PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο πρόβλημα με Zisto



giwrgosth
10-12-06, 10:31
Χτες είπα να δοκιμάσω για πρώτη φορά την adsl του Zisto. Λόγω του ότι δεν έχω παραλάβει ακόμη εξοπλισμό ξέθαψα το παλιό μου Speedtouch 510.
Το σύνδεσα στο φορητό, πρώτη φορά που το έβαζα στο 510 μετά από κάποιο format που είχα κάνει, το αναγνώρισε αμέσως, πήρε ΙΡ 10.0.0.1 και αλλάζοντας μόνο username/password συνδέθηκα. Κοιτάζοντας στο interface του 510 την ταχύτητα είδα μόνο 1024/512. Έτσι μπήκα στο adslguide για να την τσεκάρω. Μου έβγαλε κάπου στα 900/350, άρα το 510 σωστά έδειχνε.
Κάποια στιγμή σήκωσα το τηλέφωνο, το οποίο το είχα παράλληλα με το 510 και άκουσα ένα πολύ δυνατό φύσημα. Υπέθεσα ότι φταίει το ότι δεν είχα φίλτρο. 'Οταν δε σήκωσα το τηλέφωνο το modem αποσυγχρονίστηκε και αποσυνδέθηκε, αλλά μετά από ένα restart επανήλθε κανονικά η σύνδεση.
Η ταχύτητα μετά από αυτό είχε πάει στα 1152/512. Λόγω του ότι δεν ήξερα αν το 510 μπορεί να δουλέψει με τα 4 mb και έχω να περάσω νέο firmware περίπου 2 χρόνια, αποφάσισα να παίξω με το easy setup, μήπως το πρόβλημα της ταχύτητας είναι από τις κλασικές ρυθμίσεις. Το έκανα και ταυτόχρονα έβαλα ένα spliter που είχα από τον ΟΤΕ και σύνδεσα πάνω του τηλέφωνο και modem. Μετά από αυτό το τηλέφωνο ήταν νεκρό και το modem δεν συγχρόνιζε.
Άλλαξα καλώδια μήπως κάποιο είναι κομένο, αλλά τίποτα. Κάλεσα το τηλέφωνο από κινητό και μου έβγαζε σφάλμα σύνδεσης, το έβαλα κατ΄ ευθείαν στη γραμμή και πάλι το ίδιο, άρα το πρόβλημα ήταν στη γραμμή. Στο interface όμως μετά που ξαναέβαλα το spliter έβλεπα ότι είχε adsl, ενώ δεν είχα τηλέφωνο και πλέον σωστά την ταχύτητα της γραμμής, 4096/512, αλλά δεν έκανε σύνδεση! Μετά από λίγο το τηλέφωνο επανήλθε, χωρίς να αλλάξω κάτι, αλλά εξακολουθούσε να μη με συνδέει με την Tellas.
Τηλεφώνησα στο 13800, τους είπα το πρόβλημα, μου είπαν ότι μπορεί η γραμμή μου να είχε προσωρινά κάποιο πρόβλημα και για την adsl τα κλασικά, να κάνω reset κλπ.
Το τηλέφωνο δεν ξαναπαρουσίασε πρόβλημα, έβγαλα και το spliter και έβαλα το modem κατ΄ ευθείαν στη γραμμή, αλλά δεν άλλαξε κάτι, το modem εξακολουθούσε να βλέπει τη γραμμή, αλλά δεν μπορούσα να συνδεθώ, σα να έβαζα λάθος username ή password.
Εννοείτε ότι τα βάζω σωστά, ότι εχω κάνει activation κλπ.
Αυτό που πρόσεξα στο easy setup του 510 είναι ότι έχει επιλογή μόνο για PPPoA και σαν ρυθμίσεις χώρας μόνο UK, από παρόχους ΒΤ, ενώ αν θυμάμαι καλά παλιά είχε και ΡΡΡοΕ και άλλες επιλογές σε χώρες και παρόχους. Το αναφέρω μήπως είναι κάτι από εκεί και δεν μπορεί να πάρει την ΙΡ της Tellas για κάποιο λόγο.
Σήμερα το πρωί που το κοίταξα πάλι τα ίδια έκανε, προσπαθούσε να συνδεθεί αλλά το λεντάκι αναβόσβυνε χωρίς να συνδέετε.

