PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεα γραμμη και 2 μηνες χωρις τηλεφωνο-ADSL



djpar
25-07-12, 10:08
Καλησπερα,
Εκανα νεα συνδεση σε ενα σπιτι περιοχη Ν.Σμυρνη στις 13/5(αν θυμαμαι καλα). Ο τεχνικος ηρθε 23/5 συνδεσε το τηλεφωνο και το ιντερνετ αλλα ειχα Forthnet(ο ιδιος βαρεθηκε να δει γιατι δεν εχω γραμμη και το συνδεσε σε αλλη γραμμη της πολυκατοικιας, στις 22/6 ηρθε ξανα τεχνικος εφοσον ο ΟΤΕ ελεγε οτι ειναι της Wind προβλημα και με συνδεσε κανονικα αλλα μου ειπε οτι ο ΟΤΕ δεν μου εχει φερει γραμμη και οτι θα το δηλωσει βλαβη και σε 2 μερες πρεπει να την φερει.Απο 22/6 μεχρι και σημερα το τηλεφωνο ειναι νεκρο,μολις εχτες μετα απο παρακαλια μιλησα με καποιον προισταμενο του τμηματος βλαβων για να μου πει οτι καθε μερα στελνουν αιτησεις στο ΟΤΕ και δεν απανταει. Εχω στειλει την προηγουμενη βδομαδα στον ΕΕΤΤ 2 καταγγελιες. Η Wind μου λεει οτι επειδη ειναι στο δικτυο του ΟΤΕ δεν μπορει να κανει κατι.Εχω φτασει στα ορια μου η βλαβη υπαρχει 2 μηνες τωρα τι αλλο να κανω?
ΑΑΑ εχουν σκασει και 2 λογαριασμοι που δεν προκειται να πληρωσω μιας κ η συμβαση μου λεει οτι εφοσον η γραμμη δεν υπαρχει και υπαρχει προβλημα με τριτο παροχο δεν πρεπει να πληρωσω τιποτα.
:twisted::twisted::twisted::twisted:

Christine
25-07-12, 10:24
με τρομάζει το ποστ σου ><. Και εγώ είμαι σε δίλλημα τι πάροχο να επιλέξω ..... μένω επίσης ν. σμύρνη γιαυτό το αναφέρω.

Κάποιος παντως είπε οτι γενικά έχουν σκάψει όλη τη νέα σμύρνη τελευταία και προβλήματα υπάρχουν διαφόρων ειδών. τραγελαφικό!

RASTAVIPER
25-07-12, 10:36
Καταρχήν στο θέμα λογαριασμών είναι ξεκάθαρο ότι αφού δεν υπάρχει υπηρεσία, δεν έχεις και καμιά υποχρέωση να πληρώσεις το παραμικρό.
Τώρα στο θέμα του προβλήματος. Τελικά τι γίνεται; Δεν έχεις γραμμή από το κέντρο; Ή το πρόβλημα μπορεί να είναι και στην σύνδεση μέσα στο κουτί της πολυκατοικίας;
Η Wind τι σου είπε; Εχει βγει κανονικά η γραμμή;

djpar
25-07-12, 10:54
εχει βγει κανονικα γραμμη με νουμερο καλω και δεν απανταει αλλα στο κουτι στην πολυκατοικια απο εξω δεν ερχεται γραμμη απο το σπιτι ομως μεχρι το κουτι κατω παει κανονικα.
Ν Σμυρνη σκαβει η 4Net για VDSL κοιτα η πολυκατοικια εχει απειρα δικτυα και βλεπω ταχυτητες κοντα στα 10-12-14 κτλ.

