπωση", πανω πανω σου λεει το μοντελο του εκτυπωτη σου, και διπλα εχει την επιλογη "ιδιοτητες". ελεγξε κι απο εκει, μηπως ειναι καποια ρυθμιση λαθος.

biggeo65
01-09-12, 12:56
Καλημερα.
Ξεκινησα με σενα πρωτα,και θα δουμε αν χρειαστει να παω στο φιλο πιο κατω.
Πηγα λοιπον στην ουρα,αλλα ηταν γκριζα-ανενεργα,και τα δυο που αναφερεις,ετσι,πατησα αποκατασταση,και τοτε,αρχισε να τυπωνει,αλλα τυπωνει κατι γραμματακια -ψειρες,τα οποια και δεν μπορω να μεγαλωσω.
Αρα το προβλημα μου τωρα ειναι,πως να αλλαξω τις ρυθμιοσεις στον εκτυπωτη,γιατι οταν παταω εκτυπωση απο το πορτοκαλι του ff ψηλα πανω αριστερα,δεν μου βγαζει αλλη επιλογη,εκτος απο το αν θα τυπωσω τα παντα ή αν κανω καποια επιλογη στο κειμενο.
Καποια γνωμη;

Γραμματοσειρά τι μέγεθος χρησημοποιείς; Ο εκτυπωτής εκτυπώνει αυτό που βλέπει.
Αν η γραμματοσειρα είναι 10 αυτό θα βγεί και στο χαρτί.

Κι αν κάνεις εκτύπωση από ιστοσελίδα σε πολλές τα γράμματα είναι ψείρες. (8 ή 10 pts ή 2.5-3.5 χιλιοστά)
Μην κοιτάς πως τα βλέπεις στην οθόνη. Αυτό μπορείς να το αλλάξεις μόνο εσύ,
αν σώσεις την ιστοσελίδα πριν την εκτύπωση καιαλλάξεις την γραμματοσειρά.

Theodore41
01-09-12, 13:58
αν πατησεις το πορτοκαλι εικονιδιο του firefox, και ακουμπησεις το ποντικι πανω στο "εκτυπωση", θα σου βγαλει τρεις επιλογες. απο εκει, πατα προεπισκοπηση εκτυπωσης. τα γραμματα εμφανιζονται κι εκει το ιδιο μικρα;
επισης, αν πατησεις "εκτυπωση", πανω πανω σου λεει το μοντελο του εκτυπωτη σου, και διπλα εχει την επιλογη "ιδιοτητες". ελεγξε κι απο εκει, μηπως ειναι καποια ρυθμιση λαθος.
Για το πρωτο,ναι,στην προεπισκοπηση,τα γραμματα βγαινουν ψειρες.Για το δευτερο,δεν δινει καμια επιλογη για μεγεθος γραμματοσειρας.
Οσον αφορα στο φιλο πιο κατω,μιας και δεν ξερω να κανω πολλαπλες παραθεσεις,δεν μπορω να ρυθμισω το μεγεθος,και αυτο που προσπαθησα να τηπωσω για δοκιμη,ηταν ενα κομματι απο το σαιτ "μας",με κανονικα γραμματα.
Ευχαριστω σας αμφοτερους.

stefan_city
01-09-12, 14:07
βρε μηπως εχεις πρεσβυωπια και τα βλεπεις ψειρες;:p

δοκιμασε να εκτυπωσεις κατι κι απο το word, ή απο το σημειωματαριο, βαζοντας μεγαλη γραμματοσειρα, να δεις τι θα εκτυπωσει.

Theodore41
01-09-12, 15:19
βρε μηπως εχεις πρεσβυωπια και τα βλεπεις ψειρες;:p

δοκιμασε να εκτυπωσεις κατι κι απο το word, ή απο το σημειωματαριο, βαζοντας μεγαλη γραμματοσειρα, να δεις τι θα εκτυπωσει.
Μα λογω ηλικιας,προφανως και εχω πρεσβυωπια,αλλα οι ψειρες,ειναι ψειρες.Ως εκει,ξεχωριζω.:p
Θα κανω μια δοκιμη μ αυτα που λες.

stefan_city
01-09-12, 15:26
επισης, μπορεις να δοκιμασεις την εκτυπωση της ιδιας σελιδας με τις ψειρες, απο το λαπτοπ αυτη τη φορα.

