PDA

Επιστροφή στο Forum : FORTHNET...1 χρονος κοροιδιας



NizzO
08-12-06, 23:26
Η Forthnet κατορθωσε μεσα σε ενα χρονο να γινει απο την πιο αξιοπιστη στην πιο αναξιοπιστη εταιρια στο χωρο. Πληρώνεις γραμμη 512 για να εχεις λίγο πάνω από ISDN 128. Απο το support της διαρκώς λένε οτι φτέει ο ΟΤΕ. Αλλά κάπου εδώ κουράστικα βαρέθηκα τέρμα κύριοι η κοροιδία αύριο κίολας κόβω την σύνδεση μου μαζί τους και πάω στον εθνικό οργανισμό που νομίζω είναι ο καλύτερος αυτή τη στιγμή. Όσο αφορα για την Forthnet θα την ξαναεπιλέξω μόνο αν αυτή ξαναπωληθεί.

skiabox
09-12-06, 00:05
Εγω που ειμαι 2mbit και κατεβαζω με 50-60 kb/sec τι να πω?

UNIVAC1100
09-12-06, 01:02
Μεγάλε, τσαμπα κόπος!

όλοι από τον ΟΤΕ κρέμονται. Και ο ΟΤΕ είναι ΑΝΙΚΑΝΟΣ να ανταποκριθεί.
Το πρόβλημα είναι γενικό, ακόμη και σε συνδρομητές ΟΤΕΝΕΤ.
Αν έχεις το οικονομικό υπόβαθρο, βάλε δορυφορικό Ιντερνετ να δείς άσπρη μέρα.
Σε άλλη περίπτωση, σου μένει να αρκεστείς σε ο,τι σου δινουν και για εκτόνωση
(όποτε έχεις τις μαύρες σου ή ακούσεις ότι π.χ. στη Γαλλία δίνουν οικιακές συνδέσεις των 100Μbs)
πάρε τηλέφωνο στον ΟΤΕ κα'ι βγάλε την τσατίλα σου στον τηλεφωνητη υπηρεσίας.
Αν δεν εκτονωθείς αρκετά, ζήτησε στη συνέχεια τον προιστάμενό του, και επανέλαβε
την γνώμη σου για την εταιρία του, τη θεση του, τη θεία του κλπ και αν θέλεις,
στη συνέχεια μπορείς να ζητήσεις και τον προιστάμενο αυτού, κ.ο.κ. μέχρι να νιώσεις καλύτερα.
(η ως άνω συνταγή είναι δοκιμασμένη 100% και είναι αποδοτικότερη απο οποιοδήποτε ηρεμιστικό)

Μήν νομίσεις ότι θα αλλάξει κάτι, οι άνθρωποι αυτοί αισθάνονται δημόσιοι υπάλληλοι
και είναι επαρκώς χοντρόπετσοι, μέχρι επιτέλους να τον πουλήσουν ολοκληρωτικά,
και επιτέλους κάμποσοι να βρεθούν στα σπιτια τους (Ευσεβείς πόθοι?)

nnn
09-12-06, 01:39
@ NizzO
Τι σύνδεση έχεις τώρα από Forthnet ? :hmm:

kingsoft
09-12-06, 01:48
Μεγάλε, τσαμπα κόπος!
οι άνθρωποι αυτοί αισθάνονται δημόσιοι υπάλληλοι και είναι επαρκώς χοντρόπετσοι
Αρα οση ωρα εσυ λες τα παραπονα σου στον προϊσταμενο ή τον διευθυντη, αυτος εχει ακουμπησει το ακουστικο στο γραφειο, εχει πατησει mute, για να μην ακους που μιλαει με αλλους, και καθε 2 λεπτα σου λεει:
"Εχετε δικιο αλλα..."
"Υπαρχει προβλημα που ελεγχουν οι τεχνικοι..."
"Δεν υπαρχει λογος να φωναζετε, σας ακουω κυριε..."
.....
...
και αλλες απαντησεις τυπου "κοσνερβα" που χρησιμοποιουνται σε περιπτωσεις εντασεως με το κοινο.

