PDA

Επιστροφή στο Forum : Eφαρμογες windows σε Linux με το wine



Σελίδες : [1] 2

Slammer
22-05-04, 18:01
Νομιζω οτι το θεμα αυτο πραγματικά "καιει" αφου οι πιο πολλοι χρησιμοποιειτε windows. Στο thread αυτο θα συζητάμε, κατ' αρχην το στησιμο του wine και το πως τρεχουμε διαφορες windows εφαρμογες και φυσικά ποιες τρεχουν και ποιες οχι.

Μια μικρη εισαγωγή για το wine.
To wine ειναι ουσιαστικά, μια υλοποίηση των dll των windows σε ανοιχτες βιβλιοθηκές συμβατές με το Unix. Δεν ειναι emulator και δεν πασχει απο μειωση της ταχυτητας στις εφαρμογες που τρεχει.
Εγκαθιστώντας το wine οριζουμε ενα directory το οποιο συμπεριφέρεται σαν σκληρος δισκος C: και ετσι εχουμε ενα περιβαλλον που μπορει να εκτελέσει εφαρμογες για windows.
H τρεχουσα εκδοση του wine υποστηρίζει τοσο win98 οσο και winnt executables. Βεβαια η υποστηριξη για win98 ειναι πληρέστερη και κατα την παρουσα φαση προτεινεται. Τιποτε δεν μας απαγορευει να εχουμε δυο εικονικά C: το ενα να φαινεται ως 98 και το αλλο ως ΝΤ.

Η εγκατασταση του με gentoo ειναι απλη, out-of-the-box με την εντολή

ACCEPT_KEYWORDS=~x86 emerge wine

(ναι βαζουμε "unstable", για να πάρουμε την τελευταια εκδοση... ετσι κι αλλιως το wine ειναι project σε εξελλιξη και δεν εχει κάνει release καμμια εκδοση τα τελευταια 10 χρονια... :shock: )

Το wine τρεχει πλήθος εφαρμογών οπως Office 97, photoshop, Delphi, VirtualDubMod, GordianKnot, DVDShrink κλπ... οπως και παιχνιδια Civilization III, Tiberian Sun, SimCity κα...

Εκτος από τη χρηση του ως "emulator" με το wine παρέχεται και η βιβλιοθήκη winelib η οποία επιτρεπει κώδικας σε windows να ξαναγίνει compilation σε unix και ετσι να εχουμε πραγματικά native εφαρμογες unix από windows sources.

Αυτα για αρχη... αν υπάρξει ενδιαφέρον συνεχιζουμε....

aesir
22-05-04, 18:20
Το winex που είδα σε ένα newsgroup, τι είναι σε σχέση με το wine;

Slammer
22-05-04, 18:22
Το winex που είδα σε ένα newsgroup, τι είναι σε σχέση με το wine;

To winex ειναι ενα παλιο fork του wine με στοχο την ανάπτυξη του DirectX με κλειστο κωδικα για να υποστηρίξει παιχνιδια. Δεν ειναι free, αλλα και η αναπτυξη του ειναι πολυ πιο αργη απ' οτι του wine. Ξεχαστε το!

turboirc
22-05-04, 18:24
Οταν το δοκιμασα slammer δουλευε, αλλα πολυ αργα και οχι για ολες τις εφαρμογες.

Slammer
22-05-04, 18:48
Νομιζω οτι δεν πρεπει να επικεντρωθούμε σε παιχνίδια... και μάλιστα 3D. Σαφως το υποσυστημα Direct3D under wine ειναι αργο καθώς περνά απο το layer του wine και εκτελειται σε OpenGL.

arcanum
22-05-04, 19:20
Πάντως εγώ που παίζω Warcraft3 και GTA vice city με Wine δεν βλέπω καθυστέρηση.
Μια χαρά παίζει. Απο την άλλη το Sim City 4 είναι λίγο πιό αργό.

Anonymous
22-05-04, 20:11
Έχει βάλει κανείς σε Fedora τέτοιο πράγμα; Το σκέφτομαι για να δω αν τα .pdf που φτιάχνω θα δουλεύουν στον υπολογιστή ενός που θα τα τυπώσει σε windows. Λένε ότι καλύτερα το c: να δείχνει σε ένα πραγματικό c: με 98αρια, ώστε να πάρει από εκεί τα .dll αντί για τα reversed engineered. Από την άλλη τα τελευταία μπορεί να είναι καλύτερα :mrgreen:
Αυτή τη λύση τη συχαίνομαι από τότε που είχα os/2 που έτρεχε και windows 3.11 (μια αηδία!)

