PDA

Επιστροφή στο Forum : on-line αγορα απο HΠΑ...



Σελίδες : [1] 2

HellV1L
21-05-04, 16:42
πειτε οτι θελω να αγορασω ενα πραγματακι το οποιο κοστιζει 217$ και το Shipping ειναι αλλα 120$...

ηθελα να ρωτησω αν επιβαρυνεται η αγορα μου απο καποιο φπα επιπλεον...

cirrusthevirus
21-05-04, 16:54
έχοντας αγοράσει αρκετές φορές από Αμερική (μέσω USPS - Standard mail) πρέπει να σου πω πως δεν έχω επιβαρυνθεί ποτέ με κάποιο έξτρα κόστος εκτός του shipping. Το μόνο πρόβλημα στη διαδικασία είναι πως εάν αυτό που θέλεις να αγοράσεις κρατηθεί από το Τελωνείο κάτι που μπορεί να συμβεί τυχαία, μπορεί να έχεις τρεχάματα (στην καλύτερη περίπτωση: να αργήσει ένα-ενάμισυ μήνα, στη χειρότερη: να πληρώσεις ένα ποσοστό του αντικειμένου πχ 25% και να σου αργήσει ένα-ενάμισυ μήνα).
cheers

runnerma
21-05-04, 17:06
υπολόγιζε + 75% της αξίας μαζι με τα μεταφορικά για φόρους φπα, εκτελωνισμο εξοδα αποθήκευσης κτλ... :? :?

aesir
21-05-04, 17:10
LewnDoS, Εξαρτάται από το "πραγματάκι". Αν είναι PC hardware δεν έχει δασμούς, θα πληρώσεις μόνο τα μεταφορικά, αν και $120 πολλά είναι... θα είναι κατι βαρύ. Το θέμα το είχαμε συζητησει σε ένα άλλο thread, υπάρχουν κάποιες λιγοστές κατηγορίες προϊόντων που εκπίπτουν δασμών.

cirrusthevirus
21-05-04, 17:17
πάντως μια συμβουλή που θα σου έδινα είναι να ψάξεις στο internet να το βρεις σε καμιά χώρα της Ευρωπαϊκής ένωσης (πχ. γερμανία έχω δει πως έχει σχετικά καλές τιμές αν μιλάμε για hardware) για να γλυτώσεις το τελωνείο completely. Μπορεί να είναι ακριβότερο, αλλά θα γλυτώσεις ταλαιπωρία και χρόνο. Κάπου πρέπει να έχω κάτι links για φτηνά eShops αν ενδιαφέρεσαι, μόνο που δεν τα έχω πρόχειρα και πρέπει να ψάξω.
take care

HellV1L
21-05-04, 17:22
συγκεκριμενα για να μη μιλαω αοριστα ειναι το cooling system Exos-Al της Koolance...

http://www.koolance.com/products/product.html?code=EXT-A03&category_id=2

ηθελα ρε γαμωτο μου να μαθω την τιμη αν το αγορασω κατευθειαν απο την εταιρια που το κατασκευαζει γιατι κοιταξτε διαφορα τιμης με ...

http://www.checkmate.gr/

aesir
21-05-04, 17:27
LewnDoS, Αρε είναι hardware, οπότε δεν θα πληρώσεις δασμούς παρά μόνο courrier. Επειδή πολλοί εκτελωνιστές δεν ξέρουν τους κανόνες της ΕΕ (οι Ελλήνες δεν φημίζομεστε οτι είμαστε πληρως ενημερωμένοι), βρες online αυτό που σου λέω ώστε να τους το τρίψεις στην μούρη αν σου τύχει.

H checkmate είναι λίγο... μαυραγορίτες με τις τιμες που έχουν, αφού σε πολλά προϊόντα έχουν μέχρι και διπλάσιες τιμές.

HellV1L
21-05-04, 17:36
aesir μπορεις να με βοηθησεις λιγακι??? plz...

cirrusthevirus, αδελφε στειλε κανενα link οποτε μπορεσεις

:D thanks παιδια

runnerma
21-05-04, 17:39
np

cirrusthevirus
21-05-04, 17:56
το πρόβλημα είναι aesir να μην του τύχει γιατί δεν πρόκειται να βγάλει άκρη με το πρόβλημα των τελωνείων. Αν του το κρατήσουν και του ζητάνε κερατιάτικα. Είναι να μη μπλέξεις. Παρείγγειλα ένα palm από Αμερική και το πήρα μετά από 1μισυ μήνα μετά από δεκάδες τηλέφωνα με τελωνεία και εταιρείες courier. Άσε για το κόστος πια.
cheers :)

aesir
21-05-04, 18:09
Το θέμα είναι να τους πας τον νόμο εγγράφως, γιατί στα λόγια δεν βγάζεις άκρη... από την άλλη αν δηλώσουν αξία εμπορεύματος 8€ τότε περναει κατευθείαν...

