PDA

Επιστροφή στο Forum : Ssd δίσκοι και ερωτήσεις αρχάριου



fits79
03-08-12, 17:21
Έχω κλασικά κάποιες απορίες όσο αφορά τους ssd δίσκους πριν προβώ σε αγορά κάποιου.

Και ξεκινάω:

01. Ποια μάρκα είναι από τις καλύτερες και γιατί?
02. Όταν κάνεις firmware update χάνεις ότι έχει μέσα ο δίσκος ssd?
03. Υπάρχει περίπτωση κάποιος ssd δίσκος να έχει ασυμβατότητα με κάποια μητρική ή λαπτοπ?
04. Αν κατά λάθος κάνεις ανασυγκρότηση δίσκου θα έχεις θέμα?
05. Όσο αφορά τις ώρες λειτουργίας που έχουν αν τις φτάσει τότε απλά δεν δουλεύει ο δίσκος?
06. Όσο αφορά τις τεχνολογίες των ssd δίσκων απ' ότι είχα διαβάζει παλιότερα υπήρχαν slc και mlc αλλά δεν ξέρω τα συν και μείον τις κάθε τεχνολογίας και αν υπάρχουν ακόμα.
07. Αν πάρω έναν ssd sata3 και το βάλω σε ένα laptop που έχει sata2 δεν θα έχω κάποιο θέμα έτσι απλά ο δίσκος θα δουλεύει σαν sata2 και όχι σαν sata3 έτσι δεν είναι?
08. Έχει κάποιος από εσάς προσωπική πείρα από κάποιον ssd? Αν ναι από ποιον και τι εντυπώσεις έχει από αυτόν?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.

biggeo65
04-08-12, 06:11
Έχω κλασικά κάποιες απορίες όσο αφορά τους ssd δίσκους πριν προβώ σε αγορά κάποιου.

Και ξεκινάω:

01. Ποια μάρκα είναι από τις καλύτερες και γιατί?
02. Όταν κάνεις firmware update χάνεις ότι έχει μέσα ο δίσκος ssd?
03. Υπάρχει περίπτωση κάποιος ssd δίσκος να έχει ασυμβατότητα με κάποια μητρική ή λαπτοπ?
04. Αν κατά λάθος κάνεις ανασυγκρότηση δίσκου θα έχεις θέμα?
05. Όσο αφορά τις ώρες λειτουργίας που έχουν αν τις φτάσει τότε απλά δεν δουλεύει ο δίσκος?
06. Όσο αφορά τις τεχνολογίες των ssd δίσκων απ' ότι είχα διαβάζει παλιότερα υπήρχαν slc και mlc αλλά δεν ξέρω τα συν και μείον τις κάθε τεχνολογίας και αν υπάρχουν ακόμα.
07. Αν πάρω έναν ssd sata3 και το βάλω σε ένα laptop που έχει sata2 δεν θα έχω κάποιο θέμα έτσι απλά ο δίσκος θα δουλεύει σαν sata2 και όχι σαν sata3 έτσι δεν είναι?
08. Έχει κάποιος από εσάς προσωπική πείρα από κάποιον ssd? Αν ναι από ποιον και τι εντυπώσεις έχει από αυτόν?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.

1) Προσωπικά για μένα δεν υπάρχει καλύτερη μάρκα. Όλοι λίγο-πολύ το ίδιο είναι.
Το θέμα είναι πως αξιοποιείται η συνεργασία των MLC μνημών με τον controller του κάθε δίσκου.

Υπάρχουν τρεις μεγάλες κατηγορίες SSD: Με controller Sandforce, με controller Marvell, και με controller IndilinX.
H κάθε κατηγορία έχει υπερ και κατά, κι αυτό εξαρτάται καθαρά από την κατασκεύη του δίσκου και την εταιρεία.

Και υπάρχει και μια κατηγορία μόμη της Samsung με controller και ΜLC της Samsung.
Που ίσως να είναι και οι καλύτεροι από θέμα αξιοπιστίας, μια που τα πάντα κατασκευάζονται από την ίδια εταιρεία.
Και η συνεργασία controller και μνημών υποθέτω θα είναι καλύτερη. Δεν το ξέρω, δεν δοκίμασα ποτέ Samsung.

2. Αναλόγως το Firmware update. Μπορεί να σβύσει ότι έχει ο δίσκος μέσα, μπορεί και όχι.
Σε κάθε περίπτωση όμως αναφέρεται στην σελίδα του κατασκευαστή, αν θα σβύσει τα δεδομένα ή όχι.

