PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατάσταση ADSL σε παλιό σπίτι



pacino1
19-07-12, 16:30
Γεια σας, εχω μια γραμμη οτε γυμνο καλωδιο. πανω στην γραμμη αυτη εχω συνδεσει μονος μου δυο συσκευες τηλεφωνου στριβοντας τα καλωδια των συσκευων με το χαλκινο του οτε. Τωρα που παρηγγειλα double play (hol). Τι μπορω τωρα να κανω για να συνδεσω τις 2 αυτες συσκευες και το spliter πανω σε αυτη την γραμμη οτε. υπαρχει καμια πριζα rj11 με 3 υποδοχες? θα λειτουργησει ετσι? βοηθειστε βρε παιδια!

Cloudman
19-07-12, 18:24
Εκεί που τερματίζει το καλώδιο (εκεί που λες ότι έχεις στρίψει τα καλώδια με τα καλώδια από τις συσκευές τηλεφώνου) θα βγάλεις τις τηλεφωνικές συσκευές και θα βάλεις μια πρίζα rj11. Μετά θα συνδέσεις πάνω στην πρίζα το σπλίτερ. Το σπλίτερ έχει 3 υποδοχές: 1 line, 1 phone και μια dsl. Την υποδοχή line θα τη συνδέσεις με 1 καλώδιο rj11 με την πρίζα που θα βάλεις. Στη συνέχεια συνδέεις το τηλέφωνο (με καλώδιο rj11) με την υποδοχή phone του splitter και το μόντεμ-ρούτερ που θα σου στείλει η hol θα το συνδέσεις (πάλι με καλώδιο rj11) με την υποδοχή dsl του splitter. Έτσι θα δουλέψουν όλα ρολόι. Αν έχεις προβλήματα με τη γραμμή, ίσως να χρειαστεί να αντικαταστήσεις το παλιό, δισύρματο καλώδιο που έχει τώρα το εσωτερικό τηλεφωνικό δίκτυο του σπιτιού σου με καλώδιο UTP cat.5E. Ελπίζω να βοήθησα.
Επίσης, μην ενώνεις στριφτά τα καλώδια σε εγκαταστάσεις που περνά σήμα dsl, γιατί γενικά το dsl είναι ευαίσθητο στο θόρυβο και θα έχεις προβλήματα (αποσυνδέσεις, χαμηλή ταχύτητα). Για τις ενώσεις των καλωδίων θα πάρεις 3Μ scotchlok connectors (νομίζω ότι οι τεχνικοί του ΟΤΕ τα ονομάζουν "καραμελάκια"). Υπάρχουν στα καταστήματα ηλεκτρονικών ανταλλακτικών και εξαρτημάτων.

pacino1
19-07-12, 18:48
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου ομως η συνδεσμολογια αυτη ειναι για μια τηλεφωνικη συσκευη στην πριζα του τηλεφωνου.Ετσι χρησιμοποιω μια συσκευη ομως εγω θελω να χρησιμοποιω και τις δυο! Βεβαιως και στις ενωσεις των καλωδιων rj11 θα χρησιμοποιησω καραμελακια!

Piparas
19-07-12, 20:48
Για τις φακές της 3M υπάρχει κανένα link για αγορά από ελληνικό κατάστημα;

sdikr
19-07-12, 20:56
Για τις φακές της 3M υπάρχει κανένα link για αγορά από ελληνικό κατάστημα;

Δεν συμφέρει, καλύτερα απο έξω

cranky
19-07-12, 21:17
Οι περισσότερες αποθήκες ηλεκτρολογικού υλικού, έχουν.

Piparas
19-07-12, 23:28
Δεν συμφέρει, καλύτερα απο έξω

Το φαντάστηκα, έχεις κάτι να προτείνεις;


Οι περισσότερες αποθήκες ηλεκτρολογικού υλικού, έχουν.

Όχι εδώ που μένω, δυστυχώς..

cranky
19-07-12, 23:33
Αν έχεις φίλο/γνωστό/συγγενή σε μεγάλη πόλη, πές του να σου στείλει μιά χούφτα.

pacino1
20-07-12, 00:37
Ενταξει ολα αυτα αλλα για το δικο προβλημα εχει να πει κανεις κατι!...

cranky
20-07-12, 00:42
Αν τη δεύτερη τηλεφωνική συσκευή την θέλεις δίπλα στην πρώτη, τότε, βάλε διπλή rj11 πρίζα, και βάλε την δεύτερη συσκευή στη δεύτερη θύρα, με φίλτρο, εννοείται.

pacino1
20-07-12, 00:55
σωστα 2πλη πριζα οποτε βαζω εκει με φιλτρο τισ 2 συσκευες. Το line του splitter ομως που θα το βαλω αφου θα ειναι κατηλλημενες οι δυο υποδοχες της πριζας?