Unreal
10-12-06, 10:45
Χτες είπα να δοκιμάσω για πρώτη φορά την adsl του Zisto. Λόγω του ότι δεν έχω παραλάβει ακόμη εξοπλισμό ξέθαψα το παλιό μου Speedtouch 510.
Το σύνδεσα στο φορητό, πρώτη φορά που το έβαζα στο 510 μετά από κάποιο format που είχα κάνει, το αναγνώρισε αμέσως, πήρε ΙΡ 10.0.0.1 και αλλάζοντας μόνο username/password συνδέθηκα. Κοιτάζοντας στο interface του 510 την ταχύτητα είδα μόνο 1024/512. Έτσι μπήκα στο adslguide για να την τσεκάρω. Μου έβγαλε κάπου στα 900/350, άρα το 510 σωστά έδειχνε.
Κάποια στιγμή σήκωσα το τηλέφωνο, το οποίο το είχα παράλληλα με το 510 και άκουσα ένα πολύ δυνατό φύσημα. Υπέθεσα ότι φταίει το ότι δεν είχα φίλτρο. 'Οταν δε σήκωσα το τηλέφωνο το modem αποσυγχρονίστηκε και αποσυνδέθηκε, αλλά μετά από ένα restart επανήλθε κανονικά η σύνδεση.
Η ταχύτητα μετά από αυτό είχε πάει στα 1152/512. Λόγω του ότι δεν ήξερα αν το 510 μπορεί να δουλέψει με τα 4 mb και έχω να περάσω νέο firmware περίπου 2 χρόνια, αποφάσισα να παίξω με το easy setup, μήπως το πρόβλημα της ταχύτητας είναι από τις κλασικές ρυθμίσεις. Το έκανα και ταυτόχρονα έβαλα ένα spliter που είχα από τον ΟΤΕ και σύνδεσα πάνω του τηλέφωνο και modem. Μετά από αυτό το τηλέφωνο ήταν νεκρό και το modem δεν συγχρόνιζε.
Άλλαξα καλώδια μήπως κάποιο είναι κομένο, αλλά τίποτα. Κάλεσα το τηλέφωνο από κινητό και μου έβγαζε σφάλμα σύνδεσης, το έβαλα κατ΄ ευθείαν στη γραμμή και πάλι το ίδιο, άρα το πρόβλημα ήταν στη γραμμή. Στο interface όμως μετά που ξαναέβαλα το spliter έβλεπα ότι είχε adsl, ενώ δεν είχα τηλέφωνο και πλέον σωστά την ταχύτητα της γραμμής, 4096/512, αλλά δεν έκανε σύνδεση! Μετά από λίγο το τηλέφωνο επανήλθε, χωρίς να αλλάξω κάτι, αλλά εξακολουθούσε να μη με συνδέει με την Tellas.
Τηλεφώνησα στο 13800, τους είπα το πρόβλημα, μου είπαν ότι μπορεί η γραμμή μου να είχε προσωρινά κάποιο πρόβλημα και για την adsl τα κλασικά, να κάνω reset κλπ.
Το τηλέφωνο δεν ξαναπαρουσίασε πρόβλημα, έβγαλα και το spliter και έβαλα το modem κατ΄ ευθείαν στη γραμμή, αλλά δεν άλλαξε κάτι, το modem εξακολουθούσε να βλέπει τη γραμμή, αλλά δεν μπορούσα να συνδεθώ, σα να έβαζα λάθος username ή password.
Εννοείτε ότι τα βάζω σωστά, ότι εχω κάνει activation κλπ.
Αυτό που πρόσεξα στο easy setup του 510 είναι ότι έχει επιλογή μόνο για PPPoA και σαν ρυθμίσεις χώρας μόνο UK, από παρόχους ΒΤ, ενώ αν θυμάμαι καλά παλιά είχε και ΡΡΡοΕ και άλλες επιλογές σε χώρες και παρόχους. Το αναφέρω μήπως είναι κάτι από εκεί και δεν μπορεί να πάρει την ΙΡ της Tellas για κάποιο λόγο.
Σήμερα το πρωί που το κοίταξα πάλι τα ίδια έκανε, προσπαθούσε να συνδεθεί αλλά το λεντάκι αναβόσβυνε χωρίς να συνδέετε.

Πιστεύω ότι αυτές οι περίεργες επιπλοκές δημιουργούνται από το γεγονός το ότι το μόντεμ σου δεν υποστηρίζει ADSL2+. Το ADSL υποστηρίζει ταχύτητες 4096/512 αλλά όχι τόσο καλά όσο το ADSL2+. Δηλαδή για το ίδιο SNR και attenuation ένα ADSL2+ μόντεμ θα σου παρέχει πολύ πιο αξιόπιστη σύνδεση στα 4096/512 από ότι ένα ADSL μόντεμ. Από το web interface του modem δες SNR(Signal to Noise Ratio ή line noise) και Attenuation καθώς και Max Attainable Speed ή (Relative Capacity Occupation).

Αν θες να δοκιμάσεις κάτι επιπλέον κάνε update to firmware του μόντεμ σου και ξαναπροσπάθησε.

Παρεμπιπτόντως τι VPI/VCI βάζεις για την Tellas? Είναι πάλι 8/35(δεν νομίζω δηλαδή, διαφορετικά πρέπει να είναι).

giwrgosth
10-12-06, 10:51
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θέλω να πιστεύω ότι είναι θέμα modem, αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί συνδέθηκε την πρώτη φορά, έστω και με 1024/512.
Δεν μπορώ να δοκιμάσω ή να δω κάτι τώρα γιατί είμαι στη δουλειά, θα το δω το απόγευμα.

Unreal
10-12-06, 11:03
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θέλω να πιστεύω ότι είναι θέμα modem, αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί συνδέθηκε την πρώτη φορά, έστω και με 1024/512.
Δεν μπορώ να δοκιμάσω ή να δω κάτι τώρα γιατί είμαι στη δουλειά, θα το δω το απόγευμα.

