PDA

Επιστροφή στο Forum : Το πιο απλό Backup για Σύστημα πάντα καθαρό...



stamiak
22-05-04, 11:55
Ξεκινώντας λέω ότι έχω tri-boot με 2Χ WinXP + Win98 SE (το οποίο θα το κάνω 2 Χ Win2003 + Win98 SE)

Το θέμα αφορά ανθρώπους σαν κι εμένα που κάνουν 10 - 20 επανεγγαταστάσεις των Windows τον Χρόνο (πραγματικό νούμερο), ή αισθάνονται άβολα και ένα σφύξιμο στο στομάχι όταν με την εγκατάσταση κάποιας συσκευής ή driver εμφανίζεται μήνυμα λάθους και θέλουν όλα να γίνουν όπως πριν.

Επίσης μια απλή απεγκατάσταση της προβληματικής εφαρμογής δεν τους ικανοποιεί γιατί υπάρχει αυτή η άσχημη αίσθηση ότι κάτι θα έχει μέινει μέσα (dll κ.λπ) που θα είναι περιττό.

Σε όσους λοιπόν σαν κι εμένα έχουν την υποχόνδρια ανάγκη να νιώθουν το σύστημά τους "καθαρό" και τέλειο
λέω το απλό σύστημα backup που ακολουθώ τα τελευταία 3 χρόνια και έχω μειώσει τις επανεγκαταστάσεις σε 1-2 το χρόνο (είπαμε η απεξάρτηση δεν είναι εύκολο πράγμα :-) ).

Θεωρώντας ότι κάθε τέτοιος βαρεμένος χρήστης έχει σίγουρα dual boot σύστημα και δηλώνοντας ότι έχω χρησιμοποιείσει όλα τα προγράμματα backup της αγοράς, είμαι ικανοποιημένος από το εξής:

Εγκαθιστώντας το καθαρό λειτουργικό στο ένα partition κάνω restart στο άλλο partition OS και κάνω ένα απλό... winzip backup. Δηλ. δεξί κλικ στους φακέλους:

(για WInXP)
WINNT
Program Files
Documents and Settings

Ή (για WIn98)

WINDOWS
Program Files

και τα αποθηκεύω σε κάποιο συγκεκριμένο φάκελο. Την πρώτη εγκατάσταση με τα update και τα SP (χωρίς τίποτε άλλο μέσα), το κρατάω πάντα ώστε σε οποιαδήποτε περίπτωση προβληματικής συσκευής, μπαίνω στο άλλο OS, κάνω uncompress τα τρια αυτά αρχεία ώστε να δοκιμάσω την εγκατάσταη της συσκευής σε πεντακάθαρο σύστημα.

Πέρα από αυτό λοιπόν, κάθε φορά που εγκαθιστώ κάποιους οδηγούς και συσκευές, reboot στο άλλο OS και ξανά winzip backup.
Αν πάνε όλα καλά συνεχίζω τις εγκαταστάσεις και κάθε τόσο κάνω ένα winzip backup μπαίνοντας στο άλλο OS. Δεν κρατάω όλα τα backup αλλά μόνο το αρχικό (καθαρό) και τα 2 τελευταια. Μέγεθος βγαίνει περίπου 1,5 GB το κάθε backup αλλά όλοι έχουμε σήμερα μεγάλους σκληρούς.

Σας έκατσε η στραβή, ή θέλετε να δοκιμάσετε 1000 νέα προγράμματακαι drivers; reboot στο άλλο OS σβήνετε τους παλιούς φακέλους και uncompress το winzip backup και το σύστημά μας είναι και πάλι τέλειο.
(μπαίνουμε στο άλλο OS επειδή αν κάνουμε winzip backup στο σύστημα που βρισκόματε, πολλά αρχεία δεν γίνονται backup επειδή χρησιμοποιούνται)

Με χαρά θέλω να δω πόσοι βαρεμένοι σαν κι εμένα υπάρχουν που να με καταλάβουν. Πάντως λέω ότι αυτό το σύστημα είναι το καλύτερο για μένα που έχω δοκιμάσει ΟΛΑ τα προγράμματα backup και uninstall κ.λπ.

Τίποτα δεν συγκρίνεται με το απόλυτα καθαρό σύστημα που δεν περιέχει ΤΙΠΟΤΑ περιττό... έχω άδικο;

Όποιος έχει όρεξη ας αναφέρει τις δικές του εμπειρίες

WAntilles
22-05-04, 13:37
3 σημεία θα σχολιάσω:

1. Τα σαβουρο-98SE γιατί τα κρατάς ακόμα;

2. Έχω φτάσει στο επίπεδο να μην χρειάζομαι 2η NT-Class εγκατάσταση. Αυτή τη στιγμή έχω μόνο μια 2003 στο PC, που κάνει τα πάντα.

