PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για παραξενη συμπεριφορα σε μ-torrent!!!



Sebu
09-12-06, 23:15
Χρησιμοποιω εδω και 1 χρονο το μ-τορρεντ χωρις προβληματα.
Οτι κατεβαζω, μολις τελειωσει και αρχισει το upload, στους peers μου εμφανιζει συνδεδεμενους 4 καθως σε τοσους εχω πει να κανει upload,ενω και η ταχυτητα του download ειναι κολλημενη στο 0 αφου το αρχειο εχει κατεβει.

Εδω και 1 μηνα μολις τελειωσει ενα αρχειο, δεν αποσυνδεονται ολοι οι peers και να μεινουν 4 που εχω ορισει,αλλα μηδενιζει τους seeders,αφηνει τους peers ως εχουν,το αρχειο seed-αρεται κανονικα και στο download εχω ενδειξη κατεβασματος μεταξυ 0,2-1,3 kb/s παρολο που τα αρχεια εχουν κατεβει.

Η ανεπαισθητη αυτη κινηση του download παρολο που το αρχειο εχει ολοκληρωθει επιβεβαιωθηκε και μεσω του Sygate.

Τι μπορει να φταιει???

sdikr
10-12-06, 01:31
Σχεδόν σε κάθε επικοινωνία μέσω tcp στέλνει και λαμβάνει και κάποια πακέτα έλεγχου, ωστέ να ξέρουν οι δύο ακρές οτι τα δεδομένα έχουν φτάσει στην αλλή πλευρά ή όχι (στέλνει δηλάδη ενα πακέτο στον τάδε peer, και περιμένει να του πει ο peer αν το έλαβε οκ, μετά στέλνει καινουργιο πακέτο κοκ)
Στα p2p έχεις ακόμα και την επικοινωνία των clients ώστε να δουνέ αν έχεις τα sources που θέλουν

Sebu
10-12-06, 04:49
Ναι αλλα δεν το ειχα ποτε αυτο 1 χρονο τωρα και seed-αρω αβερτα.

Οταν δλδ τελειωνε το κατεβασμα και αρχιζε το ανεβασμα, ο δεικτης του download εμενε κολλημενος στο 0 και δεν παρουσιαζε καμια κινηση παρολο που συνεχιζα να "μοιραζω".

Τωρα για παραδειγμα που Seed-αρω παιζει το download μεταξυ 0,3-1,5 και εχω συνδεδεμενους καμια 70ρια peers παρολο που εχει κατεβει και του εχω πει να δινει μονο σε 4.

Πρωτα κατεβαζε πχ απο 3 seeders και 80 peers και μολις τελειωνε οι seeders πηγαιναν στο μηδεν και οι peers στο 4-5.Τωρα μηδενιζει τους seeders αλλα κραταει ολους τους peers λες και συνεχιζει να κατεβαζει το αρχειο.

Παραξενα πραγματα.

RyDeR
10-12-06, 13:23
Μήπως τελευταία άλλαξες έκδοση; Σε 'μένα γίνεται ακριβώς αυτό που λες είται με bitcomet, είτε με μtorrent.

Sebu
10-12-06, 17:47
Οχι ειμαι με την 1.6 απο τοτε που βγηκε και πιο πριν με την 1.4.

nikoskat
12-12-06, 09:43
δηλαδη εχεις maximum number of connected peers per torrent=4;; :blink:

cleever
12-12-06, 10:22
απενεργοποίησε την επιλογή "use additional upload slots if upload speed <90%" στο bittorent tab. ο λόγος που έχεις μεγαλύτερη κίνηση στο download όταν seedάρεις είναι γιατί μάλλον έχεις περισσότερα άτομα με τα οποία ανταλλάσσεις πακέτα. πάντως το ότι δείχνει 70 peers και δε ξέρω πόσα seeds δε σημαίνει ότι είσαι συνδεδεμένος με όλους αυτούς ταυτόχρονα.

Sebu
12-12-06, 16:41
δηλαδη εχεις maximum number of connected peers per torrent=4;; :blink:

Οχι μοιραζω(κανω upload) σε 4.

