PDA

Επιστροφή στο Forum : Σε τι ταχύτητες γράφετε DVD και CD;



Dslmaniac
21-05-04, 02:08
Ότι λέει ο τίτλος. Άσχετα με τις δυνατότητες του recorder ποιες είναι οι ταχύτητες που εξασφαλίζουν το παίξιμο του dvd ή του cd (κυρίως μουσικού cd) σε όλα τα players απροβλημάτιστα και αν οι ταχύτητες εγγραφής έχουν σχέση με τη διάρκεια ζωής ενός δίσκου. Π.χ. αν γράφω σε 8x τα dvd μου υπάρχει περίπτωση να μην παίζουν μετά από ένα χρονικό διάστημα;

sdikr
21-05-04, 02:25
αν είναι να μην παίζουν θα το κάνουν απο την αρχή, οπότε θα καταλάβεις!

Dslmaniac
21-05-04, 02:31
Όχι είχαμε μία διαφωνία με ένα φίλο που μου πρότεινε να μη γράφω σε υψηλές ταχύτητες γιατί υπάρχει πιθανότητα να έχω τα προβλήματα που ανέφερα και ήθελα να το ξεκαθαρίσω λίγο με τη βοήθειά σας.

arcanum
21-05-04, 03:08
για την ακρίβεια είναι ακριβώς το αντίθετο.
Αν γράφεις σε ταχύτητες άλλες απο τις maximum του recorder σου μπορεί να έχεις πρόβλημα.
Δεν θυμάμαι που το διάβασα (μάλλον στο slashdot. Και όχι σε comment φυσικά :) ) αλλα μπορώ να το ψάξω (αλλα το search του slashdot είναι τρισάθλιο)

Πάντως σε CD (γιατι DVD έχω λίγο καιρό) τα χαλασμένα είναι κυρίως συγκεκριμένης εταιρίας (Intenso). Τα άλλα κρατάνε γερά (Vivastar και Teac)

Update: Δεν μπορώ να το βρώ, οπότε θεώρησέ το αυτό που είπα λάθος.

ckbond
21-05-04, 09:12
Τα μουσικά cd μόνο τα γράφω σε χαμηλή ταχύτητα x2 ή x4 γιατί έχω παρατηρήσει ότι όσο πιο μεγάλη ταχύτητα εγγραφής χρησιμοποιήσω τόσο πιο εύκολα «πηδάει» το cd στο ράδιο-cd του αυτοκίνητου… :!: :!: :!:

WAntilles
21-05-04, 10:08
αν είναι να μην παίζουν θα το κάνουν απο την αρχή, οπότε θα καταλάβεις!


Όχι sdikr. Μπορεί να μην παίζουν και μετά από 2-3 χρόνια. Κι ύστερα διαφορετική ευαισθησία-ανεκτικότητα σε χαμηλή ανακλαστικότητα έχει το CD/DVD-ROM drive Α από το B.



Όχι είχαμε μία διαφωνία με ένα φίλο που μου πρότεινε να μη γράφω σε υψηλές ταχύτητες γιατί υπάρχει πιθανότητα να έχω τα προβλήματα που ανέφερα και ήθελα να το ξεκαθαρίσω λίγο με τη βοήθειά σας.


Ο φίλος σου έχει δίκιο.



για την ακρίβεια είναι ακριβώς το αντίθετο.
Αν γράφεις σε ταχύτητες άλλες απο τις maximum του recorder σου μπορεί να έχεις πρόβλημα.
Δεν θυμάμαι που το διάβασα (μάλλον στο slashdot. Και όχι σε comment φυσικά ) αλλα μπορώ να το ψάξω (αλλα το search του slashdot είναι τρισάθλιο)

Πάντως σε CD (γιατι DVD έχω λίγο καιρό) τα χαλασμένα είναι κυρίως συγκεκριμένης εταιρίας (Intenso). Τα άλλα κρατάνε γερά (Vivastar και Teac)

Update: Δεν μπορώ να το βρώ, οπότε θεώρησέ το αυτό που είπα λάθος.


