PDA

Επιστροφή στο Forum : Restart χωρίς λόγο...Please help..! DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL



wpgoalkeeper
10-12-06, 02:00
Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα τα φώτα σας αν είναι εύκολο please...
Έχω καινούργιο υπολογιστή athlon 4200 x2, 2 giga μνήμη και τα συναφή... Από τότε που τον πήρα του πέρασα τα WinXP ProEnSP2 με όλα του τα update από την Microsoft(όχι γνήσια Win). Έχω και 2mb γραμμή Vivodi. Κοινώς έχω όλες τις δυνατότητες για ασταμάτητο downloading και games... Έλα όμως που τα πράγματα δεν είναι έτσι... Μόνο ασταμάτητα δεν είναι τα πράγματα... Όποιο πρόγραμμα και να έχω ανοιχτό να κατεβάζει (BitLord, DC++, eMule) μετά από κανα 2ωρο περίπου μου πετάει μια ωραιότατη μπλε οθόνη που λέει τα παρακάτω και κάνει restart...

DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

μπλα μπλα μπλα....
μπλα μπλα μπλα....

***STOP: 0x000000D1 (0x00000081, 0x00000002, 0x00000000, 0x89E03638 )

Έψαξα στη Microsoft Knowledge Base και μου λεέι πως πρέπει να κατεβάσω το Update for Windows XP KB916595 για να λυθεί το πρόβλημα. Φυσικά αφού έχω κάνει όλα τα updates έχω κατεβάσει κι αυτό και το έχω εγκαταστήσει. Το πρόβλημα όμως συνεχίζεται...
Και εδώ έρχεται η δική σας βοήθεια και τα δικά σας φώτα στο πρόβλημα μου...
Please help!!! Δεν μπορώ να ευχαριστηθώ το downloading!!!! Εκεί που πιάνει ταχύτητα...restart... Δεν πάει άλλο...Είναι και καινούργιο το μηχάνημα....
Λέτε να φταίει κανά πρόγραμμα... Δεν τον έχω φορτώσει γι'αυτόν τον λόγο...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

wintech2003
10-12-06, 02:07
Εχεις modem ή router?

Μηπως ειναι συνδεδεμένο με USB στον υπολογιστή σου?

wpgoalkeeper
10-12-06, 02:10
έχω router σε ethernet...

nnn
10-12-06, 03:04
Κάνε memtest και δοκίμασε με 1 dimm μνήμης τη φορά.

wpgoalkeeper
10-12-06, 03:08
Μόλις τελείωσε το memtest86 v.3.2... Ξενέρωσα αλλά τα θετικό είναι ότι μπορεί να βρήκα το πρόβλημα!
Έκανα το memtest μέχρι να ολοκληρωθεί το pass στα 100% και μου βρήκε 4(!) λάθη... Από το 7ο τεστ τα είχε βρει... Να φανταστώ ότι αυτό είναι τελικά το πρόβλημά μου και θέλω αλλαγή στις μνήμες ε?? (2 x 1gb)

Tripakis
10-12-06, 03:11
χμμμμ αφου σου εβγαλε λαθη στο memtest δοκιμασε με αλλη μνημη δανεικη και πες μας αν το pc σου πλεον ανταποκρινεται σωστα...Απο τι cpu/mobo/ram κλπ αποτελείται ο υπολογηστής σου?

wpgoalkeeper
10-12-06, 03:21
athlon 4200x2 , asus a8r32 motherboard, ati radeon x1800 256mb, 2 x 1gb ram ...

nnn
10-12-06, 03:21
Δοκίμασε με την κάθε μνήμη μόνη της για να βρεις τον ένοχο.

wpgoalkeeper
10-12-06, 03:24
Δοκίμασε με την κάθε μνήμη μόνη της για να βρεις τον ένοχο.

σωστή σκέψη... thank u! Θα το κάνω... αλλά αύριο γιατί σήμερα έχω λιώσει πάνω στο pc... αν καταφέρω κάτι θα ενημερώσω... ;)

TheCondor
10-12-06, 06:36
Αγορασε και αυθεντικα τα windows.