Το ότι συνδέθηκε στα 1024/512 σημαίνει κατά την άποψη μου ότι λειτουργεί αξιόπιστα μέχρι αυτή τη ταχύτητα. Στα 4096/512 μπορεί να συγχρονίζει αλλά όταν αρχίζει να λαμβάνει δεδομένα ... χάνει τον μπούσουλα λόγω του ότι η γραμμή σου πρέπει να έχει αντίξοες(αντίξοες για το ADSL αλλά όχι απαραίτητα και για το ADSL2+) συνθήκες (δηλαδή υψηλό θόρυβο (ισοδύναμα χαμηλό SNR) ή/και υψηλό Attenuation). Το ότι συγχρόνισε κάπου στα 1152/512 συνηγορεί προς αυτή την πεποίθηση.

apok
10-12-06, 11:11
Εχχμμ.. να κάνω μια ( χαζή ) ερώτηση.. Για 4096 ταχύτητες δεν θες adsl2+ modem?
Το λέω γιατί το 510 δεν ειναι, οπότε μήπως για αυτό δεν βλέπεις σωστές ταχύτητες?

giwrgosth
10-12-06, 11:39
Εχχμμ.. να κάνω μια ( χαζή ) ερώτηση.. Για 4096 ταχύτητες δεν θες adsl2+ modem?
Το λέω γιατί το 510 δεν ειναι, οπότε μήπως για αυτό δεν βλέπεις σωστές ταχύτητες?
Δεν είναι χαζή η ερώτηση, το πιο πιθανό να φταίει το modem, δεν βλέπω κάτι άλλο, απλά το συνδίασα με το ότι έπεσε η γραμμή κλπ και είπα μήπως φταίει κάτι άλλο, αλλά τελικά μάλλον θέμα modem είναι και τα υπόλοιπα απλές συμπτώσεις.

apok
10-12-06, 11:40
Δεν σου έδωσαν, δωρεάν, και ένα Siemens Modem?
Δοκίμασες με αυτό?

giwrgosth
10-12-06, 11:50
Έχω παραγγείλει το wifi το οποίο δεν ήρθε ακόμη, από Δευτέρα μου είπαν, οπότε είχα μόνο το 510 από παλιά για να δοκιμάσω.

apok
10-12-06, 11:54
Μάλλον με το 585 θα δεις τις ταχύτητες που πρέπει.. Αν οχι και τοτε... τι να πω?

giwrgosth
10-12-06, 11:58
Δεν είναι μόνο θέμα ταχύτητας, δε με συνδέει πια! Ίσως να είναι αυτό που είπε πιο πάνω ο @Unreal με το θόρυβο της γραμμής και στα 4 mb τα βρίσκει σκούρα και δεν συγχρονίζει, οπότε το αφήνω και περιμένω το 585.

ermis333
10-12-06, 12:52
Δεν είναι μόνο θέμα ταχύτητας, δε με συνδέει πια! Ίσως να είναι αυτό που είπε πιο πάνω ο @Unreal με το θόρυβο της γραμμής και στα 4 mb τα βρίσκει σκούρα και δεν συγχρονίζει, οπότε το αφήνω και περιμένω το 585.

Απλά δεν έχεις ενεργοποιηθεί 100% εμένα σχεδόν 6 μέρες μετά την ενεργοποίηση της τηλεφωνίας ενεργοποιήθηκε πλήρως το ADSL. Πρέπει πρώτα να σου κλείσουν ραντεβού για εξοπλισμό και μετά από 1 μέρα αφού συ έχει έρθει το courier θα ενεργοποιηθείς πλήρως. Τοουλάχιστον σε εμένα έτσι έγινε.

Unreal
10-12-06, 14:56
Apok το ADSL υποστηρίζει μέχρι 8192/1024 απλώς απαιτεί καλύτερα SNR και Attenuation απο ότι ένα ADSL2+. Απο ένα διάγραμα που είδα, για το ίδιο SNR και Attenuation και για απόσταση από το κέντρο μέχρι 2.5Km, το ADSL2+ πιάνει μέχρι 3πλάσια ταχύτητα από ότι ένα ADSL. Εκεί που το μόντεμ του (Speedtouch 510) τώρα δηλαδή συγχρονίζει στα 1024/512 με το Speedtouch 585 μάλλον θα συγχρονίζει άνετα στα 3072/512.

Ermis πρέπει να έχει ενεργοποιηθεί πλήρως γιατί λέει ότι μπήκε με το 510 έστω και για λίγο και έκανε μετρήσεις ταχύτητας σε ένα site.

Giwrgosth για πες μου τι ταχύτητες έπιανες πριν βάλεις το zisto (υποθέτω θα είχες DSL σε κάποιον ISP).

Επίσης πήγαινε στο setup toy speedtouch κάπου θα έχει να επιλέξεις DSL type ή DSL modulation standard η κάτι παρόμοιο με επιλογές G.DMT ή G.lite ή/και T1413. Επέλεξε G.lite και δες αν θα συνδεθεί.

apok
10-12-06, 14:58
Apok το ADSL υποστηρίζει μέχρι 8192/1024 απλώς απαιτεί καλύτερα SNR και Attenuation απο ότι ένα ADSL2+. Απο ένα διάγραμα που είδα, για το ίδιο SNR και Attenuation και για απόσταση από το κέντρο μέχρι 2.5Km, το ADSL2+ πιάνει μέχρι 3πλάσια ταχύτητα από ότι ένα ADSL. Εκεί που το μόντεμ του (Speedtouch 510) τώρα δηλαδή συγχρονίζει στα 1024/512 με το Speedtouch 585 μάλλον θα συγχρονίζει άνετα στα 3072/512.


