PDA

Επιστροφή στο Forum : Speed test για ΗΟL



Orbitaga
10-12-06, 10:42
Καλημέρα
Θέλω να κάνω ένα Speed Test στην γραμμή μου.¨εχω Hibox της HOL
Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα της HOl που να το κάνει?
Ευχαριστώ

apok
10-12-06, 11:00
Καλημέρα..

Μπες στο ftp.ntua.gr και κατέβασε ένα αρχειο να δεις τι ταχύτητες έχεις..
Μην εμπιστεύεσαι τα speed test ;)

chao
10-12-06, 12:44
Η πιο σωστή μέθοδος είναι αυτή που αναφέρει ο apok.

`Αν θελεις κάτι μπιρμπιλάτο (sic), ρίξε μια ματιά εδώ

www.speedtest.net

Πάντως αυτή η ιστορία με τα Speed Test είναι άσκοπη.

Είναι σα να θέλεις να διαπιστώσεις αν το αυτοκίνητό σου πιάνει 200.

Έ σε ιδανικές συνθήκες και για λίγο, θα τα πιάσει.

Λοιπόν;



Μην εμπιστεύεσαι τα speed test

:) Και τους κυρίους που σου προσφέρουν καραμέλες στο πάρκο, θα πρόσθετα...

dimitris_v
10-12-06, 12:48
Είχα διαβάσει κάποτε σ'αυτό το forum ότι από την τεχνική υποστήριξη της hol έδιναν αυτό το link για δοκιμή της ταχύτητας dl. Ρίξε μια ματιά...

ftp://files.gentoo.gr/snapshots/portage-latest.tar.bz2

Orbitaga
11-12-06, 00:47
Τι να πω. 1Mbit σύνδεση και κατεβάζω απο το παραπάνω Link με 25Kb

nikosg7
12-12-06, 18:49
Εγώ κατεβάζω με 75κβ με γραμμή 1024 καλά είναι? αν και πρώτη φορά βλέπω τέτοια ταχύτητα.

SouthDog
12-12-06, 19:00
Εγώ κατεβάζω με 75κβ με γραμμή 1024 καλά είναι? αν και πρώτη φορά βλέπω τέτοια ταχύτητα.

To 75 αντιστοιχεί σε 512 και κάτι, οπότε δεν είναι καλά.

Tem
12-12-06, 19:11
To 75 αντιστοιχεί σε 512 και κάτι, οπότε δεν είναι καλά.
θα μπορούσε όμως να είναι και χειρότερα οπότε εδώ ισχύει :
το μη χείρον βέλτιστον ;)

SouthDog
12-12-06, 19:28
θα μπορούσε όμως να είναι και χειρότερα οπότε εδώ ισχύει :
το μη χείρον βέλτιστον ;)

Τόσο χειρότερα σαν και αυτό ?

13546

Τέσπα οι υπηρεσίες είναι ελεϊνές και τρισάθλιες, και το κακό είναι οτι και σε άλλους
isp έχουμε παρόμοια χάλια :down:

Orbitaga
12-12-06, 20:12
Μίλησα με ένα παλικάρι που χει Otenet και παει πολυ καλά η γραμμη του.μου είπε πως κανείς δεν πιάνει τις ονομαστικές ταχυτητες εκτός απο τον ΟΤΕ. αυτο ισχύει?Παντως το εχω ακουσει και απο αλλους.

Πάντως απογοητευτικα.πληρωνω γραμμη 1 και εχω μονο 30kbps.
Εκανα το λαθος και πηρα HiBox και την επομενη μερα εβγαλε η Connx το πακετο DSL ακομη φθηνοτερα.Γκαντεμης μια ζωη.

blackjim
12-12-06, 21:04
Μίλησα με ένα παλικάρι που χει Otenet και παει πολυ καλά η γραμμη του.μου είπε πως κανείς δεν πιάνει τις ονομαστικές ταχυτητες εκτός απο τον ΟΤΕ. αυτο ισχύει?Παντως το εχω ακουσει και απο αλλους.Εχω HOL 2048 ( ακομη απο το περσινο 6+6 1mbit που ειχα παρει ) και τις πιο πολλες ωρες παει στο max. ~220 down δλδ.

δες και το videaki για να μη πιστευεις οτι σου λεει ο καθενας ;)

http://download.yousendit.com/9AB33EBD4AA856FF

hypatia
12-12-06, 21:59
Παιδιά, εγώ με hibox και δυο φίλοι με otenet και forthnet (στα 768 και οι τρεις) κατεβάζουμε με την ίδια ταχύτητα (78-80 kbps). Η ταχύτητα εξερτάται από τον ΟΤΕ.

