PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση



hackerneo
02-08-12, 16:43
με βάση τα στατιστικά μου κλειδώνω καλά? μου φένονται λίγο παράξενα τα στατιστικά μου. εχο το ρούτερ thomson TG585 V8
και connx 24 mbps και FASTPATH

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.119 / 13.156
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 12.032
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 3,10 / 34,95
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 14,5 / 25,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 14,0 / 12,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 418 / 0
CRC Errors (Up/Down): 280 / 24
HEC Errors (Up/Down): 12.072 / 81

ευχαριστώ για τον χρόνο σας. :oneup:

sakisastra
03-08-12, 11:10
Φιλε μου εισαι σε 12αρι προφιλ.παρε τηλ να στο αλλαξουν εκτος και αν στο παρελθον ειχες προβληματα.με το Attenuation 25 που εχεις επρεπε να εισαι πιο ψηλα.εγω με 22 κλειδωνω στα 18kbps

030366
03-08-12, 12:49
Έχει 12άρι προφίλ ο ΟΤΕ;

Cloudman
03-08-12, 14:07
Έχει 12άρι προφίλ ο ΟΤΕ;

Ναι, έχει και σε αυτό μπαίνουν οι πελάτες που έχουν 24άρα σύνδεση και αντιμετωπίζουν προβλήματα αποσυνδέσεων στη γραμμή τους. Μπορείς να πάρεις στο 13888, στις βλάβες, και να ζητήσεις να σε βγάλουν από το 12άρι προφίλ. Βέβαια, αν η γραμμή σου δεν είναι καλή, θα έχεις προβλήματα αποσυνδέσεων.

hackerneo
03-08-12, 14:35
εχω παρει αρκετα τηλεφωνα αλλα μου λενε οτι μου στελνουν 12 mbps.το εχο δηλωσει και βλαβει αλλα το μονο που μου κανουν ειναι να με πηγενουν σε interleave mode αλλα εγω θελω fastpath.οστοσο οταν ειχα προτοβαλει την συνδεσει επιανα 14mbps+ σε fastpath. δεν ξερω παντως τι γινεται.ευχαριστω για την απαντησει,αμα μπορεις πες και σε αλους να δουν τα στατιστικα μου να πουν μια γνωμη.ευχαριστω για την απαντηση σου.

- - - Updated - - -


Ναι, έχει και σε αυτό μπαίνουν οι πελάτες που έχουν 24άρα σύνδεση και αντιμετωπίζουν προβλήματα αποσυνδέσεων στη γραμμή τους. Μπορείς να πάρεις στο 13888, στις βλάβες, και να ζητήσεις να σε βγάλουν από το 12άρι προφίλ. Βέβαια, αν η γραμμή σου δεν είναι καλή, θα έχεις προβλήματα αποσυνδέσεων.

δηλαδη να παρω τηλεφωνω και να τους πω να με βγαλουν απο το 12αρι προφιλ? μπορω μετα να το ξαναπαω στο 12αρι προφιλ? ευχαριστο για την βοηθεια.Επεισης απεχω 1800 μετρα απο το κουτι πως λεγεται xD

- - - Updated - - -

Μολις εκανα ενα τεστ http://www.coolwebhome.co.uk/calc/calculator.php και μου βγαζει οτι επρεπε να ειχα 15mbps το λιγοτερο και 18 mbps κανονικα :S λετε να με εχουν βαλει στο 12αρι προφιλ? θελω fastpath παντα.

