PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακόμα μία απίθανη ΟΤΕ περίπτωση...



Corto
10-12-06, 12:53
Κατ'αρχάς συγνώμη για το καινούργιο θέμα σε ακόμα μια περίπτωση ΑΠΥΘΜΕΝΗΣ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΟΒΛΑΚΕΙΑΣ του ΟΤΕ αλλά ρε παιδιά έχω τρελλαθεί. Έκανα μια σύντομη έρευνα σε άλλα θέματα αλλά δεν βρήκα κάτι, είμαι και με dial up όπως θα περιγράψω παρακάτω, οπότε και οι αντοχές μου είναι κατά τι μειωμένες.
Λοιπόν, το αμαρτωλό ημερολόγιο έχει ως εξής:

Είμαι συνδρομητής aDSL 384 στον ΟΤΕ από την άνοιξη του 2004 και ISP μου η Forthnet 256 από τότε (τα 256 μου ήταν αρκετά, μια και τα P2P δεν είναι και στα ενδιαφέροντα μου).
Από το φετινό καλοκαίρι όμως και μετά τις τόσες προσφορές που πέφτουν, άρχισα να αισθάνομαι τουλάχιστον ηλίθιος που πλήρωνα κοντά στα 40 ευρώ το μήνα για μια (αναβαθμισμένη αργότερα) 256 και άρχισα να το ψάχνω για αλλαγή. Όταν όμως από την Forthnet -εύλογα οι άνθρωποι- μου έιπαν πως πρέπει να διακόψω ΕΓΩ την πρόσβαση από τον ΟΤΕ ώστε μετά να μου προωθήσουν την αίτηση μου για 1bill, με έζωσαν τα φίδια. Το καθυστέρησα αλλά τελικά στα μέσα Νοεμβρίου προέβην στο απενονημένο.
Και αρχίζουμε....
16/11: Επικοινωνία με το 134 (με τις υγείες τους btw για το συνάχι, μάλλον από τις κατάρες μου υποτροπίασε) και αίτηση διακοπής της aDSL πρόσβασης μου. Κατόπιν, ΑΜΕΣΗ επικοινωνία με 4νετ και αποστολή με email από την ευγενέστατη κυρία της αίτησης 1bill, την οποία και ανταπέστειλα εντός 20λέπτου. Εδώ μια παρατήρηση για την 4νετ. Μου έστειλαν αίτηση και σύμβαση σε PDF αρχείο που δεν μπορούσα να το συμπληρώσω ηλεκτρονικά αλλά να τα τυπώσω, να τα γράψω με το μολυβάκι μου, να τα σκανάρω και να τα ξαναστείλω.
17/11: Ο ΟΤΕ μου διακόπτει την aDSL πρόσβαση.... Ακόμα είμαι εντυπωσιασμένος από την ταχύτητα τους.
20/11 (βράδυ): Άλλο email από την 4νετ που με ενημερώνει ότι τα αρχεία με την αίτηση που έστειλα δεν μπορούν να διαβαστούν ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ και πρέπει να τα ξαναστείλω. Συγγνώμη που δεν πρόσεξα παιδιά και έστειλα tiff αρχεία, υπόσχομαι ότι δεν θα ξανασυμβεί.
21/11 (χάραμα): Τα ξαναστέλνω σε jpeg (για να' μαστε σίγουροι).
22/11: Υποψιασμένος πια, παίρνω και ένα τηλεφωνάκι στην 4νετ, όπου με βεβαιώνουν ότι η αίτηση μου τουλάχιστον διαβάζεται σωστά, οπότε, κανένα πρόβλημα, την προωθούν στον ΟΤΕ.
24/11: Στο σύστημα της 4νετ φαίνεται η προώθηση της αίτησης στον ΟΤΕ. Hip, Hip Hurray!!! (τρς)
1/12: Τηλεφωνική επικοινωνία ΑΠΟ την 4νετ όπου με ενημερώνουν ότι η αίτηση μου τους επεστράφει πίσω από τον ΟΤΕ επειδή "ο συγκεκριμένος συνδρομητής έχει σύνδεση aDSL άλλου provider" έτσι γενικά. Εξηγώ στην κοπελίτσα ότι δεν υφίσταται τέτοιο θέμα και ότι ήδη μου το έχουν κόψει (το bandwidth βρε) από 17/11. Μου λέει λοιπόν θα την επαναπροωθήσουν με την κατάληλη σημείωση.
8/12: Μια βδομάδα μετά και με βλέμα αποβλακωμένο από τα μη-λαμπάκια του router, παίρνω ΕΓΩ την 4νετ, όπου άλλη ευγενική (κυρία αυτή τη φορά), εν ολίγοις μου λέει την ίδια ιστορία περί επιστροφής και μου υπόσχεται την αποστολή και πάλι με ΕΝΤΟΝΗ σημείωση για το θέμα. Αμέσως μετά, επικοινωνώ και πάλι με το 134 (με τις υγείες σας παιδιά) όπου μια πραγματικά εξυπηρετική κοπέλλα με ΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ότι μετά από έλεγχο της σε 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ συστήματα τους, δεν βλέπει να έχω ΚΑΜΙΑ aDSL πρόσβαση ενεργοποιημένη.
Το κερασάκι στην τούρτα? Όταν ξεκίνησε η διαδικασία στις 16-17/11, ο ΟΤΕ είχε πόρτες στην περιοχή μου. Έκτοτε φυσικά, όχι πόρτα, ούτε παράθυρο δεν υπάρχει.
Και ερωτώ.... αν σε μια εβδομάδα που μου είπαν από την 4νετ να ξαναεπικοινωνίσω, δεν έχει γίνει τίποτε, που στο διάτανο πρέπει να απευθυνθώ?