Τοσα λεφτα εδωσες για τον υπολογιστη, εκει τσιγγουνευτηκες?

clickit
10-12-06, 11:41
για ρίξε μια ματιά και εδώ http://aumha.org/win5/kbestop.htm (0Α)

petrakis
10-12-06, 11:44
Μηπως κατι τετοιο:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=57910

wpgoalkeeper
10-12-06, 21:24
Λοιπόόόόν....
Έχω ευχάριστα νέα..! Αλλά θέλω να μου τα επιβεβαιώσετε ή να με αποθαρρύνετε...
Έκανα το memtest86 v.3.2 (που βρήκε 4 λάθη σε 1 pass 100%) και το Microsoft Windows Memory Diognostic (που βρήκε 3 λάθη σε 1 pass 6/6 test).
Άνοιξα το κουτί, άλλαξα θέση στις μνήμες, ξαναέκανα τα τεστάκια και δε βρήκε κανένα πρόβλημα!!! Να αρχίσω να ανησυχώ για καμιά άλλη "ζημιά" που μπορεί να έχω ή να ανακουφιστώ ότι λύθηκε το πρόβλημα???
(Έχω 4 slot για μνήμες και ήταν στις θέσεις 2,4. Τώρα τις έβαλα στις θέσεις 1,3. Να τις βάλω δίπλα δίπλα ή να τις αφήσω έτσι για να είναι ενεργό το dual bus???)
Θα το δω σήμερα πως θα πάει το μηχάνημα που θα το αφήσω ανοιχτό να κατεβάζει (βοήθα Θεέ μου να μην κλείσει!!!! ) και θα σας πω...!

Ευχαριστώ πολύ για όλα!!!!!

TReznor
10-12-06, 22:04
Οι μνήμες είναι ίδιες ή διαφορετικού κατασκευαστή; Είχα στον προηγούμενο μου Η/Υ το ίδιο πρόβλημα και ήταν και μένα οι μνήμες που δεν συνεργάζονταν καλά μεταξύ τους. Αν διορθώθηκε το πρόβλημα; Θα δείξει...

wpgoalkeeper
10-12-06, 22:13
Οι μνήμες είναι ολόιδιες! Δύο Kingston 1gb η καθεμία. Εύχομαι να λύθηκε...!!:)

wpgoalkeeper
10-12-06, 23:43
Α Κ Υ Ρ Ο ! ! ! Γιατί ρε γ....??? μου το ξαναέβγαλε...Και δεν βρίσκω λάθη στο memtest...Τι μπορεί να είναι?????

wintech2003
11-12-06, 01:18
Τρέξε το memtest σε μια μια μνημη.

Δηλαδη βγάλε εντελώς απο πάνω την μια απο τις δυο μνημες, τρεξε το memtest, μετα βάλε την άλλη μονη της και ξανατρεξε memtest για να δεις σε ποια απο τις δυο το βγάζει.

Αυτη στην οποια βγαζει τα errors πρεπει να παει για επιστροφη.

nnn
11-12-06, 02:03
Είχα το ίδιο πρόβλημα με 2 dimms πριν λίγο καιρό.
Το ένα ήταν προβληματικό,δοκίμασε τα ένα ένα.

wpgoalkeeper
12-12-06, 02:46
Έκανα αυτό που μου είπε ένας φίλος για το page file, έκανα έλεγχο για ιούς και βρήκε το Kaspersky Anti-Virus v.6. ένα(αρκετά) "Virus.Win32.Parite.b" στα System Volume Information των δίσκων μου... Τι ακριβώς είναι αυτό ρε παιδιά??? Σοβαρό?? Αυτό δημιουργεί τα προβλήματα?? Το έκανα disinfected δεν το έκανα delete... (αν και έκανε πάλι restart στο 97%), μόλις ολοκλήρωσα 52 passes με το memtest86+ v.1.65 με τις 2 μνήμες μέσα(δεν βρήκε κανένα error) και το πρόβλημα συνεχίζει να υφίσταται...!!!! Απλά...ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!
Ρε παιδιά μήπως φταίει ότι δεν μου βγάζει μηνύματα λάθους μετά τα restart κι έχει φάει κανά καλό μπούκωμα?? Αφού στις ρυθμίσεις το βλέπω τικαρισμένο να βγάζει μηνύματα recovery...
Αν τυχόν κάνω format, αφού τώρα δεν έχω τελικά πρόβλημα με τις μνήμες(έτσι έδειξε το τελευταίο τεστ και με τις 2 μέσα) και δεν περάσω το λειτουργικό που έχω(WinXP Pro En SP2) αλλά τα WinXP Gr SP1 και κάνω update από το internet, λέτε να διορθωθεί το σπάσιμο που κάνει?? Κοινώς θα αξίζει τον κόπο το format...???