Orbitaga
12-12-06, 22:11
εγω απλα το ανεφερα για να παρω feddback.βεβαια δεν πιστευω εκ των προτερων τιποτα.
Ομως ειμαι απογοητευμενος που πληρωνω για 1024 και πριν με 256 κατεβαζα ταχυτερα.

Tem
12-12-06, 23:17
Μίλησα με ένα παλικάρι που χει Otenet και παει πολυ καλά η γραμμη του.μου είπε πως κανείς δεν πιάνει τις ονομαστικές ταχυτητες εκτός απο τον ΟΤΕ. αυτο ισχύει?Παντως το εχω ακουσει και απο αλλους.

Πάντως απογοητευτικα.πληρωνω γραμμη 1 και εχω μονο 30kbps.
Εκανα το λαθος και πηρα HiBox και την επομενη μερα εβγαλε η Connx το πακετο DSL ακομη φθηνοτερα.Γκαντεμης μια ζωη.
δεν πειράζει. Σε λίγο καιρό έρχεται και το Zisto ;)

Orbitaga
13-12-06, 00:15
Δεν είναι μην πω τι να εχω πληρώσει για 1024 και να κατεβαζω με 5KB ?
το μεγαλυτερο που εχω πιασει ειναι 15-17Kb.
Μπορώ να φωνάξω τεχνικό του ΟΤΕ να δει την γραμμη μου μηπως το προβλημα ειναι απο την πλευρα μου? (πριν αρχιζω να κραζω την HOL).

energie
13-12-06, 00:25
κραξε τον οτε αυτος φταιει προφανως, ειναι γενικο το προβλημα

Orbitaga
13-12-06, 00:46
Ξεχασα να αναφερω πως φιλος μου σημερα μου ειπε οτι ειχε στην εφημεριδα ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ της Λαρισας (Λαρισα μενω) προχθες αρθρο για το θεμα των ADSL πως υποσχονται ταχυτητες που μονο ονομαστικες ειναι τελικα, πως υπαρχει καποιο πρόβλημα και πρεπει να γινει αναβαθμιση του δικτυου.
Βεβαια το αρθρο αυτο σιγουρα υπαρχει,μονο που ο φιλος μου ειναι ασχετος απο Internet και δεν το συγκρατησε.μονο μεσες ακρες θυμαται.
Θελω να πω με ολα αυτα μηπως το προβλημα ειναι εδς στην λαρισα, μηπως συμβαινει κατι και δεν το ξερω.
Κανεις Λαρισαιος ας απαντησει ή ας με βγαλετε απο την μιζερια μου !

energie
13-12-06, 00:49
Orbitaga και Ηρακλειο Κρητη που ειμαι τωρα ειναι τα ιδια σκα*α.. Παιρνεις τηλ στον οτε τους λες οτι εχεις 1024 σε ρωτανε με ποσο κατεβαζετε .. λες 25-35 και λενε μια χαρα ειναι η ταχυτητα σας για 1024 !! ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ? πως θα απαλαχτουμε απο το μονοπωλειο των νταβατζηδων στην επαρχια?

sdikr
13-12-06, 00:52
Orbitaga και Ηρακλειο Κρητη που ειμαι τωρα ειναι τα ιδια σκα*α.. Παιρνεις τηλ στον οτε τους λες οτι εχεις 1024 σε ρωτανε με ποσο κατεβαζετε .. λες 25-35 και λενε μια χαρα ειναι η ταχυτητα σας για 1024 !! ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ? πως θα απαλαχτουμε απο το μονοπωλειο των νταβατζηδων στην επαρχια?

Τώρα που θα βάλουν οι εναλλακτικοί δικτύο θα δείς που θα φτιάξουν όλα

energie
13-12-06, 00:54
Τώρα που θα βάλουν οι εναλλακτικοί δικτύο θα δείς που θα φτιάξουν όλα

ποτε θα γινει αυτο ? το 2020 ?:down:

μηπως να βαλουμε ολοι 256 και να χρησιμοποιουμε το ιντερνετ απλα μονο για browsing ?τ να πει κανεις.. εχει παρει το θεμα τοσο εκταση τα προβληματα με ta dslam ειναι απειρα και του οτε δεν του κεγεται καρφι..

sdikr
13-12-06, 00:56
ποτε θα γινει αυτο ? το 2020 ?:down:

Πραγματικά δεν ξέρω, αλλά αυτό που ξέρω ειναι οτι χάρη στον ΟΤΕ έχει η επαρχία adsl ;)
Ισώς αν και ο ΟΤΕ έκανε οτι κανουν τώρα οι εναλακτικοί να ήταν διαφορετικά τα πράγματα (για τις μεγάλες πόλεις)

blackjim
13-12-06, 00:56
ποτε θα γινει αυτο ? το 2020 ?:down:μπαα , μεχρι το καλοκαιρι ελπιζω να εχουμε κατι και στην κρητη.:rolleyes:

btw τα 200αρια που πιανω στο Ηρακλειο κρητης ειναι ;)

blackjim
13-12-06, 00:59
Πραγματικά δεν ξέρω, αλλά αυτό που ξέρω ειναι οτι χάρη στον ΟΤΕ έχει η επαρχία adsl ;)
Ισώς αν και ο ΟΤΕ έκανε οτι κανουν τώρα οι εναλακτικοί να ήταν διαφορετικά τα πράγματα (για τις μεγάλες πόλεις)Μην αναλυσουμε το ποσο κακο ειναι που η Ελλαδα εχει μονο 2 μεγαλες πολεις.;):p
παλι καλα που εχουν πολλες πολεις ADSL. Tι να πουνε αυτοι που ειναι μολις λιγα χιλιομετρα μακρια απο επαρχιες και δεν εχουν dsl. Το σωστο θα ηταν δλδ ολοι να ερθουν αθηνα/σαλονικη για να εχουν broadband?

sdikr
13-12-06, 01:23
Μην αναλυσουμε το ποσο κακο ειναι που η Ελλαδα εχει μονο 2 μεγαλες πολεις.;):p
παλι καλα που εχουν πολλες πολεις ADSL. Tι να πουνε αυτοι που ειναι μολις λιγα χιλιομετρα μακρια απο επαρχιες και δεν εχουν dsl. Το σωστο θα ηταν δλδ ολοι να ερθουν αθηνα/σαλονικη για να εχουν broadband?

απο την στιγμή που το Broadband δεν είναι καθολική υπηρεσία μην περιμενεις και πολλά, ο ιδιώτης το κέρδος θέλει, (μάλιστα πρόσφατα ιδιωτής την έκανε απο αρκετά μέρη της επαρχιας)

Στην τελική δεν μπορούν να απαίτησουν κάτι,

blackjim
13-12-06, 05:09
απο την στιγμή που το Broadband δεν είναι καθολική υπηρεσία μην περιμενεις και πολλά, ο ιδιώτης το κέρδος θέλει, (μάλιστα πρόσφατα ιδιωτής την έκανε απο αρκετά μέρη της επαρχιας)

Στην τελική δεν μπορούν να απαίτησουν κάτι,Ειναι off topic και καλυτερα να το αφησουμε.
Συμφωνω απολυτα οτι ο ιδιωτης θελει το κερδος και μονο αυτο.
Αλλα εν ετη 200...7 και στην ευρωπαικη ενωση , ε νομιζω οτι θα επρεπε να ειναι "καθολικη" υπηρεσια. τι λες? Δε θα επρεπε το κρατος να προσπαθει να το προωθησει αυτο?

hypatia
13-12-06, 15:37
Παιδιά, με αυτά που γράφετε νιώθω τρισευτυχισμένος που με 768 πιάνω σταθερά ταχύτητα download 75-80 kbps. Φαίνεται στην Αρκαδία τα πάει καλά ο ΟΤΕ. Και δεν παίζει ρόλο η εταιρεία (σε Τρίπολη και Μεγαλόπολη Hol, Forthnet, Otenet έχουν ακριβώς τις ίδιες ταχύτητες).

Orbitaga
13-12-06, 16:19
κατεβαζω απο ftp.ntua σταθερα στα 25 σημερα.Πρεπει(?) μαλον να νιωθω ευτυχισμενος.Επισης πληκτρολογω με το ενα χερι γιατι με το αλλο περιμενω εδω και 20 λεπτα να απαντησει ενας τεχνικοε της HOL.καλα τα παω?

Tem
13-12-06, 18:18
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 823.20Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 3.42Mb/s
ως συνήθως καλά

sdikr
13-12-06, 23:24
Ειναι off topic και καλυτερα να το αφησουμε.
Συμφωνω απολυτα οτι ο ιδιωτης θελει το κερδος και μονο αυτο.
Αλλα εν ετη 200...7 και στην ευρωπαικη ενωση , ε νομιζω οτι θα επρεπε να ειναι "καθολικη" υπηρεσια. τι λες? Δε θα επρεπε το κρατος να προσπαθει να το προωθησει αυτο?

Μα το έχει κάνει ;)
Αυτό φυσικά μέχρι ο ΟΤΕ να γίνει ιδιωτικος ;)
Δεν ξέρω αν έχεις δει τι γινεται πχ στην Αγγλία

stergios_ath
14-12-06, 00:03
παίδες και εδώ μια χαρά είναι οι ταχύτητες !

βασικά εδώ και καιρό πάει καλά, μην το ματιάσω...

κάντε ένα κόπο να δείτε την φώτο παρακάτω..

ευχαριστώ

@ ADSLgr.com All rights reserved.