αν βγουν το ιδιο μικρα τα γραμματα, τοτε ειναι αυτο που λεει ο biggeo65, περι μικρης γραμματοσειρας των ιστοσελιδων.

jjokeris
02-09-12, 11:01
Στον ff οταν πας να εκτυπωσεις πατα προεπισκοπιση εκτυπωσης.Στην μεση πανω λεει "shrink to fit".Για να βγουν κανονικα τα γραμματα πρεπει να το βαλεις 100%.Το σαιτ μας ομως π.χ. ειναι φαρδυ και αρα η εκτυπωσιμη επιφανεια ειναι μικροτερη απο αυτο.Μια μεση λυση ειναι να αλλαξεις απο το print preview απο shrink σε 100% και να δηλωσεις landscape αnτι για portrait.

thourios
02-09-12, 13:25
Παρόμοιο πρόβλημα είχα με εκτυπωτή HP παλαιότερα και δεν μπορούσα να βγάλω άκρη ούτε με το support ενώ σε άλλο PC οι εκτυπώσεις γίνονταν κανονικά. Τελικά είχα εγκαταστήσει παλαιότερα ένα σύνολο προγραμμάτων από φωτογραφική μηχανή της HP που έκανε conflict.
Απεγκατάστασηη όλων των προγραμμάτων της HP από τον υπολογιστή χρησιμοποιώντας το Revo uninstaller.
Επαναεγκατάσταση του προγράμματος σύμφωνα με το manual και ο εκτυπωτής δούλεψε κανονικά.

cvittas
03-09-12, 15:43
Καλησπέρα, αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με εκτυπωτή της HP.

Τα έγγραφα που στέλνω για εκτύπωση δεν πάνε στην ουρά εκτύπωσης.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα, άλλαξα καλώδιο, εγκατέστησα τον εκτυπωτή σε άλλο PC και τυπώνει κανονικά.
To λειτουργικό μου είναι Win7 ultimate 64-bit.

stefan_city
03-09-12, 20:01
:welcome:

εχεις κανει οσα αναφερονται παραπανω;

cvittas
03-09-12, 22:58
Thanks!

Ναι, το διάβασα το άρθρο..

Το πρόβλημα μου είναι ότι, τα έγγραφα που στέλνω για εκτύπωση δεν πάνε στην ουρά εκτύπωσης...

stefan_city
04-09-12, 00:05
πατωντας εκτυπωση, σου βγαζει καποιο μηνυμα; κι αν ναι, τι λεει;

cvittas
04-09-12, 10:21
Δεν βγάζει τίποτα ιδιαίτερο.

Μόνο κάτω δεξιά εμφανίζεται το εικονίδιο ενός εκτυπωτή και γράφει "0 έγγραφα σε εκκρεμότητα"

stefan_city
04-09-12, 21:55
αν εχεις κανει ακριβως ο,τι λεμε παραπανω, αλλα το προβλημα συνεχιζεται, προτεινω πληρη απεγκατασταση και επανεγκατασταση του driver. επισης, ελεγξε βασει του μοντελου σου, μηπως ειναι γνωστο προβλημα κι εχει βγαλει καποια επιδιορθωση η hp.

cvittas
05-09-12, 11:36
Τον εκτυπωτή (Officejet 4500) τον έχω πάνω από 2 χρόνια και δούλευε απροβλημάτιστα. Πριν 10 ημέρες περίπου σταμάτησε να εκτυπώνει. Όλες οι άλλες λειτουργίες δουλεύουν κανονικά.

Έχω κάνει απεγκατάσταση και εγκατάσταση 5-6 φόρες σίγουρα και με το tool της ΗΡ και με το Revo uninstaller.
Έχω κάνει επανεκκίνηση την υπηρεσία "Ούρα εκτύπωσης".
Έχω αλλάξει καλώδιο USB.
Και έκανα ότι προτείνουν οι άλλοι χρήστες στην πρώτη σελίδα του thread.
Με τη βοήθεια της ΗΡ δεν έβγαλα άκρη.

Θα δοκιμάσω εγκατάσταση και μέσω καλώδιο Ethernet..
Κάτι άλλο δεν μου έρχεται..

Theodore41
05-09-12, 20:20
Αν θελησω να αγορασω καναν καινουριο εκτυπωτη HP παλι,(αυτος που εχω,ειναι ο HP 950C),που να δουλευει καλα με Win7/64,γιατι αυτος που εχω,ειναι 10ετιας,και δεν βρηκα κανονικο driver ,αλλα εναν που κανει για 3 μοντελα,και βγαζει λιγοτερες επιλογες απο ο,τι με τα XP,τι προτεινετε;
Καλος να ειναι ομως,ας κανει και παραπανω.

cvittas
07-09-12, 15:45
Δοκίμασα και με το καλώδιο Ethernet, τα ίδια πάλι...:cry:


Τον εκτυπωτή (Officejet 4500) τον έχω πάνω από 2 χρόνια και δούλευε απροβλημάτιστα. Πριν 10 ημέρες περίπου σταμάτησε να εκτυπώνει. Όλες οι άλλες λειτουργίες δουλεύουν κανονικά.