Τεράστιο λάθος Arcanum, και όχι επειδή δεν το βρήκες.

Επειδή αν βάλω μόνο link θα βαρεθείτε να πάτε στο:

http://www.adslgr.com/forum/pagethread6663-15.html

να διαβάσετε πολύ σχετικό post που είχα κάνει, θα ανεχτείτε ένα πολύ μακρύ quote με bold εδώ.

Λοιπόν για να τελειώνει η υπόθεση, bomber17 δώσε βάση στα εξής:

Στα CD-RW υπάρχουν τα παρακάτω παγκόσμια standards όσον αφορά τις ταχύτητες εγγραφής:

4-10-24 (και ίσως σύντομα και 32)

Συνεπώς ό,τι και να γράφει στην πρόσοψη ένα writer ή στο κουτί του (ακόμα και να γράφει point-five past lightspeed), μόνο σε μία από αυτές θα στο γράψει στην πραγματικότητα, και πολύ καλά θα κάνει για να διαφυλάξει όσο γίνεται περισσότερο την αξιοπιστία των δεδομένων σου.

Θα σου πω κάποια γενικά συμπεράσματα που έχω βγάλει σχετικά με τα writers και τις ταχύτητες εγγραφής (και τα δισκάκια), με τα οποία ασχολούμαι πολλά χρόνια (το 1ο μου cd-writer το είχα πάρει το 97):

Υπάρχει η εσφαλμένη εντύπωση στον περισσότερο κόσμο, ότι όσο πιο γρήγορα γράψω ένα CD τόσο καλύτερα (24x, 32x, 48x κλπ.).

Έχεις καθήσει να αναλογιστείς ποτέ, πόσο χειρότερα από άποψη ακρίβειας γράφεται "το αυλάκι" δεδομένων, όταν εσύ ανεβάζεις την ταχύτητα εγγραφής από π.χ. 16x σε 32x;

Δεν είμαι χημικός για να σου δώσω ακριβή αριθμό αλλά θα είναι σίγουρα σε τάξη μεγέθους αρκετές δεκάδες φορές λιγότερο. Σκέψου μόνο, πόσο πολύ προς το χειρότερο αυξάνονται όλα τα παρακάτω (με κοινή λογική):

- Το "κεντράρισμα" δεξιά-αριστερά του αυλακίου (δηλαδή κατά μήκος της ακτίνας)

- Η αυξομοίωση του μήκους επί της περιφέρειας, των "λάκκων" που είναι τα (0) ή (1) (δεν θυμάμαι ποιό είναι ποιό και δεν έχει σημασία άλλωστε για το point μου).

Και φυσικά όλα αυτά συμβαίνουν γιατί επειδή κανένα δισκάκι δεν είναι γεωμετρικά τέλειος δακτύλιος και όταν περιστρέφεται πολύ γρήγορα υπάρχουν τεράστιες συνεχόμενες αποκλίσεις "πέρα-δώθε", καί σε κάτοψη άμα το δεις από πάνω, και μεταπτώσεις όσον αφορά την οριζοντιότητα άμα το δεις από το πλάι το δισκάκι (που βλέπεις ουσιαστικά μία μόνο ευθεία).

Επίσης υπάρχει και η τεράστια καταπόνηση που υφίσταται ένα δισκάκι στις μεγάλες ταχύτητες περιστροφής. Έχουν υπάρξει πραγματικά περιστατικά που δισκάκια που είχαν μικρές δομικές ατέλειες (π.χ. κάθετα ή σχεδόν παράλληλα με την επιφάνειά τους, ή στην συγκόλληση των 2 μερών -> πάνω-κάτω) έγιναν θρύψαλλα μέσα στο drive. Αυτό είναι πραγματική explosion όπου τα διάφορα κομμάτια φεύγουν κατά την εφαπτομένη.