Thanks :oneup:

giwrgosth
10-12-06, 15:43
Giwrgosth για πες μου τι ταχύτητες έπιανες πριν βάλεις το zisto (υποθέτω θα είχες DSL σε κάποιον ISP).
Άλλαξα σπίτι, οπότε δεν μπορώ να έχω μέτρο σύγκρισης, αλλά στο παλιό είχα κανονικά 384/128 και 768 μετά την αναβάθμιση.

sdikr
10-12-06, 16:00
Εγώ θα συμφώνησω με τον ermis333 ποιο πανώ, δεν πρέπει να είναι έτοιμη η γραμμή σου ακόμα,
το adsl2+ είναι προς τα πίσω συμβατό με το adsl το απλό, αν είχε πρόβλημα θορύβου απλά΄θα έκανε τον συγχρονισμό σε μικρότερη ταχύτητα,

giwrgosth
10-12-06, 16:12
Ναι αλλά από την τεχνική υποστήριξη της Tellas δεν θα το ήξεραν? Χτες που τους πήρα δεν μου είπαν κάτι σχετικό, εκτός αν έχει να κάνει με το ψιλομπάχαλο που υπάρχει αυτές τις μέρες στο κέντρο τους και δεν πολυκοιτάζουν τον καθένα ξεχωριστά, αλλά απαντούν τυποποιημένα ;)

edit
Τώρα μίλησα με την Tellas, έχω ενεργοποιηθεί κανονικά, μπήκε και το παλικάρι με τον δικό μου λογαριασμό, άρα το πρόβλημα λογικά είναι με το 510.
Μου είπε ότι δεν έχω πρόβλημα να συνδεθώ με αυτό, θα έχω ίδιες ταχύτητες.
Θα το κοιτάξω μετά να δω τι πάει λάθος και θα ακολουθήσω και τις συμβουλές σας.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! :oneup:

Unreal
10-12-06, 17:10
Δοκίμασες το G.lite στο Speedtouch 510? Πρέπει να είναι κάπου σε advanced options. Υπόψην το μέγιστο με το G.lite είναι 1.5Μ στο downstream.

giwrgosth
10-12-06, 17:11
Δοκίμασες το G.lite στο Speedtouch 510? Πρέπει να είναι κάπου σε advanced options.
Θα το κάνω μετά, δεν είμαι σπίτι, σ΄ ευχαριστώ!

No-Name
11-12-06, 01:12
Θα το κάνω μετά, δεν είμαι σπίτι, σ΄ ευχαριστώ!


Tελικά τι έγινε πάιζει και ώς απλό adsl στα 4096/512?:hmm:

DiM
11-12-06, 02:33
Συγγνώμη ρε παιδιά ο minovg που έχει zisto έχει γράψει πως μπαίνει με ένα crypto f200 αυτό είναι ως γνωστόν της λούτσας ένα usb modem και δεν είναι adsl2+

Unreal
11-12-06, 06:12
Συγγνώμη ρε παιδιά ο minovg που έχει zisto έχει γράψει πως μπαίνει με ένα crypto f200 αυτό είναι ως γνωστόν της λούτσας ένα usb modem και δεν είναι adsl2+

Για μένα είναι απλή η εξήγηση: Έχει καλύτερη γραμμή (λιγότερο θόρυβο και εξασθένηση).

Είναι και θέμα firmware modem όμως, του είπα να κάνει update το firmware του Speedtouch 510 γιατί είχε να ασχοληθεί περί τα δύο χρόνια με αυτό.

Unreal
11-12-06, 06:57
Απο ότι είδα για το 510v4 δεν υπάρχει καινούριο firmware οπότε...

Start->Run->Telnet 10.0.0.1 βάλε username και password και μετά δώσε adsl info και κάνε copy paste σε ένα μύνημα αυτά που σου βγάζει.

adsl config opermode=g.lite για να βάλεις το g.lite.

ermis333
11-12-06, 07:54
Θα το ξαναπώ ΔΕΝ έχει ενεργοποιηθεί πλήρως, εμένα συγχρόνιζε κανονικά μου είχαν δώσει και Activation ID και για 3-4 μέρες δεν μπορούσα να κάνω τίποτα, από την απλή τεχνική εξυπηρέτηση με βλέπαν ενεργοποιημένο, στην πραγματικότητα όμως απομέναν κάποιες τελευταίες ρυθμίσεις για να ενεργοποιηθεί πλήρως η ADSL.

Το σωστό πάντως είναι να σας παίρνουν τηλέφωνο για τον εξοπλισμό και μετά να σας δίνουν activation ID, και μέσα σε 24 ώρες αφού έχει έρθει ο εξοπλισμός σας ενεργοποιούν πλήρως,

Unreal
11-12-06, 10:08
Ερμής μπορεί στην περίπτωση σου να είναι έτσι αλλά αν κρίνουμε από τα λεγόμενα του λέει ότι
1) αυτός μπόρεσε να μπεί έστω και λίγο και να κάνει μετρήσεις ταχύτητας και
2) λέει ότι μπήκε κάποιος άλλος με τον κωδικό του και δούλεψε κανονικά.

Απαιτούνται κάποιες επιπλέον ρυθμίσεις στον BBRAS της Tellas εκτός απο αυτές που γίνονται στο DSLAM οι οποίες στην περίπτωση σου άργησαν παραπάνω απο όσο πρέπει.

giwrgosth
11-12-06, 10:35
Δεν μπόρεσα χτες να το κοιτάξω, αλλά σήμερα, αύριο έρχετε το wifi οπότε μάλλον δεν θα ασχοληθώ άλλο με το 510.
Ίσως ισχύει αυτό που λέει ο Ερμής, αλλά από την τεχνική εξυπηρέτηση μου είπαν ότι είναι όλα καλά, οπότε μάλλον κάτι με τις ρυθμίσεις του modem.