nnn
13-12-06, 01:08
Καθάρισε καλά το μηχάνημα από ιούς και spyware και οπωσδήποτε δοκίμασε το με μια μια τις μνήμες.

XPHSTOS29
13-12-06, 16:02
Απο την στιγμη που ειχες προβλημα με τις μνημες μπορει κατι να εχει γραφτει στραβα μεσα και
να σου βγαζει το προβλημα .Θα σου συστηνα μια καθαρη εγκατασταση ωστε να εισαι σιγουρος.

lazar
14-12-06, 01:11
Λοιπόόόόν....
Έχω ευχάριστα νέα..! Αλλά θέλω να μου τα επιβεβαιώσετε ή να με αποθαρρύνετε...
Έκανα το memtest86 v.3.2 (που βρήκε 4 λάθη σε 1 pass 100%) και το Microsoft Windows Memory Diognostic (που βρήκε 3 λάθη σε 1 pass 6/6 test).
Άνοιξα το κουτί, άλλαξα θέση στις μνήμες, ξαναέκανα τα τεστάκια και δε βρήκε κανένα πρόβλημα!!! Να αρχίσω να ανησυχώ για καμιά άλλη "ζημιά" που μπορεί να έχω ή να ανακουφιστώ ότι λύθηκε το πρόβλημα???
(Έχω 4 slot για μνήμες και ήταν στις θέσεις 2,4. Τώρα τις έβαλα στις θέσεις 1,3. Να τις βάλω δίπλα δίπλα ή να τις αφήσω έτσι για να είναι ενεργό το dual bus???)
Θα το δω σήμερα πως θα πάει το μηχάνημα που θα το αφήσω ανοιχτό να κατεβάζει (βοήθα Θεέ μου να μην κλείσει!!!! ) και θα σας πω...!

Ευχαριστώ πολύ για όλα!!!!!

Δες μήπως έχουν σκόνη οι υποδοχές της μνήμης. Μου έχει τύχει

BigLion
14-12-06, 13:39
Παιδιά έχω και εγώ ενα Acer Notebook (Aspire 5672) και αντιμετωπιζω ξαφνικά crashes και μπλε οθόνες και στα καλά καθούμενα κανει Restart το PC μου....

Μυρίζομαι ότι αυτα τα προβλήματα μπορεί να οφείλονται σε ελαττωματική μνήμη....:down: :down:

Τι τεστ μπορώ να κάνω....? Θελω κάτι που να τρεχει σε περιβάλλον Win32 και να είναι ευχρηστο (Δοκίμασα το MemTest 3.2 αλλά είναι σε DOS και δεν μπορώ να το εγκαταστήσω/τρεξω, αν καταλαβα καλά πρεπει να τρεξει σε Floppy, κατι το οποίο δεν είναι δυνατον καθως εχω Latop χωρίς Floppy....)

Τι κάνω τώρα.....:sorry: :sorry: Προτείνετε μου μια ευκολη λύση σε Win32....please...:worthy:

Επίσης αν βρω κάποια errors θα δεχτεί η Acer να μου κάνει αντικατασταση μνήμης ή θα παει να το κουκουλώσει.....? :evil:

ΥΓ. Προς το παρόν βρηκα μόνο ενα "άλλο" MemTest http://www.hcidesign.com/memtest/ , το οποίο όμως μου ζητάει να βάλω ενα συγκεκριμένο νούμερο από την ελευθερη μνήμη για να το τεσταρει...Μαλλον αυτός δεν είναι και ο πιο πλήρης τρόπος ελεγχου μνήμης , ετσι δεν είναι?:hmm:

hedgehog
14-12-06, 13:41
Τα πλέον αξιόπιστα εργαλεία του είδους δεν τρέχουν σε windows.
Αντίθετα τρέχουν είτε από bootable δισκέτα είτε από bootable CD.