Συμπεράσματα και προτάσεις δικές μου:

- Ποιοτικά media

- Στα CD-R το πολύ 16x εγγραφές (όχι ταχύτερες)

- Στα CD-RW (που έχουν πολύ μειωμένη ανακλαστικότητα - reflectivity - και συνεπώς και μειωμένη αναγνωσιμότητα) το πολύ 10x εγγραφές (όχι ταχύτερες)

π.χ. έστω ένα γεμάτο δισκάκι mode1 80 λεπτών -> χωράει 702MB

Με 1x=150KB/sec σε mode1 και 702MB=702*1024KB βγάζουμε περίπου:

Για να γραφτεί σε:

- 4x -> 20+1=21min
- 8x -> 10+1=11min
- 10x -> 8+1=9min
- 16x -> 5+1=6min
- 24x -> 3.3+1=4.3min
- 32x -> 2.5+1=3.5min

Το 1 λεπτό είναι σταθερό πάντα (για lead-in και lead-out).

Για να δείτε πόσο ελάχιστο χρόνο γλυτώνετε ώστε να γράψετε τελικά δεκάδες φορές χειρότερο αυλάκι. Δεν αξίζει τον κόπο. Ειδικά όταν περάσουν 2-3 χρόνια και το CD που θα έχετε γράψει σήμερα, δεν θα διαβάζεται.

Είναι προφανές ότι για CD που δεν είναι πλήρως γεμάτο, το "δήθεν κέρδος" χρόνου είναι πολύ πιο μικρό.

Δείτε λοιπόν αυτά και κρίνετε μόνοι σας.

Αξίζει να γλυτώνω τόσο μηδαμινό χρόνο, για να μειώνω τη διάρκεια ζωής κατά πολλά χρόνια των δεδομένων μου;

Προσωπικά πιστεύω πως όχι.

Άρα τελικά συνιστώ:

Για δισκάκια ανεξαρτήτως περιεχομένου γραμμένα σε mode1 (δηλ. με error correction)

- Στα CD-R το πολύ 16x εγγραφές (όχι ταχύτερες)

- Στα CD-RW (που έχουν πολύ μειωμένη ανακλαστικότητα - reflectivity - και συνεπώς και μειωμένη αναγνωσιμότητα) το πολύ 10x εγγραφές (όχι ταχύτερες)

Για δισκάκια ανεξαρτήτως περιεχομένου γραμμένα σε mode2 (δηλ. χωρίς error correction - π.χ. AudioCD, VCD, SVCD), ποτέ μην τα υπερβείτε, και χωρίς να είναι απαραίτητο, δεν θα έκανε κακό να τα ρίξετε και στο μισό.

Και τέλος και μία άλλη σύσταση, επειδή υπήρχαν κάποια απαράδεκτα προγράμματα εγγραφής, που είχαν σαν default επιλογή mode2 (βλ. EasyCD Creator 4.x, 5.x κλπ.):

ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΤΕ σε mode2 (ή παραλλαγές του - π.χ. XA) ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΤΟ ΑΠΑΙΤΕΙ ΤΟ FORMAT ΤΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΓΡΑΨΕΤΕ (π.χ. AudioCD, VCD, SVCD).

ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ ΠΛΗΝ AUDIO-CD, VCD, SVCD -> ΠΑΝΤΑ MODE1.

Διότι έχει error correction, και είναι πολύ ταχύτερο στην ανάγνωση από όλα τα drives, ειδικά στα seek times.

