PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ενεργοποίηση καινούργιας τηλεφωνικής γραμμής



djuan1988
27-07-12, 15:52
Καλησπέρα σε όλους!

Στις 9/7 έκανα αίτηση για καινούργια τηλεφωνική γραμμή στη wind. Το αίτημα μου απορρίφθηκε 2 φορές με την αιτιολογία της μη ύπαρξης ζεύγους στην περιοχή.

Την Τρίτη 24/7 κατέθεσα αίτηση για υπαναχώρηση και σε 5 λεπτά έκανα αίτηση στον ΟΤΕ για double play.

Το επόμενο πρωί με πήρε τηλέφωνο τεχνικός του ΟΤΕ και μου είπε πως υπάρχει πρόβλημα στην περιοχή και ότι θα πρέπει να περιμένω κάποια κατάργηση γραμμής. Μου είπε να τον καλέσω σε 2 ημέρες.

Σήμερα το πρωί πήρα τηλέφωνο και μου είπε αφού περίμενα για λίγη ώρα ότι το πρόβλημα είναι στην οικοδομή μου. Από το ΚΑΦΑΟ μέχρι το σπίτι πηγαίνουν 10 ζεύγη, όσα και τα διαμερίσματα, αλλά είναι και τα 10 είναι μη διαθέσιμα (σε δέσμευση από τους εναλλακτικούς).

Συνεπώς, όπως και μου ανέφερε, είτε κάποιος έχει δυο γραμμές σπίτι του, είτε η προηγούμενη ένοικος του διαμερίσματος έχει κάποια οφειλή και ο πάροχος δεν έχει αποδεσμεύσει το ζεύγος (συνεχίζει να πληρώνει το ενοίκιο κανονικά στον ΟΤΕ).

Η κοπέλα έχει συνέχεια κλειστό το κινητό και δεν μπορούμε να τη βρούμε.

Κάλεσα αργότερα και ο ίδιος τεχνικός μου είπε ότι έστειλε συνεργείο στην περιοχή και το οποίο μάλλον βρήκε κάποια λύση, αλλά δε μου λέει ποια, για να μη με απογοητεύσει αργότερα.

Γνωρίζει κάποιος ποια μπορεί να είναι η λύση ή κάποιον τρόπο ώστε να βρούμε ποιος πάροχος κρατάει το ζεύγος;

bazzil
27-07-12, 22:03
Πάνε στην Χατζηβασιλείου να της στείλεις πακέτο. Αν ξέρεις όνομα ψάξε στον τηλεφωνικό κατάλογο να βρείς ή την ίδια η κάποιο συγγενή της. Δες τους λογαριασμούς τηλεφώνου που έρχονται στην πολυκατοικία αν κάποιος έχει το όνομά της. Ρώτα τους ένοικους αν ξέρουν κάτι περισσότερο πχ που δουλεύει κτλ. Ρώτα τον περιπτερά, το γαλακτοπωλείο τον φούρναρη ή ότι κατάστημα έχεις εκεί γυρω μήπως και σε διαφωτίσουν

djuan1988
27-07-12, 22:29
Λογαριασμοί και τα λοιπά δεν υπάρχουν. Φοιτήτρια ήταν (η πόλη είναι η Ξάνθη), έμεινε έγκυος και σηκώθηκε και έφυγε. Τα τηλέφωνα που έχει ο ιδιοκτήτης, δυο κινητά, είναι κλειστά.

Πάντως δοκίμασα να βάλω τηλέφωνο στην πρίζα και δεν λειτουργεί, που σημαίνει ότι είναι κομμένο. Μπορεί όμως να είχε cyta.


Όταν λέμε ότι ο πάροχος έχει δεσμευμένο το ζεύγος μιλάμε για τη θέση στο ΚΑΦΑΟ ή και για το κομμάτι από το ΚΑΦΑΟ μέχρι τον πίνακα του σπιτιού;
Εάν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ πάρα πολύ να μου απαντήσει.

