PDA

Επιστροφή στο Forum : Λίγη βοήθεια παρακαλώ



daltongr
08-12-06, 17:22
Καλησπέρα παίδες, έχω ένα πρόβλημα εδώ και αρκετό καιρό το οποίο προσπαθώ να λύσω με τηλέφωνα στο 121 κλπ αλλά χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Το πρόβλημα είναι το εξής: είμαι με connx 1024 σε περιφερειακό κέντρο του νομού καστοριάς σε απόσταση περίπου 3.5χλμ. Στα στατισικά του ρουτερ μου βγάζει πάρα πολλά loss signal και σφάλματα διαφόρων ειδών (hec, crc) και εκτός από αυτό πυκνά-συχνά χάνει τον συγχρονισμό με το dslam. Το συνεργείο του οτε έχει έρθει 3 φορές μέχρι στιγμής και έχουν αλλάξει ισάριθμες φορες το ζεύγος των καλωδίων που χρησιμοποιούνται απο τα τηλ. στο σπίτι μου, λόγω υψηλού θορύβου. Αυτή η ιστορία κρατάει 4-5 μήνες. Έχει κανένας άλλος παρόμοιο πρόβλημα με απώλεια συγχρονισμού κλπ;

ΥΓ. Αν έχετε να προτείνετε τίποτα είναι ευπρόσδεκτο μιας και ότι έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής δεν απέδωσε.

teo_L20
08-12-06, 17:29
Λοιπον φιλαρακι, ειναι θεμα γραμμής. Ο χαλκος σου μαλλον αρχιζει να χαλαει. Για ζητα εναν καθαρισμό γραμμής απο τον ΟΤΕ και πες μας τα αποτελέσματα!;)

daltongr
08-12-06, 17:47
Τρεις φορές έχουν έρθει από τον οτε για καθαρισμό γραμμής. Δεν είχα ουσιαστική βελτίωση όμως όσον αφορά τον συγχρονισμό. Υπάρχει περίπτωση να φταίει το ρουτερακι? Η απόσταση από το dslam (3,5χλμ) δεν πιστεύω να δικαιολογεί την απώλεια συγχρονισμού κάθε 3-4 ώρες. Αυτό το λέω γιατί την τελευταία φορά που ήρθαν από τον οτε αυτό μου είπαν για να το δικαιολογήσουν. Καλού κακού το δήλωσα για 4η φορά σαν βλάβη χθες και περιμένω να έρθουν πάλι. Σε ευχαριστώ πάντως γείτονα για την άμεση απάντηση (από Κοζάνη δεν είσαι?).

teo_L20
08-12-06, 22:55
Το ρουτερ ειναι ειναι ενα απο τα καλύτερα στην αγορα ειδικα για μακρινες αποστασεις dslam. Aπο Κοζανη ειμαι.Αλλα νομίζω οτι φταει ο χαλκος σου και γενικα η γραμμη σου.:hmm:

nnn
08-12-06, 23:39
Μπορείς να δοκιμάσεις με άλλο router αν έχεις διαθέσιμο.
Επίσης έλεγξε την εσωτερική σου καλωδίωση αν είναι σε καλή κατάσταση.

Καλώς ήρθες.

daltongr
09-12-06, 01:31
Την καλωδίωση του σπιτιού την έχω αλλάξει όλη μετά την ενεργοποίηση της γραμμής κι έχω βάλει καλώδιο utp cat 5e για να είμαι σίγουρος ότι δεν είναι από την μεριά μου το πρόβλημα.. επίσης με την βοήθεια του τεχνικού άλλαξα και το καλώδιο από την ρεκλέτα του οτε με το σπίτι, οπότε αποκλείεται να φταίει κάποια καλωδίωση του σπιτιού.

nnn
09-12-06, 01:44
Οκ άρα είναι πρόβλημα της καλωδίωσης του Οτέ και της απόστασης.
Μπορείς μόνο να δοκιμάσεις με άλλο router.

teo_L20
09-12-06, 10:50
Aμα θες δοκιμασε καποιο μοντεμ για να δεις αν παιζει.
Οχι απαραιτητα ρουτερ γιατι μπορει να σου ειναι και προβληματκός ο ρουτερ!

daltongr
11-12-06, 18:51
Ηρθαν τελικα από τον ΟΤΕ για την γραμμή αλλα δεν βρήκαν κάποιο πρόβλημα. Αυτό που παρατήρησα όμως χθες το βράδυ με έβαλε σε σκεψεις... κοίταξα το DTM για να δω τι γίνεται με την γραμμή (το κάνω συχνά για να να δω πόση ωρα πριν έχασε τελευταία φορά τον συγχρονισμό) και πρατήρησα το SNR να παίζει στο -10 (από 30-31 που είναι κανονικά είχε πέσει στο 20-22). Αυτό ήταν καινούριο επεισόδιο οφείλω να ομολογήσω. Υπάρχει περίπτωση να είναι από το καφαο, να έχει δλδ σε διπλανό ζεύγος ISDN που να δημιουργεί τόσο τρελά παράσιτα στη γραμμή μου? Θα ξαναπάρω τηλ το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ να ξαναδηλώσω βλάβη (για πολοστή φορά) και θα προσπαθήσω να μάθω ή/και να προτείνω κάποια αλλαγή στο ζεύγος. Και ένα τελευταίο (και συγγνώμη που σας έχω ζαλίσει κιόλας), αν κάνω αίτηση για μετατροπή της γραμμής μου σε ISDN τα υπάρχοντα προβλήματα θα συνεχίσουν να υπάρχουν ή υπάρχει περίπτωση να γλυτώσω από αυτά (κυρίως απο τα D/C).

nnn
11-12-06, 21:02
Ίσως η αλλαγή σε Isdn βελτιώσει τα πράγματα αλλά δεν είναι σίγουρο.
Έχεις κοντά σου κάποια πηγή ισχυρού θορύβου (μετασχηματιστές υψηλής τάσης,υποσταθμό) ?
ή στο σπίτι σου το τηλεφωνικό είναι κοντά στα καλώδια ρεύματος ?

daltongr
12-12-06, 16:35
Για να περιορίσω την πιθανότητα να περνάνε καλώδια ρεύματος δίπλα από το τηλεφωνικό, το έχω περάσει εξωτερικά από το σπίτι και "μπαίνει" στο σπίτι μόνο για να συνδεθεί στο ρουτερ και στην τηλεφωνική συσκευή.

nnn
12-12-06, 23:41
Κάνε και μια δοκιμή χωρίς το τηλέφωνο στη γραμμή παρά μόνο με το modem.

@ ADSLgr.com All rights reserved.