Το καλυτερο που εχει να κανει ειναι αντιδιαφημιση και συκοφαντηση με "γυναικιο" τροπο, οπως πχ
(λενε οι γυναικες: )
"Τι κανει ο αντρας σου χρυση μου; "
(μεταφραση: )
"Ποτε θα σου τον φαω και δεν θα το καταλαβεις"
και:
(λενε οι γυναικες: )
"Ωραιο το αμαξακι σου χρυση μου. Καλοριζικο"
(μεταφραση: )
"Σκυλα που σου πηρε καλυτερο αμαξι ο αντρας σου απο αυτο που αγορασα εγω μονη μου. Τρακαρε το να σε κοροϊδευω"

Εκτος απο τον "γυναικιο" υπαρχει και ο "γιατρικος" ή "συνεργειακος" τροπος, ειδικα οταν εισαι μπροστα σε κοινο ή αγνωστους που δεν ξερεις τι ρολο βαρανε. Μπροστα σε φιλους και γνωστους κανεις τις ανωτερο ενεργειες με τον "ευθυ" τροπο, οπως εκανες εδω μεσα.

Artemius
09-12-06, 07:01
Μεγάλε, τσαμπα κόπος!

όλοι από τον ΟΤΕ κρέμονται. Και ο ΟΤΕ είναι ΑΝΙΚΑΝΟΣ να ανταποκριθεί.
Το πρόβλημα είναι γενικό, ακόμη και σε συνδρομητές ΟΤΕΝΕΤ.
Αν έχεις το οικονομικό υπόβαθρο, βάλε δορυφορικό Ιντερνετ να δείς άσπρη μέρα.
Σε άλλη περίπτωση, σου μένει να αρκεστείς σε ο,τι σου δινουν και για εκτόνωση
(όποτε έχεις τις μαύρες σου ή ακούσεις ότι π.χ. στη Γαλλία δίνουν οικιακές συνδέσεις των 100Μbs)
πάρε τηλέφωνο στον ΟΤΕ κα'ι βγάλε την τσατίλα σου στον τηλεφωνητη υπηρεσίας.
Αν δεν εκτονωθείς αρκετά, ζήτησε στη συνέχεια τον προιστάμενό του, και επανέλαβε
την γνώμη σου για την εταιρία του, τη θεση του, τη θεία του κλπ και αν θέλεις,
στη συνέχεια μπορείς να ζητήσεις και τον προιστάμενο αυτού, κ.ο.κ. μέχρι να νιώσεις καλύτερα.
(η ως άνω συνταγή είναι δοκιμασμένη 100% και είναι αποδοτικότερη απο οποιοδήποτε ηρεμιστικό)

Μήν νομίσεις ότι θα αλλάξει κάτι, οι άνθρωποι αυτοί αισθάνονται δημόσιοι υπάλληλοι
και είναι επαρκώς χοντρόπετσοι, μέχρι επιτέλους να τον πουλήσουν ολοκληρωτικά,
και επιτέλους κάμποσοι να βρεθούν στα σπιτια τους (Ευσεβείς πόθοι?)


1ον.όντως και πάρτε το απόφαση τα δίκτυα atm είναι μπου-κω-μέ-να...δεν γίνεται να έχουμε υψηλές ταχύτητες...επιπλέον με τον συνωστισμό που γίνεται στα dslam δεν επάρκεί το bandwith απλά...η μόνη περίπτωση να βλεπετε μεγάλες ταχύτητες είναι αν κατα κύριο λόγο είστε σε isdn γραμμή και σε μη μεγάλα αστικά κέντρα...

2ον.το satellite δεν είναι ρεαλιστική λύση φυσικά!επουδενί!τα ms είναι απαγορευτικά για live εφαρμογές τύπου online gamin αλλά και σε άλλες live εφαρμογές είναι μη κατάλληλο.

το satellite είναι η τελευταία -πανάκριβη- λύση ανάγκης για κάποιον που χρειάζεται -έστω και υποτυπώδες- broadband internet (ας πούμε πρέπει να διατηρεί databases,forums και ούτω καθεξής...)