Πολύ περίεργη κατάσταση πάντως, κοίταξα στον πίνακα και τα συνδεδεμένα ζεύγη είναι 9 και όχι 10, άρα πρέπει να υπάρχει κενή θέση; Κάνω κάπου λάθος στον συλλογισμό μου;

bazzil
27-07-12, 22:35
Η δέσμευση ζεύγους είναι στο ΚΑΦΑΟ. Αυτό δηλαδή που θα συνδέσει το κέντρο με το σπίτι σου. Αν ξέρεις τι σταθερό είχε κάνε τηλέφωνα σε κάθε πάροχο και ρώτησε. Δεν ξέρω τί άλλο να σου πω.Περιπτωσάρα η δική σου. Σε καταλαβαίνω όμως γιατί και εγώ από μετακόμιση έρχομαι και ακόμη τηλέφωνο δεν έχω.

djuan1988
27-07-12, 22:45
Ωραία αφού είναι στο ΚΑΦΑΟ δεν μπορεί ο τεχνικός να αποσυνδέσει το καλώδιο που πάει σπίτι και να το βάλει σε καινούργιο ζεύγος;

bazzil
27-07-12, 23:03
Ναι. Άλλα μάλλον δεν θα έχει ελεύθερο ζεύγος από το κέντρο στο ΚΑΦΑΟ για να συνδέσει τα δικά σου καλώδια. Θα πρέπει να αποσυνδέσει κάποιον άλλο για να συνδέσει εσένα. Θα πρέπει να βρεις σε ποιόν πάροχο είχε συνδρομή η κοπέλα ώστε να ελευθερωθεί η γραμμή. Δεν ξέρεις ποιο νούμερο είχε;

djuan1988
27-07-12, 23:12
Τηλέφωνο δεν ξέρω δυστυχώς. Θα έκανε τα πράγματα ευκολότερα.

Ο τεχνικός του ΟΤΕ στο τηλέφωνο μου είπε ότι στο ΚΑΦΑΟ υπάρχει ζεύγος και ότι το πρόβλημα είναι από το ΚΑΦΑΟ μέχρι το σπίτι. Μάλλον το πρόβλημα είναι ότι αυτός δεν μπορεί να ξέρει ποια γραμμή είναι αυτή που κρατάει ο πάροχος της κοπέλας και δεν ξέρει ποια να αποσυνδέσει.

Μια λύση που σκέφτηκα είναι να του πω να στείλει συνεργείο σπίτι να βάλουν συσκευή παραγωγής θορύβου για να διαπιστώσουμε αν πράγματι είναι αυτό το πρόβλημα και μετά να αποσυνδέσει το ζεύγος από το ΚΑΦΑΟ και να βάλει το δικό μου. Δεν ξέρω όμως αν θα το δεχθεί.

Να υπάρχει κάποιος στην πολυκατοικία με δυο τηλεφωνικές γραμμές δεν το νομίζω (ανέφερα κιόλας ότι δεν υπάρχουν δέκα ζεύγη στον πίνακα του σπιτιού αλλά μόνο 9). Βέβαια υπάρχει και ένα ζεύγος που φεύγει με ξεχωριστό καλώδιο σε διαμέρισμα.

Πραγματικά μεγάλο μπέρδεμα και το Ίντερνετ είναι πια εξάρτηση!!

bazzil
27-07-12, 23:28
Μόνο με συσκευή θορύβου θα το βρει. Εσύ θα του το προτείνεις αν και δεν νομίζω να μην δεχθεί γιατί στην ουσία όλες οι γραμμές των εναλλακτικών ανήκουν στο ΟΤΕ. Δεν γίνεται να μείνει αιώνια δεσμευμένη. Όσο ήμουν στον ΟΤΕ και χρειάστηκα τεχνικό με εξυπηρέτησαν άμεσα οπότε θεωρώ ότι θα βρούνε λύση.

djuan1988
27-07-12, 23:33
Παράπονο από την εξυπηρέτηση δεν έχω. Πρώτη φορά μου είπαν στο τηλέφωνο κλείσε και θα σε πάρουμε εμείς σε πέντε λεπτά και πήραν. Επίσης έστειλε συνεργείο χωρίς να τον πιέσω.

Από Δευτέρα θα ξεκινήσω και πάλι τα τηλέφωνα μήπως και βγάλω άκρη.

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

orck
27-07-12, 23:47
Μόνο με συσκευή θορύβου θα το βρει. Εσύ θα του το προτείνεις αν και δεν νομίζω να μην δεχθεί γιατί στην ουσία όλες οι γραμμές των εναλλακτικών ανήκουν στο ΟΤΕ. Δεν γίνεται να μείνει αιώνια δεσμευμένη. Όσο ήμουν στον ΟΤΕ και χρειάστηκα τεχνικό με εξυπηρέτησαν άμεσα οπότε θεωρώ ότι θα βρούνε λύση.