Slammer
22-05-04, 20:21
Για να ειμαστε ΟΚ και να μην βρεθουμε σε χαος... προτεινω τη χρηση των dll που παρεχει το wine. Να ξεκινησουμε δηλαδη απο καθαρο installation χωρις να απαιτειται εγκατασταση των 98. Αν για καποιο προγραμμα απαιτειται κανενα native dll θα το αντιμετωπίσουμε μεμονωμένα. Γενικα τα dll του wine δουλευουν καλυτερα εκτος απο μερικά....

gcf
22-05-04, 20:28
Θα με ενδιέφεραν εμπειρίες αν υπάρχουν άπό τη χρήση Photoshop κάτω από Wine.
Συμβατότητα άνά έκδοση, αξιοπιστία, ταχύτητα.

pelasgian
22-05-04, 22:29
Το πήρε το μάτι μου εδώ:
http://www.desktoplinux.com/articles/AT7770280571.html

ρίξε μία ματιά και στο gimp, αλλά με βιβλίο!
http://www.desktoplinux.com/articles/AT7770280571.html

Μπορεί να σου χρησιμεύσει ΠΟΛΥ το Open office draw μαζί με gimp. Συμπεριφέρεται σαν το visio αλλά κάνει και ένα υποτυπώδες 3D rendering. Μία κίνηση με κάποιο ενδιαφέρον είναι να πάρεις τα stencils με metafiles όπου βρεις και να κάνεις copy paste μέσα σε oodraw και να τα πειράζεις με gimp.

Το πλεονέκτημα: αστραπιαία γρήγορα γίνονται πολλά πράγματα
Το μειονέκτημα: δεν είναι photoshop που μπορεί να έχεις χτίσει εμπειρία.

Επίσης (αγοραστό όμως) δοκίμασε το Maya 3D.

Anonymous
23-05-04, 10:36
Οπως είπε ήδη ο pelasgian μην τσάμπα προσπαθείτε να τρέξετε ένα "αμφίβιο" photoshop. Μπορεί να δουλέβει αλλά παραμένει ένα πρόγραμμα που έχει σχεδιαστεί για windows. Το gimp, το συχαινόμουν μέχρι που είδα την έκδοση 2: Πάρα πολύ βελτιωμένο GUI και μπορεί να αντικαταστήσει τις λειτουργίες του photoshop.

Προσωπικά το wine με ενδιαφέρει για εφαρμογές που δεν υπάρχει περίπτωση να δω τώρα κοντά αντικαταστάτη τους στο linux. Και φυσικά direct3d παιχνίδια.
H γνώμη μου είναι ότι αν βρείτε αντίστοιχο πρόγραμμα για native linux, για οποιαδήποτε εφαρμογή, χρησιμοποιήστε το αυτό, ακόμη και αν η λειτουργία του σας ξενίζει. Όσοι περισσότεροι ακολουθήσουν αυτόν τον κανόνα, τόσο πιο γρήγορα θα δούμε καλά προγράμματα για native linux σε όλους τους τομείς.

ps:
Μέχρι και το Mathematica,Matlab βρήκα σε linux και πέταξα το vmware.
:D :D

hayzel
23-05-04, 10:39
sorry το προηγούμενο post , ήταν δικό μου, απλά ήμουν καταλάθος logged out.

hayzel.
:D

lazar
27-05-04, 19:34
Στο http://www.wine.org/ έχει ωραία γαλλικά κρασιά. Τον emulator που τον βρίσκουμε; :lol:

Καλά, θα κάνω ...μιά γύρα (ένα search)

lazar
27-05-04, 19:34
http://www.winehq.com/ για να μην ψάχνουν οι νεώτεροι...

lazar
27-05-04, 21:02
Είπα κι εγώ να παίξω...
κατέβασα το wine για fedora σε rpm.

Έκανα install με rpm -Uhv
δίνω
# wine
και
wine: failed to create the process heap

Αυτά που λέγαμε :evil:

Ξέρει κάποιος τι εννοεί το μήνυμα;

sdikr
27-05-04, 21:37
που το έκανες lazar, στο gentoo, ή fedora?
αν στο fedora μάλλον κάποια dep δεν υπάρχουν

Slammer
27-05-04, 21:44
Ας ξεκινήσουμε το wine.....

Χρειαζόμαστε ενα gentoo συστημα, να τρεχει γραφικό περιβάλλον ως user.

