PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά lcd τηλεόρασης 32"



eniac
08-12-06, 03:46
Παιδιά ετοιμάζομαι για μια αγορά 32" lcd τηλεόρασης...

μπορείται να μου προτείνεται κάποια μοντέλα περίπου στα 1000€?

γι'αυτό το μοντέλο τι γνώμη έχετε?
sony KDL-32U2000
το έχω βρει στα 900€ περίπου...
Να προτιμήσω κάτι άλλο?

όπως αυτό?
sony KDL-32S2010

Περιμένω απαντήσεις!!!

Cosmonaut
08-12-06, 09:28
Αγόρασα σχετικά πρόσφατα μια 32" Samsung 71R (αυτή με την 5000:1 αντίθεση). Είμαι πολύ ικανοποιημένος και το μόνο που θα έλεγα οτι της λείπει είναι ένας ψηφιακός δέκτης (DVB-T). Τωρα και η Sony μια χαρά είναι αλλά θα σου πώ τους λόγους που προτίμησα την Samsung. Έχω ακούσει διάφορα άσχημα τελευταία για το service της Sony και επίσης η Samsung έχει 2 χρόνια εγγύηση σε αντίθεση με την Sony που δίνει ένα έτος.

George_Prix
08-12-06, 09:43
Παιδιά ετοιμάζομαι για μια αγορά 32" lcd τηλεόρασης...

μπορείται να μου προτείνεται κάποια μοντέλα περίπου στα 1000€?

γι'αυτό το μοντέλο τι γνώμη έχετε?
sony KDL-32U2000
το έχω βρει στα 900€ περίπου...
Να προτιμήσω κάτι άλλο?

όπως αυτό?
sony KDL-32S2010

Περιμένω απαντήσεις!!!

Φιλε δεν εχω ψαξει συγκεκριμενα για LCD αλλα γενικοτερα οταν λεμε για TV το πρωτο πραγμα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι Phillips.

Bεβαια εσυ απο οτι βλεπω σκεφτεσαι για Sony ...........
......οποτε κατσε να δεις τι θα σου πουνε και αλλα μελη. ;)

kerneld
08-12-06, 11:03
@alexisgt

νομίζω ότι το καλύτερο είναι να πας σε κάποιο μεγάλο υπερκατάστημα τύπου MediaMarkt/MegaΚωτσόβολο/YπερΗλεκτρονικης Αθηνών όπου θα έχουν παρατεταγμένες δεκάδες LCD TV και δες ποια σου αρέσει περισσότερο.

Αλλά δες κάποιες πρώτα ενώ λειτουργούν.

antio zoh
08-12-06, 11:42
Στα service της Sony ξερεις τι κανουνε (αμα δεν ειναι κατι απλο)?
Ερχεται η LCD ή η PLASMA, την ανοιγουνε, την βγαζουνε φωτογραφια, την ξανακλεινουνε, την συσκευαζουνε πανω στην παλεττα και ''αντιο ζωη'' στο εξωτερικο.

papdoux
08-12-06, 12:11
απο τα χακτηριστικα βλεπω οτι ειναι περιπου ιδιες με ιδια αναλυση αλλα η sony KDL-32S2010 λειτουργει στα 14:9 & 4:3 ενω η sony KDL-32U2000 λειτουργει και στα 16:9.
Η sony KDL-32S2010 ομως εχει BRAVIA ENGINE που νομιζω οτι εχει καλυτερη αποδοση εικονας.
Και η δυο υποστηριζουν μεχρι 1080i αλλα λογικα κανουν downscale για να δειχνουν την εικονα στην αναλυση 1.366 x 768.
Αυτο που πρεπει να ρωτησεις ειναι αν υποστηριζουν HDCP γιατι αλλιως δε θα μπορεις να δεις εικονα σε HD format που ειναι απο 720 και πανω. Αυτο θα σου χρειαστει οταν θα αγορασεις καποιο HD player (Blue Ray ή HD) ή ξεκινησει η ψηφιακη εκπομπη καναλιων με αναλυση σε 720 ή και παραπανω.

Φυσικα πρεπει να πας να δεις απο κοντα τις τηλεορασεις και να δεις πως ειναι η εικονα με ληψη απο τηλεοπτικο καναλι και οχι οταν δειχνει καποιο DVD.

romeo1
08-12-06, 20:47
Μεχρι 1000 ευρω ειπε ο ανθρωπος....τι HD του λεμε και τετοια.Και σιγα την διασταση για να δεις trueHD.Οπως σου ειπε και καποιος φιλος εδω πηγαινε σε κανα δυο μεγαλα μαγαζια με χαρτι και μολυβι και δες καποια μοντελα και σαν εικονα και σαν εμφανιση προσπαθωντας να μην μπλεξεις.Καλη τυχη

EvanGR
08-12-06, 22:39
Αυτό ψάχνω κ γω τώρα. Στην USA μια κορυφαία τηλεόραση είναι η Samsung LN3251D. Ψάξε και δες reviews χρηστών (πχ απο cnet.com, pcmag.com, amazon.com). Την βάζουν πάνω απο την αντίστοιχη Sony (στην ίδια κατηγορία τιμής). Όμως στην Ευρώπη οι Samsung έχουν άλλους κωδικούς και ψάχνω τώρα να βρω ποιά είναι η αντίστοιχη.

Με ενδιαφέρει πολύ αυτή που πήρε ο Cosmonaut, η Samsung LE32R71B. Δεν τον βλέπω όμως να είναι ενθουσιασμένος με την επιλογή του! (είπε οτι την προτίμησε απο την Sony κυρίως λόγω service).

Συνεχίζω κι εγώ την έρευνα.

papdoux
09-12-06, 02:12
Μεχρι 1000 ευρω ειπε ο ανθρωπος....τι HD του λεμε και τετοια.Και σιγα την διασταση για να δεις trueHD.Οπως σου ειπε και καποιος φιλος εδω πηγαινε σε κανα δυο μεγαλα μαγαζια με χαρτι και μολυβι και δες καποια μοντελα και σαν εικονα και σαν εμφανιση προσπαθωντας να μην μπλεξεις.Καλη τυχη
εγω του λεω απλα τι να προσεξει. Απο εκει και περα ειναι δικο του θεμα το τι θελει και τι θα παρει.

Εσυ τι ζορι τραβας; Μου φερνεις σε κατι πωλητες που για να πουλησουν οτι μουφα κυκλοφορει, ξεχνανε να αναφερουν μερικα πραγματα. Επισης σε αυτη την αναλυση παιζει 720 format που ειναι μια χαρα HD. Κριμα δεν ειναι να τρεχει για αλλαγη TV επειδη δεν προσεξε κατι μικρο ή γιατι καποιος που ειχε μια πληροφορια δεν την ανεφερε; απλα παραθετεις τα στοιχεια και ο ανθρωπος αποφασιζει. Για να βοηθησουμε ειμαστε και οχι να κρινουμε τι θελουν οι αλλοι.

romeo1
11-12-06, 20:30
Σαν προεδρος του συλλογου πωλητων σε καταγγελλω σαν.....αγκαλιτσα καταναλωτη:rofl:.Δεν διαφωνω με αυτα που λες αλλα τι να κανουμε τα εκφραζουμε αλλιως.

@ ADSLgr.com All rights reserved.