runnerma
21-05-04, 18:10
Το θέμα είναι ότι οι αμερικάνοι δύσκολα θα υποτιμολογήσουν κάτι...
Πάρα πολύ δυσκολα ...../

cirrusthevirus
21-05-04, 18:18
http://www.extremecooling.co.uk/s/product?product=602754
το έχουν αλλά δεν ξέρω αν στέλνουν ελλάδα. πρέπει να τους ρωτήσεις, ή δοκίμασε να φτιάξεις ένα account για πλάκα για να δεις τα shipping options.

Βασικά ψάξε εδώ:
http://www.koolance.com/purchase/international/eu.html

για άλλες χώρες που πιθανόν στέλνουν Ελλάδα και μη διστάζεις να τους στέλνεις email για πληροφορίες.

goodluck :)

HellV1L
22-05-04, 17:34
thanks και παλι παιδια
:)

aesir
22-05-04, 18:19
Κοίτα και στο www.tekheads.co.uk γιατί έχω αγοράσει από αυτου΄ς και στέλνουν και Ελλάδα...

HellV1L
22-05-04, 20:56
ειχες κανενα προβλημα με τους τελευταιους?
γιατι φαινεται να ψιλοσυμφερει...

aesir
22-05-04, 21:02
Οχι δεν είχα κανένα πρόβλημα, το αντίθετο. Και email να τους στείλεις για κάποιες απορίες, μέσα σε 2 ώρες θα έχεις πάρει απάντηση. τουλάχιστον δεν θα πονοκεφαλιάζεις περί τελωνείων. Το πόσο θα σου πάνε τα μεταφορικά εξαρτάται φυσικά από το βάρος, εγώ οταν είχα πάρει ένα LianLi case και ένα PSU επειδή δεν τα είχαν φέρει Ελλάδα, είχα δώσει κάνα 60€ μεραφορικά αλλά με συνέφερε πολύ.

Φυσικά θα πληρώσεις με πιστωτική ετσι;

HellV1L
23-05-04, 11:44
ναι με πιστωτικη...
τα ματαφορικα εφοσον πανε με το βαρος το δικο μου που ειναι ...

Product Weight 4 pounds (1.8kg)
Shipping Weight 9 pounds (4.08kg)

ποσο περιπου θα παει?

HellV1L
23-05-04, 12:08
ακυρο για το shipping , μολις εστειλα ενα μυνηματακι στο www.tekheads.co.uk οποτε περιμενω απαντηση...

aesir
23-05-04, 12:35
LewnDoS, κοίτα στο http://www.parcelforce.com/portal/pw/home για μεταφορικά, εκτός και αν στο στείλουν με άλλον courrier. Καλά το shipping weight είναι 2 φορές το product weight??!?! ΡΕ τους κλεφταράδες!

tvelocity
20-08-04, 00:45
Ρε παίδες, σόρυ που αναβιώνω παλιό thread, αλλα με τρώει μια απορία.

Έχω παραγκείλει απο US (amazon.com) 4 βιβλίοα αξίας $98.28, μαζί με τα μεταφορικά $127.53. Ποιές είναι οι πιθανότητες να το κρατήσουν στο τελωνείο και πόσα μπορεί να μου ζητήσουν να σκάσω σε αυτήν την περίπτωση; Παίζει ειδική περίπτωση επειδή είναι βιβλία;

aesir
20-08-04, 00:58
tvelocity, Καμμία. Δεν είναι από τα είδη που κρατάνε στο τελωνείο...

tvelocity
20-08-04, 01:01
Αυτά είναι καλά νέα... :D thanx aesir

:beer :beer :beer πάρε να πιείς :P

aesir
20-08-04, 01:08
tvelocity, Γιατί τα αγόρασες από US και οχι από το UK site?