Μάλιστα, στα DVD καταργήθηκαν όλα τα modes πλην του mode1 (υπάρχει ΜΟΝΟ mode1 στα DVD). Αυτό δεν σας λέει τίποτα για την αυξημένη αξιοπιστία που παρέχει;

Διότι σε σχέση με το CD, στο DVD οι σπείρες του αυλακιού είναι πολύ πυκνότερα τοποθετημένες η μία δίπλα στην άλλη, όπως πολύ πιο μικροί σε μήκος είναι και οι λάκκοι του (0) ή του (1) πάνω στο αυλάκι.

ogenikos
21-05-04, 10:15
Βασικά όσο πιο γρήγορα γράφεις ένα cd/dvd, τόσο πιο ασθενής είναι η εγγραφή που γίνεται επειδή είναι μεγάλη η ταχύτητα περιστροφής, με αποτέλεσμα μερικά cd-roms παλαιότερης τεχνολογίας να μην μπορούν να τα διαβάσουν.
Ετσι γράφοντας σε μικρότερες ταχύτητες είσαι πιο σίγουρος ότι το cd θα διαβάζεται σχεδόν απο όλα το cd roms είτε είναι pc ή στερεοφωνικού.
Εγώ π.χ με ένα 24χ που έχω γράφω πάντα σε 12χ ή 16χ, 5-6 λεπτά το cd..ώσπου να χτυπήσω μια φραπεδιά είναι έτοιμο, γιατί όταν έγραφα σε μεγαλύτερες ταχύτητες είχα προβλήματα με την ανάγνωση σε ορισμένα pc...
Edit:ούπς..λίγο αργά για το Post μου γιατί με πρόλαβε και με κάλυψε ο jedi master wantilles με τα άπαντα του... :)

Slay
21-05-04, 18:51
Ότι λέει ο τίτλος. Άσχετα με τις δυνατότητες του recorder ποιες είναι οι ταχύτητες που εξασφαλίζουν το παίξιμο του dvd ή του cd (κυρίως μουσικού cd) σε όλα τα players απροβλημάτιστα και αν οι ταχύτητες εγγραφής έχουν σχέση με τη διάρκεια ζωής ενός δίσκου. Π.χ. αν γράφω σε 8x τα dvd μου υπάρχει περίπτωση να μην παίζουν μετά από ένα χρονικό διάστημα;

καταρχην παντα υπαρχει η πιθανοτητα να μην διαβαζονται μετα απο καποιο χρονικο διαστημα ανεξαρτητως ταχυτητας και media, μην ξεχνας οτι τιποτα στο συμπαν μας δεν ζει για παντα ΄-), τωρα για να απαντησω και στο ερωτημα σου, cd audio οταν καιω για αλλους (εγω μονο mp3) τα καιω 16χ τα data οταν τα εκαιγα τα εγραφα 24χ και DVD παροτι χρησιμοποιω τα That's Taiyo Yuden που αν και λενε οτι ειναι 4χ γραφονται και 6χ και 8χ εγω τα καιω 4χ.

moralas
21-05-04, 19:00
εγω γραφω σε 8απλη ταχυτητα cd's της phillips τα οποια θεωρω τα καλυτερα και η αποδειξη αυτου ειναι οτιπαιζουν και στο τρις-χειροτερο cd-player. τα phillips ειναι κορυφη!

Dslmaniac
21-05-04, 19:23
Οκ ουσιαστικά δηλαδή καταλήγουμε στα εξής συμπεράσματα:
1) Παρότι αυξάνεται η ταχύτητα εγγραφής στα drives υπάρχουν κάποιοι φυσικοί νόμοι που δεν επιτρέπουν στις υπάρχουσες υλοποιήσεις να εγγράφουν σε μεγάλες ταχύτητες χωρίς κόστος στην ποιότητα του παραγόμενου μέσου.
2) Το θέμα αφορά κυρίως τα παλιότερα players
3) Τα intenso γενικά είναι αναξιόπιστα σα δισκάκια
4) Μη λέτε και πάρα πολλά γιατί μπορεί να μας συλλάβουν :D

Για τα dvd τι ισχύει; 2-2.4x ταχύτητα εγγραφής είναι καλή ή καλύτερα να γράφονται στην 1x;

arcanum
21-05-04, 20:46
Wantilles δεν θα πώ οτι έχω δίκιο , γιατι όπω είπα δεν μπορώ να βρώ που το είδα (και δεν θα ψάχνω 2 μέρες).