Unreal
11-12-06, 10:41
Δεν μπόρεσα χτες να το κοιτάξω, αλλά σήμερα, αύριο έρχετε το wifi οπότε μάλλον δεν θα ασχοληθώ άλλο με το 510.
Ίσως ισχύει αυτό που λέει ο Ερμής, αλλά από την τεχνική εξυπηρέτηση μου είπαν ότι είναι όλα καλά, οπότε μάλλον κάτι με τις ρυθμίσεις του modem.

Εγώ πάντως πιστεύω ότι η γραμμή σου έχει αρκετό θόρυβο και πως με το ADSL2+ modem δεν θα έχεις προβλήματα σύνδεσης αλλά δεν θα πιάνεις τα 4096. Κάπου μεταξύ 2.5-3Μbps θα είσαι.

Πάντως δε μπορώ να εξαλείψω το ενδεχόμενο απλώς το 510 να είναι στα τελευταία του.

Αν ίσχυε αυτό που έλεγε ο Ερμής δεν υπήρχε περίπτωση να μπορέσεις να μπεις έστω και για λίγο και να κάνεις μετρήσεις ταχύτητας απο site.

giwrgosth
11-12-06, 10:45
Εγώ πάντως πιστεύω ότι η γραμμή σου έχει αρκετό θόρυβο και πως με το ADSL2+ modem δεν θα έχεις προβλήματα σύνδεσης αλλά δεν θα πιάνεις τα 4096. Κάπου μεταξύ 2.5-3Μbps θα είσαι.
Οπότε περιμένουμε να συνδεθώ κανονικά και μετά θα σετάρω και το 510 να δω τι διαφορές θα υπάρξουν, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τη συμπεριφορά του.
Θα μετρήσω και το θόρυβο να δω τι παίζει.
Λογικά έχω μεγάλη απόσταση από το κέντρο του ΟΤΕ, γιατί είμαι κοντά στον Αγ. Αλέξανδρο και το κέντρο είναι στο Καλαμάκι, οπότε το βλέπω για μερικά χιλιόμετρα χαλκού!

Unreal
11-12-06, 10:53
Οπότε περιμένουμε να συνδεθώ κανονικά και μετά θα σετάρω και το 510 να δω τι διαφορές θα υπάρξουν, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τη συμπεριφορά του.
Θα μετρήσω και το θόρυβο να δω τι παίζει.
Λογικά έχω μεγάλη απόσταση από το κέντρο του ΟΤΕ, γιατί είμαι κοντά στον Αγ. Αλέξανδρο και το κέντρο είναι στο Καλαμάκι, οπότε το βλέπω για μερικά χιλιόμετρα χαλκού!

Δηλαδη σε ευθεία πόσο περίπου υπολογίζεις την απόσταση από το σπίτι σου ως το κέντρο του OTE? Βάλε και ένα 20% παραπάνω διότι τα καλώδια κάνουν...στροφές για να υπολογίσουμε στο περίπου την απόσταση και να δούμε ποια θα είναι η μέγιστη θεωρητική ταχύτητα για το ADSL2+.

giwrgosth
11-12-06, 20:03
Έκανα αναβάθμιση στο 510 και είναι όλα μια χαρά!
Δεν πρόλαβαινω να κάνω μετρήσεις γιατί φεύγω, αλλά από NTUA κατεβάζω σταθερα με 430 Kb!!!
Εδώ το dsl test της Forthnet:
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 443.20Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 3.50Mb/s
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τη βοήθειά σας :oneup:

Unreal
11-12-06, 20:32
Χμ έτσι απο περιέργεια ποιο firmware έχεις και ποιο είχες πριν? Το περίεργο είναι ότι στο site της Thompson δεν έχει τίποτα για το 510 οσο αφορά το firmware.

Spanos
11-12-06, 20:37
Έκανα αναβάθμιση στο 510 και είναι όλα μια χαρά!
Δεν πρόλαβαινω να κάνω μετρήσεις γιατί φεύγω, αλλά από NTUA κατεβάζω σταθερα με 430 Kb!!!
Εδώ το dsl test της Forthnet:
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 443.20Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 3.50Mb/s
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τη βοήθειά σας :oneup:

XAXAXA

Ευτυχώς που βρήκες άκρη, γιατί ακούσαμε καμμιά 50αρια θεωρίες και χάσαμε τη μπάλα.

Καλορίζικος :oneup:

villasg
11-12-06, 20:38
Καλοριζικος .......
Αντε και κανα χαμογελο εδω .

Unreal
12-12-06, 00:06
XAXAXA

Ευτυχώς που βρήκες άκρη, γιατί ακούσαμε καμμιά 50αρια θεωρίες και χάσαμε τη μπάλα.

Καλορίζικος :oneup:


Εγώ απο τα πρώτα πράγματα που του είπα είναι να κάνει update το Firmware αν και δεν θεωρούσα ότι φταίει αυτό. Διάβασε όλα τα μυνήματα απο την αρχή για να δεις.

sdikr
12-12-06, 00:45
XAXAXA

Ευτυχώς που βρήκες άκρη, γιατί ακούσαμε καμμιά 50αρια θεωρίες και χάσαμε τη μπάλα.