GEORD JIM
25-07-12, 11:33
Με λύπη μου το λέω ότι για όλες τις καθυστερήσεις ευθύνεται ο ΟΤΕ που αργοπορεί τις συνδέσεις των άλλων παρόχων,
Η λύση είναι μία.
Προβείτε σε άμεση καταγγελία στην αρμόδια εποπτεύουσας αρχή στην ΕΕΤΤ και για τους δύο, (στον νέο σας πάροχο και στον ΟΤΕ).
Εγώ έχω κάνει πολλές καταγγελίες είτε για την χαμηλή ταχύτητα είτε για θόρυβο στη γραμμή μου.
Μην τους αφήνεται σε χλωρό κλαρί , επειδή τους πληρώνουμε θέλουμε άμεσα τις υπηρεσίες τους.

sdikr
25-07-12, 11:48
Εγώ δεν κατάλαβα το κομμάτι που ήρθε να σε συνδέσει αλλά σε εβάλε σε άλλη γραμμή, πως ακριβώς το έκανε αυτό;
Το να στέλνουν βλάβη στον ΟΤΕ και να μην απαντάει το βλέπω δύσκολο, δεν τον συμφέρει βλέπεις γιατί θα το πληρώσει σε ποινές.

djpar
25-07-12, 12:30
κοιτα το παλικαρι αντι να ενωσει σε καποιο νουμερο (καλωδιου) ενωσε στο απο κατω μετα στον 2ο τεχνικο το ειδα.

Ο ΟΤΕ απο 25/6 δεν απανταει και του στελνουν καθε μερα προτεινουν και συνδιαστικο αλλα και παλι δεν απανταει.
Στον ΕΕΤΤ εχω στειλει 2 φορες απαντηση δεν πηρα.
Ο υπευθυνος μου ειπε οτι ηδη εχουν κινηθει νομικα μιας και βλαβη ΟΤΕ αν δεν φτιαχτει σε 3 μερες πανε νομικα.
Δεν ξερω αν κρατησει λιγο ακομα θα παω για διακοπη.
Θα ειχα ζητηση 3G συνδεση μεχρι να φτιαξει το προβλημα δωρεαν σαφως αλλα δεν πιανω σημα αρα τι να το κανω.

Christine
25-07-12, 14:27
κάτσε ρε συ σε ποιό σημείο της νεας σμυρνης βρίσκεσαι? εγώ αυτή τη στιγμή που κάνω ποστ με 3g έχω βολευτεί (όχι cosmote) μέχρι να καταλλήξω σε πάροχο.....

djpar
25-07-12, 19:20
σταση αγια παρασκευη τραμ

xmperop1
25-07-12, 19:54
κοιτα το παλικαρι αντι να ενωσει σε καποιο νουμερο (καλωδιου) ενωσε στο απο κατω μετα στον 2ο τεχνικο το ειδα.

Ο ΟΤΕ απο 25/6 δεν απανταει και του στελνουν καθε μερα προτεινουν και συνδιαστικο αλλα και παλι δεν απανταει.
Στον ΕΕΤΤ εχω στειλει 2 φορες απαντηση δεν πηρα.
Ο υπευθυνος μου ειπε οτι ηδη εχουν κινηθει νομικα μιας και βλαβη ΟΤΕ αν δεν φτιαχτει σε 3 μερες πανε νομικα.
Δεν ξερω αν κρατησει λιγο ακομα θα παω για διακοπη.
Θα ειχα ζητηση 3G συνδεση μεχρι να φτιαξει το προβλημα δωρεαν σαφως αλλα δεν πιανω σημα αρα τι να το κανω.

