PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλωδιακή Βλάβη

marlin1
01-08-12, 15:46
Καλήσπέρα σε όλους.. Έχω το εξής πρόβλημα και νιώθω ότι δε μπορώ να κάνω τίποτα και ταλαιπωρούμαι τόσες μέρες..
Στις 23,07,2012 δήλωθηκε το πρόβλημα στη FORTHNET, ότι δηλαδή δεν έχω σταθερό τηλέφωνο και internet και μου απαντήσανε ότι πρόκειται για καλωδιακή βλάβη του ΟΤΕ. Σήμερα 01,08,2012 δεν έχω ακόμη κάποια ενημέρωση σχετικά με το χρόνο επιδιόρθωσης και είμαι χωρίς τηλέφωνο και internet από 23,07,2012. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Ενημέρωσα την ΕΕΤΤ.

ZORO
01-08-12, 20:20
Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Μπορείς να ξαναζητήσεις ενημέρωση από την forthnet, συνήθως εξυπηρετείσαι πιο γρήγορα αν πας σε κάποιο forthnet shop.
Όταν διορθωθεί η βλάβη μπορείς να ζητήσεις από την forthnet να μην χρεωθείς το πάγιο για το χρονικό διάστημα που δεν σου παρείχε η υπηρεσία.
Τέλος αν το πρόβλημα δεν επιλυθεί σύντομα θα μπορούσες να καταγγείλεις την σύμβαση αναφέροντας ως λόγο την αδυναμία παροχής της υπηρεσίας από την εταιρεία.
Αλλά αυτό φυσικά δεν θα λύσει το πρόβλημα.

deniSun
02-08-12, 14:54
Έχω ταλαιπωρηθεί πολύ από αυτή την εταιρεία.
Πήγα στον ΟΤΕ και ξεμπέρδεψα...
Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι θα ταλαιπωρηθείς αρκετά.

jojodsl
24-08-12, 21:41
απο 7/8 παρατηρησα οτι για καποιες ωρες εχω κακη ποιοτητα φωνης με πολυ θορυβο και χωρις διαδικτυο, ξαφνικα φτιαχνει χωρις να κανω τιποτα. Τις 2 τελευταιες μερες το προβλημα ειναι σχεδον καθημερινο. Φυσικα η απαντηση της εταιρειας ειναι φταιει ο ΟΤΕ.
Σας εχει τυχει κατι παρομοιο?

deniSun
24-08-12, 21:51
απο 7/8 παρατηρησα οτι για καποιες ωρες εχω κακη ποιοτητα φωνης με πολυ θορυβο και χωρις διαδικτυο, ξαφνικα φτιαχνει χωρις να κανω τιποτα. Τις 2 τελευταιες μερες το προβλημα ειναι σχεδον καθημερινο. Φυσικα η απαντηση της εταιρειας ειναι φταιει ο ΟΤΕ.
Σας εχει τυχει κατι παρομοιο?

Το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν μου είχε τύχει.
Η δικαιολογία ότι φταίει ο ΟΤΕ μου την έδωσαν πολλές φορές.

jojodsl
26-08-12, 16:45
τελικα τους δεινουμε 1 σκασμο λεφτα και οταν χρειαστουμε κατι μας γραφουν κανονικα, στον οτε ομως θα'χα ξεμπλεξει, γιατι καλα να σου πουλανε ενα σωρο ευκολιες αλλα τι να τις κανεις αμα σου κατσει βλαβη. εχω μεινει σχεδον ολοκληρο τον μηνα με παροδικο προβλημα το οποιο γινεται μονιμο, πλεον οι ωρες που ειμαι οκ ειναι ελαχιστες. απλα οι ατυχοι ειναι λιγοι σε σχεση με οσους δεν αντιμετωπιζουν προβλημα και για αυτο επιβιωνουν ολες αυτες οι εταιρείες.
για να δουμε τελικα ποτε θα ξεμπλεξω με δ'αυτους διαφορετικα δεν ξερω τι θα κανω ...

deniSun
26-08-12, 16:52
τελικα τους δεινουμε 1 σκασμο λεφτα και οταν χρειαστουμε κατι μας γραφουν κανονικα, στον οτε ομως θα'χα ξεμπλεξει, γιατι καλα να σου πουλανε ενα σωρο ευκολιες αλλα τι να τις κανεις αμα σου κατσει βλαβη. εχω μεινει σχεδον ολοκληρο τον μηνα με παροδικο προβλημα το οποιο γινεται μονιμο, πλεον οι ωρες που ειμαι οκ ειναι ελαχιστες. απλα οι ατυχοι ειναι λιγοι σε σχεση με οσους δεν αντιμετωπιζουν προβλημα και για αυτο επιβιωνουν ολες αυτες οι εταιρείες.
για να δουμε τελικα ποτε θα ξεμπλεξω με δ'αυτους διαφορετικα δεν ξερω τι θα κανω ...