3. Παλιότερα εφάρμοζα και εγώ ακριβώς αυτή τη μέθοδο, αλλά με την εισαγωγή του rollback driver από τα XP και μετά, είναι ολοένα και πιο αχρείαστη.

lazar
28-05-04, 02:10
Αυτά ισχύουν μόνον άμα εγκαθιστάς drivers και τίποτε άλλο. Εάν όμως έχεις το μηχάνημα για να δουλεύεις και κανά πρόγραμμα ...που και που, τότε με το να σβήνεις όλα αυτά που λες χάνεις και όσες άλλαγές έκανες στα προγράμματα σε settings κλπ.

Να ξέρεις ότι διπλές εγκαταστάσεις ΧΠ ή 2000 κλπ. μπορούν να προκαλέσουν προβλήματα, μπερδεύοντας το ένα το άλλο. Επειδή νοιάζεσαι για πεντακάθαρα συστήματα το λέω!

bs160305
28-05-04, 03:32
Find a life :)

που λενε και οι αμερικανοι.

1) Αμα θες πολλαπλα λειτουργικα χωρις restarts η λυση ειναι να χρησημοποιησης το VirtualPC 2004 απο Microsoft.

2) Για ασχημες καταστασεις, κανε χρηση του προγραμματος GoBack της Roxio που ερχεται δωρεαν με Norton Works 2003. Κανει το ιδιο που κανεις και εσυ αλλα πιο στυλατα. :D

3) Βαλε WIN 2003 να βρεις την υγεια σου! Μετα απο μηνες εμπειρια τα συνιστω τοσο για σταθεροτητα μα ειδικα για ταχυτητα!!

4) Σωζε κανενα Hardware profile και δοκιμασε το restore στα XP. Πολλες φορες οι απλες λυσεις δουλευουν.

Αντε κουραγιο για το επομενο FORMAT :lol:

oMikR0n
28-05-04, 05:35
Εγω παντως σου προτεινω να αγοράσεις 2 ιδια pc και οταν σου χαλαει το ενα να το πας σε ενα μαγαζι να στο φορμαρουν ενω εσυ θα δουλεύεις στο αλλο!Ετσι δεν θα μηνεις ποτε χωρις pc!!@~@!@@~
Το Ghost σου λεει τπτ???:S

rdaniel
28-05-04, 08:18
Φίλε μου ... τέτοιο μπέρδεμα και παίδεμα είναι αξιοσημείωτο!! :) Χαρά στο κουράγιο σου να κάνεις όλα αυτά!

Νομίζω ότι η λύση που έδωσες στο πρόβλημα είναι ίσως λειτουργική για σένα, αλλά δεν ενδείκνυται γενικά! Αν θέλεις να έχεις μια ΚΑΘΑΡΗ εγκατάσταση όπως λες, τότε κάνε ένα "image" του δίσκου σου με καθαρή εγκατάσταση, χρησιμοποιώντας ένα από τα κατάλληλα προγράμματα (π.χ. Norton Ghost) και σώσε το κάπου (ίσως και σε CD/DVD :) ). Όσον αφορά τα κολλήματα μετά από εγκατάσταση προγραμμάτων/drivers κλπ, για τη δουλειά αυτή υπάρχει το System Restore, ενσωματωμένο στα Windows XP.

Εξάλλου, το να σώζεις κατά καιρούς μια "εικόνα" του συστήματός σου δεν είναι κακό, και ως backup ακόμη! Άσε που έτσι μπορείς να αντικαθιστάς και ολόκληρο το δίσκο, σε περίπτωση καταστροφής, χωρίς να επανεγκαθιστάς τα πάντα!!

Αυτά τα λέω φιλικά, χωρίς διάθεση να μειώσω τη δουλειά που έχεις κάνει. Σε κάθε περίπτωση, αν είσαι ευχαριστημένος από τη λύση που έχεις δώσει, μπορείς να την χρησιμοποιείς. Δεν θα τη συνιστούσα όμως σε άλλους. :)

Axilleass
28-05-04, 09:29
Καταρχην η λειψη backup με οποιονδηποτε τροπο ειναι καλη και, δειχνει προνοητικοτητα και οφειλουμε ολοι μας να την επικροτουμε και να την σχολιαζουμε ευμενως. Οποτε.. μπραβο !

Ωστοσο και επιδη πιστευω οτι στην ομαλη λειτουργια του συστηματος συμμετεχουν και αλλα directories και αρχεια εκτος απο αυτα που zipαρεις, αλλα ακομα οτι θελουμε να προστατευσουμε και αλλα αρχεια μας που δεν εχουν ιδιαιτερη σημασια για το pc, αλλα για εμας εχουν.. (πχ γιατι να μας ..ροκανισει ο ιος τις φωτογραφιες απο τις διακοπες του περασμενου καλοκαιριου ?? ! ή γιατι ξαφνικα να μην δουλευει το ταδε προγραμμα που μας ειχε βγαλει την πιστη να το σεταρουμε.. ή να χαθει ή να μην τρεχει το setup του προγραματος που προχθες κατεβασαμε σε προσωρινο φακελο και ακομα δεν το ειχαμε "τακτοποιησει")
Πρεπει λοιπον να περνουμε image ολοκληρου του δισκου , μαζι με τον boot sector κλπ.. , ολου, ωστε να ειμαστε βεβαιοι οτι δεν ξεχασαμε τιποτα... (μα γιατι παντα να λειπει ή να εχει προβλημα αυτο ακριβως που χρειαζεσαι ενω ολα τα αχρηστα να ειναι παντα οκ και να μην παθαινουν τπτ !! ?? :) )
Οποτε.. η μαγικη λεξη -οπως προαναφερθηκε και πιο πανω- ειναι μια : Ghost ! -και αλλα βεβαια προγραμματα που κανουν την ιδια δουλεια.. Σημασια εχει να γινεται ενα image του δισκου με ολα μεσα...