Πάμε σε βήματα:

Σαν root (su)
1. ACCEPT_KEYWORDS=~x86 emerge wine
2. Eπειδή το /usr/bin/wine εχει ενα μικρο προβληματακι (ειναι ενα απλό wrapper χρησιμοποιειστε αυτό που επισυνάπτω στο μηνυμα αυτο. Αντικαταστηστε το /usr/bin/wine με αυτο. Για να γίνει εκτελέσιμο πρεπει να εκτελέσετε την εντολη


chmod 755 /usr/bin/wine

Tωρα σαν χρηστες...(exit)
3. Αν εχετε προηγούμενη εγκατάσταση του wine, σβηστε το ~/.wine directory.
4. cd /usr/lib/wine/share/wine
5. τρεξτε wine...
Θα δειτε τα παρακάτω...




!! ~/.wine/config misses
!! Setting up a config file
!! Setting up ~/.wine/fake_windows/
!! Setting up default registry.
!! Installation complete.
!! Set your drives in ~/.wine/config



Δημιουργήθηκε ενα directory ~/.wine οπου εκει περιέχεται το εικονικό C: καθως επίσης και το configuration του wine (config) καθως και το εικονικό registry.

Tωρα θα δοκιμάσουμε να τρεξουμε το πρωτο μας προγραμμα.
Ας δοκιμάσουμε το total commander από εδω http://www.ghisler.com/

Αφου κατεβάσουμε το αρχειο tcmd603a.exe, πάμε στο directory που ειναι το αρχειο και τρεχουμε:

wine tcmd603a

και.... θα ξεκινήσει η εγκατάσταση. Αφου τελειώσει (θα βγαλει κατι για τον explorer.... αλλα δεν πειράζει) η εγκατασταση μας ειναι ΟΚ.

Πηγαίντε στο ~/.wine/fake_windows/totalcmd και εκτελέστε

wine totalcmd

και το πρόγραμμα τρεχει κανονικά. Προσέξτε κουνήστε το βασικό παράθυρο, ωστε να εμφανιστει το μηνυμα shareware που βρισκεται από κάτω, και να το αποδεχτείτε.

Στο περιβάλλον windows φαινονται default τεσσερεις εικονικοι δισκοι o
C: O virtual C: που ειναι ~/.wine/fake_windows
F: o tmp του συστηματος /tmp
H: o /home του χρηστη
Ζ: το / του συστήματος.

Ωραια.. απο εδω και πέρα δοκιμάστε με τα defaults να τρέξετε άλλα προγράμματα...
Σιγα Σιγα θα το φιαξουμε κι αυτο καλυτερα..... καθως και το config (αν και εχει πολλα σχολια)

ΠΡΟΣΟΧΗ: Το αρχειο εχει κατάληξη .txt γιατι δεν μπορουσα να το προσαρτησω χωρίς κατάληξη. Κανονικά στο /usr/bin που θα το βάλετε δεν θα εχει καταληξη... σκετο wine!

Slammer
27-05-04, 22:00
Είπα κι εγώ να παίξω...
κατέβασα το wine για fedora σε rpm.

Έκανα install με rpm -Uhv
δίνω
# wine
και
wine: failed to create the process heap

Αυτά που λέγαμε :evil:

Ξέρει κάποιος τι εννοεί το μήνυμα;

To wine εχει γνωστο προβλημα με το fedora... βλέπε
http://www.winehq.org/?issue=223

sdikr
27-05-04, 22:05
καλά έχω πάθει την πλάκα μου!!!
ενα πρόγραμμά που πίστευα οτι δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει στο linux (είναι windows) δουλέυει, με μερικά προοβλήματα αλλά δουλέυει!

Slammer
27-05-04, 22:06
sdikr, ποιο? να μαθαινουμε....

sdikr
27-05-04, 22:08
ivisit, είναι webcam προγραμμα

Slammer
27-05-04, 22:14
Oσο γινεται πιο γρηγορα, για να γινει το wine ποιο συμβατο, κατεβάστε από εδω

http://www.microsoft.com/com/dcom/dcom98/download.asp

το dcom98.

Πηγαιντε στο directory του αρχειου, και τρεξτε

wine dcom98 /c

στο control που ζητάει τη θέση, μη πάτε με κλικ, αλλα γραφτε

c:\windows\system

τωρα, ξανατρεξτε

wine dcom98

και η διαδικασια θα ολοκληρωθεί κανονικα.

Με το τροπο αυτό βάζουμε μερικά native dll που δουλευουν καλυτερα και φιαχνουμε και μερικά πραγματακια στο registry...

lazar
27-05-04, 23:52
sdikr ...στο fedora ...ναι.

Βρε δεν πάν να .....

3 μέρες παιδεύομαι, μπουτάρω με δισκέττα στο ένα, ήχο δεν έχω στο άλλο, είπα να τρέξω το wine...