nnn
10-12-06, 13:19
Να πιέσεις τη 4νετ για να πιέσει τον Οτέ.
Από τη 4νετ παίρνεις πακέτο η γραμμή θα είναι στο όνομα της έχει ευθύνη.

MoSKY-7-
10-12-06, 16:47
Δεν χρειάζεται να πιέσεις κανέναν... Όποιον και να πιέσεις, όποιον και να βρίσεις, είτε θα είναι το λάθος άτομο, είτε δεν πρόκειται να γίνει τίποτα..Με τις "καθυστερήσεις" που έγιναν από τον ΟΤΕ έχασες και προτεραίοτητα στην λίστα αναμονής για να πάρεις πόρτα.. Από την στιγμή που προσλαμβάνουν προσωπικό που δεν ξέρει να κάνει σωστά την δουλειά του.....τι να κάνεις εσύ? Όμως μιας και η γραμμή dsl ήταν στο όνομα σου και την είχες πάρει απευθείας από τον ΟΤΕ, τότε έπρεπε να πάρεις τηλέφωνο εσύ τον ΟΤΕ και να τους βρίσεις και όχι να περιμένεις την forthnet να ξαναστείλει την αίτηση με σημείωση..Να τους πεις έκανα αίτηση διακοπής, από την επόμενη μέρα δεν είχα dsl, και προσπαθώ να βάλω ένα πακέτο και μου λέει ο παροχέας ότι του απορρίπτετε την αίτηση γιατί έχω ήδη adsl...Τώρα είναι αργά..Πρέπει να περιμένεις την σειρά σου...

Corto
11-12-06, 01:02
Το ότι θα περιμένω την σειρά μου για πόρτα, εννοήται και δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς. Όμως με ποιό "δικαίωμα" θα τους ζητούσα και τα ρέστα, από την στιγμή που σε μια μέρα από την αίτηση διακοπής, δεν ήμουν κάτοχος γραμμής aDSL, αλλά στα συστήματα τους με εμφανίζει "κάτοχο γραμμής" 2 βδομάδες μετά? Στην 4νετ δεν μπορώ να καταλογίσω τίποτε, εκτός ίσως από την γελιότητα με την αδυναμία αναγνώρισης tiff αρχείων. Μα καλά, μόνο το Paint έχουν τα PC τους? Ίσα ίσα, αυτοί επικοινώνησαν πρώτοι μαζί μου για να μου αναφέρουν το πρόβλημα.
Δεν είναι θέατρο του παραλόγου αυτό στον ΟΤΕ? Και τώρα μου έρχονται και τα καλύτερα στο νου. Αρχές Δεκεμβρίου ήρθε και ο λογαριασμός τους που μου χρεώνει προκαταβολικά τα πάγια aDSL 2 μηνών. Πως στο καλό θα αποδείξω ότι ΔΕΝ ΕΧΩ DSL ΡΕΕΕΕΕΕ για κάποιο διάστημα?
Μόνο να διαμαρτύρονται ξέρουν για τα εργασιακά τους. Να εργάζονται ίσως? Το μισό απ' όσο η κάθε 4νετ ή κάθε ιδιωτική εταιρεία? Λέμε τώρα....
Δεν είναι του στυλ μου αλλά σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κάνω γράμμα διαμαρτυρίας στο τμήμα παραπόνων τους (δεν θάχουν και τέτοιο?) με παράληλη κοινοποίηση σε ΕΕΕΤ και τύπο. Αν μου απαντήσει πάλι τα ίδια η 4νετ μέσα στην εβδομάδα, δεν θέλει και πολύ, ένα copy-paste το post μόνο....

