PDA

Επιστροφή στο Forum : WRT300N



thanos_man
09-12-06, 16:52
Καλημέρα σε όλους,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Μόλις έφτασε στα χέρια μου το Linksys WRT300N router, το οποίο θα ήθελα να χρησιμοποιήσω για να μοιραστώ τη σύνδεση internet με άλλα 2 pc.

Το πρόβλημα είναι ότι από βλακεία μου δεν έλεγξα ότι πρόκειται μόνο για router και όχι για modem router με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το συνδέσω απευθείας με τη γραμμή του τηλεφώνου, αλλά να απαιτείται η μεσολάβηση ενός modem.

Έχω ήδη ένα SAGEM 800 modem για PSTN. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω να δουλεύει χωρίς να χρειαστεί να το επιστρέψω και να πάρω κάποιο άλλο; Ο υπολογιστής μου έχει ήδη κάρτα δικτύου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

nnn
10-12-06, 02:35
Το Sagem έχει ethernet ?
Αν θυμάμαι καλά όχι άρα πάρε ένα Adsl modem/router να κάνεις τη δουλειά σου.
Αν το Sagem έχει ethernet μπορείς να τα συνδέσεις.

Καλώς ήρθες.

mpampis
12-12-06, 13:48
Φιλε και εγω το εχω αυτο το router και δουλευει μια χαρα σε συνδιασμο με το μοντεμ speedtouch.
Για να μπορεσεις να το συνδεσεις πηγαινε πρωτα στο μοντεμ που εχεις κανε την συνδεση σου σαν bridge ethernet kαι μετα με το καλωδιο ethernet συνδεσε το μοντεμ σου με το linksys και μεσα απο το μενου του κανε την συνδεση σου με το username kai passwd που εχεις σαν PPPoE και τσεκαρισε εκει που λεει keep Alive,μετα πηγαινε στο status menou και πατα το κουμπι connect αυτο ειναι ολο.

thanos_man
15-12-06, 09:17
Καλημερά παιδιά
και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Απαντώντας στον nnn θέλω να πω ότι το sagem 800 που δίνει ο ote δυστυχώς δεν έχει ethernet και γι' αυτό δεν μπόρεσα να το συνδέσω εξ αρχής στο router.

mpampis απ' ότι κατάλαβα το speedtouch έχει έξοδο για ethernet οπότε και γι' αυτό γίνεται η σύνδεση.

Τελικά αποφάσισα να το επιστρέψω και να πάρω το US Robotics 9108 το οποίο απ' ότι είδα στις Παρουσιάσεις Modems είναι μια πολύ καλή επιλογή.

nnn
16-12-06, 00:24
Με γειά :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.