tvelocity
20-08-04, 01:13
Το US site ήταν αισθητά φθηνότερο, μπορώ να πω οτι το UK site είχε σχεδόν 50% υψηλότερες τιμές...! Δές και μόνος σου:

http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/1593270305/qid=1092953339/ref=sr_8_xs_ap_i1_xgl/026-3350716-9572402

http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/1593270305/qid=1092953522/sr=8-2/ref=sr_8_xs_ap_i2_xgl14/104-5188907-8008702?v=glance&s=books&n=507846

aesir
20-08-04, 01:20
Μμμ, ναι πετύχες ένα από αυτά που είναι πιο φτηνά, όμως τα μεταφορικά είναι πιο ακριβά, ιδιαίτερα αν υπολογίσεις οτι από Αγγλία έρχονται σε 5 εργάσιμες μόνο... Εγώ σπάνια αγοράζω από το US site, εκτός και αν έχει τρομερή διαφορά >30%, ή αν δεν υπάρχει στο UK site...

morfeas-dsl-
20-08-04, 02:19
εχετε περιορισμενο οριο στην πιστωτικη? Εγω λεω να βγαλω μια με περιπου 300€ οποτε κ σε χακερ να πεσω να μη χασω πολλα

shaq141a
20-08-04, 02:23
Μου φαίνεται πως έχετε ξεχάσει τις προπληρωμένες visa electron (ναι αυτές που διαφημίζει η ALPHA BANK). Παίρνεις μια κάρτα πχ 100 ευρώ και τελείωσε!

morfeas-dsl-
20-08-04, 13:33
την πληρωνεις εκει κατα την αγορα δηλαδη?

dpetka2001
20-08-04, 14:02
ρε παιδια αυτο για το ποια προϊοντα εκπιπτουν δασμων στο τελωνειο που μπορω να βρω σχετικο εγγραφο επισημο της ΕΕ?? ευχαριστω...

tvelocity
20-08-04, 14:12
Εγώ έχω χρεωστική κάρτα, δηλαδή μπορώ να κάνω αγορές με τα χρήματα που είναι στο λογαριασμό μου (και είναι visa, οπότε τη δέχονται παντού).



Μμμ, ναι πετύχες ένα από αυτά που είναι πιο φτηνά, όμως τα μεταφορικά είναι πιο ακριβά, ιδιαίτερα αν υπολογίσεις οτι από Αγγλία έρχονται σε 5 εργάσιμες μόνο...


Η διαφορά στην τιμή αυτού του βιβλίου μόνο, καλύπτει την διαφορά για τα έξοδα αποστολής απο US και για τα 4 που περιμένω! Εξάλου, τι να περιμένω 5 μέρες, τι να περιμένω 10, αφου ούτος η άλλως δεν θα τα ανοίξω μέχρι να τελειώσει η εξεταστική.

aesir
20-08-04, 14:48
ρε παιδια αυτο για το ποια προϊοντα εκπιπτουν δασμων στο τελωνειο που μπορω να βρω σχετικο εγγραφο επισημο της ΕΕ?? ευχαριστω...

Κάνε ένα search γιατί έχει γραφτεί σε κάποιο άλλο thread για το ποιά εκπίπτουν, ελπίζω να το βρεις.

dpetka2001
20-08-04, 14:50
παιδια απο χρεωστικες καρτες ποια να προτιμησω?? στην Alpha Bank πρεπει να εχεις συνεχεια μεσο ορο 300 Ευρω το εξαμηνο αλλιως χρεωνεσαι εξοδα διαχειρισης 9 Ευρω το εξαμηνο...εγω θελω να βαζω χρηματα καθε φορα που θελω να αγορασω κατι...ποια μου προτεινετε?? ευχαριστω...

ΥΓ: και αν γνωριζει καποιος για το επισημο εγγραφο της ΕΕ για τα τελωνεια και τα προϊοντα σχετικα με δασμους ας δωσει καποιο λινκ...

Johny4
20-08-04, 15:04
Εγώ έχω χρεωστική κάρτα, δηλαδή μπορώ να κάνω αγορές με τα χρήματα που είναι στο λογαριασμό μου (και είναι visa, οπότε τη δέχονται παντού).

Από πια τράπεζα την πήρες; Eίναι visa ή visa electron;

ArChEaN
20-08-04, 15:22
Αν δεν κάνω λάθος η Visa Electron της Alpha Bank περνάει σαν κανονική VISA (έχω κάνει και αρκετά ψώνια από net). Από εκεί και πέρα δεν γνωρίζω αν υπάρχει άλλη, καθώς είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος από την συγκεκριμένη υπηρεσία :) .

apnea73
20-08-04, 15:51
Υπάρχει και η προπληρωμένη VISA της Τράπεζας Αττικής.
Ειναι πολύ καλή για αγορές μέσω ΝΕΤ.

sdikr
20-08-04, 16:09
Υπάρχει και η προπληρωμένη VISA της Τράπεζας Αττικής.