Αλλα αυτό που λές δεν είναι βασισμένο σε κάποια μέτρηση ή κάποια πιό 'επιστημονική' μέθοδο αλλα η γνώμη σου.

Πχ, στα CD-W δεν υπάρχει pits και lands όπως στα 'ασημένια' (που είναι με πρέσσα) αλλα χημική αλλαγή που προέρχεται απο την θερμοκρασία του lazer , και απλά το κάνει να αντανακλά ή όχι το reading lazer.

Οσο για το αν σε μεγαλύτερη ταχύτητα έχει αναγκαστηκά μικρότρεη ποιότητα, δεν είναι *απαραίτητο* να είναι όπως το λές, επειδή 'μοιάζει λογικό' (που μοιάζει), γιατι δεν γνωρίζουμε πως ακρίβώς (τεχνικά) γίνεται η υλοποίηση απο τους κατασκευαστές.

Ισως αν μου έδειχνες κάποιοα πιό επιστημονική μέτρηση ή εξήγηση να το δεχόμουνα (που επαναλαμβάνω, δεν λέω οτι έχω δίκιο, αλλα δεν είναι απόδειξη αυτό που γράφεις)

macgiorgosgr
21-05-04, 21:43
Όταν γράφω data cd για bacup, images κτλ. χρησιμοποιώ πάντα τη μέγιστη του writer μου. Δεν είναι και μεγάλη βέβαια, μόλις 8χ. Δεν με απασχολεί το ζήτημα γιατί υπάρχει το error correction, οπότε ακόμα κι αν κάπου υπάρχει πρόβλημα, θα μπορέσει να ξεπεραστεί. Το error correction είναι πολύ καλό στα cd.
Από την άλλη όμως όταν γράφω Audio CD, πάντα γράφω σε 2χ. Δεν μπορεί να εφαρμοστεί διόρθωση λαθών εκεί, αφού για να γίνει διόρθωση θα πρέπει οπωσδήποτε να υπάρξει "skip", το οποίο αποκλείται. Προκειμένου να είμαι σίγουρος ότι αυτό που θα γράψω θα έχει την καλύτερη ποιότητα (είμαι και λίγο περίεργος με τον ήχο, τα aac [όχι mp3] τα ριπάρω σε 320Kbps!), τα γράφω σε 2πλή ταχύτητα.
Δεν ξέρω αν τίθεται ζήτημα αντοχής στο χρόνο. Ούτως ή άλλως σε λίγα χρόνια θα γράφουμε πολύ απλά σε TB... ε, μέχρι τότε πιστεύω θα αντέξουν.. :roll:

zouzouni
23-05-04, 16:23
Όλα τα χρόνια που γράφω CDs, ακολουθώ την σύσταση που είχα διαβάσει στο site της AHEAD (της εταιρείας που βγάζει το NERO) σύμφωνα με την οποία, για να διασφαλίσει κανείς ότι τα cds που φτιάχνει θα παίζουν σε όσο το δυνατό μεγαλύτερο φάσμα συσκευών αλλά ταυτόχρονα κι για σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο βάθος χρόνου, καλό είναι η εγγραφή να γίνεται στις χαμηλότερες δυνατές ταχύτητες (ανάλογα πάντα με το εγγράψιμο υλικό/cd που χρησιμοποιεί κανείς), κι όχι στις μέγιστες δυνατές ταχύτητες.
Χαρακτηριστικά, πρότειναν, ότι για audio cds, η ταχύτητα εγγραφής δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 8x !
Τόσο από προσωπική εμπειρία όσο κι από συζητήσεις με φίλους για το ίδιο θέμα, ειδικά στην εγγραφή audio cds, πράγματι το όριο του 8x, στην εγγραφή, είναι το ιδανικό, μια κι δεν υπάρχει κανένα είδος προβλήματος.