Ναι, ξέρω, gentoo. Άσε που και εκεί τραβάς διάφορα, θέλεις μηχάνημα γαϊδούρι για compile. Μετά λέμε για τα XP... Αλλά τάπαμε, να μην τα ξαναλέμε.

Δεν είναι πάντως dep, αυτά υποτίθεται τα τσεκάρει ο rpm manager. Είναι ...παραξενιές

lazar
27-05-04, 23:55
Oσο γινεται πιο γρηγορα, για να γινει το wine ποιο συμβατο, κατεβάστε από εδω

http://www.microsoft.com/com/dcom/dcom98/download.asp

το dcom98.

Πηγαιντε στο directory του αρχειου, και τρεξτε

wine dcom98 /c


Το DCom δεν είναι που ευθύνεται για μία πληθώρα ιών;

Αλήθεια, το wine προσβάλλεται από ιούς; Και τι επιπτώσεις θα έχει, άραγε;

a_x
28-05-04, 00:00
sdikr ...στο fedora ...ναι.

Βρε δεν πάν να .....

3 μέρες παιδεύομαι, μπουτάρω με δισκέττα στο ένα, ήχο δεν έχω στο άλλο, είπα να τρέξω το wine...

Ναι, ξέρω, gentoo. Άσε που και εκεί τραβάς διάφορα, θέλεις μηχάνημα γαϊδούρι για compile. Μετά λέμε για τα XP... Αλλά τάπαμε, να μην τα ξαναλέμε.


lazar συγνώμη που επεμβαίνω φίλε μου,αλλά αυτό λέγεται προστιθέμενη γνώση.Οτι σου φαίνεται σήμερα βουνό αύριο θα σου φαίνεται παιχνιδάκι.
Μην μου στεναχωρείς τον slammer χεχε...

WAntilles
28-05-04, 00:15
Μην μου στεναχωρείς τον slammer χεχε...



Oσο γινεται πιο γρηγορα, για να γινει το wine ποιο συμβατο, κατεβάστε από εδω

http://www.microsoft.com/com/dcom/dcom98/download.asp

το dcom98.

Πηγαιντε στο directory του αρχειου, και τρεξτε

wine dcom98 /c

στο control που ζητάει τη θέση, μη πάτε με κλικ, αλλα γραφτε

c:\windows\system

τωρα, ξανατρεξτε

wine dcom98

και η διαδικασια θα ολοκληρωθεί κανονικα.

Με το τροπο αυτό βάζουμε μερικά native dll που δουλευουν καλυτερα και φιαχνουμε και μερικά πραγματακια στο registry...

Θα τον στεναχωρήσω εγώ.

Δεν βάζω αρχεία των 98 έστω και στο wine.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

Θα έπρεπε να εξομοιώνουν NT-Class σύστημα και όχι 9x.

Και να λέγεται το windows directory system32 και όχι system.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

Slammer
28-05-04, 00:26
Θα τον στεναχωρήσω εγώ.

Δεν βάζω αρχεία των 98 έστω και στο wine.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

Θα έπρεπε να εξομοιώνουν NT-Class σύστημα και όχι 9x.

Και να λέγεται το windows directory system32 και όχι system.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

Δεν προκειται περι προσομοιωσης.... ειναι απλά ενα full 32 bit layer που υλοποιει το WinAPI & Win32 API σε unix.
Aν θες win32 API βαζεις στο config:



"Windows" = "win2k"

ή


"Windows" = "nt40"


ΥΓ: Για να γινει πιο κατανοητή η λειτουργία του wine, το wine τρεχει σαν application πάνω στον πυρήνα linux ή bsd δεν υπάρχει πυρήνας (λειτουργικό) win, οποτε δεν εχει και νόημα το win98 ή winnt, απλά ειναι θέμα συμβατότητας των καλεσμάτων WinAPI. Δεν υπάρχει κίνδυνος για το σύστημα από τη λειτουργία του wine, απο θέμα ιων..
Επισης ολα τα δικτυακα περνουν απο την υποδομή του linux... ουσιαστικα δηλαδη το wine ειναι μια απλή user εφαρμογή και τιποτα παραπάνω....

sdikr
28-05-04, 00:46
sdikr ...στο fedora ...ναι.

Βρε δεν πάν να .....

3 μέρες παιδεύομαι, μπουτάρω με δισκέττα στο ένα, ήχο δεν έχω στο άλλο, είπα να τρέξω το wine...

Ναι, ξέρω, gentoo. Άσε που και εκεί τραβάς διάφορα, θέλεις μηχάνημα γαϊδούρι για compile. Μετά λέμε για τα XP... Αλλά τάπαμε, να μην τα ξαναλέμε.