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις με το Hiren's Boot CD το οποίο περιέχει αρκετά σχετικά εργαλεία ;)

-EDIT

Κοίτα και το Utlimate Boot CD (http://www.ultimatebootcd.com/)

hostolis
14-12-06, 14:28
Εφόσον λέει DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL, δε σημαίνει οτι υπάρχει irq conflict; Για τσέκαρε τα irq από το device manager.

Sebu
15-12-06, 00:47
Ακριβως ιδιο σφαλμα πριν απο 1,5 μηνα και τελικα εφταιγε το page file.Συγκεκριμενα καποιο shutdown δεν ειχε γινει σωστα και στο ρεσταρτ δεν το αφηνα να κανει το scandisk γιατι επερνε ωρα.Και μου εβγαζε μπλε οθονη μετα καποια στιγμη μεσα με αυτο το μηνυμα.

Απο τη στιγμη που αφησα το scandisk να γινει και διορθωσε οτι διορθωσε δεν ξαναειχα μπλε οθονη.

BigLion
15-12-06, 02:16
Τα πλέον αξιόπιστα εργαλεία του είδους δεν τρέχουν σε windows.
Αντίθετα τρέχουν είτε από bootable δισκέτα είτε από bootable CD.

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις με το Hiren's Boot CD το οποίο περιέχει αρκετά σχετικά εργαλεία ;)

-EDIT

Κοίτα και το Utlimate Boot CD (http://www.ultimatebootcd.com/)

Ευχαριστώ :oneup:

Να σε ρωτήσω κάτι....? Πως μπορώ λοιπόν να το τρεξω σε DOS....?:oops: Οταν για παραδειγμα τρεχω ενα αρχείο που λέγεται "install" στο MemTest, ανοίγει για κλάσμα δευτερολέπτου μια μαυρη DOS οθόνη, και ξανακλείνει χωρίς να γίνεται τίποτε......:redface:

Το ίδιο γίνεται όταν προσπαθώ να "τρεξω" κάποια άλλα DOS προγράμματα....

Δηλαδή, δεν ανοίγει κάποιο πρόγραμμα στο DOS όπως θα περίμενα, αλλά ανοίγει για κλάσμα δευτερολέπτου μια μαυρη DOS οθόνη, και ξανακλείνει χωρίς να γίνεται τίποτε......:redface:

Τι κάνω λάθος με την εκτελεση DOS προγραμμάτων....?:hmm::rolleyes::lol:

hostolis
15-12-06, 02:24
Ευχαριστώ :oneup:

Να σε ρωτήσω κάτι....? Πως μπορώ λοιπόν να το τρεξω σε DOS....?:oops: Οταν για παραδειγμα τρεχω ενα αρχείο που λέγεται "install" στο MemTest, ανοίγει για κλάσμα δευτερολέπτου μια μαυρη DOS οθόνη, και ξανακλείνει χωρίς να γίνεται τίποτε......:redface:

Το ίδιο γίνεται όταν προσπαθώ να "τρεξω" κάποια άλλα DOS προγράμματα....

Δηλαδή, δεν ανοίγει κάποιο πρόγραμμα στο DOS όπως θα περίμενα, αλλά ανοίγει για κλάσμα δευτερολέπτου μια μαυρη DOS οθόνη, και ξανακλείνει χωρίς να γίνεται τίποτε......:redface:

Τι κάνω λάθος με την εκτελεση DOS προγραμμάτων....?:hmm::rolleyes::lol:
Πρέπει πρώτα να ανοίξεις πρώτα command prompt και μετά μπορεις να κανεις drang'n'drop το εκτελέσιμο αρχείο. Μετά πατάς enter και το τρέχει.

BigLion
15-12-06, 03:53
Πρέπει πρώτα να ανοίξεις πρώτα command prompt και μετά μπορεις να κανεις drang'n'drop το εκτελέσιμο αρχείο. Μετά πατάς enter και το τρέχει.