Και προτεινω :
Μετα την καθαρη εγκατασταση και αφου περαστουν τα απολυτως απαραιτητα, κανουμε ενα πρωτο image και το οποιο το κραταμε ωστε να γλυτωσουμε προσεχως απο την ιδια διαδικασια σε περιτωση που θελησουμε να ξανακανουμε φορματ, και το σωνουμε με ονομασια που να ξεχωριζει, πχ ghost_NEWwin_280504.
ΚΑΘΕ παρασκευη (ή και αλλη μερα δεν πειραζει :) :) ) ή πριν απο σημαντικες αλλαγες κανουμε ενα ghost.
Κραταμε εκτος απο το πρωτο Image και το τελευταιο, και ενα ή δυο προηγουμενα και οχι μονο το πιο προσφατο μια και πολλα προβληματα αργουν να αποκαλυφθουν..

Κοστος : καμια 30αρια - 40 GB δισκου..
Κερδος : Η απολυτη ..ψυχικη ηρεμια !! :) και η βεβαιοτητα οτι θα εχουμε το συστημα μας ετοιμο σε 10' οτι και αν συμβει...

kwstas_pap
28-05-04, 10:42
Αυτά παθαίνεις αν φυτρώνεις εκεί που δε σε σπέρνουν.
Ύστερα από όλες τις παραπάνω (κατα)κριτικές νιώθεις κουρέλι.

Κλείσε το computer, βγες στο μπαλκόνι σου, δες τον ουρανό, αφουγκράσου λίγες στιγμές βουητού ενός άλλου κόσμου (και όχι του τροφοδοτικού) και έπειτα ρίξε μια ματιά πίσω στο μηχάνημά σου.

Είναι απλώς ένα μηχάνημα και ο κόσμος σου είναι έξω.

Παράτα τις μελέτες για backup και άντε για κανά καφέ.
Το καλοκαίρι καταφτάνει παίδες.

Κώστας.

ibok
28-05-04, 12:02
Παιδιά ο stamniac αν κατάλαβα καλά μιλάει για καταστάσεις παλαβές αφού έγραψε :Το θέμα αφορά ανθρώπους σαν κι εμένα που κάνουν 10 - 20 επανεγγαταστάσεις των Windows τον Χρόνο (πραγματικό νούμερο), ή αισθάνονται άβολα και ένα σφύξιμο στο στομάχι όταν με την εγκατάσταση κάποιας συσκευής ή driver εμφανίζεται μήνυμα λάθους και θέλουν όλα να γίνουν όπως πριν.Σε όσους λοιπόν σαν κι εμένα έχουν την υποχόνδρια ανάγκη να νιώθουν το σύστημά τους "καθαρό" και τέλειο
λέω το απλό σύστημα backup που ακολουθώ τα τελευταία 3 χρόνια και έχω μειώσει τις επανεγκαταστάσεις σε 1-2 το χρόνο (είπαμε η απεξάρτηση δεν είναι εύκολο πράγμα ). :shock:
Άρα ειναι όπως παραδέχεται και ο ίδιος ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΣ με αυτόν τον τρόπο.
Ολα οσα του λέτε (σωστά κατ'εμέ) δεν πιστεύω να τα ακολουθήσει ΛΟΓΩ ΕΞΑΡΤΗΣΗΣ.
Κατα τα λοιπά φίλε stamniac σου ευχομαι (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΒΑΛΛΩ) περαστικά!! Και μην ταλαιπωρείσαι αδερφέ.Ακόμα και αν δεν δουλεύεις και κάθεσαι και εχεις τον τρόπο σου απο οικονομικής άποψης Κάνε κάτι περισσότερο εποικοδομητικό με τα PC's.
Φιλικά ibok

lazar
29-05-04, 23:33
Μήπως όμως έχει δίκιο ο φίλος μας βρε παιδιά;;

:shock:

Κάπως έτσι ξεκινάνε κάποιοι με τα ναρκωτικά, φαντάζομαι.

Πάντως για να το σχολιάσουμε και τεχνικά, δεν χρειάζεσαι dual boot σύστημα. Με ένα παλιό pc και δύο κάρτες δικτύου κάνεις τη δουλειά σου. :mrgreen:

@ ADSLgr.com All rights reserved.