Έχω κάνει απεγκατάσταση και εγκατάσταση 5-6 φόρες σίγουρα και με το tool της ΗΡ και με το Revo uninstaller.
Έχω κάνει επανεκκίνηση την υπηρεσία "Ούρα εκτύπωσης".
Έχω αλλάξει καλώδιο USB.
Και έκανα ότι προτείνουν οι άλλοι χρήστες στην πρώτη σελίδα του thread.
Με τη βοήθεια της ΗΡ δεν έβγαλα άκρη.

Θα δοκιμάσω εγκατάσταση και μέσω καλώδιο Ethernet..
Κάτι άλλο δεν μου έρχεται..

thourios
07-09-12, 17:00
Για κάνε εγκατάσταση το λογισμικό μέσω internet στην Αγγλική γλώσσα μπας και γίνει κάτι εφόσον βέβαια δεν είναι πρόβλημα hardware πχ να έχει σπάσει κάνα γρανάζι.

:)

cvittas
08-09-12, 19:20
θα το δοκιμάσω...

Δεν είναι πρόβλημα hardware, γιατί τον έκανα εγκατάσταση σε άλλο pc και δουλεύει κανονικά...

- - - Updated - - -

Η λύση βρέθηκε τελικά, κατέβασα το πρόγραμμα στα Αγγλικά και δούλεψε..

thourios
09-09-12, 20:50
Τα γνωστά προβλήματα με το software των εκτυπωτών HP. Κάτι γίνεται με την registry άλλα άντε να βρεις ποιά κλειδιά είναι. Χαίρομαι που βρέθηκε λύση.
Τώρα αν απεγκαταστήσεις το Αγγλικό software και ξαναβάλεις το Ελληνικό ίσως δουλέψει αλλά μπορεί και να μην ξαναδουλέψει ποτέ οπότε δεν το συνιστώ.

;)

Theodore41
09-09-12, 21:06
Επειδη και ο εκτυπωτης,αλλα και το σκαννερ,ενα πανακριβο Epson 1600 Expression ,δεν εχουν drivers για τα Win7/64bit,που εχω,σκεφτομαι να παρω καποια στιγμη,κανα λαπτοπ παλαιας κοπης,με λιγα λεφτα,που να δουλευει ΧΡ,στο οποιο δουλευαν και τα δυο μια χαρα,για να τα συνδεσω με αυτο.

stefan_city
09-09-12, 21:20
αν εχουν drivers για vista, μαλλον θα κανει.

αλλιως, μεσω εικονικης μηχανης, οπου θα τρεχουν τα xp δε γινεται;

Theodore41
09-09-12, 22:05
αν εχουν drivers για vista, μαλλον θα κανει.

αλλιως, μεσω εικονικης μηχανης, οπου θα τρεχουν τα xp δε γινεται;
Nai,αλλα ο βλαξ εγω,οταν αγορασα το λαπτοπ,δεν το πηρα με τα Win7 Professional,αλλα με τα Home Premium/64bit,που τα εχω και στο desktop,και νομιζω οτι με αυτα,δεν γινεται αυτο που λες με την εικονικη μηχανη.
Η κανω λαθος;

stefan_city
09-09-12, 22:17
η ενσωματωμενη λειτουργια, το λεγομενο xp mode, ειναι διαθεσιμο απο την εκδοση Professional και πανω. αλλα, μπορεις να χρησιμοποιησεις το vmware ή το virtual box, να εγκαταστησεις ετσι τα xp, και να δοκιμασεις αν μπορουν να λειτουργησουν ετσι οι συσκευες σου.

πριν το κανεις ομως, ειδα πως υπαρχουν drivers για vista 64bit. τους δοκιμασες; υπαρχει μια πιθανοτητα να λειτουργουν κανονικα.

cvittas
09-09-12, 23:48
Το αφήνω όπως έχει, αφού δουλεύει, δεν ασχολούμαι άλλο...


Τα γνωστά προβλήματα με το software των εκτυπωτών HP. Κάτι γίνεται με την registry άλλα άντε να βρεις ποιά κλειδιά είναι. Χαίρομαι που βρέθηκε λύση.
Τώρα αν απεγκαταστήσεις το Αγγλικό software και ξαναβάλεις το Ελληνικό ίσως δουλέψει αλλά μπορεί και να μην ξαναδουλέψει ποτέ οπότε δεν το συνιστώ.

;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.