PDA

Επιστροφή στο Forum : Trixbox setup



HiDef
08-12-06, 16:00
Γεια σας και καλως σας βρηκα!
Οπως λεει και ο τιτλος, ξεκινησα να στησω ενα κεντρακι.
Αρχικα, εχω την εξης απορια.Θελω να χρησιμοποιησω μια απλη ISDN pci καρτουλα για την μια γραμμη που εχω. Εχω ακουσει οτι παιζουν κανονικα. Το εχει κανει κανεις ωστε να με βοηθησει σε αυτο? Να σημειωσω οτι απο linux δεν σκαμπαζω, οποτε θα ηθελα ενα οδηγο για αρχαριους...
Το δευτερο βημα ειναι να βαλω ενα SPA3102(μιας και το 3000 δεν υπαρχει πια) και να δωσω στο κεντρο αλλη μια pstn γραμμη που εχω. Επισης θα εκτιμουσα ενα οδηγο για αυτο τον συνδυασμο, γιατι μπηκα στις ρυθμισεις του spa3102 και χαθηκα...
Τελος, θελω να βαλω και το I-call, αλλα πιστευω οτι αυτο θα το καταφερω μονος μου:)
Με τα εσωτερικα εχω αρχισει και παιζω,νομιζω οτι βγαζω ακρη...

Ευχαριστω προκαταβολικα

BoGe
08-12-06, 16:19
Κάρτα πάρε της Crypto ISDN PCI modem, 25 ευρώ περίπου θα την βρείς.
MSN παίζουν μια χαρά. Με το fax έχω πρόβλημα μόνο.
Για οδηγό που ζήτησες επειδή εδώ που είμαι δεν έχω την διεύθυνση με αναλυτικές οδηγίες για το 3χχχ, αν δεν σου πει κάποιος, θα σου δώσω διεύθυνση με αναυτικές οδηγίες για το SPA και όχι μόνο.

BoGe
09-12-06, 05:32
Το δευτερο βημα ειναι να βαλω ενα SPA3102(μιας και το 3000 δεν υπαρχει πια) και να δωσω στο κεντρο αλλη μια pstn γραμμη που εχω. Επισης θα εκτιμουσα ενα οδηγο για αυτο τον συνδυασμο, γιατι μπηκα στις ρυθμισεις του spa3102 και χαθηκα..

http://dumbme.voipeye.com.au/aah/

nevrodion
09-12-06, 07:46
Στο nerdvittles.com έχει ένα σεταπ για 3000 αλλά και πολλά μα πάρα πολλά άλλα καλούδια

HiDef
09-12-06, 15:36
Ευχαριστω για τις απαντησεις.
Βεβαια εχω ενα προβλημα...(πολλα εχω, αλλα ξεκιναω απο ενα:) )
προσπαθω για αρχη να σεταρω το I-call. Στο Trunk, με καποιες οδηγιες που ειδα εδω, το δημιουργω. Φτιαχνω και ενα outbound rule με dial pattern 8|.
Δυστυχως,οποτε παω να καλεσω, μου λεει all circuits are busy...
Εχετε καμμια ιδεα τι να φταιει??

BoGe
09-12-06, 17:16
Ευχαριστω για τις απαντησεις.
Βεβαια εχω ενα προβλημα...(πολλα εχω, αλλα ξεκιναω απο ενα:) )
προσπαθω για αρχη να σεταρω το I-call. Στο Trunk, με καποιες οδηγιες που ειδα εδω, το δημιουργω. Φτιαχνω και ενα outbound rule με dial pattern 8|.
Δυστυχως,οποτε παω να καλεσω, μου λεει all circuits are busy...
Εχετε καμμια ιδεα τι να φταιει??

Ανικατέστησε αυτό που έχεις, με 2.
Δοκίμασε να καλέσεις απευθείας κάποιο σταθερό.

HiDef
11-12-06, 11:45
Χμ, νεν αλλαξε κατι...καμμια αλλη ιδεα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.