PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολύ κακή εντύπωση η HOL



evdometap
23-07-12, 11:23
Μετά από τρία χρόνια στην Hellas On Line, άλλαξα πάροχο και πήγα στη Cyta, παρ'ότι ήμουν αρκετά ικανοποιημένος από την HOL. Ο μόνος λόγος της αλλαγής ήταν οικονομικός. Ωστόσο, η HOL μου ζήτησε πίσω τον εξοπλισμό, πράγμα που σαφώς και δικαιούται να κάνει, αλλά είναι μεγάλη γυφτιά!! Θέλω να ρωτήσω, θα έχω κάποιου είδους πρόβλημα επειδή δεν βρίσκω τον μετασχηματιστή και τα splitter που είχα στο NetFaster?

dkmaster
23-07-12, 11:30
Δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα. Αλλά γιατί είναι γυφτιά να σου ζητάει κάποιος που δεν θα ξαναδείς κάτι που σου έχει δανείσει πίσω;

evdometap
23-07-12, 11:31
Γιατί το να πληρώσει έναν κούριερ να ρθει να το πάρει, θα κοστίσει περισσότερο από το ίδιο το (μια χαρά ρούτερ) NetFaster IAD 2

goku
23-07-12, 11:39
Γιατί το να πληρώσει έναν κούριερ να ρθει να το πάρει, θα κοστίσει περισσότερο από το ίδιο το (μια χαρά ρούτερ) NetFaster IAD 2

Ναι μεν θα πληρώσει κάποιον κούριερ να έρθει να το πάρει, αλλά το ίδιο ρούτερ θα το δώσει σε κάποιον άλλον πελάτη έτσι δεν θα χρειαστεί να αγοράσει επιπλέον κομμάτια, οπότε κερδίζει από εκεί.

NoMoreDos
23-07-12, 12:40
Αν είναι να δώσουν 3 χρόνων router σε κάποιον πελάτη την στιγμή που πλέων δίνουν άλλο μοντέλο router θα είναι ακόμα μεγαλύτερη γυφτιά(μην πω πλήρες ξεφτίλα).

evdometap
23-07-12, 12:42
Πραγματικά!Και όχι τίποτα άλλο, αν το κρατούσα θα είχα καλή καβάτζα αν πάθει κάτι το Pirelli!Είναι και VoIP

Seitman
23-07-12, 12:51
Ναι, αλλά δε θα μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις στη cyta, καθώς δε δίνουν τις ρυθμίσεις VoIP σε κανέναν.

evdometap
23-07-12, 13:25
Μην αφήνεις μία μικρή λεπτομέρεια να σου χαλάει μια όμορφη ιστορία:P

dkmaster
23-07-12, 14:24
Δηλαδή δεν είναι γυφτιά να δώσεις κάτι που δεν σου ανήκει πίσω, αλλά είναι γυφτιά το να το επιστρέψεις. Όσες εταιρίες πάντως το δίνουν με χρησιδάνειο την ίδια τακτική ακολουθούν. Πάει για service το ρούτερ και έπειτα επιστρέφει στην αγορά.

dfourt
23-07-12, 20:11
Α σου φέρνουν και courier να το πάρουν;Θα γλυτώσω να τρέχω και στο κατάστημα, όταν χρειαστεί να διακόψω.
Και πως το κανονίζεις αυτό, σε παίρνουν τηλέφωνο μόλις λάβουν την ειδοποίηση από τον άλλον πάροχο ότι πήγες αλλού;

Έχω εδώ και κάτι χρόνια ένα Jetspeed520+, το οποίο φυσικά και ποτέ δεν χρησιμοποιήσα...

Σύμφωνω με την dkmaster.That's the way χρησιδάνειο works.Δεν είναι καθόλου γυφτιά. Tο ήξερες από την αρχή ότι όταν διακόψεις θα χρειαστεί να επιστρέψεις τον εξοπλισμό της HOL πίσω.