Το κανα αυτό.....ΤΙποτε....:down::down::oops:

jdm
15-12-06, 05:33
το DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL ειναι απο τα χειροτερα σφαλματα!! ειναι πολυ λογοι που μπορουν να το δημιουργησουν.. απο εσφαλμενη μνημη μεχρι οτι μπορεις να φανταστεις
!!!

αν θελεις στηλε μου τα dmp αρχεια μηπως και βγει ακρη

jdm
15-12-06, 05:36
Παιδιά έχω και εγώ ενα Acer Notebook (Aspire 5672) και αντιμετωπιζω ξαφνικά crashes και μπλε οθόνες και στα καλά καθούμενα κανει Restart το PC μου....

Μυρίζομαι ότι αυτα τα προβλήματα μπορεί να οφείλονται σε ελαττωματική μνήμη....:down: :down:

Τι τεστ μπορώ να κάνω....? Θελω κάτι που να τρεχει σε περιβάλλον Win32 και να είναι ευχρηστο (Δοκίμασα το MemTest 3.2 αλλά είναι σε DOS και δεν μπορώ να το εγκαταστήσω/τρεξω, αν καταλαβα καλά πρεπει να τρεξει σε Floppy, κατι το οποίο δεν είναι δυνατον καθως εχω Latop χωρίς Floppy....)

Τι κάνω τώρα.....:sorry: :sorry: Προτείνετε μου μια ευκολη λύση σε Win32....please...:worthy:

Επίσης αν βρω κάποια errors θα δεχτεί η Acer να μου κάνει αντικατασταση μνήμης ή θα παει να το κουκουλώσει.....? :evil:

ΥΓ. Προς το παρόν βρηκα μόνο ενα "άλλο" MemTest http://www.hcidesign.com/memtest/ , το οποίο όμως μου ζητάει να βάλω ενα συγκεκριμένο νούμερο από την ελευθερη μνήμη για να το τεσταρει...Μαλλον αυτός δεν είναι και ο πιο πλήρης τρόπος ελεγχου μνήμης , ετσι δεν είναι?:hmm:

μηπως ζεστενεται ο επεξεργαστης? στο βγαζει αμεσως η μετα απο ωρα?

costaorf
15-12-06, 06:24
Για τεστ μνήμης το καλύτερο εδώ (http://www.memtest.org/)

koutroul
15-12-06, 06:56
H asus εχει μια ιδιαιτερότητα και αυτο ειναι tip απο εμπειρία. Λειτουργει ακόμα και τωρα που η τεχνολογια εχει ξεφυγει με "περιττη" λογικη και σχεδον παντα για να λειτουργησει σωστα στην αρχη θελει μνημη στην θεση 1 (δηλαδη αν εχεις δυο μνημες ξεκινας παντα 1,3). Τωρα και στην 2-3,2-4,3-4 οπως θελεις και αν τις βαλεις θα σου λειτουργει.

odd
15-12-06, 10:09
Ευχαριστώ :oneup:

Να σε ρωτήσω κάτι....? Πως μπορώ λοιπόν να το τρεξω σε DOS....?:oops: Οταν για παραδειγμα τρεχω ενα αρχείο που λέγεται "install" στο MemTest, ανοίγει για κλάσμα δευτερολέπτου μια μαυρη DOS οθόνη, και ξανακλείνει χωρίς να γίνεται τίποτε......:redface:

Το ίδιο γίνεται όταν προσπαθώ να "τρεξω" κάποια άλλα DOS προγράμματα....

Δηλαδή, δεν ανοίγει κάποιο πρόγραμμα στο DOS όπως θα περίμενα, αλλά ανοίγει για κλάσμα δευτερολέπτου μια μαυρη DOS οθόνη, και ξανακλείνει χωρίς να γίνεται τίποτε......:redface:

Τι κάνω λάθος με την εκτελεση DOS προγραμμάτων....?:hmm::rolleyes::lol:Φίλε μου, αυτό το cd δεν το τρέχεις μέσα από windows. Λέγεται boot cd γιατί μπουτάρεις με αυτό. Δηλαδή, άζεις το cd μέσα στο player και κάνεις restart. Αρκεί να έχει βάλει 1η συσκευή στο booting το player.

BigLion
15-12-06, 19:49
μηπως ζεστενεται ο επεξεργαστης? στο βγαζει αμεσως η μετα απο ωρα?