Δεν είναι πάντως dep, αυτά υποτίθεται τα τσεκάρει ο rpm manager. Είναι ...παραξενιές

οπώς γνωρίζεις είμαι ένας απο αυτους που λένε οτι το linux δεν είναι ακόμα έτοιμο για desktop,
αλλά το gentoo (καθώς και το suse 9.1) μου αρέσαν πολύ!

το emerge είναι αν μή τι άλλο τρομέρο (για να μην πω το καλύτερο)

το rpm είχε πάντα προβλήμα

οσον αφορά το compile, γιατί πρόσφατα έβαλα το suse 9.1 το gentoo είναι γρηγορότερο γιατί ακριβως έχει γίνει για το δικό μου μηχάνημα.

και ναι!!! o καταραμένος ο promise δουλέυει!!! :twisted:

lazar
28-05-04, 01:12
Το ερώτημα παραμένει (και το πρόβλημα). Μπορείς να βάλεις σε gentoo σύστημα, άλλα sources; Μπορείς να βάλεις rpm; Ή ξανά περιορίζεσαι στις πηγές για gentoo μόνο;

Και δεν αναφέρομαι μόνο στο desktop, αλλά σε όλες τις εφαρμογές γενικά.

lazar
28-05-04, 10:51
έκανα
emerge -f wine
και στη συνέχεια
emerge wine

χωρίς
ACCEPT_KEYWORDS=~x86 emerge wine

αυτό σημαίνει ότι δεν θα τρέχει σωστά;

Εάν κάνω τώρα
ACCEPT_KEYWORDS=~x86 emerge wine
θα ξανακάνει από την αρχή όλο το compilation;

lazar
28-05-04, 11:13
το total commander έτρεξε σε fedora και το setup του φυσικά :D .

Χρησιμοποίησα τη λύση που προτείνεται στο
http://www.winehq.org/?issue=223

setarch i386 wine .... αντί σκέτο wine ....

Slammer
28-05-04, 11:26
έκανα
emerge -f wine
και στη συνέχεια
emerge wine

χωρίς
ACCEPT_KEYWORDS=~x86 emerge wine

αυτό σημαίνει ότι δεν θα τρέχει σωστά;

Εάν κάνω τώρα
ACCEPT_KEYWORDS=~x86 emerge wine
θα ξανακάνει από την αρχή όλο το compilation;

Mε emerge wine εβαλε παλαιοτερη εκδοση... ενω με ACCEPT_KEYWORDS θα βαλει την τελευταια.
Προφανως θα ξανακάνει compilation. Προτεινω τη τελευταια εκδοση γιατι ενσωματώνει αρκετες βελτιωσεις. Το wine αρχειο που επισύναψα δουλευει στην καινουργια (20040408)

lazar
28-05-04, 11:29
Τότε ξαναρωτάω:

emerge -f wine κατέβασε παλιότερη έκδοση;

Εάν ναι, επειδή θέλω πρώτα να κάνει download και μετά compile να δώσω
ACCEPT_KEYWORDS=~x86 emerge -f wine ;

Και αφού τελειώσει με το download
ACCEPT_KEYWORDS=~x86 emerge wine ;

Σωστά;

Slammer
28-05-04, 11:48
Τότε ξαναρωτάω:

emerge -f wine κατέβασε παλιότερη έκδοση;

Εάν ναι, επειδή θέλω πρώτα να κάνει download και μετά compile να δώσω
ACCEPT_KEYWORDS=~x86 emerge -f wine ;

Και αφού τελειώσει με το download
ACCEPT_KEYWORDS=~x86 emerge wine ;

Σωστά;

Αρκει:

ACCEPT_KEYWORDS=~x86 emerge wine

θα κατεβασει και θα κανει compile...
και ακολουθα το προηγουμενο post... σβησιμο ~/.wine κλπ...

WAntilles
04-06-04, 01:38
Ας ξεκινήσουμε το wine.....

Χρειαζόμαστε ενα gentoo συστημα, να τρεχει γραφικό περιβάλλον ως user.

Πάμε σε βήματα:

Σαν root (su)
1. ACCEPT_KEYWORDS=~x86 emerge wine
2. Eπειδή το /usr/bin/wine εχει ενα μικρο προβληματακι (ειναι ενα απλό wrapper χρησιμοποιειστε αυτό που επισυνάπτω στο μηνυμα αυτο. Αντικαταστηστε το /usr/bin/wine με αυτο.
Tωρα σαν χρηστες...(exit)
3. Αν εχετε προηγούμενη εγκατάσταση του wine, σβηστε το ~/.wine directory.
4. cd /usr/lib/wine/share/wine
5. τρεξτε wine...
Θα δειτε τα παρακάτω...




