PDA

Επιστροφή στο Forum : Alienware announcement: 2 καρτες γραφικών σε 1 pc



BeholderX
22-05-04, 05:01
http://www.tomshardware.com/game/20040521/best_of_e3-12.html

Από το Toms' Hardware Guide:



Last week Alienware (http://www.alienware.com/) made the most shocking announcement in PC gaming history. They were going to deliver performance increases of 50%-100% over any existing machine. ... ... They built a video array, a system capable of truly harnessing the power of two video cards to display a single image on one monitor. We have seen it in action. We have seen the future and Alienware gets Tom's Biggest Surprise of Show.


Θυμίζει τις παλιές μέρες όπου μπορούσε κανείς να χρησιμοποιήσει 2 Voodoo κάρτες για μεγαλύτερη απόδοση. Ενδιαφέρον να έχει κανείς δύο 6800 ή X800. Εχουν ξεφύγει οι άνθρωποι...

AsGoodAsItGets
22-05-04, 12:16
Ένα καλύτερο link είναι αυτό:

http://www.alienware.com/alx_pages/main_content.aspx

sandman
22-05-04, 14:29
Με τις απαιτήσεις των τελευταίων καρτών γραφικών σε ισχύ, ελπίζω να έχουν και καμιά πατέντα για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις δυο τροφοδοτικά στο ίδιο PC.

Ducklord
22-05-04, 15:06
Sandman, δεν είναι δα και δύσκολο! Απλώς συνδέεις στο ένα τροφοδοτικό τη motherboard και στο άλλο τα σιντιά και τους δίσκους - το κάνουν ήδη αρκετοί που έχουν full tower σύστημα. Μάλιστα, έχω δει και κουτί με ΤΡΙΑ τροφοδοτικά, στα δύο απο τα οποία ήταν συνδεδεμένες πολλές συσκευές εγγραφής (σύστημα SCSI και συστοιχία CD Burners με DiscJuggler).

Φιλικά
Παπιάρχοντας

stako
22-05-04, 15:14
Με τις απαιτήσεις των τελευταίων καρτών γραφικών σε ισχύ, ελπίζω να έχουν και καμιά πατέντα για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις δυο τροφοδοτικά στο ίδιο PC.

Αν και η Χ800 της ΑΤΙ δεν έχει ανέβει πολύ σε απαιτήσεις όσον αφορά τα ρεύματα, η nVidia έχει ξεφύγει..... Βέβαια τώρα πάνε να το μαζέψουν καθώς λένε ότι τελικά η "καλή" 6800 δεν θα έχει προτεινόμενο 480watt τροφοδοτικό, μόνο τα κομάτια που έστειλαν για reviews&testing ήταν έτσι......

Πάντως όπως και να το κάνουμε 100 από την CPU, + 100x2 από δυο κάρτες είναι πολύ..........πάρα πολύ.........

Αναρωτιέμαι πάντως τι κόστος θα έχει αυτή η λύση σαν Mobo....

stako
22-05-04, 15:16
Sandman, δεν είναι δα και δύσκολο! Απλώς συνδέεις στο ένα τροφοδοτικό τη motherboard και στο άλλο τα σιντιά και τους δίσκους - το κάνουν ήδη αρκετοί που έχουν full tower σύστημα. Μάλιστα, έχω δει και κουτί με ΤΡΙΑ τροφοδοτικά, στα δύο απο τα οποία ήταν συνδεδεμένες πολλές συσκευές εγγραφής (σύστημα SCSI και συστοιχία CD Burners με DiscJuggler).

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Χμμ.....και πως "παίρνουν μπρος" οι δίσκοι και τα CDια? Εννοώ απλά πατάς το κουμπί και είναι οκ ή κάνεις καμιά πατέντα?

AsGoodAsItGets
22-05-04, 15:37
Προσωπικά πιστεύω ότι αυτή η φάση με τα watt έχει ξεφύγει τελείως, ειδικά στις κάρτες γραφικών.
Σε λίγο δε θα χρειαζόμαστε καλοριφέρ το χειμώνα ή φούρνο για να ψήσουμε το φαγητό, θα τα κάνει όλα το πισί! :mrgreen:

Θυμάμαι ακόμα μια φωτογραφία που είχε στείλει ένας τρελός σε ένα παλιό RAM, όπου είχε βάλει ένα μπρίκι με πάγο πάνω σε μια CPU για ψύξη!!! :lol: :lol: :lol:

XTCgr
22-05-04, 15:48
Θυμάμαι ακόμα μια φωτογραφία που είχε στείλει ένας τρελός σε ένα παλιό RAM, όπου είχε βάλει ένα μπρίκι με πάγο πάνω σε μια CPU για ψύξη!!! :lol: :lol: :lol:

που το θυμήθηκες....βασικά έκανε παράπονα στο περιοδικό οτι δεν είχαν πει οτι απαιτείται ενεργητική ψύξη για τον "καινούργιο" -τότε- pentium!
To πρόβλημα με την ψύξη μάλλον θα οδηγήσει τους πάντες στην παραγωγή watercooling kits, υπάρχουν ηδη έτοιμες λύσεις πχ Gainward

Ducklord
24-05-04, 12:37
Στάκο, δεν γνωρίζω - δεν την είχα κάνει εγώ την πατέντα. Απλά το είχα δει να δουλεύει, και μάλιστα δεν χρειάστηκε να το ανοίξω ή κλείσω - οπότε και δεν ξέρω τι παιζόταν. Αν έχεις ένα κολητήρι όμως, τα πάντα γίνονται ;-)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

stako
25-05-04, 01:02
Στάκο, δεν γνωρίζω - δεν την είχα κάνει εγώ την πατέντα. Απλά το είχα δει να δουλεύει, και μάλιστα δεν χρειάστηκε να το ανοίξω ή κλείσω - οπότε και δεν ξέρω τι παιζόταν. Αν έχεις ένα κολητήρι όμως, τα πάντα γίνονται ;-)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

IC.... Ok, thanks, θα το ψάξω

BeholderX
20-06-04, 06:14
First dual-GeForce 6800 benchmark results
http://www.gamespot.com/all/news/news_6100971.html



The document released to press lists 3DMark03 benchmark results comparing an Alienware 3.4GHz Intel Xeon test system running two GeForce 6800 video cards against the same system with only a single GeForce 6800 video card. The released document, a presentation slide dated from June 8th, includes 3DMark results taken from two settings: 1600x1200 with 8xAA (anti-aliasing) and 8xAF (anisotropic filtering), and 1600x1200 with only 8xAF.

The Video Array enabled dual-GeForce 6800 system outperformed the single video card system by a significant amount, outperforming the single card solution by almost 77 percent, scoring 3,105 3DMarks compared to 1,758 3DMarks at 1600x1200, 8xAA, 8xAF. In the 1600x1200, 8xAF test, the dual-video card solution showed a 42 percent improvement, scoring 8,538 against the single card system's 5,992.

Alienware plans to release the first Video Array enabled ALX systems at the end of Q3 or the beginning of Q4 of this year, with prices starting over $5,000.

Ducklord
21-06-04, 14:51
Παίδες, φίλος μου (Ο Kombatant Που έχει εμφανιστεί και κατά εδώ) ανέφερε πως το PCI-Xpress υποστηρίζει εξαρχής παράλληλη σύνδεση πολλών καρτών..! Δεν ξέρω λεπτομέρειες αφού δεν ασχολούμαι φανατικά με hardware, μα αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε το σύστημα της Alienware δεν είναι κάτι πρωτότυπο μα απλά "το πρώτο"..!
Ας το ψάξει κανείς που ασχολείται να μας δόσει λεπτομέρειες!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

sotiriskakos
21-06-04, 16:35
Δηλαδή δεν είναι αργά οι μέρες που θα θέλουμε 500 watt για να πούμε ότι έχουμε καλό pc ε;Εγώ πάντως απορώ: εντάξει αλλάζεις τροφοδοτικά, κάρτες γραφικών και ιστορίες, αλλά τι θα γίνεται με το ρεύμα;Μην καίει δηλαδή όσο δυό κουζίνες, γιατί τότε μάλλον θα βάλουμε χρονοχρέωση σην ώρα που μένει ανοιχτό.
Πάντως, νομίζω πως τη χάνουμε τη μπάλα με τα λεφτά που ζητάνε.Δεν παθαίνουμε και τίποτα αν δεν τρέχουμε σα μουρλοί να πάρουμε όλα τα τελευταία και πανάκριβα κόλπα που βγάζουν.

Ducklord
22-06-04, 01:40
Σωτήρη, γιατί νομίζεις πουλάνε οι κονσόλες; ;-)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

@ ADSLgr.com All rights reserved.