Καμία σχεση....:p


Για τεστ μνήμης το καλύτερο εδώ (http://www.memtest.org/)

Ναι αυτό το δοκίμασα, αλλά μου είχε κάποιο αρχείο install, και κάποιο αλλο για DOS, τα οποία δεν μπορώ να τα ανοίξω....:hmm:


Φίλε μου, αυτό το cd δεν το τρέχεις μέσα από windows. Λέγεται boot cd γιατί μπουτάρεις με αυτό. Δηλαδή, άζεις το cd μέσα στο player και κάνεις restart. Αρκεί να έχει βάλει 1η συσκευή στο booting το player.

Δεν ξέρω για ποιο λες, αλλά για αυτά που λέω εγω είναι utilities σε DOS, που δεν μπορώ να τα τρεξω. Το boot CD το γνωρίζω τι είναι φίλε μου...;)

hedgehog
15-12-06, 20:39
Τα πλέον αξιόπιστα εργαλεία του είδους δεν τρέχουν σε windows.
Αντίθετα τρέχουν είτε από bootable δισκέτα είτε από bootable CD.

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις με το Hiren's Boot CD το οποίο περιέχει αρκετά σχετικά εργαλεία ;)

-EDIT

Κοίτα και το Utlimate Boot CD (http://www.ultimatebootcd.com/)

Ευχαριστώ :oneup:

Να σε ρωτήσω κάτι....? Πως μπορώ λοιπόν να το τρεξω σε DOS....?:oops: Οταν για παραδειγμα τρεχω ενα αρχείο που λέγεται "install" στο MemTest, ανοίγει για κλάσμα δευτερολέπτου μια μαυρη DOS οθόνη, και ξανακλείνει χωρίς να γίνεται τίποτε......:redface:

Το ίδιο γίνεται όταν προσπαθώ να "τρεξω" κάποια άλλα DOS προγράμματα....

Δηλαδή, δεν ανοίγει κάποιο πρόγραμμα στο DOS όπως θα περίμενα, αλλά ανοίγει για κλάσμα δευτερολέπτου μια μαυρη DOS οθόνη, και ξανακλείνει χωρίς να γίνεται τίποτε......:redface:

Τι κάνω λάθος με την εκτελεση DOS προγραμμάτων....?:hmm::rolleyes::lo

Απο το συγκεκριμένο CD που ανέφερα??? bootable CD είναι... Δεν τα τρέχεις δεν τα εκτελείς... Απλά bootάρεις απο αυτό και επιλέγεις ;)
Αν μιλάς για άλλη εφαρμογή, για ποια???
Το αρχείο που τρέχεις τι extention έχει? Το τρέχεις με διπλο κλίκ ή από prompt? (το δεύτερο φαίνεται να είναι το πιθανότερο να δουλέψει στην περίπτωση σου.)

odd
15-12-06, 21:38
Δεν ξέρω για ποιο λες, αλλά για αυτά που λέω εγω είναι utilities σε DOS, που δεν μπορώ να τα τρεξω. Το boot CD το γνωρίζω τι είναι φίλε μου...;)

Επειδή μάλλον μπλέξαμε τα μπούτια μας, μιλάς για εφαρμογές που βρήκες στο boot cd ή για άλλες εφαρμογές;

Αν μιλάς για εφαρμογές που βρήκες μέσα στο boot cd, δεν μπορούν να τρέξουν από win. Πρέπει να bootάρεις με το cd αυτό και να τις τρέξεις, όπως λέει κι ο hedgehog από πάνω.

Collective_Soul
15-12-06, 21:54
Αμα σου βγαζει μπλε οθονη και κανει μονο του ρεσταρτ το pc τοτε υποπτο μπορει να θεωρηθει και το τροφοδοτικο(Ανεπαρκη τροφοδοσια).Τσεκαρε το τροφοδοτικο ASAP.Εμενα μου βγαζει συνεχεια BSOD για ενα nv4sys.dll της nvidia:down: :down: .ATI σου 'ρχομαιιιιιι:rofl: :rofl:

BigLion
15-12-06, 22:34
Δεν μιλάω για το Boot CD, αλλά για utilities όπως το MemTest....