α) Όλες οι εταιρείες παρέχουν τις ίδιες υπηρεσίες.
Η διαφορά είναι ότι ο ΟΤΕ έχει λίγο περισσότερο αυξημένες τις τιμές, με διάφορες χαζές δικαιολογίες από την ΕΕΤΤ, και ασύγκριτα καλύτερη ΤΥ από τους υπόλοιπους.
β) Πρόβλημα υπάρχει όταν γίνεται αντιληπτό.
Αν σου κάνει αποσυνδέσεις ή σου κόβει το δίκτυο ή το τηλ. τις πρωινές ώρες που είσαι στην δουλειά ή το βράδυ που κοιμάσαι τότε απλά δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί πολύ απλά δεν το αντιλαμβάνεσαι (εκτός αν το ψάχνεις το θέμα).

dim05
26-08-12, 18:07
Αυτο το "φταιει ο ΟΤΕ" εχω βαρεθει να το ακουω. Καποια στιγμη θα πρεπει να γινουν περισσοτερο υπευθυνες οι εταιριες προς τους καταναλωτες και να το δικαιολογουν. Εστω οτι ειναι καλωδιακη βλαβη, οι γειτονες σου θα πρεπει να εχουν και αυτοι προβλημα ανεξαρτητα απο τον παροχο. Δεν κανεις μια ερωτηση στην πολυκατοικια σου;

deniSun
26-08-12, 18:11
Αυτο το "φταιει ο ΟΤΕ" εχω βαρεθει να το ακουω. Καποια στιγμη θα πρεπει να γινουν περισσοτερο υπευθυνες οι εταιριες προς τους καταναλωτες και να το δικαιολογουν. Εστω οτι ειναι καλωδιακη βλαβη, οι γειτονες σου θα πρεπει να εχουν και αυτοι προβλημα ανεξαρτητα απο τον παροχο. Δεν κανεις μια ερωτηση στην πολυκατοικια σου;

Καμία σχέση.
Δεν είναι ανάγκη όταν έχεις εσύ καλωδιακή βλάβη να έχει απαραίτητα και ο διπλανός ή ο απέναντι.

Nyfitsas
30-08-12, 09:11
Όταν λένε ότι φταίει ο ΟΤΕ δεν αποποιούν τις ευθύνες. Απλά η βλάβη βρίσκεται στο last mile το οποίο λόγω δημόσιου δικτύου είναι υπεύθυνος ΟΤΕ βάση ΕΕΤΤ. Για όσους δεν γνωρίζουν, last mile είναι η καλώδιωση απο τα DSLAM της εκάστοτε εταιρείας έως τον κατανεμητή του κάθε σπιτιού, καλωδίωση που η ΕΕΤΤ δεν αφήνει τους εναλλακτικούς παρόχους να περάσουν καλωδίωση ακόμα.

goku
30-08-12, 09:30
Έχεις ελέγξει με κάποιον τρόπο αν τα καλώδια και οι τηλεφωνικές πρίζες εντός του σπιτιού σου έχουν κάποιο πρόβλημα; Άλαξε και τα φιλτράκια. Αν και πάλι έχεις πρόβλημα τότες βρίσε τον παροχό σου όσο θες.

jojodsl
31-08-12, 16:17
Τη τριτη ηρθε τεχνικος της 4νετ και τα τσεκαρε ολα, μεχρι εξω τον κατανεμητη και δεν βρηκε προβλημα, μετα πηγε στο κεντρικο υποσταθμο της περιοχης αν ειναι κατι απο αυτους για να επισκευαστει αλλοιως ειναι προβλημα απο ΟΤΕ, θα με ενημερωνε μαλιστα το πολυ εντος ημιωρου, απο τοτε χαθηκε, ουτε φωνη!!!
Την αλλη μερα ερχεται μηνυμα οτι απο το πρωι της επομενης θα εργαστουν μαζι με τον ΟΤΕ για την αποκατασταση, και μαλιστα επρεπε να ειναι και καποιος στο σπιτι για να μεριμνησει προσβαση στο κατανεμητη, ΟΥΦ λεω αυτο ηταν το βασανο θα λαβει τέλος, Αμ δεε!!! οχι μονο δεν φτιάχτηκε αλλα ουτε η παραμικρη ενημερωση ΤΙΠΟΤΑ

- - - Updated - - -

Μετά απο 1 μήνα κοροιδίας η υπομονή μου έχει εξαντληθεί, σήμερα αποφάσισα να διακόψω την συνεργασία μου με την 4νετ και να πάω ΟΤΕ μόνο και μονο για να έχω βέλτιστη λύση στο πρόβλημά μου, φοβάμαι οτι αν πάω σε κανένα άλλο εναλλακτικο ότι θα συνεχιστεί το μαρτύριό μου

spideman3
31-08-12, 23:11
ναι και με άλλαξαν γραμμή από τότε όλα καλά

deniSun
01-09-12, 09:37
Τη τριτη ηρθε τεχνικος της 4νετ και τα τσεκαρε ολα, μεχρι εξω τον κατανεμητη και δεν βρηκε προβλημα, μετα πηγε στο κεντρικο υποσταθμο της περιοχης αν ειναι κατι απο αυτους για να επισκευαστει αλλοιως ειναι προβλημα απο ΟΤΕ, θα με ενημερωνε μαλιστα το πολυ εντος ημιωρου, απο τοτε χαθηκε, ουτε φωνη!!!
Την αλλη μερα ερχεται μηνυμα οτι απο το πρωι της επομενης θα εργαστουν μαζι με τον ΟΤΕ για την αποκατασταση, και μαλιστα επρεπε να ειναι και καποιος στο σπιτι για να μεριμνησει προσβαση στο κατανεμητη, ΟΥΦ λεω αυτο ηταν το βασανο θα λαβει τέλος, Αμ δεε!!! οχι μονο δεν φτιάχτηκε αλλα ουτε η παραμικρη ενημερωση ΤΙΠΟΤΑ

- - - Updated - - -

Μετά απο 1 μήνα κοροιδίας η υπομονή μου έχει εξαντληθεί, σήμερα αποφάσισα να διακόψω την συνεργασία μου με την 4νετ και να πάω ΟΤΕ μόνο και μονο για να έχω βέλτιστη λύση στο πρόβλημά μου, φοβάμαι οτι αν πάω σε κανένα άλλο εναλλακτικο ότι θα συνεχιστεί το μαρτύριό μου

Έκανες την καλύτερη κίνηση.

Copyright Keen Notion Co (2002-2019) Copyright Keen Notion Co.