Cloudman
03-08-12, 22:22
Αφού το snr σου είναι πάνω από 9, τότε σε έχουν σε 12άρι προφίλ. Μπορείς να πάρεις τηλ. στις βλάβες στο 13888 και να τους πεις ότι βάσει των στατιστικών που βλέπεις από το ρούτερ σου είσαι σε προφίλ 12άρι και θέλεις να σε βάλουν σε 24άρι προφίλ. Η αλλαγή γίνεται σχετικά γρήγορα, αφού δε χρειάζεται να μεταβεί τεχνικός στο ΚΑΦΑΟ για να γίνει η αλλαγή. Αν μετά την αλλαγή του προφίλ δεις ότι έχεις συχνές αποσυνδέσεις, δηλ. η γραμμή σου δεν είναι σταθερή, ξαναπαίρνεις τηλ. και δίνεις βλάβη, λέγοντας ότι έχεις πρόβλημα αποσυνδέσεων. Τότε μόνο θα σε ξαναγυρίσουν σε 12άρι προφίλ. Πάντως η ταχύτητά σου πιστέυω ότι θα παίζει εκεί γύρω στα 12 με 13 mbps, επομένως δεν νομίζω ότι θα κερδίσεις κάτι σημαντικό από την αλλαγή του προφίλ, μόνο θα χάσεις σε σταθερότητα.


Μολις εκανα ενα τεστ http://www.coolwebhome.co.uk/calc/calculator.php και μου βγαζει οτι επρεπε να ειχα 15mbps το λιγοτερο και 18 mbps κανονικα :S λετε να με εχουν βαλει στο 12αρι προφιλ? θελω fastpath παντα.

Οι ταχύτητες αυτές είναι υπό ιδανικές συνθήκες και είναι λίγο δύσκολο να τις πιάσεις στην πράξη. Και εγώ με att λίγο μικρότερο από το δικό σου (22.5) έπιανα περίπου 15mbps, πριν μου μειώσουν την ταχύτητα στο μισό. Από θέμα ταχύτητας, πιστεύω ότι εκεί γύρω στα 12 με 13mbps θα παίζεις, γι' αυτό κιόλας σε έχουν βάλει σε 12άρι προφίλ, για να είναι πιο σταθερή η γραμμή σου.

hackerneo
03-08-12, 22:25
πηρα τηλεφωνο και ειπα να με βαλουν απο το 12αρι προφιλ στο 24αρι με fastpath. Μου ειπε οτι ειμουν στο 12αρι το δηλωσε λεει και θα το αλλαξει ο τεχνικος και θα με βαλει στο 24αρι με FASTPATH. το μεσημερι πηρα τηλεφωνο.Ευχαριστω.λες να με δουλεψε? :p (ακομα δεν μου αλαξε μαλλον θα θελει 2 εργασιμες)

030366
03-08-12, 22:26
Μήπως να ζητήσει να πάει το margin στο 9; Γι'αυτό και ο συγχρονισμός στα 12 mbps φαντάζομαι, λόγω του ότι και το margin είναι στα 12dB.. Εγώ αυτό βλέπω πιο πιθανό, παρά να έχουν προφίλ συγχρονισμού στα 12 mbit.

hackerneo
03-08-12, 22:32
μου ειπε αυτη οτι οντος ειμαι σε 12αρι. της ειπα να το βαλει 24 fastpath μου λει οτι θα το κανει ο τεχνικος και το δηλωσε στο pc. :p

Cloudman
03-08-12, 22:34
Μήπως να ζητήσει να πάει το margin στο 9; Γι'αυτό και ο συγχρονισμός στα 12 mbps φαντάζομαι, λόγω του ότι και το margin είναι στα 12dB.. Εγώ αυτό βλέπω πιο πιθανό, παρά να έχουν προφίλ συγχρονισμού στα 12 mbit.