Κάτι εως τίποτα δεν πρέπει να είναι σωστό στην περίπτωση σου.
Ο ΟΤΕ κατασκεύασε μια γραμμή για την Φόρθνετ στην πολυκατοικία σου και την ενημέρωσε γιαυτό και ήρθε ο τεχνικός της να συνδέσει το διαμέρισμα σου.
Εστω ότι δεν βρήκε σήμα ο τεχνικός της στο όριο που του υποδείξαν.
Τα αφήνει όπως τα βρήκε και δηλώνει βλάβη.
Αν είναι και μάγκας αφήνει ένα χαρτί πάνω στο δικό σου καλώδιο του διαμερίσματος π.χ. γραμμή για τον κύριο ταδε γιά την Φόρθνετ,ώστε όταν περάσει πάλι ο τεχνικός του ΟΤΕ αν είναι και αυτός μάγκας να σε συνδέσει στο τυχόν νέο όριο πού θα αλλάξει η στο παλιό αν αποκαταστήσει την βλάβη που μπορεί να ήταν οπουδήποτε.
Αν σε σύνδεσε αλλού κακώς πολύ κακώς.
Τώρα όσο για την βλάβη που δηλώνεται κάθε μέρα κάτι δεν στέκει.
Αν είχε δηλωθεί μία βλάβη η επόμενη θα έπρεπε να είναι συνδιαστικό.
Δεν μπορεί να δηλώνονται βλάβες έτσι.
Ισως προς υπεράσπιση τους να δίνουν βλάβη στο αρμόδιο τμήμα της Φόρθνετ ώστε να το προωθήσει στον ΟΤΕ και αν υπάρχει καλωδιακή βλάβη να μην γίνεται δεκτό από το σύστημα.
Βέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο να σε δουλεύουν.

- - - Updated - - -

djpar
25-07-12, 20:18
καπου μπερδευτηκες,συνδεθηκα στην forthnet γιατι το τζιμανι αντι να συνδεση τα καλωδια στα νουμερα που πρεπει τα εβαλε απο κατω σε αλλο σπιτι στην πολυκατοικια.Μετα ο 2ος που το καταλαβες τα εβαλε οπως πρεπει απλα μου λεει δεν εχει ερθει γραμμη. Η Wind μου λεει οτι εχει ζητησει συνδιαστικο και δεν εχουν απαντησει

OxAp0d0
26-07-12, 00:05
Φίλτατε DJ είσαι ο γκαντέμης της παρέας. Συμβουλή: Ξέχνα τη wind, στείλε ένα φαξάκι διακοπής και πήγαινε κάπου αλλού (όπου να' ναι, δεν έχει σημασία, ακόμα και ΟΤΕ) και ζήτα αριθμοδότηση.
Ο ΟΤΕ θα είναι υποχρεωμένος να σου δώκει νέο βρόχο, οπότε ο άλλος, ο προβληματικός που δε δουλεύει τώρα θα μείνει στον αέρα. Το μόνο μείον, θα αποκτήσεις νέο νούμερο, μικρό το κακό κατά τη γνώμη μου.

nicolaos
26-07-12, 07:40
73ΕUR για το νεο νουμερακι μικρό το κακό κατά τη γνώμη σου..

djpar
26-07-12, 07:59
ναι κανω διακοπη και να τρεχουμε δικαστικος για τους 2 μηνες στα 100 κοντα ευρω(73 νεα συνδεση +2χ15)?

ΜΠΑ θα μου το φτιαξουν και θα παρω και δωρο την φανελα του πιου!χαχα

OxAp0d0
26-07-12, 10:32
73ΕUR για το νεο νουμερακι μικρό το κακό κατά τη γνώμη σου..

Εσύ έχεις δωρεάν τηλέφωνο; Έχεις βρει καμιά πατέντα να μη πληρώνεις ενεργοποίηση;
Ο dj θα πλήρωνε κανονικά τέλη ενεργοποίησης και στη wind, τώρα μπορεί να τα αγνοήσει. Ε, με αυτά τα λεφτά μπορεί να βάλει άλλο πάροχο. Βέβαια από το παρακάτω...


ναι κανω διακοπη και να τρεχουμε δικαστικος για τους 2 μηνες στα 100 κοντα ευρω(73 νεα συνδεση +2χ15)?


Βρε DJ, τους έχεις ήδη πληρώσει; Γιατί; Για υπηρεσία που δεν έχεις;

djpar
26-07-12, 11:52
δεν τους εχω πληρωσει αφου και η συμβαση λεει οτι δεν πληρωνω αν δεν εχει ερθει γραμμη βεβαια αυτη μπορουν να πουν οτι εχω αριθμο και παει λεγοντας. Περιμενω να δω τι θα κανουν αν αργησουν κανα μηνα ακομα εφυγα γενικα και θα το σκεφτω για ιντερνετ ξανα εκει.