Η οποία έχει κάποια χρέωση για να γίνει έκδοση και δεν είναι μπορείς να την "αναβαθμίσεις"

Βασικά και έγω έχω την electron της alpha, δεν είχα κάποιο πρόβλημα να την δεχτουν ως τώρα.
Ξέρω οτι βγάζει και η eurobank αλλά παλιότερα είχαν αναφερθέί προβλήματα οτι δεν τι δεχόταν στο εξωτερικό

Ένα άλλο που μπορείτε να κάνετε, δυο λογαριασμούς, ο ένας με όλα τα λεφτά, ο άλλος για αγορές, θέλεις να πάρεις κάτι, μέσω web banking κάνεις μεταφορά (τα χρήματα γίνονται μεταφορά 10 το βράδι) και κάνεις την αγορά σου.

cirrusthevirus
20-08-04, 19:10
..αν θέλετε τη γνώμη μου πάντως παιδιά σε αυτό το ζήτημα, επειδή την έχω πάθει κιόλας, υπάρχει σχεδόν η ίδια πιθανότητα να την πάθεις και με προπληρωμένη, αφού συνήθως η απάτη γίνεται αφού έχεις δώσει τα λεφτά... μεγάλη προσοχή λοιπόν στις on-line αγορές σας ;)

sdikr
20-08-04, 21:47
cirrusthevirus, βασικά προσέχεις απο πού αγοράζεις, πχ το amazon.com δεν τον συμφέρει να κάνει καμιά μαλακία και να σου κλέψει χρήματα, τώρα το τρεχαγυρευε.com απλά δεν θα αγοράσω!

Ενα πρόβλημα που υπάρχει όμως είναι οτι ακόμα και αν πάς απο το amazon υπάρχει μια στο εκατομύριο να δούν τα στοιχεία σου καθώς τα στέλνεις, εδώ σε προστατέυει η χρεωστική στο ότι αν για παράδειγμα κάποιος βρεί τα στοιχεία και προσπαθήσει να πάρει χρήματα θα πάρει το τρίτο, ενώ με την πιστωτική μπορεί να πάρει τα πάντα μέχρι το πιστωτικό σου όριο

iron_gr
20-08-04, 22:50
Εγώ έκανα account στο http://www.tekheads.co.uk
Μετά πήγα να δηλώσω διεύθυνση, αλλά είδα ότι έχει μόνο 3 χώρες (όχι Ελλάδα).
Τους έστειλα λοιπόν email. Μου έγραψαν:

Whilst we dont normally ship outside of the UK, there are some cases which we try to help with.


Κι εσύ φίλε aesir έτσι έχεις κάνει παραγγελίες; Με email, εφ' όσον δεν μπορείς να δηλώσεις διεύθυνση Ελλάδας;

aesir
20-08-04, 22:57
iron_gr, Εγώ χρησιμοποιώ τν πιστωτική online πολλά χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα. Σαφώς και δεν πάω σε ύποπτα sites.

Οχι μέσω email δεν θα έστελνα ποτέ στοιχεία πιστωτικής κάρτας. Πάντως υπάρχουν αρκετά Οnline μαγαζιά που στέλνουν Ελλάδα, οπότε δεν το χρειάζεσαι το tekheads.

iron_gr
20-08-04, 23:28
Πάντως υπάρχουν αρκετά Οnline μαγαζιά που στέλνουν Ελλάδα, οπότε δεν το χρειάζεσαι το tekheads.


Ναι, μα εσύ το ανέφερες πιο πρίν και είπες ότι στέλνει και Ελλάδα κι ότι είναι και καλό :?

Εγώ χρησιμοποιώ χρεωστική για αγορές μέσω internet :wink:

aesir
21-08-04, 00:48
iron_gr, Είχα αγοράσει πριν 2-3 χρόνια, από οτι βλέπω τώρα δεν στέλνουν.