για τον λόγο αυτό το satellite χρησιμοποιείται μόνο από καταναλωτές σε απομακρυσμένες ερημικές περιοχές.χαρακτηριστικό παράδειγμα οι απέραντες εκτάσεις των Μεσο-δυτικών Η.Π.Α

αντ'αυτού μιας και το κόστος πλησιάζει -αν δεν το ξεπερνά- αυτό μιάς leased,πας και βάζεις leased :p ,και δεν σε απασχολεί τίποτα άλλο...ε,εντάξει ίσως τα 1000+ ευρώ τον μήνα για 1Mbps...:whistle: :lol:

3ον.παρακαλώ όχι πιά τέτοιες εκφράσεις...ντάξει και μένα ΟΤΕ και 4νετ με έχουν ψήσει το ψάρι στα χείλη,αλλά όχι και έτσι...φορουμ ρε παιδιά είναι,όχι εκπομπή οπαδών συγκεκριμένης ομάδας στο Magic TV :p :lol:

wintech2003
09-12-06, 19:06
Αντε πάλι 1000+ ευρώ ανα Mbps....

Μα καλά που ακουσατε τέτοιες τιμές εκτός απο την OTEnet?

Ζητησε κανεις σας απο οποιονδήποτε άλλο πάροχο προσφορά μετά το καλοκαιρι του 2006 και έλαβε τέτοια τιμή...?

sdikr
09-12-06, 19:09
Αντε πάλι 1000+ ευρώ ανα Mbps....

Μα καλά που ακουσατε τέτοιες τιμές εκτός απο την OTEnet?

Ζητησε κανεις σας απο οποιονδήποτε άλλο πάροχο προσφορά μετά το καλοκαιρι του 2006 και έλαβε τέτοια τιμή...?


το δίνουν δηλαδη με 25;

ή με 800-1000;

αν μπορείς πες μια τιμή

wintech2003
09-12-06, 19:24
Πες ενα τηλεφωνο και περιοχη και θα σου πω ακριβώς :p

Και οχι δεν δίνουν μισθωμένα με 25€... αλλα ουτε 1000.

Ενδεικτικά με 1200-1400€ αναλογα την περιοχη παιρνεις 2Mbps (bandwidth + κυκλωμα διασύνδεσης με το PoP)

Odorn
09-12-06, 19:30
Δηλαδη για ένα κύκλωμα 256kbit πόσο πάει ??

(για αθήνα παλιό φάληρο / 210982ΧΧΧΧ)

wintech2003
09-12-06, 19:32
Κάτω απο 2Mbps δεν συμφερει...
Με 256k τί να κατεβάσεις?

Οι μισθωμένες απευθυνονται σε εταιρικους πελάτες με ογκο δεδομένων οι οποιοι εχουν την ανάγκη σωστής υποστήριξης (αυτό πληρώνεις κυρίως).

Εννοειτε πως δεν λεω οτι μπορεις να βάλεις μισθωμένη στο σπίτι, αλλα τις τελευταιες μέρες ακουω συνεχώς 1000€ / Mbps - μάλιστα σε άλλο forum διαβασα οτι κάποιος ζήτησε προσφορά και του ειπαν οτι και 155Mbps να αγοράσει πάλι 1000€/Mbps (=155.000€/μηνα) θα πληρώνει. Με 150.000€/μηνα φέρνεις 1Gbps απ'εξω.... :p

Τέλοσπαντων, θέλω να καταλήξω οτι οι τιμές έχουν πέσει αρκετά, και ειναι πιο προσιτές στις επιχειρήσεις που τις χρειάζονται και δεν τις χρησιμοποιουσαν παλαιότερα λόγω κόστους.
Και ενας σημαντικός παράγοντας για την πτώση των τιμών ειναι οι εναλακτικοί τρόποι διασύνδεσης με τα PoP των ISP, περα απο τον OTE - που συνεχίζει να ειναι ο ακριβότερος στην αγορά.

Odorn
09-12-06, 19:37
ναι δηλαδη θες να μου πεις 500 ευρο περιπου για 256kbit?

(αν θυμαμαι καλα πριν 3 χρονια τα 192kbit ειχαν κάπου 500 ευρο)

Υπαρχουν πολλοι που θα εδιναν μεχρι και 200 ευρο για μισθωμενη 256kbit.

Gordito
09-12-06, 19:45
Μεγάλε, τσαμπα κόπος!


Μήν νομίσεις ότι θα αλλάξει κάτι, οι άνθρωποι αυτοί αισθάνονται δημόσιοι υπάλληλοι
και είναι επαρκώς χοντρόπετσοι, μέχρι επιτέλους να τον πουλήσουν ολοκληρωτικά,
και επιτέλους κάμποσοι να βρεθούν στα σπιτια τους (Ευσεβείς πόθοι?)