WAntilles
23-05-04, 18:00
Πχ, στα CD-W δεν υπάρχει pits και lands όπως στα 'ασημένια' (που είναι με πρέσσα) αλλα χημική αλλαγή που προέρχεται απο την θερμοκρασία του lazer , και απλά το κάνει να αντανακλά ή όχι το reading lazer.


Εννοώ, τέλος πάντων, την κάποια οποιαδήποτε διαφοροποίηση που θα πρέπει να υπάρχει για να διαχωρίζονται τα (0) από τα (1). Όσο αυξάνονται οι ταχύτητες εγγραφής, αυτή η διαφοροποίηση λιγοστέυει και γίνεται πιο δυσδιάκριτη.



Αλλα αυτό που λές δεν είναι βασισμένο σε κάποια μέτρηση


Δεν είναι μέτρηση το πόσα από τα δισκάκια που έχουν γραφτεί ακόμα και από το 97, και σε διαφορετικές ταχύτητες, με τα media λίγο πολύ τα ίδια όλα αυτά τα χρόνια, διαβάζονται σήμερα ή όχι;

Δές και το πολύ σωστό που λέει το Ζουζούνι.

lazar
23-05-04, 22:41
Update: Δεν μπορώ να το βρώ, οπότε θεώρησέ το αυτό που είπα λάθος.



Καλά, arcanum, αναιρείς κάτι επειδή δεν βρήκες το link που το υποστηρίζει; :?:

Άλλο πάλι και τούτο :!: Γι' αυτό φαίνεται δεν σε καταλαβαίνω πολλές φορές :?

Η γνώμη μου είναι ότι στις γρήγορες ταχύτητες μπορεί να υπάρξει πρόβλημα. Το έζησα δυστυχώς :cry: , όταν έγραψα dvdr σε 4x και δεν διαβαζόντουσαν. Νόμιζα ότι δεν ήταν καλή μάρκα, τάπα και στο μαγαζί που τα πουλάει :evil: , ωστόσο δεν είχα δει ότι έγραφαν στο κουτί ταχύτητα 2,4x. Στη συνέχεια έγραψα τα υπόλοιπα σε αυτήν την ταχύτητα χωρίς πρόβλημα :roll:

lazar
23-05-04, 22:45
Επίσης και αυτό: άσχετα από το τι έχεις γράψει επάνω (μουσική, data, Klp.) CD, DVD, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΑΘΑΝΑΤΑ!!

Ας λένε ότι θέλουν. Σκόνη, ήλιος, γδαρσίματα κλπ. μπορεί να τα χαλάσουν. Προσέξτε ειδικά τη σκόνη, γιατί είναι ύπουλο πράγμα και την έχω πατήσει. Είναι μεγάλος εχθρός τους!

lazar
23-05-04, 22:48
Το 1 λεπτό είναι σταθερό πάντα (για lead-in και lead-out).



Νομίζω αυτό είναι το TOC, που βρίσκεται στην αρχή του δίσκου (γράφεται όμως στο τέλος).

lazar
23-05-04, 22:51
ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΤΕ σε mode2 (ή παραλλαγές του - π.χ. XA) ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΤΟ ΑΠΑΙΤΕΙ ΤΟ FORMAT ΤΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΓΡΑΨΕΤΕ (π.χ. AudioCD, VCD, SVCD).

Πολύ σωστός WAntilles. Νομίζω όμως ότι και τα VCD δεν χρειάζονται Mode2-XA. Στο help του CD-DVD Diagnostic είχα διαβάσει ότι πρόκειται για μύθο και δεν χρειάζεται να γράφονται σε αυτό το mode.

arcanum
23-05-04, 23:41
Update: Δεν μπορώ να το βρώ, οπότε θεώρησέ το αυτό που είπα λάθος.