!! ~/.wine/config misses
!! Setting up a config file
!! Setting up ~/.wine/fake_windows/
!! Setting up default registry.
!! Installation complete.
!! Set your drives in ~/.wine/config



Δημιουργήθηκε ενα directory ~/.wine οπου εκει περιέχεται το εικονικό C: καθως επίσης και το configuration του wine (config) καθως και το εικονικό registry.

Tωρα θα δοκιμάσουμε να τρεξουμε το πρωτο μας προγραμμα.
Ας δοκιμάσουμε το total commander από εδω http://www.ghisler.com/

Αφου κατεβάσουμε το αρχειο tcmd603a.exe, πάμε στο directory που ειναι το αρχειο και τρεχουμε:

wine tcmd603a

και.... θα ξεκινήσει η εγκατάσταση. Αφου τελειώσει (θα βγαλει κατι για τον explorer.... αλλα δεν πειράζει) η εγκατασταση μας ειναι ΟΚ.

Πηγαίντε στο ~/.wine/fake_windows/totalcmd και εκτελέστε

wine totalcmd

και το πρόγραμμα τρεχει κανονικά. Προσέξτε κουνήστε το βασικό παράθυρο, ωστε να εμφανιστει το μηνυμα shareware που βρισκεται από κάτω, και να το αποδεχτείτε.

Στο περιβάλλον windows φαινονται default τεσσερεις εικονικοι δισκοι o
C: O virtual C: που ειναι ~/.wine/fake_windows
F: o tmp του συστηματος /tmp
H: o /home του χρηστη
Ζ: το / του συστήματος.

Ωραια.. απο εδω και πέρα δοκιμάστε με τα defaults να τρέξετε άλλα προγράμματα...
Σιγα Σιγα θα το φιαξουμε κι αυτο καλυτερα..... καθως και το config (αν και εχει πολλα σχολια)

ΠΡΟΣΟΧΗ: Το αρχειο εχει κατάληξη .txt γιατι δεν μπορουσα να το προσαρτησω χωρίς κατάληξη. Κανονικά στο /usr/bin που θα το βάλετε δεν θα εχει καταληξη... σκετο wine!

Γιατί στο 5. μου λέει permission denied;

Slammer
04-06-04, 01:42
WAntilles, σκετο το βγαζει το μήνυμα? με το default config? τρεχεις ως χρήστης?

WAntilles
04-06-04, 01:45
WAntilles, σκετο το βγαζει το μήνυμα? με το default config? τρεχεις ως χρήστης?

Το έλυσα.

Έπρεπε αφού το αντιγράψω να του δώσω executable properties και να βάλω exec και στα 3.

Έβαλα φυσικά win2K στο config.

Υποθέτω ότι μπορώ να αλλάξω και να βάλω τα σωστά paths, δηλαδή:

SYSTEM32

Documents and Settings\κλπ.

Slammer
04-06-04, 01:48
oyps.... το ξεχασα αυτο....
Το διορθώνω....

Slammer
11-12-04, 09:51
Tελευταία βρηκα το παρακατω script :
http://sidenet.ddo.jp/winetips/config.html

To script αυτό κάνει αυτόματα setup στο wine και κατεβάζει και εγκαθιστά τον Internet explorer 6 και τον Windows Media Player 7 (προαιρετικα).
Ωραια θα μου πείτε, και τι να τον κάνουμε τον Explorer στο Linux?
H απάντηση ειναι ότι δεν το κάνουμε για να τρεχουμε Explorer (αν και για καποιους ισως φανει χρησιμο) αλλα εγκαθιστώντας τον Explorer κατεβαίνουν ενα σωρό dlls, φιαχνονται τα registry settings και τα system directories με αποτέλεσμα η συμβατότητα του wine να ειναι καταπληκτική!
To script ειναι τελειως αυτοματοποιημενο, απλα το τρεχετε και φιαχνει τα πάντα, χωρις να χρειαστει απολύτως τιποτα. Εγκαθιστά ακόμα και τον ελληνικό Explorer αν θέλετε με πληρη υποστηριξη ελληνικών.
Μη βαλετε τον Media Player 7 αφου δεν χρειαζεται, αν θελετε κατα την εγκατασταση του Explorer, στα custom options αφαιρεστε οτι δεν χρειαζεται. Καλό ειναι επίσης να βάλετε το dcom98, το mfc40.dll και το Windows Installer (όλα αυτα τα βάζει προαιρετικα)
Για περισσότερα διαβαστε το μικρο read.me που συνοδευει το script.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η εγκατάσταση του script, διαγραφει τα τρεχοντα settings του wine, αν και προαιρετικά κραταει backup. Καλυτερα κρατήστε το ~/.wine directory σε ενα tarball και διαγραψτε το πριν τρεξετε το script.