Αυτό ακριβώς γίνεται όταν σου αλλάζουν προφίλ. Πέφτει ή ανεβαίνει το snr. Στο 12άρι προφίλ το snr ανεβαίνει περίπου στο 10~12db για να γίνει πιο σταθερή η γραμμή και να μην υπάρχουν αποσυνδέσεις. Στις 24άρες συνδέσεις το target snr είναι 9 (για τον ΟΤΕ, οι εναλλακτικοί παίζουν και πιο κάτω). Όσο κατεβαίνει το snr κερδίζεις σε ταχύτητα αλλά είναι πιο πιθανά τα προβλήματα αποσυνδέσεων.

hackerneo
03-08-12, 22:36
λες να με εγραψε αυτη? μου ειπε οτι το δηλωσε και οτι θα το αλλαξει τεχνικος :/

Cloudman
03-08-12, 22:38
μου ειπε αυτη οτι οντος ειμαι σε 12αρι. της ειπα να το βαλει 24 fastpath μου λει οτι θα το κανει ο τεχνικος και το δηλωσε στο pc. :p

H αλλαγή γίνεται "ψηφιακά" και -τουλάχιστον στην περίπτωσή μου- γρήγορα. Το είχα δώσει στο 13888 μεσημεράκι και την άλλη μέρα ήταν εντάξει.

- - - Updated - - -


λες να με εγραψε αυτη? μου ειπε οτι το δηλωσε και οτι θα το αλλαξει τεχνικος :/

Όχι, δε σε έγραψε. Κάνε λίγο υπομονή.

hackerneo
03-08-12, 22:39
το δηλωσε παντως γιατι ακουγα να πληκτρολογει στο pc :p ευχαριστο για της γρηγορες απαντησεις :D

030366
03-08-12, 22:43
Αυτό ακριβώς γίνεται όταν σου αλλάζουν προφίλ. Πέφτει ή ανεβαίνει το snr. Στο 12άρι προφίλ το snr ανεβαίνει περίπου στο 10~12db για να γίνει πιο σταθερή η γραμμή και να μην υπάρχουν αποσυνδέσεις. Στις 24άρες συνδέσεις το target snr είναι 9 (για τον ΟΤΕ, οι εναλλακτικοί παίζουν και πιο κάτω). Όσο κατεβαίνει το snr κερδίζεις σε ταχύτητα αλλά είναι πιο πιθανά τα προβλήματα αποσυνδέσεων.

Οπως το είπες πριν όμως αλλο κατάλαβα. Αρα το σωστό είναι το να ζητήσει μείωση του margin. Προφίλ συγχρονισμού ο ΟΤΕ έχει 2 και έως 24. Και συνήθως σε διαφορετικού τύπου dslam. adsl1 & adsl2+. Οπότε οταν λέμε αλλαγή προφίλ δεν σημαίνει απαραίτητα ότι βάζουν έναν πελάτη από προφίλ ταχύτητας έως 24 mbps σε προφίλ 12 mbps, αλλά ότι στο ίδιο προφίλ ταχύτητας δοκιμάζουν διαφορετικά προφίλ για το snr.

hackerneo
03-08-12, 22:54
Παντως πως τα βλεπετε τα στατιστικα μου? καλα? :p

Cloudman
03-08-12, 23:00
Οπως το είπες πριν όμως αλλο κατάλαβα. Αρα το σωστό είναι το να ζητήσει μείωση του margin. Προφίλ συγχρονισμού ο ΟΤΕ έχει 2 και έως 24. Και συνήθως σε διαφορετικού τύπου dslam. adsl1 & adsl2+. Οπότε οταν λέμε αλλαγή προφίλ δεν σημαίνει απαραίτητα ότι βάζουν έναν πελάτη από προφίλ ταχύτητας έως 24 mbps σε προφίλ 12 mbps, αλλά ότι στο ίδιο προφίλ ταχύτητας δοκιμάζουν διαφορετικά προφίλ για το snr.