Ο ΕΕΤΤ με εγραψε κανονικα βεβαια εντωμεταξυ η ιδια η Wind (ο προισταμενος δλδ) μου λεει καλα εκανες μηπως και απαντησει ο ΟΤΕ...αμ δε!

OxAp0d0
27-07-12, 01:10
δεν τους εχω πληρωσει αφου και η συμβαση λεει οτι δεν πληρωνω αν δεν εχει ερθει γραμμη βεβαια αυτη μπορουν να πουν οτι εχω αριθμο και παει λεγοντας. Περιμενω να δω τι θα κανουν αν αργησουν κανα μηνα ακομα εφυγα γενικα και θα το σκεφτω για ιντερνετ ξανα εκει.

Ο ΕΕΤΤ με εγραψε κανονικα βεβαια εντωμεταξυ η ιδια η Wind (ο προισταμενος δλδ) μου λεει καλα εκανες μηπως και απαντησει ο ΟΤΕ...αμ δε!

Καλά, αν δε βιάζεσαι, χαλαρά περιμένεις, κάνεις και μια αίτηση για πίστωση ή ζητάς προσφορά (έκπτωση, συνήθως για ορισμένο χρονικό διάστημα) για να μη φύγεις. Το θέμα είναι να λειτουργήσει η γραμμή όμως. Καλή τύχη σου εύχομαι!

djpar
27-07-12, 08:26
μα δεν καταλαβες,με το που φτιαξει η γραμμη μιλαω για πιστωση για 1-2 μηνες δωρο(σιγα 15 καθε μηνες ειναι μονο ιντερνετ εχω βαλει) και την εμφανιση του πιου!χαχα

djpar
28-07-12, 10:46
μαγκες τελικα καλωδιακο προβλημα στην πολυκατοικια...καλα κουραγια το παλικαρι που φοβαται να βαλει γραμμη ας βαλει να πειραματιστει!

DSLaManiaC
30-07-12, 16:03
μαγκες τελικα καλωδιακο προβλημα στην πολυκατοικια...καλα κουραγια το παλικαρι που φοβαται να βαλει γραμμη ας βαλει να πειραματιστει!

Πιο συγκεκριμένα ??

djpar
30-07-12, 18:27
η πολυκατοικια οπως μου ειπε ενα παλικαρι εχει θεμα και πρεπει να ερθει να σκαψει ο ΟΤΕ ο οποιος δεν βρισκει τον διαχειρηστη και ετσι πρεπει να παρω εγω την εταιρια που εχουμε για διαχειρηστη και παει λεγωντας

djpar
01-08-12, 08:27
πιο ατυχος δεν νομιζω να γινεται,ειδα εχτες ανακοινωση του οτε οτι πρεπει να σκαφτει μια σωληνα να αλλαξει θεση για να περαστουν τα καλωδια,αν υπαρχει προβλημα με την σωληνα να ερθει μια υπηρεσια του πειραια για τα παλια σπιτια και να την μετακινηση ή ιδια ή να δωσει λυση και μετα αφου εχουν βγαλει μονοπατι για τον οτε να τους καλεσουν να ερθει...ρε μαγκες σε οποιον εχει ξανατυχη μπορει να μου πει ποσο καιρο του πηρε...δλδ αν ειναι να περιμενω και 3-4 μηνες ακομα αστο να κανω ακυρωση να τελειωνει.Καλα η Wind ουτε χαμπαρι σκανε λογαριασμοι αβερτα

djpar
07-08-12, 12:58
ακομα βεβαια εργασιες 0 και βλεπω μετα απο τις διακοπες να πεφτει κ μια ακυρωση να τελειωνει το ζητημα

djpar
25-08-12, 09:06
Μετα απο διακοπες εσκασε και φακελος EETT και Wind μαζι,ο φακελος ΕΕΤΤ λεει τις καταγγελιες που κανανε προς Wind και ο Wind δινει πιστωσει σε ξεχωριστο χαρτι 2 μηνες αρα πλεον μενουν η νεα συνδεση + ο τρεχον μηνας και παει λεγοντας.Συντομα ομως θα φτιαξουν ολα οι εργασιες στην πολυκατοικια θα γινουν τελικα

djpar
07-09-12, 10:02
οι εργασιες εγιναν,ο οτε ηρθε(συμφωνα με την Wind) αλλα ακομα τηλεφωνο-ιντερνετ δεν εχω,οι Wind θα ξαναστειλει βλαβη...ΕΛΕΟΣ

