PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλαγη σκληρου δισκου-help



balandis
21-07-12, 16:26
παιδια λεω να αλλαξω τον σκληρο δισκο και λεω να το κανω μονος μου....ειναι ευκολο??format ξερω να κανω ...απλα μετα θα βαλω το cd των windows θα το δει και θα το τρεξω για να κανω format??help!!

030366
21-07-12, 17:52
Εύκολη είναι η αλλαγή σκληρού δίσκου (βέβαια όλα είναι σχετικά, ειδικά αν θα το κάνεις για πρώτη φορά) Εφόσον ο δίσκος είναι καινούριος έτσι κι αλλιώς πρέπει να κάνεις εγκατάσταση του OS. Θα σου βγάλει μήνυμα άλλωστε πως δεν εντοπίστηκε λειτουργικό σύστημα. Απλώς να μπείς πρώτα bios και να ορίσεις ώς first boot device το CD-ROM.

Simpleton
21-07-12, 18:06
Αν έχεις ήδη λειτουργικό και αρχεία στο σύστημα, φυσικά δεν χρειάζεται να τα ξαναστήσεις. Μπορείς να τα αντιγράψεις με εργαλεία όπως το Easeus (http://www.partition-tool.com/personal.htm) ή το Macrium Reflect (http://www.macrium.com/reflectfree.aspx).

balandis
21-07-12, 18:21
ok thanks παιδες:respekt:

cranky
21-07-12, 20:39
Αν έχεις Win 7, πάρε image του C, και μετάφερέ το στον καινούργιο δίσκο.

Αν χρειαστείς βοήθεια για οτιδήποτε, εδώ είμαστε.

balandis
21-07-12, 22:15
πως θα το κανω φιλε μου???να βαλω τον σκληρο μεσα και να περασω ποιο???δεν ξερω καθολου σορρυ..εξηγηστε μου καλυτερα αν μπορειτε τα βηματα..ευχαριστω !!!!

cranky
21-07-12, 22:19
Λοιπόν, για να πάρεις image του C :

Πηγαίνεις Υπολογιστής > δεξί κλίκ > Ιδιότητες > Κέντρο ενεργειών (κάτω αριστερά) > Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας και επαναφορά (κάτω αριστερά) > Δημιουργία ειδώλου συστήματος (πάνω αριστερά), και ακολουθείς τις οδηγίες.

Καλό θα είναι να πάρεις το image σε εξωτερικό δίσκο, ή στον δεύτερο του πισί σου.

Μετά την δημιουργία του ειδώλου, φτιάχνεις κι' ένα cd/dvd επαναφοράς, και τέλος.

balandis
21-07-12, 22:31
το ελενχω τωρα σε ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σου :respekt:

cranky
21-07-12, 22:34
Πάρε το image, και μετά θα σου πώ για τον δίσκο, αν θέλεις.

balandis
22-07-12, 20:27
φτιαχνω το αντιγραφο wait......

- - - Updated - - -

θα βραδιασουμε ......

- - - Updated - - -

θα παρω το φιλο μου ειναι ηλεκτρονικος υπολογιστων αυριο τηλεφωνο ...:)

- - - Updated - - -

τελικα τα καταφερα μονος μου,,,και τον δισκο εβαλα και format εκανα τα καταφερα μονος μου σας ευχαριστω ολους...γιουπι πεταει ξανα ο υπολογιστης:oneup::respekt::worthy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.