Και τι θες να πεις τωρα? Εχει καποιο νοημα αυτο που ειπες τωρα? Αν ηταν ο πατερας σου δημοσιος υπαλληλος θα ελεγες τα ιδια? Φταει ο υπαλληλος που εσυ δεν εχεις ταχυτητα? Μπορει ο υπαλληλος να σου κανει κατι?
Μου φαινεται πολυ χαζο επειδη εχεις νευρα ή οτιδηποτε αλλο να κατηγορεις οποιονδηποτε βρισκεται κοντα στο προβλημα σου. Να μαθουμε να ξεχωριζουμε λιγο τους υπευθυνους;) ;)

sdikr
09-12-06, 19:59
Πες ενα τηλεφωνο και περιοχη και θα σου πω ακριβώς :p

Και οχι δεν δίνουν μισθωμένα με 25€... αλλα ουτε 1000.

Ενδεικτικά με 1200-1400€ αναλογα την περιοχη παιρνεις 2Mbps (bandwidth + κυκλωμα διασύνδεσης με το PoP)

με πόσα πέρνεις 1024;

cprotopapas
09-12-06, 22:52
Ξεχνάτε και το κόστος του router που να υποστηρίζει leased lines(X21 ή V35 interfaces).

wintech2003
09-12-06, 22:55
με πόσα πέρνεις 1024;

Αν παιζει να συνδεθείς ασυρματα με το PoP υπολόγισε 500-600€/μηνα + εξοπλισμό + ΦΠΑ

willow
10-12-06, 02:38
κι ομως..ειναι δημοσιος υπαλληλος και δεν κανει την δουλεια του,τι να κανουμε ετσι ειναι τα πραγματα..Αυτο δεν σημαινει φυσικα οτι ολοι οι δημοσιοι υπαλληλοι ειναι ετσι,αλλα αν τωρα 3+ μηνες κοροιδευουν τον κοσμο και το πανε απο αναμονη σε αναμονη,ας μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας,αν δεν ηταν δημοσιοι υπαλληλοι θα ηταν αλλιως η κατασταση αυτη την στιγμη.

Αλλα απο την αλλη,κυριως ειναι θεμα της forthnet,και τωρα πια ΜΟΝΟ της forthnet,που

1)δεν αποζημιωνει τους πελατες της για αυτη την κοροιδια και συνεχιζει να αρπαζει λεφτα,χανοντας ετσι την αξιοπιστια της.
2)δεν κανει τιποτα για να πιεσει τον Οτε παρα μονο δινει υποσχεσεις-μπλαμπλα-δικαιολογιες σε οποιους εχουν τα κοτσια και περνανε απο τον απλο υπαλληλο της εταιριας πυ δουλευει σε ρολο τηλεφωνητη στον ανωτερο του..

ετσι λοιπον forthnet no more...

mrsaccess
10-12-06, 04:27
Για την FORTHnet έχω εκφράσει και εγώ παράπονα κατά καιρούς αλλά από ταχύτητα μου πάει σφαίρα.
Με 768 και κατεβάζω torrents όλες τις ώρες με 80Kbps ενώ ταυτόχρονα μιλάω στο Skype χωρίς καθυστέρηση.
Το πρόβλημα λοιπόν πρέπει να εντοπίζεται -δυστυχώς- στα μπουκωμένα dslam του ΟΤΕ.

willow
10-12-06, 18:14
Φυσικα και κανεις δεν αμφιβαλλει για αυτο.Το θεμα ειναι οτι μετα απο τοσους μηνες καθυστερησης η Forthnet ΠΡΕΠΕΙ να κανει κατι ωστε να πιεσει το θεμα για να ευχαριστησει τους πελατες της.Γιατι εγω αυτην πληρωνω,σε αυτη εκανα συμβολαιο και η υπομονη μου εχει και τα ορια της..

Artemius
10-12-06, 18:22
Πες ενα τηλεφωνο και περιοχη και θα σου πω ακριβώς :p

Και οχι δεν δίνουν μισθωμένα με 25€... αλλα ουτε 1000.

Ενδεικτικά με 1200-1400€ αναλογα την περιοχη παιρνεις 2Mbps (bandwidth + κυκλωμα διασύνδεσης με το PoP)


αχ τι καλά!