Καλορίζικος :oneup:

To Οποίο δεν αλλάζει το οτι δεν ήταν πλήρως έτοιμος ακόμα ;) (και περιέργο που έγινε Δευτέρα)

Το παν είναι οτι επιτέλους δουλέυει

Spanos
12-12-06, 01:12
To Οποίο δεν αλλάζει το οτι δεν ήταν πλήρως έτοιμος ακόμα ;) (και περιέργο που έγινε Δευτέρα)

Το παν είναι οτι επιτέλους δουλέυει

Kάτσε να γυρίσει στο σπίτι γιατί δεν ξέρεις τι γίνεται καμμια φορά :p

Unreal
12-12-06, 09:11
To Οποίο δεν αλλάζει το οτι δεν ήταν πλήρως έτοιμος ακόμα ;) (και περιέργο που έγινε Δευτέρα)

Το παν είναι οτι επιτέλους δουλέυει
Ναι δηλαδή πιστεύεις ότι ενεργοποιήθηκε πλήρως τελείως συμπτωματικά αμέσως μετά που έβαλε το καινούριο firmware?

Και καλά άντε να πούμε ότι ενεργοποιήθηκε κάπου μέσα στην Δευτέρα και ότι δοκίμασε απευθείας με το καινούριο firmware κάπου μετά την στιγμή της ενεργοποίησης του, πως εξηγείς το ότι μπήκε έστω και λίγο το Σάββατο και έκανε μετρήσεις?

Tem
12-12-06, 09:16
Ναι δηλαδή πιστεύεις ότι ενεργοποιήθηκε πλήρως τελείως συμπτωματικά αμέσως μετά που έβαλε το καινούριο firmware?

Και καλά άντε να πούμε ότι ενεργοποιήθηκε κάπου μέσα στην Δευτέρα και ότι δοκίμασε απευθείας με το καινούριο firmware κάπου μετά την στιγμή της ενεργοποίησης του, πως εξηγείς το ότι μπήκε έστω και λίγο το Σάββατο και έκανε μετρήσεις?
αρκετά ανεξήγητο ακούγεται:hmm:

Unreal
12-12-06, 09:24
αρκετά ανεξήγητο ακούγεται:hmm:

Όχι σε μένα, η εξήγηση είναι κάποια περίεργη ασυμβατότητα μεταξύ 510 και του DSLAM που διορθώθηκε με το update του firmware του 510. Του είχα πει από το πρώτο μύνημα να κάνει firmware update για να εξαλείψει κάτι τέτοιες περιπτώσεις αν και δεν πίστευα ότι αυτό είναι η κύρια αιτία του προβλήματος.

Εδώ που τα λέμε από τις τρείς κύριες εξηγήσεις
1) Έχει προβλήματα θορύβου/εξασθένησης στην γραμμή
2) Η γραμμή του δεν ήταν πλήρως ενεργοποιημένη
3) Το firmware ήθελε αναβάθμιση

Εμένα πάντως ακόμα η 1) μου φαίνεται η πιο πιθανή και θεωρώ ότι απλώς έτυχε η γραμμή του να έχει καλό SNR ή/και Attenuation τις δύο φορές που έκανε τις μετρήσεις.

Η 2) μου φαίνεται η λιγότερο πιθανή η λιγότερο ικανοποιητική γιατί το θεωρώ απίθανο τα προβλήματα συγχρονισμού που είχε να οφείλονταν στο ότι η γραμμή του δεν είναι πλήρως ενεργοποιημένη, καθώς και το ότι μπήκε έστω για λίγο να το ρίξουμε εκεί δηλαδή να πούμε δεν είχε ενεργοποιηθεί πλήρως γι αυτό και τον άφησε να μπει μόνο για λίγο.

Η 3) έχει μια πιθανότητα αλλά θα πρέπει να κάνει περισσότερες δοκιμές και να αφήσει το μόντεμ να κατεβάσει αρκετές εκαντοντάδες MB για να πούμε ότι όντως αυτό ήταν το πρόβλημα

sdikr
13-12-06, 01:48
Ναι δηλαδή πιστεύεις ότι ενεργοποιήθηκε πλήρως τελείως συμπτωματικά αμέσως μετά που έβαλε το καινούριο firmware?

Και καλά άντε να πούμε ότι ενεργοποιήθηκε κάπου μέσα στην Δευτέρα και ότι δοκίμασε απευθείας με το καινούριο firmware κάπου μετά την στιγμή της ενεργοποίησης του, πως εξηγείς το ότι μπήκε έστω και λίγο το Σάββατο και έκανε μετρήσεις?

Αν είχε πρόβλημα ασυμβατότητας με adsl2+ απλά δεν θα εμπαίνε καθόλου, as simple as that
το 3 αν υπήρχε πρόβλημα στο 1 θα συνέχιζε να υπάρχει ;)

Unreal
13-12-06, 13:12
Αν είχε πρόβλημα ασυμβατότητας με adsl2+ απλά δεν θα εμπαίνε καθόλου, as simple as that
το 3 αν υπήρχε πρόβλημα στο 1 θα συνέχιζε να υπάρχει ;)

Μα δεν υποστηρίζει καθόλου ADSL2+. Με το που έκανε update το Firmware διόρθωσε τις ασυμβατότηες στο ADSL(πολλά DSLAM ADSL είχαν πρόβλημα με κάποια ADSL modem εκτος αν γινόταν firmware update στο μόντεμ, πιθανότατα το ίδιο ισχύει και με τα ADSL2+ DSLAM όταν συνδέονται με ADSL modem)

Το 3 αν υπηρχε πρόβλημα στο 1 όντως δεν θα έκανε τίποτε γι αυτό καί είπα να συνεχίσει να κατεβάσει αρκετά MB γιατί αλλιώς δεν θα σιγουρευτεί για το αν φταίει το 1 και απλώς έτυχε να πετύχει στην γραμμή καλό SNR.