3. Δεν υπάρχει περίπτωση ασυμβατότητας μια που μιλάμε για SATA δίσκους, και η μητρική ή το Laptop έχουν SATA υποδοχές.
Αυτό που μπορεί να υπάρξει είναι μια μείωση στην ταχύτητα του SSD αν δεν υποστηρίζεται το AHCI.

4. Όχι δεν θα έχεις θέμα αν κάνεις ανασυγκρότηση δίσκου. Αναφέρουν ορισμένοι ότι εξασθενούν οι MLC ,
λόγω των συχνών εγγραφών που συμβαίνουν κατα την ανασυγκρότηση, πράγμα που είναι τελείως λάθος.

5.Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. To MTBF που διαβάζεις είναι ο μέσος εκτιμώμενος χρόνος που μπορεί να παρουσιάσει κάποιο σφάλμα.
Ο δίσκος μπορεί να συνεχίσει να δουλεύει, αλλά μπορεί να παρουσιάσει πρόβλημα σε κάποια MLC, ή στον controller κλπ.
Σπάνια σταματά να δουλεύει.

6.Οι SLC ((Single Level Cell) μνήμες έχουν:
μεγαλύτερη αξιοπιστία,
μεγαλύτερη αντοχή στον χρόνο,
λειτουργούν σε υψηλότερες θερμοκρασίες ,
έχουν μεγαλύτερη ταχύτητα,
χαμηλότερη κατανάλωση ενέργειας.

Από την άλλη οι MLC έχουν μεγαλύτερη πυκνότητα, σε ένα κελί μπορούν να αποθηκευτούν 2 ή περισσότερα bits,
στις SLC μόνο 1-bit ανα κελί αποθηκεύεται.. Με αποτέλεσμα να πετυχαίνεται η ίδια χωρητικότητα με πολύ λιγότερα block.
Και είναι και πολύ πιο φθηνές από τις SLC .

Η μεγάλη πυκνότητα όμως κάνει τις MLC να παρουσιάζουν πιο εύκολα σφάλμα, από ότι οι SLC.

Για παράδειγμα αν έχεις μια MLC με 8-bits σε κάθε κελί , αυτό σημαίνει ότι θα χρειαστείς 8 φορές λιγότερα block
και 8 φορές λιγότερα transistors, για την ίδια χωρητικότητα, ας πουμε 2 GB.

Aυτός είναι κι ένας από τους λόγους που η SLC μνήμη είναι και πολύ πιο ακριβή από την MLC.

7. Ναι, ένας SSD SATA 3 ,θα δουλεύει με ταχύτητες SATA 2, αν συνδεθει σε SATA 2 controller.

fits79
04-08-12, 09:41
01. Νομιζω και η Intel φτιαχνει τους δισκους της ολη αυτη και ειναι απο τις κορυφαιες εταιριες.

Αυτα περι bit που λες δηλαδη υπαρχει περιπτωση να ΜΗΝ γραφτει κατι καλα στο δισκο και να εχεις θεματα?
Π.χ. τα win7 64bit.

cuprakatos
04-08-12, 10:08
1) Καμία
2) Μπορεί
3) Οχι
4) Οχι
5) Μη δίνεις σημασία , θέλεις χρόνια
6) Μη δίνεις σημασία
7) Ακριβώς
8) Δουλεύει σαν πρόωρη εκσπερμάτωση , δεν προλαβαίνεις να ακουμπήσεις το . . . . πλήκτρο και έχει κάνει αυτό που θέλεις ! ! :tooth

biggeo65
04-08-12, 13:23
01. Νομιζω και η Intel φτιαχνει τους δισκους της ολη αυτη και ειναι απο τις κορυφαιες εταιριες.

Αυτα περι bit που λες δηλαδη υπαρχει περιπτωση να ΜΗΝ γραφτει κατι καλα στο δισκο και να εχεις θεματα?
Π.χ. τα win7 64bit.

Όσο μεγαλύτερη πυκνότητα έχει η μνήμη, τόσο πιο εύκολο είναι να γίνει το λάθος.
Προβλήματα εννοώ να μην γραφτεί κάτι σωστά ή να μην διαβαστεί κάτι σωστά.

Αυτό μπορεί να συμβεί στους κοινούς SSD με MLC μνήμη.
Δεν θα συμβεί όμως ποτέ σε SSD με SLC μνήμη.

Η INTEL κάποτε έφτιαχνε τους δίσκους της. Τώρα χρησημοποιεί τρείς διαφορετικούς controllers
από άλλες εταιρείες, ανάλογα με την σειρά. Π.χ. η σειρά 520 έχει controller της Marvell,
η σειρές 330 και 530, έχουν Sandforce, και κάποια σειρά έχει IndilinX.