Hedgehog δοκίμασα και τα 2....χωρίς αποτέλεσμα....
Τωρα τι καταληξη είχε δεν ξέρω (πως το βλέπω? πρεπει να ενεργοποιήσω τις καταλήξεις αρχειων από τα Windows?), αλλά φαντάζομαι exe...

hedgehog
16-12-06, 00:22
Αυτό (http://www.memtest86.com/) το MemTest???
Αν ναι, ο installer του δεν έχει σκοπό να εγκαταστήσει την εφαρμογή, αλλά να δημιουργήσει την bootable δισκέτα (η οποία μάλιστα δεν είναι καν αναγνώσιμη απο τα windows).
Αν πράγματι αναφέρεσαι σε αυτό το MemTset, κατέβασε κατευθείαν το ISO που έχει στην σελίδα, κάψτο και bootαρε από αυτό.

Όσο για την επέκταση, μπορείς να την δεις από τις ιδιότητες του αρχείου ή και παραμετροποιώντας ανάλογα τον windows explorer

BigLion
16-12-06, 00:58
Αυτό (http://www.memtest86.com/) το MemTest???
Αν ναι, ο installer του δεν έχει σκοπό να εγκαταστήσει την εφαρμογή, αλλά να δημιουργήσει την bootable δισκέτα (η οποία μάλιστα δεν είναι καν αναγνώσιμη απο τα windows).
Αν πράγματι αναφέρεσαι σε αυτό το MemTset, κατέβασε κατευθείαν το ISO που έχει στην σελίδα, κάψτο και bootαρε από αυτό.

Όσο για την επέκταση, μπορείς να την δεις από τις ιδιότητες του αρχείου ή και παραμετροποιώντας ανάλογα τον windows explorer

Ναι αυτό ελεγα! Παταγα το install και το αλλο εκτελεσιμο αρχειο και δεν γινόταν τίποτε.....

Πρεπει λοιπον να το κανω CD και μετα Boot ε?

Εγω νόμιζα οτι θα ετρεχα καποιο απο τα αρχεια του.....:sorry:

Το install αυτό τι είναι exe ή bat? Αν είναι bat πως το τρεχω....

Γενικά δεν έχω καταλάβει πως τρεχω bat ή Dos αρχεια, που δεν εχουν GUI......:hmm:

wpgoalkeeper
14-01-07, 18:59
Λοιπόν παιδιά μετά από ένα μήνα μπορώ να πω πως το πρόβλημά μου λύθηκε οριστικά!!
Πήγα τον υπολογιστή και στο ΠΛΑΙΣΙΟ απ'όπου τον είχα πάρει(δεν βρήκαν τίποτα), έκανα ότι τεστ μπορεί να φανταστεί κανείς, έκανα φορμάτ αλλά το πρόβλημα πάλι υπήρχε!! Τελικά έβαλα τα Win EN PRO του κολλητού μου μετά από φορμάτ πάλι, πέρασα και τα SP1&SP2 (τα οποία CD του τα είχα δώσει εγώ-το λέω γιατί εγώ τα SP τα περνούσα από τον άλλο σκληρό μου-) και όλα δουλεύουν ρολόι!!! Μου έσπασε τα νεύρα αυτό γι'αυτό και το έψαξα λίγο... Με τη βοήθεια του ΚΟΡΥΦΑΙΟΥ για μένα, Avast! Home βρήκα τους ιούς που έχω αναφέρει σε προηγούμενα post μέσα στα SP που περνούσα!!!:twisted: :twisted:
Εξαφάνισα ότι αρχείο ήταν μολυσμένο ή ύποπτο γενικά στο pc και από τότε, εδώ και 2,5 εβδομάδες κατεβάζω ανελέητα!!!!!!:rofl: :rofl:
Φτου φτου να μην τον ματιάσω!!!
Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τη βοήθειά σας!!!!!:respekt: :respekt:

BigLion
16-01-07, 19:12
Τι "κουφό" και αυτό.....:p

Ιοί μέσα στο SP, πρώτη φορά το ακούω.....:lol:

nnn
17-01-07, 01:03
Αν ήταν Captain Hook μπορεί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.