Οπότε ή το 3 είναι ή το 1. Το 2 όπως εξήγησα απλως δεν στέκει, είναι δυνατόν να ήταν για λίγο ενεργοποιημένος όσο να για να μπει 5-10 λεπτά και μετά να μην τον αφήνει? Ούτε γίνεται να έχει προβλήματα συγχρονισμού επειδή δεν είναι πλήρως ενεργοποιημένος. (Ο ερμής π.χ συγχρόνιζε τέλεια απλώς δεν έπαιρνε internet επειδή δεν έιχε ενεργοποιηθεί πλήρως).

giwrgosth
13-12-06, 18:21
@sdikr ήμουν έτοιμος από την Παρασκευή, γιατί πριν κάνω αναβάθμιση πάλι δεν με έβαζε. Την έκανα και μετά από 5-10 λεπτά που πήρε η αναβάθμιση μπήκα!
Τι μπορώ να φανταστώ ότι έγινε, διαβάζοντας και κάποια πράγματα στο forum για το 510: Το 510 το έχω από τότε που μου έβαλε ο ΟΤΕ adsl, Απρίλιος του 2004. Αναβάθμιση έκανα μια φορά, μάλλον με κάποιο firmware που ήταν μόνο για Αγγλία! Το κατάλαβα αυτό τώρα που έψαχνα για firmware, κάποιος το ανέφερε στο forum για το 510. Μετά την αναβάθμιση που έκανα τότε δεν άλλαξα κάτι στις ρυθμίσεις του και δούλευε έτσι. Την Παρασκευή που μπήκα στο easy setup μου πέρασε τις νέες ρυθμίσεις που είναι για Αγγλία και έτσι δε με έβαζε.
Ο Unreal είχε δίκιο σε αυτά που μου έλεγε να κοιτάξω, αλλά αυτό το firmware δεν τα είχε στις ρυθμίσεις του easy setup και έτσι δεν μπορούσα να τα αλλάξω.
Πέρασα το 4.3.2.6 και έπαιξε μια χαρά!

Unreal
13-12-06, 20:29
Ο Unreal τώρα δικαιώνεται...

sdikr
13-12-06, 22:34
Ο Unreal τώρα δικαιώνεται...

Το να ζητήσω απο τον χρήστη το να ξαναβάλει το παλιό firmware νομίζω οτι είναι over the top, οπότε ναι δικαιώνεσαι

Unreal
14-12-06, 10:08
Το να ζητήσω απο τον χρήστη το να ξαναβάλει το παλιό firmware νομίζω οτι είναι over the top, οπότε ναι δικαιώνεσαι

Δεν είναι over the top, είναι ανοησία γιατί λέει ξεκάθαρα αυτός δοκίμασε πριν το βάλει, δεν έμπαινε internet, το βάζει (5-10 λεπτα του πήρε η όλη διαδικασία) και μπήκε internet. Αυτό και μόνο τα λέει όλα. Είναι δυνατόν κανείς να πιστέψει ότι μέσα σε αυτά τα 5-10 λεπτά ενεργοποιήθηκε και ότι αυτό συνέπεσε με την διαδικασία αναβάθμισης του firmware?

Γενικά εσύ αλλά κυρίως κάποιοι άλλοι moderators/admins θα πρέπει να μάθουν να είναι ανοιχτά μυαλά και να μην νομίζουν ότι επειδή έγιναν moderators/admins τα ξέρουν όλα και έχουν δίκιο στα πάντα.

giwrgosth
14-12-06, 11:14
Λοιπόν κάθησα χτες, έτσι από περιέργια για να δω αν όντως έφταιγε το firmware, έψαξα εδώ στο forum και βρήκα το παλιό firmware που λογικά είχα πριν και το πέρασα.
Δούλευε κανονικά, χωρίς να αλλάξω τις ρυθμίσεις, μόνο username/password έβαλα που τα είχε σβήσει. Το μόνο που άλλαξε ήταν το web interface και η ταχύτητα σύνδεσης που ήταν 1152/512.
Τρέχοντας το easy setup είχε σαν επιλογές μόνο ΡΡΡοΑ, μετά επιλογή παροχέα ΒΤ, κωδικούς πρόσβασης και τίποτα άλλο, ούτε VPI/VCI ούτε τίποτα μπορούσες να αλλάξεις.
Πάλι δεν με έβαζε, έβλεπε τη γραμμή πλεον σαν 4096/512, αλλά ήταν σα να έβαζα λάθος κωδικούς.
Ξαναπέρασα το firmware που είχα πριν και εμφανίστηκαν οι επιλογές για ΡΡΡοΑ, ΡΡΡοΕ, VPI/VCI κλπ και δούλεψε κανονικά.
Ήταν όντως περίεργο πρόβλημα, το οποίο τελικά δεν ήταν θέμα Tellas αλλά καθαρά δικό μου λάθος με το λάθος firmware που είχα περάσει παλιά και αλλάζοντας τις ρυθμίσεις δεν μπορούσε να πάρει ΙΡ της Tellas οπότε και δεν μου έκανε σύνδεση, αλλά δύσκολο να το φανταστώ γιατί με έβαλε στην αρχή.
Οπότε είναι και λογικό ο καθένας να κάνει υποθέσεις.
Σας ευχαριστώ για μια ακόμη φορά για τις απαντήσεις σας!