χαίρομαι που δουλεύει η αγορά στην Ελλάδα και ο ανταγωνισμός!

ζήτω οι χαμηλές τιμές στα llu και τα 2Mbps ΑΡΥΣ που σέρνονται!!!

ΖΗΤΩΩΩΩΩ!!!!



Για την FORTHnet έχω εκφράσει και εγώ παράπονα κατά καιρούς αλλά από ταχύτητα μου πάει σφαίρα.
Με 768 και κατεβάζω torrents όλες τις ώρες με 80Kbps ενώ ταυτόχρονα μιλάω στο Skype χωρίς καθυστέρηση.
Το πρόβλημα λοιπόν πρέπει να εντοπίζεται -δυστυχώς- στα μπουκωμένα dslam του ΟΤΕ.

okz....τότε δεν ξέρω,εμείς οι υπόλοιποι 99,99999999% πελάτες της 4νετ είτε να πάμε για οφθαλμολογικό έλεγχο ή το Modem για εξορκισμό...

πλκ μας κάνεις ρε mrsaccess???

όταν μέχρι τις 9 το βράδυ βαράω 250 ms στον κόμβο 4 seabone...τι φταίει?

ο Ερμής που ναι ανάδρομος?!!

πρότεινω από δω και πέρα όσοι τυγχαίνουν να πηγαίνουν σφαίρα με 4νετ να μην το λένε γιατί προκαλούν το δημόσιο μένος...:p


Υ.Γ:κόψε το download!!!

ΤΩΡΑ!!! :p

άντε να αναπνεύσουμε και εμείς λιγάκι με τα κωλοlive μας που πεθαίνουν....

Υ.Γ2:έτσι όπως πάει θα αρχίσω να πέρνω τηλ. την 4νετ για να ζητάω TS...δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση με τα online games...

όποιος έχει 2Mbps να κατεβάζει με 150kbps.

όποιος έχει 1Mbit με 80 kbps.

όποιος με 768 με 70 kbps...

mrsaccess
10-12-06, 18:41
Από ping είμαι περίπου όπως εσύ. Ευτυχώς όμως αυτό δεν επηρεάζει το download, το skype ή το browsing, μονάχα τα παιχνίδια που δεν... παίζω. :p

Ωστόσο το αρχικό post δεν διαμαρτύρεται απλά για την forthnet αλλά την καταδεικνύει ως την πιο αναξιόπιστη εταιρεία του χώρου κάτι με το οποίο δεν συμφωνώ. :)

thanasis38
11-12-06, 01:04
Φυσικα και κανεις δεν αμφιβαλλει για αυτο.Το θεμα ειναι οτι μετα απο τοσους μηνες καθυστερησης η Forthnet ΠΡΕΠΕΙ να κανει κατι ωστε να πιεσει το θεμα για να ευχαριστησει τους πελατες της.Γιατι εγω αυτην πληρωνω,σε αυτη εκανα συμβολαιο και η υπομονη μου εχει και τα ορια της..

συμφωνω απολυτα σε αυτα που λες. ολοι ανεξαιρετως οι παροχοι εχουν βρει την καραμελλα οτι για ολα φταιει ο οτε. το θεμα ειναι οτι εμεις δεν πληρωνουμε συνδρομη dsl στον οτε αλλα στον εκαστοτε παροχο που ειναι υποχρεωμενος να μας εξυπηρετει ασκοντας πιεση στον οτε μεσω της δικαστικης οδου κανοντας αγωγες για αποζημιωσεις για τους πελατες που χανει λογω των καθυστερησεων. :evil: :evil:

Koala_
11-12-06, 16:04
Ζητήστε στατιστικά του κέντρου σας απο τον ΟΤΕ να δείτε, πόσες συνδέσεις υπάρχουν πόσες ελεύθερες, πόσες λειτουργούν ταυτόχρονα κτλ για να βγάλετε ένα συμπέρασμα....

Xguru
11-12-06, 16:10
Οι μισθωμένες έχουν καλό εγγυημένο ping για on-line games;

Artemius
11-12-06, 16:18
Από ping είμαι περίπου όπως εσύ. Ευτυχώς όμως αυτό δεν επηρεάζει το download, το skype ή το browsing, μονάχα τα παιχνίδια που δεν... παίζω. :p

Ωστόσο το αρχικό post δεν διαμαρτύρεται απλά για την forthnet αλλά την καταδεικνύει ως την πιο αναξιόπιστη εταιρεία του χώρου κάτι με το οποίο δεν συμφωνώ. :)


ε πέστο έτσι...