Αυτό που ξέρω εγώ από αυτά που έχω διαβάσει πολλές φορές εδώ μέσα στο φόρουμ (χωρίς να είμαι τεχνικός ή να έχω κάποια σχέση με ΟΤΕ) είναι ότι έχουν ένα προφίλ 12mbps το οποίο δεν υπάρχει εμπορικά, αλλά το χρησιμοποιούν στην περίπτωση που κάποιος πελάτης που είναι στα 24mbps, έχει προβλήματα αποσυνδέσεων (λόγω παρεμβολών, crosstalk, προβληματικού ζεύγους χαλκού κ.ά.). Πριν από μερικούς μήνες είχα κάποια προβλήματα αποσυνδέσεων και, όταν το δήλωσα βλάβη, μετά από 3 μέρες παρατήρησα στα στατιστικά του ρούτερ μου το snr να έχει ανέβει περίπου στο 11 και η ταχύτητα να έχει κλειδώσει στα 12mbps. Πήρα τηλέφωνο τότε ξανά στο 13888 και ζήτησα να με ξαναβάλουν στο 24άρι προφίλ. Τη συνέχεια την περιέγραψα πιο πάνω.

- - - Updated - - -


Παντως πως τα βλεπετε τα στατιστικα μου? καλα? :p

Τα στατιστικά σου εγώ θα τα χαρακτήριζα καλά. Αν και με την αλλαγή προφίλ "τσιμπήσεις" και 1-2 mbps στο download τότε πιστεύω ότι θα είσαι εντάξει. Όπως σου είπα, τις θεωρητικές ταχύτητες, βάσει attenuation, δεν είναι πάντα εφικτό να τις πιάσουμε!

hackerneo
03-08-12, 23:15
Τα στατιστικά σου εγώ θα τα χαρακτήριζα καλά. Αν και με την αλλαγή προφίλ "τσιμπήσεις" και 1-2 mbps στο download τότε πιστεύω ότι θα είσαι εντάξει. Όπως σου είπα, τις θεωρητικές ταχύτητες, βάσει attenuation, δεν είναι πάντα εφικτό να τις πιάσουμε![/QUOTE]

παλια επιανα 14+mbps ;p αλλα με πιο πολυ attenuation

balandis
04-08-12, 00:01
αχ:respekt: να ειχα 12mb/s πανηγυρια θα εκανα....

hackerneo
04-08-12, 00:05
αχ:respekt: να ειχα 12mb/s πανηγυρια θα εκανα....

:((((((((((((((((((((

030366
04-08-12, 11:22
Μιά χαρά είναι τα στατιστικά σου, προσωπικά θα ήμουν ικανοποιημένος και δεν θα ασχολούμουν ώστε να συγχρονίσω παραπάνω.

hackerneo
04-08-12, 11:30
Μιά χαρά είναι τα στατιστικά σου, προσωπικά θα ήμουν ικανοποιημένος και δεν θα ασχολούμουν ώστε να συγχρονίσω παραπάνω.

πληρωνω για 24 και δεν ειναι δυνατον αφου παλια εποιανα 14+ να μην προσπαθησω για κατι καλυτερο.Λογικα με καταλαβενεις γιατι πιανεις 19 mbps και δεν θα σου αρεσε να ποιανεις ξαφνικα 12 :p

030366
04-08-12, 11:44
16 πιάνω πλέον, απλά δεν το έχω αλλάξει και δεν έχω ασχοληθεί καν να δώ γιατί έχει πέσει ο συγχρονισμός μου.

maik
05-08-12, 12:47
πληρωνω για 24 και δεν ειναι δυνατον αφου παλια εποιανα 14+ να μην προσπαθησω για κατι καλυτερο.Λογικα με καταλαβενεις γιατι πιανεις 19 mbps και δεν θα σου αρεσε να ποιανεις ξαφνικα 12 :p

Πληρωνεις για εως 24.

hackerneo
05-08-12, 15:42
Εγινε η αλλαγη:

Link Information

Uptime: 0 days, 5:09:24
DSL Type: G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.147 / 13.736
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 13.910
Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 223,73 / 4,92
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 14,5 / 25,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 14,0 / 9,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 3 / 0
FEC Errors (Up/Down): 418 / 0
CRC Errors (Up/Down): 282 / 818
HEC Errors (Up/Down): 12.197 / 5.476

ολα καλα οπως παλια. Ευχαριστω για την βοηθεια!!!! :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.