Εαν ο παροχος πληρωνει την μισθωση της γραμμης μια χαρα γινεται να μεινει αιωνια μισθωμενη.

Ειναι δυνατον να συζηταμε τετοια πραματα; Ας πουμε οτι νοικιαζω το σπιτι μου σε ενα τυπο ο οποιος τελικα δεν παταει ποτε σπιτι, μπορω να μπω μεσα και να το νοικιασω δευτερη φορα σε καποιον τριτο; Τι με νοιαζει τι κανει ο αλλος, απο την στιγμη που πληρωνει.

djuan1988
28-07-12, 00:01
Το θέμα είναι για ποιον λόγο έχει δεσμευμένο το ζεύγος. Δεν είναι λογική αυτή.

Δηλαδή αν από τη στιγμή που έχει γίνει διακοπή της γραμμής ο πάροχος συνεχίζει να μισθώνει χωρίς λόγο το ζεύγος από τον ΟΤΕ στο τέλος δε θα μπορεί κανένας να βάλει τηλέφωνο.

Επίσης το θέμα είναι κατά πόσο μπορεί να το κάνει αυτό από τη στιγμή που στο διαμέρισμα υπάρχει άλλος ένοικος.

bazzil
28-07-12, 00:02
Δεν έχεις και άδικο!!

Dr_power
28-07-12, 00:16
H γραμμή καταργείτε από τον ΟΤΕ περίπου 6 μήνες μετά την ημερομηνία που έχει γίνει διακοπή λόγο οφειλής, κάτι τέτοιο θα ισχύει για όλους τους παρόχους, λογικά αυτό θα βγαίνει από την ΕΕΤΤ . Επίσης νομίζω ότι δεν μπορεί κάνεις να δεσμεύσει την γραμμή επ αόριστον. Αμα βρεις τον ιδιοκτήτη μπορεί να πάει σε όποιον πάροχο και να ήταν ο νοικάρης και να καταργήσει την γραμμή.

Ingenius
28-07-12, 02:06
Αν δεν έχει ζεύγη ο ΟΤΕ τότε να κάνει ενίσχυση εισαγωγης τα έχουμε ξαναπεί :rolleyes:! Αν ο πάροχος πληρώνει δεν μπορεί σε καμία περίπτωση ο ΟΤΕ να κόψει τον οποιοδήποτε βρόχο. Και ο ΟΤΕ δε χρείαζεται συσκευή παραγωγής θορύβου για να βρει ποιο ζεύγος ανήκει σε ποιον (σημ προφανώς εννοείς τη γεννήτρια σήματος - αυτή τη χρησιμοποιουμε για να ανιχνευσουμε συνήθως την εσωτερική μας καλωδιωση ;)) !! Την πληροφορία το ποιο ζεύγος ανήκει σε ποιον την έχει στα πληροφοριακά του συστήματα ;)

djuan1988
28-07-12, 11:49
@Ingenius

Έγραψα και παραπάνω ότι μου είπε ότι ζεύγη υπάρχουν στο ΚΑΦΑΟ. Αυτό που βλέπει στο πληροφοριακό σύστημα είναι ότι η πολυκατοικία έχει 10 ζεύγη από το ΚΑΦΑΟ μέχρι το σπίτι και φαίνονται δεσμευμένα. Εγώ όμως στο κουτί της πολυκατοικίας βλέπω 9 ζεύγη συνδεδεμένα.

Επίσης μου είπε ότι δεν μπορεί να δει ονόματα στο σύστημα. Προφανώς και η γεννήτρια παραγωγής σήματος χρειάζεται για να δούμε σε ποια θέση καταλήγει το καλώδιο του διαμερίσματος στον πίνακα στο ισόγειο. Από εκεί θα μπορεί να δει σε ποιον πάροχο ανήκει το ζεύγος που είναι δεσμευμένο. Διαφορετικά πως θα μπορεί να ξέρει ποιο από τα δέκα ζεύγη είναι του διαμερίσματος; Κάνω κάτι λάθος στο συλλογισμό;

orck
28-07-12, 13:53
Το 9ο που εσυ βλεπεις στον αερα ειναι νοικιασμενο και δεν χρησιμοποιειται. Δυστηχως ο ΟΤΕ δεν μπορει αυθαιρετα να βαλει εκει την δικια σου γραμμη.