όχι να λές "πετάει" κ' "πάει σφαίρα"....είπα και εγώ,από ποιόν πλανήτη όπου εξυπηρετεί η 4νετ συνδέεσαι?:p γιατί σίγουρα από το Ελλαδιστάν 4νετ-ιστάν που συνδέομαι....

εδώ που τα λέμε αν δεν μπορούσε να αποδώσει ούτε καν download το δίκτυο τους ας το κλείναν το μαγαζί καλύτερα να περνούσαμε στην δικαιοδοσία του ΟΤΕ...

τώρα...να πούμε και κάνα φρέσκο νέο...

και πάνω απόλα όλοι οι καντέμηδες να μην διαβάσουν άλλο και να εγκαταλείψουν το thread παρακαλώ...:p

σήμερα έγινε ένα αναπάντεχο.

μεσημεριάτικα με Αγγλία έγραφα 130- ms και 0.00% loss....ίσως,λέω ίσως,να το φτιάξαν πια οι κουλοί -:rofl: - το μπουρί τους με εξωτερικό (fingers crossed που λεν και οι Αγγλοσάξωνες)....

ωστόσο η καταγγελία σήμερα στην ΕΕΤΤ έφυγε και πίσω δεν γυρνάει...:oneup:

Artemius
11-12-06, 16:36
Οι μισθωμένες έχουν καλό εγγυημένο ping για on-line games;

μισθωμένες = ειδικό απευθείας κύκλωμα με τον πάροχο,με άμεση τεχνική υποστήριξη 24/7 εάν συμβεί κάτι.

π.χ. τα internet cafe και όλες οι επιχειρήσεις που βασίζονται στο internet για τις εργασίες τους έχουν μισθωμένα κυκλώματα.

πιστεύω σε κάλυψα.:)

NizzO
11-12-06, 20:41
O ote ειναι η εύκολη λύση να διαμαρτύρονται ολοι δεν λέω είναι τραγικός και αυτος αλλα εδώ και έναν χρόνο η forthnet τον έχει ξεπεράσει. Επειδή παίζω lineage και μπορώ να γνωρίζω ανα πάσα στιγμή τι γίνετε η forthnet εχει lag 7/10 με τον ΟΤΕ να είναι αυτη τη στιγμή η καλύτερη εταιρεια. Το θέμα λοιπόν μάλλον είναι οτι λόγω των πολυ καλών τιμών που έκανε πριν 1.5 χρόνο η forthnet μάλλον έδωσε πολύ παραπάνω γραμμές απ' όσες μπορούσε. Στο Lineage τουλάχιστον οι χρήστες φεύγουν απο forthnet μαζικά. Σε μια clan μάλιστα τέθηκε και σαν όρος για να μείνουν καποιοι μέσα στην clan.

Artemius
13-12-06, 11:53
O ote ειναι η εύκολη λύση να διαμαρτύρονται ολοι δεν λέω είναι τραγικός και αυτος αλλα εδώ και έναν χρόνο η forthnet τον έχει ξεπεράσει. Επειδή παίζω lineage και μπορώ να γνωρίζω ανα πάσα στιγμή τι γίνετε η forthnet εχει lag 7/10 με τον ΟΤΕ να είναι αυτη τη στιγμή η καλύτερη εταιρεια. Το θέμα λοιπόν μάλλον είναι οτι λόγω των πολυ καλών τιμών που έκανε πριν 1.5 χρόνο η forthnet μάλλον έδωσε πολύ παραπάνω γραμμές απ' όσες μπορούσε. Στο Lineage τουλάχιστον οι χρήστες φεύγουν απο forthnet μαζικά. Σε μια clan μάλιστα τέθηκε και σαν όρος για να μείνουν καποιοι μέσα στην clan.


η αλήθεια είναι για να κάνεις siege με 4νετ....ούτε στα πιο τρελά σου όνειρα!!!:p
μόνο σε ελληνικούς server.
..."παπούτσι απ' τον τόπο σου..."

@ ADSLgr.com All rights reserved.