Καλά, arcanum, αναιρείς κάτι επειδή δεν βρήκες το link που το υποστηρίζει; :?:

Άλλο πάλι και τούτο :!: Γι' αυτό φαίνεται δεν σε καταλαβαίνω πολλές φορές :?
:roll:

Ναι, για αυτό δεν με καταλαβαίνεις. Δηλαδή εσύ θα επέμενες σε κάτι που *μάλλον* διάβασες κάπου, αλλα δεν θυμάσαι που και τι *ακριβώς* ελεγε, και δεν μπορείς να βρείς που ήταν?
Εγώ οταν επιμένω σε κάτι είναι γιατί *ξέρω* οτι έτσι είναι. Σε αυτή την περίπτωση προφανώς έκανα λάθος και δεν το συνεχίζω.

lazar
24-05-04, 11:15
Σαφώς δεν θα επέμενα, εάν δεν ήμουν σίγουρος. Αλλά,

1) έχω μνήμη ...ελέφαντα...
2) σε αρκετά πράγματα σχηματίζω προσωπική άποψη από συνολικότερη γνώση (διάβασμα) και εμπειρία (πράξη), όπως π.χ. στο θέμα 'CD burning'
3) επειδή κάτι υπάρχει στο internet δεν σημαίνει ότι είναι το απολύτως σωστό. Τις περισσότερες φορές υπάρχει και η αντίθετη άποψη στο internet. Ακόμα και επιστημονικό βιβλίο να το αναφέρει. Ένα τυχαίο παράδειγμα: ποιοί επεξεργαστές είναι ταχύτεροι, οι αρχιτεκτονικής RISC ή CISC; Υποστηρίζονται και οι δύο απόψεις από επιστήμονες με πολύ σοβαρά επιστημονικά επιχειρήματα.

Έχω την αίσθηση ότι για σένα πρέπει να αποδειχθεί κάτι μέσω γραπτών στοιχείων. Κάτι σαν δικαστήριο, ας πούμε. Σε αυτό δεν συμφωνώ.

AsGoodAsItGets
24-05-04, 11:51
Παιδιά παραβλέπετε ορισμένες τεχνολογίες στα τελευταία cd-writers, π.χ. εγώ έχω ένα Plextor 48x στο οποίο η default ρύθμιση στο Roxio για την ταχύτητα είναι PowerRec, τουτέστιν, το recorder ανιχνεύει την καλύτερη ταχύτητα ανάλογα με το μέσο, και γράφει με μεταβαλλόμενη ταχύτητα καθώς μετακινείται από το κέντρο προς την περιφέρεια του δίσκου. Σχεδόν όλα μου τα cd τα γράφω έτσι, εκτός από κάτι 800άρια και 900άρια που τα γράφω σε 16x ή 24x.
Θα συμφωνήσω μόνο για τα audio cd, μιας και είναι επιθυμητό να παίζουν σε ένα ευρύτερο φάσμα players, και ειδικά αυτών των αυτοκινήτων, που είναι εξαιρετικά ευαίσθητα, οπότε θα πρότεινα 8x max.
Αλλά πάλι, δεν ξέρω τι γίνεται αν το cd-player είναι και mp3 player (δηλ. data cd με error correction)

AsGoodAsItGets
24-05-04, 11:59
Και ιδού μια πληρέστερη ανάλυση του PowerRec :
http://www.plextor.be/technicalservices/technology/PlextorPoweRec.pdf

WAntilles
24-05-04, 12:09
Αλλά πάλι, δεν ξέρω τι γίνεται αν το cd-player είναι και mp3 player (δηλ. data cd με error correction)


Ουκ αν λάβεις παρά του μή έχοντος.

Τα CD-ROM drives κάνουν error correction στα data CDs γιατί πληρούνται και τα 2 παρακάτω:

- Το υποστηρίζει το firmware του drive
- Το υποστηρίζει το λογικό format του data CD mode1

Για τα AudioCD αυτό δεν γίνεται προφανώς, σε όποιο drive/player και να τα βάλεις αφού το ίδιο το λογικό format του AudioCD δεν περιλαμβάνει error correction (είναι mode2).



