PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχετε δει το Freenet;



cdokolas
21-05-04, 20:01
Επειδή διάβασα για προβλήματα με τα P2P τελευταία (ότι είναι εύκολο να βρεθούν IP ατόμων που κάνουν share κάτι συγκεκριμένο)...

Έχει κανείς χρησιμοποιήσει το Freenet (http://freenetproject.org/) σε ADSL γραμμή; Έχει βελτιωθεί αρκετά. Δεν είναι για απλό filesharing βέβαια (δυστυχώς) αλλά είναι πολύ ανώνυμο και ασφαλές.

Αν υπάρχουν απορίες, ρωτήστε με.
(δεν έχω ADSL ακόμα)

dantouan
21-05-04, 20:08
Καπου πηρε το ματι μου κατι που εγινε με το ιαπωνικο παρακλαδι του freenet ,καθως ενας ιαπωνας που σηντηρουσε την σελιδα, τον μπουζουριασανε , οποτε μην εισαι και τοσο σιγουρος οτι ειναι ασφαλες. :| :| :|

Υ.Γ.:Θα ψαξω για το link και θα επανελθω.

sdikr
21-05-04, 20:09
να ρωτήσω και εγώ κάτι , απο την στίγμη που με ένα netstat βλέπεις ποιοί είναι συνδεμένοι με εσένα πώς είναι ανώνυμο;
και ακόμα και με server να είναι η δουλεία, το dcma έχει την δύναμη να ζητήσει τα ip των χρήστων

cdokolas
21-05-04, 20:22
να ρωτήσω και εγώ κάτι , απο την στίγμη που με ένα netstat βλέπεις ποιοί είναι συνδεμένοι με εσένα πώς είναι ανώνυμο;
και ακόμα και με server να είναι η δουλεία, το dcma έχει την δύναμη να ζητήσει τα ip των χρήστων
Δεν ξέρεις τίποτε γιατί δεν είναι γνωστή η πηγή των δεδομένων όταν τα κατεβάζεις. Επίσης, ότι δεδομένα αποθηκεύσεις στο freenet δεν μπορούν να συνδεθούν με εσένα, ούτε όταν τα αποθηκεύεις. Τα δεδομένα που βρίσκονται στο freenet είναι σε συνεχή μετακίνιση. Αντιγράφονται και σβύνονται κατ' ανάγκη. Επίσης είναι κρυπτογραφημένα ώστε να μη μπορεί να δει κανείς το περιεχόμενο με packet sniffing. Αρκετό;

cdokolas
21-05-04, 20:25
Καπου πηρε το ματι μου κατι που εγινε με το ιαπωνικο παρακλαδι του freenet ,καθως ενας ιαπωνας που σηντηρουσε την σελιδα, τον μπουζουριασανε , οποτε μην εισαι και τοσο σιγουρος οτι ειναι ασφαλες. :| :| :|

Υ.Γ.:Θα ψαξω για το link και θα επανελθω.
Αυτό που λες το θυμάμαι αμυδρά... Αν βρεις κανένα link θα με βοηθήσεις να θυμηθώ και τις λεπτομέρειες... :)

Θα ψάξω πάντως και στα αρχεία μου των mailing list του freenet.

sdikr
21-05-04, 20:28
εν ξέρεις τίποτε γιατί δεν είναι γνωστή η πηγή των δεδομένων όταν τα κατεβάζεις

μα με το netstat σου βγαζει όλα τα ip που έισαι συνδεμένος

cdokolas
21-05-04, 20:33
εν ξέρεις τίποτε γιατί δεν είναι γνωστή η πηγή των δεδομένων όταν τα κατεβάζεις

μα με το netstat σου βγαζει όλα τα ip που έισαι συνδεμένος
Η IP από την οποία κατεβάζεις οποιοδήποτε block ενός αρχείου είναι απίθανο να είναι ο χρήστης που διέθεσε το αρχείο στο freenet.

cdokolas
21-05-04, 20:42
http://p2pnet.net/story/320
http://www.theregister.co.uk/2003/12/03/anonymous_p2p_users_busted/

Τώρα θυμήθηκα κάτι...

Το Winny είναι "βασισμένο" στο freenet, αλλά δεν είναι πολλά πράγματα γνωστά για το αν προσφέρει τον ίδιο βαθμό ασφάλειας.

sdikr
21-05-04, 20:42
Η IP από την οποία κατεβάζεις οποιοδήποτε block ενός αρχείου είναι απίθανο να είναι ο χρήστης που διέθεσε το αρχείο στο freenet.

το οποίο τι σημαίνει , είναι καποιος κεντρικός server ή κάποιος χρήστης που έχει κάποιο κομάτι;

cdokolas
21-05-04, 20:54
Η IP από την οποία κατεβάζεις οποιοδήποτε block ενός αρχείου είναι απίθανο να είναι ο χρήστης που διέθεσε το αρχείο στο freenet.

το οποίο τι σημαίνει , είναι καποιος κεντρικός server ή κάποιος χρήστης που έχει κάποιο κομάτι;
Δεν υπάρχει κεντρικός server. Όταν πρωτοσυνδέσεις τον κόμβο παίρνεις μερικές IP γνωστών κόμβων (καθώς και τα κρυπτογραφικά τους στοιχεία) και μετά ο κόμβος σου μαθαίνει (αρκετά γρήγορα, μπορώ να πω) για άλλους.

Όταν "ανεβάσεις" κάτι στο freenet, το σπας σε blocks (με forward error correction) και ο κόμβος στέλνει το κάθε ένα όπου νομίζει ότι είναι καλύτερα, σύμφωνα με έναν αλγόριθμο. Κανένας κόμβος δεν ξέρει αν αυτό που του ανεβάζει ένας άλλος προέρχεται από αυτόν ή από άλλον γιατί κάθε κόμβος "σπρώχνει" ένα block στον επόμενο, μέχρι ενός ορίου.

Παρόμοια με το "κατέβασμα", ένας κόμβος δεν ξέρει αν αυτό που του ζήτησε ένας άλλος είναι για τον ίδιο ή για λογαριασμό άλλου. Επίσης, ένας κόμβος που κατεβάζει ένα block από άλλον δεν ξέρει αν το block βρέθηκε σε αυτόν ή σε κάποιον άλλο γιατί τα request προωθούνται από κόμβο σε κόμβο, μέχρι κάποιου ορίου, ώστε να βρεθούν τα δεδομένα.

sdikr
21-05-04, 20:59
προβλέπω αλλάγες στο dcma!! :twisted:

@ ADSLgr.com All rights reserved.