cranky
20-07-12, 01:03
Την μία υποδοχή της πρίζας, θα την χρησιμοποιήσεις όπως σου είπε ο Cloudman.
Στην άλλη υποδοχή, μέ άλλο φίλτρο, θα βάλεις την δεύτερη συσκευή σου.

achatzak
20-07-12, 10:17
104819

pacino1
20-07-12, 15:16
μια τετοια πριζα ειχα ειχα στο μυαλο μου ομως δεν ξερω ποιοα απο τις 2 συνδεσμολογιες ειναι πιο σωστη.αυτη με τη πριζα τριων υποδοχων η αυτη που προτεινει ο cranky?

achatzak
20-07-12, 16:36
Αυτή είναι η δική μου υλοποίηση
104827

Δεν χρειάζεσαι άλλο φίλτρο

pacino1
20-07-12, 17:14
Κατανοητο thanks man

cranky
20-07-12, 20:21
Αchatzak, στα τηλέφωνα, έχεις βάλει ξεχωριστό φίλτρο στο καθένα, φαντάζομαι, έέέ ;;

Cloudman
20-07-12, 20:34
Αchatzak, στα τηλέφωνα, έχεις βάλει ξεχωριστό φίλτρο στο καθένα, φαντάζομαι, έέέ ;;

Δε χρειάζεται ξεχωριστά φίλτρα, αφού το πολυπριζάκι μπαίνει στην έξοδο phone του splitter. Δοκιμασμένο στην εγκατάσταση του σπιτιού μου, όπου το καλώδιο που δίνει σήμα σε όλες τις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού είναι συνδεδεμένο με την έξοδο phone του σπλίτερ (του έχω patchάρει ένα φισάκι rj11 και το έχω κουμπώσει πάνω στο phone του splitter). Στις πρίζες που είναι τα τηλέφωνα του σπιτιού μου δεν υπάρχει φίλτρο, αφού υπάρχει το "κεντρικό φίλτρο" (σπλίτερ). Από την έξοδο modem του σπλίτερ φεύγει με τον ίδιο τρόπο πάλι ένα καλώδιο και πάει στην τηλεφωνική πρίζα του γραφείου μου που κουμπώνει μόνο το ρούτερ (όχι τηλέφωνο). Όλα δουλεύουν ρολόι (καθόλου θόρυβος στα τηλέφωνα, το dsl δεν πέφτει όταν χρησιμοποιεί κάποιος το τηλέφωνο).

cranky
20-07-12, 20:40
Στις πρίζες που είναι τα τηλέφωνα του σπιτιού μου δεν υπάρχει φίλτρο, αφού υπάρχει το "κεντρικό φίλτρο" (σπλίτερ).
Δεν το ήξερα αυτό, ευχαριστώ. http://img17.imageshack.us/img17/2069/efxaristo.gif

achatzak
20-07-12, 20:58
Δε χρειάζεται ξεχωριστά φίλτρα, αφού το πολυπριζάκι μπαίνει στην έξοδο phone του splitter. Δοκιμασμένο στην εγκατάσταση του σπιτιού μου, όπου το καλώδιο που δίνει σήμα σε όλες τις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού είναι συνδεδεμένο με την έξοδο phone του σπλίτερ (του έχω patchάρει ένα φισάκι rj11 και το έχω κουμπώσει πάνω στο phone του splitter). Στις πρίζες που είναι τα τηλέφωνα του σπιτιού μου δεν υπάρχει φίλτρο, αφού υπάρχει το "κεντρικό φίλτρο" (σπλίτερ). Από την έξοδο modem του σπλίτερ φεύγει με τον ίδιο τρόπο πάλι ένα καλώδιο και πάει στην τηλεφωνική πρίζα του γραφείου μου που κουμπώνει μόνο το ρούτερ (όχι τηλέφωνο). Όλα δουλεύουν ρολόι (καθόλου θόρυβος στα τηλέφωνα, το dsl δεν πέφτει όταν χρησιμοποιεί κάποιος το τηλέφωνο).
Αυτό ακριβώς ;)

Cloudman
20-07-12, 21:31
Δεν το ήξερα αυτό, ευχαριστώ. http://img17.imageshack.us/img17/2069/efxaristo.gif

Να 'μαστε όλοι καλά να μαθαίνουμε συνέχεια! :oneup:

athenaum
21-07-12, 03:26
στην περιπτωση voip το σπλιτερ μπαινει αναποδα:
φισωνουμε την υποδοχη line στην υποδοχη dsl του ρουτερ
την εξοδο phone1 του ρουτερ στην υποδοχη phone του σπλιτερ
ενω θα φισωσουμε την υποδοχη modem του σπλιτερ στην πριζα του τοιχου
τελειωσαμε
καταφεραμε να εχουμε τηλεφωνικο σημα στις υπολοιπες μπριζες του σπιτιου με μονο ενα ζευγαρι καλωδιων χωρισ να επεμβουμε στην τηλ εγκατασταση
το σχημα δουλευει σε μικρες αποστασεις καλωδιων

@ ADSLgr.com All rights reserved.