ΥΓ. Ενα παλικαρι με βοηθησε εδω μεσα απο τον ΟΤΕ αν μπορει να ξαναστειλει pm γιατι καταλαθος τα εσβησα μαλλον

djpar
01-11-12, 09:32
13/10 μπηκε η γραμμη, 25/10 ηρθε λογαριασμος 112 ευρω κανονικα επρεπε να ειναι 88(73+15) παιρνω τηλεφωνο λενε οκ κανενα προβλημα θα εκδοθει πιστωτικο κτλ γυρναω δευτερα σπιτι τι να δω,φραγη(ενω ο λογαριασμος ελεγε να πληρωσω μεχρι τις 12/11/12) παιρνω τηλεφωνο δεν μπορουν να ανοιξουν την γραμμη ενω εχω δικοιο και πρεπει να μιλησω με το λογιστηριο,το λογιστηριο λειτουργει μεχρι της 5 εγω ομως δουλευω τους ζηταω να με καλεσουν τριτη τιποτα παω καταστημα δινω τα 2 χαρτια των τεχνικων(ο ενας ηρθε την τριτη κ ειδε αυξομιωσεις τασης και μη σταθερη γραμμη) κ τα παω σε καταστημα wind (την ιδια μερα πηρα 5:03 τηλεφωνο κ δεν με συνδεαν στο λογιστηριο) με απαιτηση να ενεργοποιηθει η γραμμη και να με καλεσουν απο το λογιστηριο την ιδια μερα παιρνω τηλ κ μου λενε να πληρωσω 112 ευρω για να ανοιξει κ μετα θα εκδοθει πιστωτικο...λοιπον η εταιρια ειναι απαραδεκτη τετοια συμπεριφορα δεν εχω συναντησει ξανα και εχω και wind σε αλλο σπιτι με ενα καρο προβληματα αλλα παντα εξυπηρετικοι τωρα πλεον ομως θα παρουν αντε μην πω τι...3η καταγγελια ΕΕΤΤ και καταγγελια ΙΝΚΑ σημερα το πρωι.

Και τωρα φτανουμε στο ζουμι,για να αλλαξω εταιρια πως γινεται,θελω να φυγω ΕΝΤΕΛΩΣ και να μην πληρωσω μια λογικα δεν γινεται γιατι με κραταει το συμβολαιο αλλα θελω να φυγω να παω σε αλλη εταιρια και οταν σκασει δικαστηριο θα εχω ενα καρο χαρτια γιατι εφυγα...τι λετε?

- - - Updated - - -

αλλη λυση ειναι να παρω αδεια μια μερα και να παω στα κεντρικα...δεν ξερω εχω τρελαθει και το internet ειναι της κοπελας μου δηλαδη εγω ο μακακας φταιω που της ειπα να βαλει wind και τα ακουω τωρα

nnn
01-11-12, 10:57
Με καταγγελία στην ΕΕΤΤ φεύγεις χωρίς πρόστιμο.

djpar
01-11-12, 11:06
ωραια η τελευταια μου καταγγελια ελεγε οτι δεν αντεχω πλεον κ ετσι οπως μου συμπεριφερονται αρνουμε να πληρωσω...που θα πληρωνα αν δεν με κοβανε...δλδ ενταξει ρε παιδια η απαντηση ειναι το συστημα αυτοματα το κοβει κ η δικια μου ηταν...ο Terminator ποτε σκαει?

@ ADSLgr.com All rights reserved.