Unreal
14-12-06, 11:37
Με το που βάζεις το παλιό firmware μάλλον δημιουργείται ασυμβατότητα μεταξύ του DSLAM και του 510 γι αυτό και κάνει όλα αυτά τα προβλήματα με τον συγχρονισμό και με την ταχύτητα και με την γενικότερη επικοινωνία.
Κάτι θα διορθώνει το καινούριο firmware στο πρωτόκολλο G.DMT του modem γι αυτό και διορθώνονται όλα τα προβλήματα με το συγχρονισμό και με την ταχύτητα. Πιθανότατα τα DSLAM της British Telecom έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες στα πρωτόκολλα τους γι αυτό και δεν δουλεύει σωστά με το παλιό firmware που είναι για BT.

sdikr
14-12-06, 21:05
Δεν είναι over the top, είναι ανοησία γιατί λέει ξεκάθαρα αυτός δοκίμασε πριν το βάλει, δεν έμπαινε internet, το βάζει (5-10 λεπτα του πήρε η όλη διαδικασία) και μπήκε internet. Αυτό και μόνο τα λέει όλα. Είναι δυνατόν κανείς να πιστέψει ότι μέσα σε αυτά τα 5-10 λεπτά ενεργοποιήθηκε και ότι αυτό συνέπεσε με την διαδικασία αναβάθμισης του firmware?

Γενικά εσύ αλλά κυρίως κάποιοι άλλοι moderators/admins θα πρέπει να μάθουν να είναι ανοιχτά μυαλά και να μην νομίζουν ότι επειδή έγιναν moderators/admins τα ξέρουν όλα και έχουν δίκιο στα πάντα.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, μονό επειδή δεν σου έχω δώσει ποτέ δικαίωμα να αναφέρεσαι σε εμένα με αυτό τον τρόπο, θα σε παρακαλούσα να μην το ξανακάνεις

Spanos
14-12-06, 21:19
Ο Unreal τώρα δικαιώνεται...

Λογικό είναι αφού έπιασες όλες τις περιπτώσεις, έπεσες μέσα σε μία απο αυτές:whistle:


Απο ότι είδα για το 510v4 δεν υπάρχει καινούριο firmware οπότε...

Start->Run->Telnet 10.0.0.1 βάλε username και password και μετά δώσε adsl info και κάνε copy paste σε ένα μύνημα αυτά που σου βγάζει.

adsl config opermode=g.lite για να βάλεις το g.lite.


Ερμής μπορεί στην περίπτωση σου να είναι έτσι αλλά αν κρίνουμε από τα λεγόμενα του λέει ότι
1) αυτός μπόρεσε να μπεί έστω και λίγο και να κάνει μετρήσεις ταχύτητας και
2) λέει ότι μπήκε κάποιος άλλος με τον κωδικό του και δούλεψε κανονικά.

Απαιτούνται κάποιες επιπλέον ρυθμίσεις στον BBRAS της Tellas εκτός απο αυτές που γίνονται στο DSLAM οι οποίες στην περίπτωση σου άργησαν παραπάνω απο όσο πρέπει.


Εγώ πάντως πιστεύω ότι η γραμμή σου έχει αρκετό θόρυβο και πως με το ADSL2+ modem δεν θα έχεις προβλήματα σύνδεσης αλλά δεν θα πιάνεις τα 4096. Κάπου μεταξύ 2.5-3Μbps θα είσαι.

Πάντως δε μπορώ να εξαλείψω το ενδεχόμενο απλώς το 510 να είναι στα τελευταία του.

Αν ίσχυε αυτό που έλεγε ο Ερμής δεν υπήρχε περίπτωση να μπορέσεις να μπεις έστω και για λίγο και να κάνεις μετρήσεις ταχύτητας απο site.


Χμ έτσι απο περιέργεια ποιο firmware έχεις και ποιο είχες πριν? Το περίεργο είναι ότι στο site της Thompson δεν έχει τίποτα για το 510 οσο αφορά το firmware.


Εγώ απο τα πρώτα πράγματα που του είπα είναι να κάνει update το Firmware αν και δεν θεωρούσα ότι φταίει αυτό. Διάβασε όλα τα μυνήματα απο την αρχή για να δεις.

Unreal
15-12-06, 14:17
Λογικό είναι αφού έπιασες όλες τις περιπτώσεις, έπεσες μέσα σε μία απο αυτές:whistle:

Αμ δεν έπιασα όλες τις περιπτώσεις:nono: . Την περίπτωση της ενεργοποίησης την θεωρούσα απίθανη γι αυτό και ποτέ δεν την ανάφερα. Για μένα οι περιπτώσεις ήταν δύο στην ουσία
1) Πρόβλημα με την γραμμή(SNR & Attenuation)
2) Πρόβλημα ασυμβατότητας DSLAM-DSL modem που μπορεί να οφείλοταν στο DSLAM ,στο DSL modem(αν είχε χαλάσει κάτι στο μόντεμ δηλαδή και δούλευε σωστά μόνο σε ορισμένα πρωτόκολλα γι αυτό και του έλεγα να βάλει G.lite) ή στο firmware του modem.

@ ADSLgr.com All rights reserved.