Παλιότερα οι INTEL ήταν πιο αργοί από τον ανταγωνισμό και πιο ακριβοί. Αλλά είχαν το όνομα.
Τώρα στις νέες σειρές βρίσκεις ανταγωνιστικές τιμές και κάπως καλύτερες ταχύτητες.

Ο καλύτερος δίσκος είναι αυτός με μνήμη SLC αλλά είναι πανάκριβοι.
Για 30 GB θέλεις 400€. Κι ανέφερα γιατί. Σίγουρα τα αξίζει τα λεφτά του, αλλά όχι για τον οικιακό χρήστη.

fits79
04-08-12, 13:59
Εγω ψαχνω για εναν 120gb ssd δισκο.

Εννοειτε μεχρι το πολυ 110 ευρω αφου τοσο εχω δει οτι κυμαινονται οι τιμες.
Εσεις ποιον θα προτεινατε και γιατι?

Δηλαδη για εσας ο "Samsung 830 Series 128 GΒ MZ-7PC128B" ειναι καλυτερους απο τον "Intel 330 Series 120GB 2.5" Sata III" σωστα?



Ποιος να το περιμενε οτι η samsung περα απο τηλεορασεις και κινητα να εχει παρει και το ζητημα ssd δισκων.

biggeo65
04-08-12, 14:14
Εγω ψαχνω για εναν 120gb ssd δισκο.

Εννοειτε μεχρι το πολυ 100 ευρω αφου τοσο εχω δει οτι κυμαινονται οι τιμες.
Εσεις ποιον θα προτεινατε και γιατι?

ΙΝΤΕL 330 (http://www.skroutz.gr/s/1700999/Intel-330-Series-120GB-2-5-Sata-III.html),λόγω ονόματος και τιμής
Samsung 830 128GB (http://www.skroutz.gr/s/445518/Samsung-830-Series-128-G%CE%92-MZ-7PC128B.html) λόγω ταχύτητας και αξιοπιστίας.
VERTEX 4 (http://www.skroutz.gr/s/1688777/OCZ-Vertex-4-SATA-III-2-5-SSD-128GB.html) για τον πιο γρήγορο SSD,
με βάση τα διάφορα online review (http://thessdreview.com/our-reviews/ocz-vertex-4-128gb-ssd-review-and-1-4rc-fw-comparison-ssd-steroids-for-your-vertex-4/2/). αν αλλάξεις το Firmware.

fits79
04-08-12, 14:26
Στους ssd υπαρχουν και ανεπισημα firmware που ανεβαζουν περισσοτερο την αποδοση του καθε ssd δισκου ή οχι?

biggeo65
04-08-12, 14:49
Στους ssd υπαρχουν και ανεπισημα firmware που ανεβαζουν περισσοτερο την αποδοση του καθε ssd δισκου ή οχι?

Υπάρχουν, όπως υπάρχουν και Beta .
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι όμως τα δεδομένα σου σε ανεπίσημα firmware,
αν με το ανεπίσημα εννοείς firmware από τρίτους κι όχι από την κατασκευάστρια εταιρεία.
Ούτε και σε BETA από την εταιρεία. Μόνο τα επίσημα που βγαίνουν στο site της εταιρείας.

fits79
04-08-12, 15:04
Τι λες τωρα ρε φιλε?????????


Σοβαρα μιλας????

Υπαρχουν δηλαδη και ανεπησιμα firmware που ανεβαζουν τις επιδοσεις που μπορει να εχει ενας ssd δισκος με τα μαμησια firmwares???

Μπορεις να μου πεις ενα παραδειγμα του τι μπορει να προσφερει ενα ανεπισημο firmware σε σχεση με το επισημο?

Και χανεις κατι αν βαλεις ανεπισημο firmware?

Και λογικα απο τη στιγμη που ΔΕΝ χανεις δεδομενα μπορεις ανα πασα στιγμη να του περασεις παλι το επισημο σωστα?

biggeo65
04-08-12, 15:29
Κυκλοφορούν. Υπήρχε και θέμα στην Crucial (http://forum.crucial.com/t5/Solid-State-Drives-SSD/m4-issue-unofficial-firmware/td-p/80016). Αλλά και για άλλους δίσκους. Δεν μπορώ να προτείνω.
Εξάλλου βάζοντας ανεπίσημο firmware, δεν ισχύει η εγγύηση.
Όπως κυκλοφορούν και ανεπίσημα Firmware για router και για DVD συσκευές.

fits79
04-08-12, 15:41
Κι ομως φιλε μου αν χρειαστει να γυρισεις πισω οποιοδηποτε ssd του περνας παλι το αυθεντικο firmware και ολα καλα....

biggeo65
04-08-12, 15:56
Κι ομως φιλε μου αν χρειαστει να γυρισεις πισω οποιοδηποτε ssd του περνας παλι το αυθεντικο firmware και ολα καλα....