Το λαθος ειναι ειτε του προηγουμενου ενοικου που δεν ενημερωσε για αλλαγη διευθυνσης τον παροχο του, ειτε ο παροχος που δεν εχει στειλει καταργηση για την γραμμη που δεν χρησιμοποειται πλεον.

djuan1988
28-07-12, 16:20
Το 9ο που εσυ βλεπεις στον αερα ειναι νοικιασμενο και δεν χρησιμοποιειται. Δυστηχως ο ΟΤΕ δεν μπορει αυθαιρετα να βαλει εκει την δικια σου γραμμη.

Δε βλέπω το ένατο! Το δέκατο είναι κενό. 9 συνδεδεμένα και ένα κενό. Η προηγούμενη όμως είχε τηλέφωνο, άρα και το καλώδιο ήταν συνδεδεμένο. Δε νομίζω να πήγε κάποιος να το έβγαλε, άρα δε θα έπρεπε να υπάρχει κενή θέση. Κάποιο περίεργο μπέρδεμα πρέπει να έχει γίνει.



Το λαθος ειναι ειτε του προηγουμενου ενοικου που δεν ενημερωσε για αλλαγη διευθυνσης τον παροχο του, ειτε ο παροχος που δεν εχει στειλει καταργηση για την γραμμη που δεν χρησιμοποειται πλεον.

Αυτό λέω από την αρχή και για αυτό λέω να προτείνω αυτό στους τεχνικούς.



Επίσης μου είπε ότι δεν μπορεί να δει ονόματα στο σύστημα. Προφανώς και η γεννήτρια
παραγωγής σήματος χρειάζεται για να δούμε σε ποια θέση καταλήγει το καλώδιο του
διαμερίσματος στον πίνακα στο ισόγειο. Από εκεί θα μπορεί να δει σε ποιον πάροχο ανήκει το
ζεύγος που είναι δεσμευμένο. Διαφορετικά πως θα μπορεί να ξέρει ποιο από τα δέκα ζεύγη είναι
του διαμερίσματος; Κάνω κάτι λάθος στο συλλογισμό;

maik
28-07-12, 18:18
Οσο δεν καταργει την γραμμη ο παροχος ο ΟΤΕ δεν μπορει να κανει απολυτως τιποτε.
Με ενα βομβητη απλα θα βρουν το ζευγος στην εισοδο και απο εκει θα βρεθει ο αριθμος βρογχου και ο παροχος στον οποιο ανηκει. Μεχρι εκει ομως.
Δεν μπορει να παρει αυθαιρετα το ζευγος ο ΟΤΕ. Πιθανοτατα ο παροχος , πληρωνει μεν στον ΟΤΕ , αλλα προσδοκα να εισπραξει αυτα τα τελη απο τον τελευταιο κατοχο της γραμμης. Τρεχα γυρευε δηλαδη.
Αλλη μια δυσλειτουργεια που προερχεται απο την ασυνενοησια και την καχυποψια των παροχων απεναντι στον ΟΤΕ.

djuan1988
28-07-12, 19:29
Οσο δεν καταργει την γραμμη ο παροχος ο ΟΤΕ δεν μπορει να κανει απολυτως τιποτε.
Με ενα βομβητη απλα θα βρουν το ζευγος στην εισοδο και απο εκει θα βρεθει ο αριθμος βρογχου και ο παροχος στον οποιο ανηκει. Μεχρι εκει ομως.


Σε αυτό προσδοκώ εγώ και μετά να μπορέσω να βγάλω άκρη με τον πάροχο της (δύσκολη υπόθεση βέβαια).

Ο τεχνικός μου είπε βέβαια ότι μάλλον έχει βρει μια λύση, θα δούμε από Δευτέρα.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

djuan1988
01-08-12, 11:13
Ρε παιδιά νομίζω ότι με δουλεύει o τεχνικός.