Corto
02-01-07, 10:23
....update
Στις 21/12 το βράδυ λαμβάνω ένα SMS από την Forthnet όπου με ενημερώνουν ότι η aDSL σύνδεση μου αναβαθμίστηκε. Το γεγονός ήταν ιδιαίτερα χαρούμενο μιας και είχα απελπιστεί από πλευράς ΟΤΕ, με βρήκε και στο νοσοκομείο ύστερα από μια επείγουσα εγχείρηση που χρειάστηκε να κάνω, ε, τα νέα ήταν 2 φορές καλά. Πάω την άλλη μέρα σπίτι όλο χαρά, αλλά τα λαμπάκια.... μαύρα. Για μια ακόμη φορά να δώσω συγχαρητήρια στην τεχν. υποστήριξη της Forthnet για τις προσπάθειες τους αλλά μάταια. Η απελπισία οριστική, παραμονές Χριστουγέννων ήταν, σιγά μην στον ΟΤΕ βλέπανε την βλάβη. Τελικά όμως, σε αυτή την ηλικία, άρχισα να πιστεύω ξανά στον Άγιο Βασίλη, το θάυμα των Χριστουγέννων και στα θαύματα γενικά. Ακόμα και στον Χαρδαβέλα άρχισα να πιστεύω!!!
Γιατί την επομένη (ΣΑΒΒΑΤΟ 23/12 - ΑΠΟΓΕΥΜΑ) το router άρχισε να ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΕΙ. Ναι, ακόμα δεν το πιστεύω. Τελικά τι να πω για τον θαυμάσιο αυτό ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ, που 2 ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ μέρες μετά από την ειδοποίηση στον πελάτη τους κάνανε και την σύνδεση.
Θα μου πείτε, μην είσαι και αχάριστος, θα μπορούσες άνετα να κάνεις γιορτές με την dial up. Έχετε δίκιο.... Άντε και Καλή Χρονιά

euri
02-01-07, 12:37
Περαστικά και σιδερένιος.

Είχα και γω μια εορταστική περίπτωση με τον ΟΤΕ: 29/12 απογευματάκι, το τηλέφωνο νεκρό (ούτε φωνή, ούτε aDSL). Κλήση στο 121, καταχώρηση της βλάβης. 30/12 μεσημέρι δεν έχει γίνει ακόμα τίποτα, ούτε επικοινωνία. Κλήση ξανά στο 121, αναφέρουν ότι υπάρχει "καλωδιακό πρόβλημα" και ότι αναμενόμενη αποκατάσταση στις 15:00. Τελικά στις 16:00 που δοκίμασα το τηλέφωνο, έπαιζε κανονικά.

giannis03
04-01-07, 01:25
Εγω πιστευω ειναι να σου κατσει. Εκανα αιτηση στον ΟΤΕ για adsl στο εξοχικο και μεσα σε 10 μερες μου εκαναν το δικτιο απο pcm σε pstn και τωρα εχω συνδεση. Στο σπιτι μου τωρα, εχω κανει αιτηση στην 4νετ απο τις 22-12 και τους περνω τηλεφωνο και μεχρι σημερα δηλωνουν αγνοια.
Σημ. στο εξοχικο ειναι Conn-x...λες γι αυτο με φροντισαν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.