Τι διάολο επιδημία έχει πέσει τελευταία; Όλοι κατηγορούν τη HOL, γιατί πράττει όπως δικαιούται...

dkmaster
23-07-12, 20:28
dfourt μας άλλαξες φύλο:p Το κακό είναι πως θα μας βγει και το όνομα όταν λέμε τα πράγματα ως έχουν.

evdometap
23-07-12, 22:21
Σε παίρνουν οι ίδιοι τηλ μόλις διακοπεί η υπηρεσία και ενεργοποιηθεί ο νέος πάροχος. Ναι ρε, το έγραψα ότι το δικαιούται,δεν είναι η HOL το θέμα μου, είναι η γενικότερη λογική...Βγάζουν σαφώς περισσότερα από αυτά που προσφέρουν, και βασικά σιγά τώρα, σε ποιόν θα δώσουν το NetFaster IAD 2??? Αφού δίνουν άλλο ρούτερ!Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη HOL γενικά, ίσα ίσα είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις υπηρεσίες της. Απλά αυτό μου έκανε εντύπωση..

NoMoreDos
23-07-12, 23:45
Σε παίρνουν οι ίδιοι τηλ μόλις διακοπεί η υπηρεσία και ενεργοποιηθεί ο νέος πάροχος. Ναι ρε, το έγραψα ότι το δικαιούται,δεν είναι η HOL το θέμα μου, είναι η γενικότερη λογική...Βγάζουν σαφώς περισσότερα από αυτά που προσφέρουν, και βασικά σιγά τώρα, σε ποιόν θα δώσουν το NetFaster IAD 2??? Αφού δίνουν άλλο ρούτερ!Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη HOL γενικά, ίσα ίσα είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις υπηρεσίες της. Απλά αυτό μου έκανε εντύπωση..
Ίσως να το στέλνουν στην κίνα :p

dkmaster
24-07-12, 08:30
Άλλο ρούτερ δίνουν σε όσους ενεργοποιούνται σε pots. Όσοι ενεργοποιούνται σε voip όμως παίρνουν IAD 2. Για να σου λυθεί λοιπόν οι απορία τι κάνουν τα ρούτερ που είναι με χρησιδανεισμό.

Νομίζω το ίδιο ισχύει και σε κάποιους άλλους παρόχους.

Aias
24-07-12, 11:32
Υποθετω οτι εταιριες σαν την hol δεν πανε σε εταιρια courier και λενε 3 ευρω/ ανα πελατη αλλα παρε 5000 ευρω τον μηνα (τυχαια τα νουμερα) και στελνω οπου και οσα προιοντα μου θελω τον μηνα.

bilirius
27-07-12, 14:53
Ο courier που θα το παρει θα το δωσει στην hol αυτη θα συγκετρωσει οοοολλα τα ρουτερ και θα τα δωσει στον προμηθευτη της για ανακυκλωση ,που της παρεχει οοοοοολα τα ρουτερ.

knight
31-07-12, 14:33
Λες και τα router που δίνουν αντέχουν καιρό... λολ

evdometap
31-07-12, 14:54
Ρε για οικιακή χρήση απλή μια χαρά είναι το NetFaster 2. Απλά για να κάνεις Port Forward σου βγάζει την πίστη

knight
31-07-12, 18:28
Δείξε κανά ScreenShot για να δούμε πως είναι οι επιλογές για port forwarding λίγο..

evdometap
01-08-12, 02:37
Τώρα είμαι με Pirelli, παραδόξως δεν είχα τέτοιο πρόβλημα εδώ. Το port forwarding το είχε κάνει ο θεός ο τεχνικός που είχα πάρει τηλ!

AntwnhsM
01-08-12, 10:17
Καλημέρα σας. Κατά την γνώμη μου είναι μεγαλύτερη γυφτιά τα τέλη ενεργοποίησης παρά το Router που το ζητάνε πίσω και σώστά. Αυτό με τα τέλη ενεργοποίησης είναι μεγάλη απάτη και εύχομαι κάποια στιγμή να το καταργήσουν, ειλικρινά.

knight
01-08-12, 11:28
Φαντάζομαι δεν είναι κάτι δύσκολο απλά αλλάζει η διαδικασία του..
Συμφωνώ με τον AntwnhsM γιατί όντως είναι γυφτιά.. εδώ πληρώνουμε τόσα και τόσα για ένα router της πλάκας; και cisco ή netgear να μας δίνανε νομίζω το δικαιούμαστε από την στιγμή που όλα είναι τόσα ακριβά στην Ελλάδα!

+1 για την κατάργηση των τελών της ενεργοποίησης

@ ADSLgr.com All rights reserved.