Την αρχική αίτηση στη WIND την απέρριψαν λόγω έλλειψης ζεύγους.
Αφού έκανα αίτηση στον ΟΤΕ στην αρχή μου είπε ότι το ΚΑΦΑΟ είχε τριακόσιες θέσεις και είναι γεμάτες.
Μετά μου είπε αυτά που έγραψα παραπάνω. Ότι έχει δέκα ζεύγη από το ΚΑΦΑΟ στην πολυκατοικία (πράγματι) και ότι είναι όλα δεσμευμένα.
Τη Δευτέρα μου είπε ότι θα το λύσει τελικά.
Σήμερα και αφού του είπα, όπως έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα μου, ότι εγώ βλέπω εννιά ζεύγη συνδεδεμένα στον πίνακα της πολυκατοικίας μου είπε ότι το δέκατο έχει πρόβλημα και θα στείλει συνεργείο να το φτιάξει. Αν το πρόβλημα είναι λέει κοντά στο ΚΑΦΑΟ θα το λύσουν, αν είναι στο έδαφος θα μείνω χωρίς τηλέφωνο.

Μόνο εμένα μου φαίνεται κοροϊδία όλο αυτό;

bazzil
01-08-12, 14:59
Και ο πρώην ένοικος πως είχε τηλέφωνο;

djuan1988
01-08-12, 15:12
Αυτό προσπαθούσα να του εξηγήσω! Ότι αφού υπάρχει κενό ζεύγος και η προηγούμενη είχε τηλέφωνο, τώρα τα ελεύθερα ζεύγη είναι δυο.

Αυτός μου έλεγε ότι θα πάρει τηλέφωνο τον προϊστάμενο των συνεργείων να στείλει ένα όσο γρηγορότερα μπορεί.

Πραγματικά δεν ξέρω τι συμβαίνει.

maik
01-08-12, 19:14
Και ο πρώην ένοικος πως είχε τηλέφωνο;

Το εξηγησαμε πιο πανω.

djuan1988
01-08-12, 20:55
Πως ακριβώς εξηγήσαμε όλα αυτά που γράφω στα τελευταία μηνύματα;

maik
02-08-12, 00:09
Πως ακριβώς εξηγήσαμε όλα αυτά που γράφω στα τελευταία μηνύματα;
Επαναληψη μητηρ μαθησεως.


Οσο δεν καταργει την γραμμη ο παροχος ο ΟΤΕ δεν μπορει να κανει απολυτως τιποτε.
Με ενα βομβητη απλα θα βρουν το ζευγος στην εισοδο και απο εκει θα βρεθει ο αριθμος βρογχου και ο παροχος στον οποιο ανηκει. Μεχρι εκει ομως.
Δεν μπορει να παρει αυθαιρετα το ζευγος ο ΟΤΕ. Πιθανοτατα ο παροχος , πληρωνει μεν στον ΟΤΕ , αλλα προσδοκα να εισπραξει αυτα τα τελη απο τον τελευταιο κατοχο της γραμμης. Τρεχα γυρευε δηλαδη.
Αλλη μια δυσλειτουργεια που προερχεται απο την ασυνενοησια και την καχυποψια των παροχων απεναντι στον ΟΤΕ.


Αν δεν έχει ζεύγη ο ΟΤΕ τότε να κάνει ενίσχυση εισαγωγης τα έχουμε ξαναπεί :rolleyes:! Αν ο πάροχος πληρώνει δεν μπορεί σε καμία περίπτωση ο ΟΤΕ να κόψει τον οποιοδήποτε βρόχο. Και ο ΟΤΕ δε χρείαζεται συσκευή παραγωγής θορύβου για να βρει ποιο ζεύγος ανήκει σε ποιον (σημ προφανώς εννοείς τη γεννήτρια σήματος - αυτή τη χρησιμοποιουμε για να ανιχνευσουμε συνήθως την εσωτερική μας καλωδιωση ;)) !! Την πληροφορία το ποιο ζεύγος ανήκει σε ποιον την έχει στα πληροφοριακά του συστήματα ;)


Εαν ο παροχος πληρωνει την μισθωση της γραμμης μια χαρα γινεται να μεινει αιωνια μισθωμενη.

Ειναι δυνατον να συζηταμε τετοια πραματα; Ας πουμε οτι νοικιαζω το σπιτι μου σε ενα τυπο ο οποιος τελικα δεν παταει ποτε σπιτι, μπορω να μπω μεσα και να το νοικιασω δευτερη φορα σε καποιον τριτο; Τι με νοιαζει τι κανει ο αλλος, απο την στιγμη που πληρωνει.

djuan1988
02-08-12, 00:14
Ρε παιδιά νομίζω ότι με δουλεύει o τεχνικός.