Σχεδόν όλα μου τα cd τα γράφω έτσι


Έλα σε 3 χρόνια να το ξανασυζητήσουμε που δεν θα διαβάζονται γύρω στα 2/3.



800άρια και 900άρια που τα γράφω σε 16x ή 24x


Υποθέτω ότι ξέρεις ότι αυτά είναι εντελώς εκτός διεθνών specifications και standards.

lazar
24-05-04, 12:22
Κι εμένα το Nero μου προτείνει ταχύτητα Maximun, αλλά είδα ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο. Καμμιά φορά δεν διαβάζεται το DVD. Έτσι επιλέγω 16x στα CD και 4x στα DVD.

Κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο (που λέει ο λόγος...)

AsGoodAsItGets
24-05-04, 12:38
Για τα AudioCD αυτό δεν γίνεται προφανώς, σε όποιο drive/player και να τα βάλεις αφού το ίδιο το λογικό format του AudioCD δεν περιλαμβάνει error correction (είναι mode2).

Το ξέρω WAntilles, απλά ήθελα να πω ότι από τη στιγμή που τα mp3 players διαδίδονται, σε λίγο δε θα χρειάζεται καν να γράφουμε audio cd.



Έλα σε 3 χρόνια να το ξανασυζητήσουμε που δεν θα διαβάζονται γύρω στα 2/3.

Σε βρίσκω λίγο υπερβολικό. Δεν ξέρεις καν σε τι ποιότητας cd γράφω.
Διάβασες καθόλου το pdf για το PowerRec;



Υποθέτω ότι ξέρεις ότι αυτά είναι εντελώς εκτός διεθνών specifications και standards.

Ναι, το ξέρω, αλλά προκειμένου να κόβω ταινίες που κατεβάζω ή να τις κάνω overburn με ακόμα μεγαλύτερο κίνδυνο να μη διαβάζονται, προτιμώ να τις καίω σε 800άρια και 900άρια. Δε φταίω εγώ αν αυτοί που έκαναν το rip δε σκέφτηκαν ότι θα έπρεπε να χωράει σε ένα 700άρι cd.

WAntilles
24-05-04, 12:59
Έλα σε 3 χρόνια να το ξανασυζητήσουμε που δεν θα διαβάζονται γύρω στα 2/3.

Σε βρίσκω λίγο υπερβολικό. Δεν ξέρεις καν σε τι ποιότητας cd γράφω.
Διάβασες καθόλου το pdf για το PowerRec;

Άλλο η θεωρία άλλο η πράξη.

Επειδή κατά καιρούς είχα 3 cd και 1 dvd writers (το 1ο το 97), έχω αρκετό δείγμα από CD και αρκετό βάθος χρόνου για να αρχίσω να έχω προβλήματα αναγνωσιμότητας και να μπορώ να βγάλω συμπεράσματα.

AsGoodAsItGets
24-05-04, 13:11
Κι εγώ έχω ακόμα ένα Yamaha 4x περίπου από το '97.
Παρόλο που δεν έχω δοκιμάσει όλα τα cd που έχω κάψει από τότε, όσα προβλήματα αναγνωσιμότητας είχα, ήταν πάντα λόγω προβληματικών cd, και ειδικότερα μια παρτίδα Verbatim ( :!: ) που είχαν μια λευκή επίστρωση της πλάκας η οποία έλιωσε/ξεφλούδισε! :!:
Αλλά δε θα επιμείνω, όπως είπες κι εσύ, μόνο μετά από 3 χρόνια μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα.
Ελπίζω πάντως να έχεις άδικο, γιατί όλη η συλλογή μου από ταινίες είναι σε αυτά τα cd! :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.