Το use additional slots το εχω απενεργοποιημενο.

Εχω global connections 100 και per torrent 80.Upload slots εχω 4.

Τεσπα θα δω πως θα κυλησει.Ισως ξαναγυρισω στο bitcomet.

panosaoua
12-12-06, 16:53
το είχα παρατηρήσει και εγώ παλιότερα.

Ενα ενδεχόμενο (που δεν μου φαίνεται να μας αφορά εδώ), είναι να έχεις το DHT ανοιχτό.
Τότε δικαιολογείται η αυξημένη κίνηση.

Ενα άλλο που μου είχε κάνει ήταν ότι ένω έιχα κατεβάσει όλο το αρχείο, έδειχνε ότι κατέβαζε κάτι από έναν χρήστη με τις ταχύτητες που λες.

Αυτός χρησιμοποιούσε κτορρεντ το οποίο έκανε πάρα πολλά requests (υπάρχει και στήλη όπου φάινονταν).
Δηλαδή αντί για 3-4 request είχα 2000-3000 από αυτόν και έτσι φαινόταν σαν να κατεβάζει.
Δεν ξέρω αν είναι η ίδια περίπτωση.

nikoskat
13-12-06, 04:10
δεν καταλαβα ποιο ειναι το προβλημα σου...ειμαι χαζος :p
σε τι 4 κανεις upload; τορρεντς ταυτοχρονα;

το ανεπαισθητο download απορω πως δεν το ειχες παλιοτερα..εγω παντα το ειχα, ειναι τα πακετα που λεει και ο sdikr, δε γινεται αλλιως.
για τους 70αρια peers που λες οτι αφηνει συνδεδεμενους επισης λογικο αφου εχεις ορισει maximum peers per torrent=80.

Sebu
13-12-06, 13:30
Λοιπον το DHT το εχω απενεργοποιημενο ετσι και αλλιως.

Οι 4 upload slots ειναι σε ποσους κανω upload το αρχειο.Εσυ μονο download κανεις ???????? :p

Δεν κανεις και share???Εεε εγω εχω βαλει να κανω share σε μαχ 4 ατομα γιατι ετσι και αλλιως με την 768/192 εχω δωσει 10kb/s στο ανεβασμα.Οποτε με 4 χρηστες παιρνει μαχ ο καθενας 2,5 (και λιγα ειναι αλλα συνδεσης γαρ).

Το 70 που λες ειναι με ποσες πηγες θα συνδεθεις για να κατεβασεις.Το 4 ειναι σε ποσους χρηστες θα δωσεις.Αυτη δεν ειναι η εννοια του τορρεντ (δινω-παιρνω νταλαβερι να γινεται :) ???)

panosaoua
13-12-06, 15:14
Από ποιους έχεις κίνηση στο downloading μπορείς να δεις;
αυτό που σου είπα το κοίταξες;

Xouzouris
13-12-06, 16:41
Τωρα για παραδειγμα που Seed-αρω παιζει το download μεταξυ 0,3-1,5 και εχω συνδεδεμενους καμια 70ρια peers παρολο που εχει κατεβει και του εχω πει να δινει μονο σε 4.

Πρωτα κατεβαζε πχ απο 3 seeders και 80 peers και μολις τελειωνε οι seeders πηγαιναν στο μηδεν και οι peers στο 4-5.Τωρα μηδενιζει τους seeders αλλα κραταει ολους τους peers λες και συνεχιζει να κατεβαζει το αρχειο.

Παραξενα πραγματα.
Καθολου παραξενα. Αφου το αρχειο το κατεβασες λογικα αποσυνδεει τους seeders (δεν τους εχεις πια αναγκη) και κραταει τους peers (που ειναι ολοι τους εν δυναμει leechers). Το οτι εχεις 4 upload slots per torrent δεν λεει τιποτα, καθως οριζει αυτους που μπορουν να παρουν κομματια ταυτοχρονα απο σενα σε ενα δεδομενο τορρεντ και οχι αυτους που ειναι συνδεδεμενοι και κανουν requests για κομματια απο το τορρεντ. Αν ειχες Αζουρεους, θα εβλεπες στο swarm tab αυτους τους 70 να ειναι συνδεδεμενοι αλλα μονο το πολυ 4 να παιρνουν πακετα απο σενα. Αυτο ειναι λογικο, καθως οι peers μεταξυ τους ανταλλασσουν συνεχεια πληροφοριες για τα κομματια του τορρεντ που εχουν και ζητανε αυτα που τους λειπουν απο αλλους που τα εχουν, χωρις ομως να ειναι προβλεψιμο παντα ποιος θα τους τα δωσει πρωτος-αρα διατηρουν "σχεσεις" με οσο περισσοτερους γινεται.