Την αρχική αίτηση στη WIND την απέρριψαν λόγω έλλειψης ζεύγους.
Αφού έκανα αίτηση στον ΟΤΕ στην αρχή μου είπε ότι το ΚΑΦΑΟ είχε τριακόσιες θέσεις και είναι γεμάτες.
Μετά μου είπε αυτά που έγραψα παραπάνω. Ότι έχει δέκα ζεύγη από το ΚΑΦΑΟ στην πολυκατοικία (πράγματι) και ότι είναι όλα δεσμευμένα.
Τη Δευτέρα μου είπε ότι θα το λύσει τελικά.
Σήμερα και αφού του είπα, όπως έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα μου, ότι εγώ βλέπω εννιά ζεύγη συνδεδεμένα στον πίνακα της πολυκατοικίας μου είπε ότι το δέκατο έχει πρόβλημα και θα στείλει συνεργείο να το φτιάξει. Αν το πρόβλημα είναι λέει κοντά στο ΚΑΦΑΟ θα το λύσουν, αν είναι στο έδαφος θα μείνω χωρίς τηλέφωνο.

Μόνο εμένα μου φαίνεται κοροϊδία όλο αυτό;

Αυτό το διάβασες;

Μου τα γύρισε τώρα, δε μιλάει για δεσμευμένο ζεύγος, αλλά για πρόβλημα σε αυτό.

maik
02-08-12, 00:22
Αυτό το διάβασες;

Μου τα γύρισε τώρα, δε μιλάει για δεσμευμένο ζεύγος, αλλά για πρόβλημα σε αυτό.

Πιθανοτατα αυτο που εσυ βλεπεις σαν ελεθερο ζευγος να εχει βλαβη.
Δεν εχει κανενα μα κανενα λογω ο ΟΤΕ να μην σου δωσει γραμμη αν υπαρχει ελευθερο ζευγος.
Μην σκεφτεσαι θεωριες συνωμοσιας.
Για να μην σου δινει θα πει οτι δεν μπορει. Τελεια και παυλα.

djuan1988
02-08-12, 00:25
Δε βλέπω θεωρίες συνωμοσίας, βλέπω θεωρίες αδιαφορίας.

Επίσης αυτό ακριβώς μου είπε ότι το δέκατο είναι που έχει βλάβη, άρα όχι πιθανότατα, σίγουρα.

Το θέμα είναι ότι πριν μου έλεγε ότι είναι δεσμευμένο.

maik
02-08-12, 00:34
Μηπως εχει προσωπικα μαζι σου; παιζει να του εφαγες καμια γκομενα; μηπως πλακωσες κανεναν συγγενη του στο ξυλο; καμια κτηματικη διαφορα ισως;

Φιλε μου καθε μερα οι τεχνικοι κανουν χιλιαδες συνδεσεις και αυτο γινεται επι χρονια, πολλααααααα χρονια.
Πες μου ενα λογο γιατι να μην κανουν και την δικια σου. Ουτε τιποτε κερδιζουν ουτε χανουν. Ειναι απλα η δουλεια τους.

djuan1988
02-08-12, 00:42
Ωραίες οι ειρωνείες από έναν (πρώην; ) υπάλληλο του ΟΤΕ.

Δεν ανέφερα πουθενά ότι έχει κανένας προσωπικό πρόβλημα μαζί μου. Ανέφερα τις αντιφάσεις που ακούω από τους τεχνικούς σε ένα forum για το broadband ώστε να μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη. Όπως θα έχεις διαπιστώσει και ο ίδιος το forum είναι γεμάτο με παρόμοια θέματα. Αν όλα λειτουργούσαν άψογα απλά δε θα υπήρχαν.

Αυτό που καταλαβαίνω και ελπίζω (μου το ανέφερε και ο ίδιος) είναι ότι λόγω αδειών δεν υπάρχει επάρκεια στο προσωπικό και απλά μου λέει δικαιολογίες.

Επίσης θέλω εσύ να μου πεις για ποιον λόγο σε αρκετές περιπτώσεις αργούν να φτιάξουν τις βλάβες σε διάφορα άτομα. Έχουν προσωπικά μαζί τους ή τους έφαγαν καμία γκόμενα;

maik
02-08-12, 00:51
Αν ηταν προβλημα ελειψης προσωπικου , θα σου ελεγαν οτι θα αργησει να γινει, οχι οτι δεν γινεται καθολου.
Εγραψες ενα προβλημα και σου εξηγησαν και αλλοι εδω μεσα τι συμβαινει. Αν θελεις να το πιστεψεις πιστεψε το, αν δεν θελεις δεν μπορω να κανω τιποτε.

djuan1988
02-08-12, 00:55
Πραγματικά καταλαβαίνεις τη διαφορά με προχθές; Τι να καταλάβω;

Μου είπε τώρα ότι το ζεύγος δεν είναι δεσμευμένο και ότι έχει κάποιο πρόβλημα το καλώδιο.
Χωρίς να διαβάσεις τα μηνύματα μου γράφεις επανάληψη μήτηρ μαθήσεως.