YΓ: Με το στησιμο του παραπάνω script καταφερα να τρέξω παλιες εφαρμογές που απαιτούσαν το BDE της Borland και δεν ειχα καταφερει να τις τρεξω με manual αλλαγες στο config. Επισης τρεχουν κανονικότατα MSWord, Excel, Powerpoint κα... Μέχρι και video αρχεια παίζουν κανονικά με το mplayer2 :lol:

mperedim
12-12-04, 15:21
... Επισης τρεχουν κανονικότατα MSWord, Excel, Powerpoint κα... Μέχρι και video αρχεια παίζουν κανονικά με το mplayer2 :lol:
Slammer, πόσο κανονικότατα τρέχουν;

Χάρηκα χτες που κατάφερα να στήσω το MSOffice στο virtual drive του Wine (λίγο με τη βοήθειά σου, λίγο ανακαλύπτοντας ότι χρειαζόταν και ένα "msi" = "native" για να προχωρήσει η εγκατάσταση) και ήλπιζα να ξεφορτωθώ μια και καλή τα Windows ...

αλλά είναι απλά αδύνατον να γράψω ελληνικά :( Καμιά ιδέα;

mperedim
12-12-04, 19:16
Χάρηκα χτες που κατάφερα να στήσω το MSOffice στο virtual drive του Wine (λίγο με τη βοήθειά σου, λίγο ανακαλύπτοντας ότι χρειαζόταν και ένα "msi" = "native" για να προχωρήσει η εγκατάσταση) και ήλπιζα να ξεφορτωθώ μια και καλή τα Windows ...

αλλά είναι απλά αδύνατον να γράψω ελληνικά :( Καμιά ιδέα;
Και απαντάω στον εαυτό μου.

Είχα ρυθμισμένο για ελληνικά μόνο το LC_CTYPE (el_GR.UTF-8 ). Γύρισα το LANG στην ίδια ρύθμιση και όλα ΟΚ :)

Slammer
12-12-04, 22:58
Την τελευταία φορά που εβαλα MSOffice με το wine, ειχα αφαιρέσει απο την εγκατάσταση τον "Βοηθό του Office" και η εγκατασταση δεν "χτυπησε" πουθενά. Φυσικά αφαίρεσα και κατι option που δεν χρειαζόμουνα οπως Outlook κα....

HellV1L
13-12-04, 00:11
σε mandrake παιζει???

Slammer
13-12-04, 03:38
σε mandrake παιζει???

Δεν βλεπω τον λόγο να μην τρεχει σε οποιαδήποτε διανομή. Αρκει να εγκαταστησεις ενα προσφατο wine και κατα προτιμηση το τελευταίο.

viron
13-12-04, 04:21
... και ήλπιζα να ξεφορτωθώ μια και καλή τα Windows ...


Γεια,
Κατι δεν καταλαβαίνω εδώ , πως κάποιος βάζει wine για να ΞΕΦΟΡΤΩΘΕΙ(!!!) τα windows?

Βύρων.

mario_z
13-12-04, 09:06
Βυρωνα συμφωνω μαζι σου! :D

mperedim
13-12-04, 09:40
Βυρωνα συμφωνω μαζι σου!
Βύρωνα και mario_z ... "να απαλλαχτώ από τα Windows" έγραψα, που ο μόνος λόγος που μένουν εγκατεστημένα στο φορητό μου είναι το MS Office (μια εφαρμογή), το οποίο καλώς ή κακώς χρειάζομαι για λόγους συμβατότητας (ναι ξέρω ότι το Ooo είναι θεωρητικά συμβατό ... όχι, δυστυχώς η θεωρία δε συμβαδίζει πάντα με την πράξη). Όπως και πολύς άλλος κόσμος χρειάζεται εφαρμογές Windows κατά καιρούς και ΑΚΡΙΒΩΣ για αυτό υπάρχει το Wine, για να τρέχουν σχεδόν NATIVELY τις εφαρμογές αυτές σε Linux (το Word μέσω Wine ξεκινά σε 2-3 δευτερόλεπτα π.χ. σύγκρινέ το τώρα με το VMWare και το χρόνο να boot-άρει το virtual machine ή τη μνήμη που τρώει το VM κλπ. κλπ.).

edit: αφαιρέθηκαν τα flamebaits, καθότι αφαιρέθηκαν και από το original post.