Οχι μοιραζω(κανω upload) σε 4.

Το use additional slots το εχω απενεργοποιημενο.

Εχω global connections 100 και per torrent 80.Upload slots εχω 4.
Bρισκω καπως δυσαναλογο τον αριθμο max global connections/max connections per torrent. Θα προτεινα να κινηθεις γυρω στο 150-200 για το πρωτο και γυρω στα 40-50 για το δευτερο. Τα 4 upload slots επισης ειναι ισως πολλα καθως ενδεικτικα ενα καλο νουμερο για 256 upload ειναι 3. Eιδικα αν οπως λες


...ετσι και αλλιως με την 768/192 εχω δωσει 10kb/s στο ανεβασμα.

...που ειναι επισης πολυ χαμηλο νουμερο για 192. Θα μπορουσες ανετα να δινεις 15-18 kb/s. Ασε που για να παιρνει ο καθενας 2.5 οπως λες πρεπει να σηνταρεις ενα τορρεντ τη φορα και ταυτοχρονα να μην κατεβαζεις τιποτα, καθως και εκει εχεις παντα ενα ποσοστο upload-οποτε αν εχεις και ενα να κατεβαινει, μανι-μανι εχεις αλλα 4 upload slots, αρα το bandwidth/user κατεβαινει επικινδυνα. Βαλε στην εξισωση το γεγονος οτι το τορρεντ εξ'ορισμου (πρωτοκολλο) τεινει να σνομπαρει τους χρηστες με μηδαμινο upload (ως μεσον βελτιστοποιησης των ταχυτητων-γι'αυτο και το download "κλαιει" οταν μπλοκαρεις το upload) και αμεσως-αμεσως δημιουργησες στον εαυτο σου αλλο ενα προβλημα.


Το 70 που λες ειναι με ποσες πηγες θα συνδεθεις για να κατεβασεις.Το 4 ειναι σε ποσους χρηστες θα δωσεις.
Aυτο απλα δεν ισχυει. Οι πηγες ειναι οι seeders. Peers (="ισοι", ελευθερη μεταφραση "χρηστες") ειναι το συνολο seeders+leechers και θεωρητικα ισουται με το swarm. Λανθασμενα καποιοι torrent clients χρησιμοποιουν την λεξη peers στη θεση της λεξης leechers λογω της αρνητικης χροιας που εχει εκλαβει αυτη η λεξη μεταξυ αυτων που χρησιμοποιουν torrents καθως εχει ταυτιστει με την εννοια του hit n' runner (=αυτος που βουταει το αρχειο και την κανει με ελαφρα πηδηματακια).

nikoskat
13-12-06, 19:24
Οι 4 upload slots ειναι σε ποσους κανω upload το αρχειο.Εσυ μονο download κανεις ???????? :p

Δεν κανεις και share???
εσυ τι λες; :p
http://img101.imageshack.us/img101/9591/untitledlf6.jpg

συμφωνω με τον xouzouris και ως προς τις ρυθμισεις που σου λεει(upload slots εχω 2 και upload limit εχω 16-17kb), ειναι λογικα αυτα που βλεπεις κατα τη γνωμη μου και απ'οσα εχω καταλαβει με την μεχρι τωρα χρηση του mtorrent.

Sebu
15-12-06, 00:58
Bρισκω καπως δυσαναλογο τον αριθμο max global connections/max connections per torrent. Θα προτεινα να κινηθεις γυρω στο 150-200 για το πρωτο και γυρω στα 40-50 για το δευτερο. Τα 4 upload slots επισης ειναι ισως πολλα καθως ενδεικτικα ενα καλο νουμερο για 256 upload ειναι 3.