Τις αντιφάσεις ανέφερα.

Επίσης την έλλειψη προσωπικού μου την ανέφερε πολλές φορές ο ίδιος.

Πόσες φορές πρέπει να το γράψω για να το διαβάσεις;

Στις ερωτήσεις όμως δεν απάντησες.

orck
02-08-12, 18:44
Νομιζω οτι πλεον ειναι ξεκαθαρο οτι πρεπει να αναζητησεις την λυση με την εταιρια που εχεις επιλεξει να εγκαταστησεις σπιτι σου. Εδω οτι ηταν να εξηγησουμε μεσω υποθεσεων εχει καλυφθει.

djuan1988
03-08-12, 11:52
Το πρωί έγινε η σύνδεση, δεν έχει γίνει ακόμη η ενεργοποίηση του ADSL.

Νομίζω όμως ότι έχω χοντρό πρόβλημα. Να δηλώσω βλάβη αμέσως ή να περιμένω να ενεργοποιηθεί και το ίντερνετ;


107421

bazzil
03-08-12, 14:53
έχεις θέμα αλλά περίμενε να ενεργοποιηθούν όλα και μετά πράττεις ανάλογα.

djuan1988
03-08-12, 16:10
Ήρθε και το μήνυμα ενεργοποίησης του adsl στις 2, αλλά σε μία ώρα πετάω. Θα ασχοληθώ μετά τις διακοπές.

Ευχαριστώ πολύ όσους ασχολήθηκαν με το πρόβλημα μου. Τουλάχιστον κουτσά στραβά θα έχω ίντερνετ!

bazzil
03-08-12, 16:28
πάλι καλά. Εγώ 2 μήνες το περιμένω. Καλό ταξίδι.

djuan1988
13-08-12, 14:54
107786

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, όπως και τους τεχνικούς του ΟΤΕ για τη δουλειά που έκαναν.

Μπορεί βέβαια να κλειδώσει και παραπάνω, αλλά δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ.

djuan1988
13-01-13, 14:31
Καλησπέρα σε όλους!

Μετά από έξι μήνες η γραμμή πραγματικά πετάει!

Το μόνο που έχω κάνει είναι μια αλλαγή router τον πρώτο μήνα. Από τότε η γραμμή ανεβαίνει σταθερά και τις τελευταίες εβδομάδες κλειδώνει σταθερά στα 20!

118210

PaulPlant
08-03-13, 02:58
Καλησπέρα σε όλους!

Μετά από έξι μήνες η γραμμή πραγματικά πετάει!

Το μόνο που έχω κάνει είναι μια αλλαγή router τον πρώτο μήνα. Από τότε η γραμμή ανεβαίνει σταθερά και τις τελευταίες εβδομάδες κλειδώνει σταθερά στα 20!

118210

Παντως θα πρεπει να ξερετε οτι στην περιπτωση που ειναι λιγα τα ζευγη στην κατοικια σας και καποιος εχει στην κατοχη του γραμμη αλλα δεν χρισημοποιητε τοτε ο τεχνικος του οτε μπορει να αλλαξει θεση στο οριο (στο καφαο) και να παει το καλωδιο σε αλλο οριο και ετσι να σας δημιουργησει δικο σας ζευγος... δεν εχει σημασια εαν ο παροχος μισθωνει την γραμμη απο τον ΟΤΕ ενω ο κατοχος της γραμμης εχει διακοψει 'η του εχει γινει οριστικη διακοπη! Ο παροχος αμα θελει να συνεχισει να πληρωνει τον ΟΤΕ ειναι δικο του θεμα και δεν μπορει να απασχολει ζευγοι που δεν τα δουλευει! ο ΟΤΕ ειναι υποχρεωμενος να διατηρει επαρκη ζευγοι για τις παροχες του (και των αλλων παροχων) με σκοπο την ομαλη εξελιξη του δικτυου!!!!:cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.