Kοίτα και αυτό το thread http://www.adslgr.com/forum/post-88903.html#88903

dpetka2001
21-08-04, 01:10
Ένα άλλο που μπορείτε να κάνετε, δυο λογαριασμούς, ο ένας με όλα τα λεφτά, ο άλλος για αγορές, θέλεις να πάρεις κάτι, μέσω web banking κάνεις μεταφορά (τα χρήματα γίνονται μεταφορά 10 το βράδι) και κάνεις την αγορά σου.στην Alpha Bank ομως οπως ανεφερα κρατουν 9 Ευρω το εξαμηνο για εξοδα διαχειρισης σε περιπτωση που εχεις λιγοτερο απο 300 Ευρω μεσο ορο το εξαμηνο...και εγω ετσι το ειχα σκεφτει αλλα δε μου αρεσει η συγκεκριμενη πολιτικη της...σε σενα πως ειναι τα πραγματα?? μετα την Alpha Electron ποια προτεινετε??

shaq141a
21-08-04, 02:44
Μου φαίνεται ότι η ALPHA δεν βγάζει πια την visa electron (με την οποία είμαι ευχαριστημένος απόλυτα!!) αλλά την Maestro η οποία είναι μούφα για online αγορές.
Γενικά προσοχή.
Όσον αφορά τα έξοδα δοαχείρησης εγώ έχω πάντα λιγότερα από 300 euro στο λογαριασμό και δεν είδα εδώ και 2,5 χρόνια να μου πέρνουν ούτε ευρώ.

iron_gr
21-08-04, 09:57
iron_gr, Είχα αγοράσει πριν 2-3 χρόνια, από οτι βλέπω τώρα δεν στέλνουν.

Kοίτα και αυτό το thread http://www.adslgr.com/forum/post-88903.html#88903

Φίλε aesir, σ' ευχαριστώ πολύ. :D

XTCgr
21-08-04, 14:15
απο τα πολλά απο έχω ακούσει και διαβάσει δεν συμφέρει να αγοράζεις απο χώρες εκτός Ευρωπαικής Ενωσης χώρια που μπορεί να πάρει μέχρι και 1,5 μήνα η όλη διαδικασία

Sofa Surfer
21-08-04, 14:56
Έγω μόλις χθες πλήρωσα για μια αγορά απο ΗΠΑ αξίας 46$ και τα μεταφορικά πήγαν άλλα 50$. Το μόνο που μου απομένει τώρα είναι να περιμένω να δω σε πόσο καίρο θα μου έρθει. Τελικά ίσως να μην αξίζει τον κόπο η αγορά απο ΗΠΑ αλλά όπως προαναφέρθηκε μόνο απο Ε.Ε. Για του λόγου του αληθές έκανα αγορά ενός αντικείμενου σχετικά μικρού όγκου και βάρους απο Αγγλία και μου στοίχησε μόλις 3 λίρες τα έξοδα αποστολής (4,5€ !!). Εκτός των άλλων καλυτέρα να ενισχύσουμε το εμπόριο στο δικό μας κοινοτικό χώρο γιατί μας συμφέρει απο πολλές απόψεις

sdikr
21-08-04, 21:34
Ένα άλλο που μπορείτε να κάνετε, δυο λογαριασμούς, ο ένας με όλα τα λεφτά, ο άλλος για αγορές, θέλεις να πάρεις κάτι, μέσω web banking κάνεις μεταφορά (τα χρήματα γίνονται μεταφορά 10 το βράδι) και κάνεις την αγορά σου.στην Alpha Bank ομως οπως ανεφερα κρατουν 9 Ευρω το εξαμηνο για εξοδα διαχειρισης σε περιπτωση που εχεις λιγοτερο απο 300 Ευρω μεσο ορο το εξαμηνο...και εγω ετσι το ειχα σκεφτει αλλα δε μου αρεσει η συγκεκριμενη πολιτικη της...σε σενα πως ειναι τα πραγματα?? μετα την Alpha Electron ποια προτεινετε??

Αυτό είναι κάτι που πλέον λόγο των μικρότερων επιτοκίων όλες οι τράπεζες αρχίζουν να χρεώνουν έξοδα διαχείρησης ή πχ σου λένε μπορείς να κάνεις 5 συναλαγές δωρέαν και μετά υπάρχει χρέωση

mavlok
21-08-04, 21:40
Το US site ήταν αισθητά φθηνότερο, μπορώ να πω οτι το UK site είχε σχεδόν 50% υψηλότερες τιμές...! Δές και μόνος σου:

http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/1593270305/qid=1092953339/ref=sr_8_xs_ap_i1_xgl/026-3350716-9572402

http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/1593270305/qid=1092953522/sr=8-2/ref=sr_8_xs_ap_i2_xgl14/104-5188907-8008702?v=glance&s=books&n=507846

To US Amazon ειναο πολυ φθηνοτερο απο το UK. Το τελικο συνολο ομως (μεταφορικα κλπ) ειναι ΠΑΝΤΑ το ιδιο, με αποκλιση μερικων λεπτων.

Παντως κι εγω απο το US ψωνιζω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.