Δεν ειναι καθολου δυσαναλογο.Εχω 100 γιατι πολλες φορες τυχαινει στιγμιαια να βαλω καποιο μικρο γρηγορο download παραλληλα με το πρωτο και θελω να εχει ενα περιθωριο +20 πηγες και να μην κοψει απο το πρωτευον.

Επισης ποτε των ποτων 150 γιατι με πανω απο 120 δυσκολευουν τα πραγματα σε ταυτοχρονο browsing ειδικα οταν ειμαι στα ορια της γραμμης.Επισης εχω και αλλο pc στο δικτυο και πρεπει να υπαρχει περιθωριο ανασας αλλιως θα μπουκωσει το συμπαν.




...που ειναι επισης πολυ χαμηλο νουμερο για 192. Θα μπορουσες ανετα να δινεις 15-18 kb/s. Ασε που για να παιρνει ο καθενας 2.5 οπως λες πρεπει να σηνταρεις ενα τορρεντ τη φορα και ταυτοχρονα να μην κατεβαζεις τιποτα, καθως και εκει εχεις παντα ενα ποσοστο upload-οποτε αν εχεις και ενα να κατεβαινει, μανι-μανι εχεις αλλα 4 upload slots, αρα το bandwidth/user κατεβαινει επικινδυνα. Βαλε στην εξισωση το γεγονος οτι το τορρεντ εξ'ορισμου (πρωτοκολλο) τεινει να σνομπαρει τους χρηστες με μηδαμινο upload (ως μεσον βελτιστοποιησης των ταχυτητων-γι'αυτο και το download "κλαιει" οταν μπλοκαρεις το upload) και αμεσως-αμεσως δημιουργησες στον εαυτο σου αλλο ενα προβλημα.


Για τους παραπανω λογους το upload ειναι στο 10kb/s και ηδη ειναι οριακα πολυ.Σε Ελλαδα και Ευρωπη κυμαινομαι απο 18-21 kb/s στο ανεβασμα.Στον υπολοιπο κοσμο ομως ειμαι μεσο ορο στο 15-16 οποτε θελω ελευθερο ενα περιθωριο 5-6 kb τουλαχιστον για την επικοινωνια του browsing και τιποτα mail που μπορει να χρειαστει να στειλω.

Συν του οτι υπαρχει και το 2ο pc αρα δεν μπορω να δεσμευω ολο το bandwidth και up και down.

Επισης τα 10kb/s ποτε δεν με "εκαψαν" 1,5 χρονο τωρα.Αντιθετα στους περισσοτερους private ειμαι πολυ καλα σε ratios (0,7-0,8) ουτε με κοβουν γενικα σε ταχυτητα.Αντιθετα αν δοκιμασω να ανεβω πανω απο 12 kb/s στο upload αρχιζω να κοβω ταχυτητα και στο κατεβασμα.

Μην ανησυχεις οι ρυθμισεις αυτες εχουν μπει υστερα απο πολυ ψαξιμο και δοκιμες και ειναι οι βελτιστες για την περιπτωση μου τοσο προ οσο και μετα αναβαθμισης.

Xouzouris
15-12-06, 02:40
Εγω δεν ανησυχω καθολου, εσυ μου φανηκες ανησυχος... ;)

Εν πασει περιπτωσει, εσυ ξερεις καλυτερα. Παντως, η κινηση που βλεπεις στο download υπαρχει για το λογο που σου ειπε στο ποστ #2 ο sdikr και παραπανω εγω. Αν ειχες 4-5-10 peers ουτε καν θα την μετραγες καθως ειναι της ταξης τo πολυ μερικων δεκαδων bytes/peer. Οταν εχεις 80 connections/torrent και 70 νοματαιους συνδεδεμενους ενω κανεις seeding, κανε τον πολλαπλασιασμο και θα καταλαβεις γιατι φτανεις να βλεπεις 1.5 kb/s.

@ ADSLgr.com All rights reserved.