Kι αν κάτι γίνει κατα την εγκατάσταση του ανεπίσημου firmware και δεν δουλεύει ο δίσκος τι γίνεται;

fits79
04-08-12, 16:18
Αυτο ειναι απειροελαχιστες οι πιθανοτητες να γινει.
Ειναι σαν οταν κανεις bios update να πεσει το ρευμα και να χασεις το οτιδηποτε κανεις update π.χ. μητρικη.

biggeo65
04-08-12, 16:22
Αυτο ειναι απειροελαχιστες οι πιθανοτητες να γινει.
Ειναι σαν οταν κανεις bios update να πεσει το ρευμα και να χασεις το οτιδηποτε κανεις update π.χ. μητρικη.

Στον SSD δεν είναι απειροελάχιστες. Και στο BIOS πλέον στις περισσότερες μητρικές είναι μηδενικό.
Υπάρχουν τα διπλά BIOS, ή ακόμη και σε διακοπή ρεύματος, και να μην διαβάζεται το BIOS, πάλι μπορείς να το κάνεις update.

fits79
04-08-12, 16:25
Αν ειναι ενα και μοναδικο το bios της καθε μητρικης και ΟΧΙ ΔΙΠΛΟ τοτε αν πεσει το ρευμα σπανια μπορεις να την επαναφερεις...

Εν ολιγης γιατ πιστευεις δηλαδη οτι αν περασεις καποιο ανεπισημο firmware σε καποιον ssd δισκο θα εχεις θεμα?

Λογικα πριν δημοσιοπησουν στον νετ το firmware θα το εχουν δοκιμασει κατα ποσο δουλευει στο εκαστοτε ssd δισκο ετσι δεν ειναι...

biggeo65
04-08-12, 16:30
Ο καθένας κάνει ότι θεωρεί καλύτερο. Δεν μπορώ να σου πω εγώ να μην το βάλεις.
Εγώ προσωπικά δεν το βάζω, δεν το εμπιστεύομαι. Ανεπίσημο Firware, που δεν βγήκε από την εταιρεία,
δεν ξέρεις πόσα και ποιά bugs μπορεί να έχει, και τι προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει.
Τα δεδομένα μου αξίζουν περισσότερο, από οποιαδήποτε αύξηση ταχύτητας.

fits79
04-08-12, 20:05
Καλα δηλαδη θελεις να μου πεις οτι τα επισημα firmwares δεν εχουν bugs????

Ισα - ισα ειναι γεματα bugs και γι' αυτο βγαζουν νεοτερα firmware για να τα διορθωσουν οποτε...

cranky
04-08-12, 22:04
Αν, όμως, ο ssd κολλήσει απο εργοστασιακό fw, μπορείς να απαιτήσεις αντικατάσταση.
Αν είναι αλλουνού, ... :cry:

fits79
04-08-12, 22:22
Φιλε μου αν οποιοδηποτε μηχανημα κολλησει σε firmware update ΔΕΝ μπορει η εκαστοτε εταιρια να δει τι του ειχες περασει απο firmware γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ και αυτο που θα κανουν ειναι να του περασουν απο την αρχη το firmware γι' αυτο το μοντελο.

Αυτο που σου λεω το εχω διαπησωσει ο ιδιος και δεν σου λεω αρλουμπες.

cranky
04-08-12, 22:33
Φιλε μου αν οποιοδηποτε μηχανημα κολλησει σε firmware update ΔΕΝ μπορει η εκαστοτε εταιρια να δει τι του ειχες περασει απο firmware γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ και αυτο που θα κανουν ειναι να του περασουν απο την αρχη το firmware γι' αυτο το μοντελο.
Αυτό δεν το ήξερα, και γι' αυτό είχα την εντύπωση οτι έχουν τα μέσα να δούν τί έγινε στο chip την τελευταία φορά που δούλεψε.

akilleas
04-08-12, 22:48
Αυτό δεν το ήξερα, και γι' αυτό είχα την εντύπωση οτι έχουν τα μέσα να δούν τί έγινε στο chip την τελευταία φορά που δούλεψε.

