PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιεργο προβλημα



soysamias
08-12-06, 11:59
Εδω και 2 μηνες εκανα μια αναβαθμιση στο conn-x μου απο τα 768 στα 1024... απο τοτε το κατεβασμα στο p2p που χρησιμοποιω επεσε δραματικα, οχι πανω απο 20-25 kbyte/δευτ. Δοκιμαστικα πριν απο 2 μερες κανω ενα login με forthnet και απο τοτε πεταει!!! Εχω κανει 4-5 φορες εναλλαγη απο τον ενα παροχο στον αλλο και συνεχεια η ιδια κατασταση... Μετα απο αλεπαλληλες τηλεφωνικες επικοινωνιες με οτενετ, τιποτα... οι τυποι εκει δεν ξερουν τιποτα για ο,τιδηποτε απο οτι καταλαβα... Οποιαδηποτε βοηθεια θα ειναι χρησιμη!!! Το router που χρησιμοποιω εινα ενα speedtouch 585i.

TheFireman
08-12-06, 13:03
Όπως τα περιγράφεις το πρόβλημα οφείλεται στην Otenet.
Πόσοι μήνες σου έχουν μήνει στο Conn-x; Αν δεν είναι πολλοί, ίσως είναι καλύτεραι να διακόψεις την γραμμή και κάνεις νέα σύνδεση σε άλλο πάροχο. Δεν ξέρω βέβαια αν θα σου την κόψουν την γραμμή ή αν θα σου πούνε ότι δεν γίνεται.
Σε κάθε περίπτωση όμως, σε αυτό το ενδεχόμενο θα επιβαρυνθείς με τους μήνες που απομένουν και θα μείνεις και κάποιες μέρες χωρίς σύνδεση.
Αν είναι πολλοί οι μήνες βέβαια, ίσως σε συμφέρει και η περίπτωση να πάρεις μια σύνδεση μόνο σε άλλο πάροχο και να χρησιμοποιήσεις την υφιστάμενη γραμμή μέχρι να λήξει το conn-x. Και κάνεις τότε την διακοπή και σύνδεση σε άλλο πάροχο.

soysamias
08-12-06, 14:50
Ευχαριστω για την απαντηση πρωτα απο ολα, το πακετο εχει ηδη ληξει, αλλα επειδη το εχω βαλει να μπαινει στο λογαριασμο του τηλεφωνου μου καθε μηνα ανανεωνεται αυτοματα καθε μηνα,οποτε μπορω να το κοψω ανα πασα στιγμη, αλλα αυτο που με απασχολει ειναι το τι ειδους προβλημα ειναι αυτο απο τη στιγμη που η γραμμη μου ειναι πεντακαθαρη... :mad:

mikeone
08-12-06, 14:53
από τη στιγμή που με άλλον isp πετάς (εδώ forthnet) εσύ είσαι ok(εξοπλισμός κτλ δηλαδή)! το πρόβλημα το χει η otenet! πες τους το γεγονός ότι με άλλον isp δεν έχεις prob μπας και ξυπνήσουν!

soysamias
08-12-06, 15:10
Αχ και να'ξερεσ ποσες φορες το εχω πει!!! πανω απο 20!!! αλλα οι ανθρωποι δεν θελουν να το καταλαβουν, μαλλον η τελικη λυση θα ειναι να κοψω το πακετο, να μεινω καποιες μερες χωρις internet, και να αγορασω ενα αλλο πακετο...

mikeone
08-12-06, 15:14
μάλλον δεν μπορούν να το καταλάβουν:P! από το να πληρώνεις για τέτοιες χαλια ταχύτητες και γω προτείνω μια διακοπή και να πας σε άλλη εταιρεία! ήδη ξέρεις ότι σε forthnet πιάνεις full! δοκίμασε και άλλους isp και δες;)

soysamias
08-12-06, 15:17
Η τελευταια κινηση που θα κανω πριν τελειωσω τη συνδεση θα ειναι μια αναβαθμιση της ταχυτητας στα 2Μbits για μερικες μερες και μετα... αντε γεια αν δεν γινει τιποτα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.