PDA

Επιστροφή στο Forum : Δημιουργία νέου λογαριασμού email! Please help!!!



Lord_British
01-08-12, 17:41
Καλησπέρα σας ,

Θέλω να δημιουργήσω ένα νέο λογαριασμό email ο οποίος θέλω να καλύπτει τις παρακάτω ανάγκες και θα ήθελα τις συμβουλές-υποδείξεις σας.

Οι ανάγκες μου είναι οι εξής :

1. ΘΕΛΩ να υπάρχει συγχρονισμός των εισερχομένων και εξερχομένων email ανάμεσα σε ΟΛΕΣ τις συσκευές μέσω των οποίων διαχειρίζομαι τον λογαριασμό. Δηλαδή αν στείλω ένα email από το ipad να υπάρχει στα sent του laptop και του κινητού αυτόματα! Δε χρησιμοποιώ πολλούς φακέλους (το inbox και sent sync μου αρκεί)
2. Όταν σβήνω ένα email θέλω να σβήνεται από παντού.
3. Δεν με ενδιαφέρει τι μορφής θα΄είναι το email (@gmail , @hotmail , @icloud , @kitsos , @mitsos , etc).
4. Θέλω να μπορώ να χρησιμοποιώ το outlook το οποίο είναι το αγαπημένο μου πρόγραμμα ή αν γίνεται και το mail app του osx.
5. Θέλω να μπορώ να στείλω email μέσω του συγκεκριμένου λογαριασμού μέσω του laptop(outlook ή osx mail) , μέσω του ipad(ios) και μέσω το android κινητού μου.
6. Ένας αποθηκευτικός χώρος 10-20GB στον server μου είναι αρκετός
7. Δεν θέλω να στήσω κάποιον server στον χώρο μου που θα δουλεύει 24 ώρες μιας και δεν υπάρχει περίπτωση να χρειαστώ περισσότερα accounts.
8. Θέλω να υπάρχει δυνατότητα να ανεβάσω τα email μου (περίπου 6gb σε μορφή .pst) ώστε να υπάρχει δυνατότητα αναζήτησης μέσω των συσκευών μου(δηλαδή να μπορώ να ψάξω από το κινητό μου ένα email και να μπορώ να το κάνω forward). Δεν με ενδιαφέρει να είναι αποθηκευμένα τα email σε όλες μου τις συσκευές αρκεί να μπορώ να κάνω αναζήτηση μέσω του cloud.
9. Θέλω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ o server να μου κάνει τα email push στο κινητό και στο ipad τουλάχιστο!
10. Μπορώ να πληρώσω 30-50$ per year αλλά ΜΟΝΟ αν αυτά που ζητώ δεν μπορούν να μου προσφερθούν από κάποιο free service ελεύθερα και δωρεάν ή αν χρειάζεται να κάτσω και να σπαταλήσω πάρα πολλές εργατοώρες ψάχνοντας ρυθμίσεις , προγράμματα και υπορυθμίσεις.


Αυτά τα ολίγα.

Περιμένω τις προτάσεις σας και ελπίζω να μη σας κούρασα.


Ευχαριστώ.

yuk
01-08-12, 17:49
Τα περισσότερα (αν όχι όλα) γίνονται με ένα οποιοδήποτε γνωστό web email service.
Σίγουρα πάντως το gmail κάνει αυτά που θέλεις. 10GB με δυνατότητα αγοράς παραπάνω χώρου και κάνει import και .pst (https://tools.google.com/dlpage/outlookmigration).

Lord_British
01-08-12, 18:05
Φίλε καλησπέρα και σε ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

Θέλω να είναι σίγουρο ότι γίνονται ΟΛΑ τα παραπάνω πριν κάνω τη μετάβαση στο νέο email.
Θέλω να το σετάρω και να το ξεχάσω , θέλω απλά να δουλεύει.

Τέλος ξέχασα να αναφέρω ότι πρέπει οπωσδήποτε ο server να κάνει push τα emails σε κινητό και ipad τουλάχιστο(έκανα edit και στο πρώτο post).

yuk
01-08-12, 18:49
Θα χρησιμοποιήσεις οπωσδήποτε IMAP, όχι POP3. Μ' αυτό τον τρόπο τα emails θα είναι συγχρονισμένα παντού και με το σωστό status (read - unread). Το iOS κάνει push, και στο Mail τα emails κατεβαίνουν (αντίγραφα, στην πραγματικότητα) με το που τα παραλαμβάνει ο σέρβερ.

Ο καλύτερος τρόπος να είσαι σίγουρος πάντως είναι να το δοκιμάσεις ο ίδιος. Κάνε ένα λογαριασμό, τσάμπα είναι. (Ή διάλεξε κάτι άλλο, δεν παίρνω ποσοστά από το Gmail. :p)

@ ADSLgr.com All rights reserved.