Αυτό ακριβώς πιστεύω και εγώ.

cranky
04-08-12, 22:50
Αν ο φίτς79 λέει οτι το έχει διαπιστώσει ο ίδιος, δεν έχω λόγο να τον αμφισβητίσω. :what:

fits79
05-08-12, 01:30
Τα μεσα ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ αλλα επειδη ολη αυτη η διαδικασια απαιτει αρκετο χρονο οι περισσοτερες δεν ασχολουνται καν αφου ενα περασμα απο την αρχη του firmware για το εκαστοτε μοντελο διαρκει μερικα δευτερολεπτα.

biggeo65
05-08-12, 05:28
Φιλε μου αν οποιοδηποτε μηχανημα κολλησει σε firmware update ΔΕΝ μπορει η εκαστοτε εταιρια να δει τι του ειχες περασει απο firmware γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ και αυτο που θα κανουν ειναι να του περασουν απο την αρχη το firmware γι' αυτο το μοντελο.

Αυτο που σου λεω το εχω διαπησωσει ο ιδιος και δεν σου λεω αρλουμπες.

Εδώ είναι που κάνεις λάθος όμως. Και τα μέσα έχουν και πολύ γρήγορα μπορούν να πουν αν χρησημοποιήθηκε άλλο Firmware.
Aν το στείλεις στην εταιρεία μόνος σου για RMA μπορεί και να σου το πουν, ή να σου στείλουν τον ίδιο δίσκο πίσω διορθωμένο.

Αν το πας στο κατάστημα που το αγόρασες και φύγουν πολλοί δίσκοι ομαδικά για επισκευή, τότε τους χρεώνεται το κατάστημα.
Ή τους ξαναστέλνουν πίσω διορθωμένους.
Για τις μεγάλες εταιρείες δεν αξίζει η φασαρία να μην δεχτούν αλλαγή λόγω ανεπίσημου firmware.
Εξ'άλλου το να περάσουν το κανονικό firmware σε έναν δίσκο και να τον κάνουν ξανά να λειτουργεί
γι αυτές είναι υπόθεση δευτερολέπτων. Πάντως αμέσως μπορούν να το δούν.

fits79
05-08-12, 06:11
Επομενως στα λογια μου δεν ερχεσε????

Αυτο δεν λεω κι εγω???

Και δεν μιλαω μονο για δισκους αλλα γενικως...


Λοιπον μηπως ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα?

biggeo65
05-08-12, 08:50
Επομενως στα λογια μου δεν ερχεσε????

Αυτο δεν λεω κι εγω???

Και δεν μιλαω μονο για δισκους αλλα γενικως...


Λοιπον μηπως ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα?

Ποια λόγαι σου; Έγραψες:

Φιλε μου αν οποιοδηποτε μηχανημα κολλησει σε firmware update ΔΕΝ μπορει η εκαστοτε εταιρια να δει τι του ειχες περασει απο firmware γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.
και σου γράφω: Και τα μέσα έχουν και πολύ γρήγορα μπορούν να πουν αν χρησημοποιήθηκε άλλο Firmware.
Αρα μάλλον δεν λες αυτό.

fits79
05-08-12, 09:59
Η ουσια ειναι ακριβως η ιδια αφου απο οτι εσυ ο ιδιος λες ακομα και να δουν οτι εχεις βαλει ανεπισημο firmware στο φτιαχνουν οποτε.....

Και εγω ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΜΕΣΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΝΕΠΙΣΗΜΟ FIRMWARE ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΛΟΓΟ ΧΡΟΝΟΥ.

Και πιστεψε με σε ενα service που εχει χιλιαδες κομματια να ελεγξει ακομα και τα δευτερολεπτα μετρανε...


Φιλε μου αν οποιοδηποτε μηχανημα κολλησει σε firmware update ΔΕΝ μπορει η εκαστοτε εταιρια να δει τι του ειχες περασει απο firmware γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ και αυτο που θα κανουν ειναι να του περασουν απο την αρχη το firmware γι' αυτο το μοντελο.

Αυτο που σου λεω το εχω διαπησωσει ο ιδιος και δεν σου λεω αρλουμπες.


Τα μεσα ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ αλλα επειδη ολη αυτη η διαδικασια απαιτει αρκετο χρονο οι περισσοτερες δεν ασχολουνται καν αφου ενα περασμα απο την αρχη του firmware για το εκαστοτε μοντελο διαρκει μερικα δευτερολεπτα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.