Slammer
13-12-04, 10:14
Νομιζω οτι δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος να τρεξει κανεις Explorer και Office με wine ενω υπάρχουν τόσοι καλοί browsers σε Linux καθώς και σουιτες γραφείου όπως το OpenOffice ή το πολυ γρηγορο KOffice (εκτος απο ορισμένες εξαιρέσεις, πχ. κειμενα που ανοιγουν σε ΟΟ αλλα μετατοπίζουν τις εικόνες, sites που ανοιγουν μονο με Explorer, παρουσιασεις σε PP που δεν φαινονται καλά σε OO, και άλλα).

Ομως βρισκω το wine πολυ χρησιμο. Καλως ή κακως υπάρχουν εφαρμογές οι οποίες δεν υπάρχουν σε Linux ή δεν ειναι δυνατό να χρησιμοποιηθούν τα Native προγραμματα. Με το wine καταφερα να απαλλαγω και εγω από τα windows στο χωρο της εργασίας μου (στο σπίτι εχω απαλλαγεί εδω και καιρό) γιατί αναγκαστικά πρέπει να λειτουργώ ορισμένα προγράμματα όπως το Eudora για mail, το AutoCAD, και άλλες ειδικές εφαρμογές. Επίσης χρησιμοποιω (στο σπίτι) το DVDShrink και μερικές φορές το Gordian Knot (κι ας ειναι πιο αργο από το mencoder).
Τονίζω επίσης ότι το wine λειτουργεί πολυ καλυτερα από τα ΧΡ κάποιες παλιές εφαρμογές γραμμένες για 98 ή ακόμη παλαιότερα συστήματα (ναι υπάρχουν και τέτοιες). Για παραδειγμα ειμαι αναγκασμένος να τρεχω AmiPro (τον παλιό κειμενογράφο) αφου εχω μεγάλη ποσοτητα κειμένων σε αυτό το φορματ (ναι... ναι... ξερω.. καποια στιγμη εχω σκοπό να τα μετατρέψω...).

pontifikas
13-12-04, 13:21
Νομιζω οτι δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος να τρεξει κανεις Explorer και Office με wine ενω υπάρχουν τόσοι καλοί browsers σε Linux
Υπάρχουν ραδιοφωνικά sites που κάνουν streaming μόνο σε media player.Οπότε για να ακούσεις από εκεί ράδιο πρέπει να έχεις τον Exploder.
Βέβαια αν και έχω καταφέρει να σηκώσω exploder με το wine, η σύνδεση με τον mplayer δεν ήταν ιδιαίτερα επιτυχής.... :?
Πότε αυτός ο κόσμος θα καταλάβει ότι δεν είμαστε όλοι ίδιοι και όχι μόνο δεν χρησιμοποιούμε Ι.Εxploder αλλά ούτε κάν media player.... :evil: :evil: Αγράμματοι!!!

mario_z
15-12-04, 18:25
Mperedim, μαλλον διαφωνουμε. Δεν απαλασσεσαι απο τη Microsoft και τα Windows τρεχοντας το Office που ειναι και ενας απο τους λογους που κυριαρχει η Microsoft. Τεσπα. Δημοκρατια εχουμε. Οσον αφορα το απο πανω μηνυμα, υπαρχει ενα απλο κολπο για να παιζεις το wma stream με αλλα προγραμματα εκτος του windows media player. Απλα στο τελος του link γραφε /*.wma και το stream θα παιζει κανονικα! για παραδειγμα http://192.168.1.1:60000/*.wma :mrgreen:

P.S. οι "χαρακτηρισμοι" συνεχιζουν να ισχυουν για μενα. Οταν καποιος εκφραζει βλακειες ας ακουει και καποια στιγμη μια εντονοτερη κριτικη. Απλα δε χρειαζεται να τα διαβαζουν και αλλοι. Διοτι μονο βλακεια ειναι να λες οτι απαλασεσαι απο τα Windows και τη Microsoft οταν τρεχωντας το Office (εξαιτιας του οποιου τρεχουν ΚΑΙ windows πολλα PCs) το μονο που κανεις ειναι να συντηρεις την παντοκρατορια της και θα αναγκαστεις και στο μελλον να εισαι μια γραφικη φιγουρα που πεδευεται να τρεξει με emulator, software για το επομενο OS της Microsoft! Ελεος πια! Η Microsoft δεν ειναι ο κολοσσος που ειναι εξαιτιας του λειτουργικου της αλλα εξαιτιας εφαρμογων που τρεχουν σε αυτο με ναυαρχιδα το Office.

@ ADSLgr.com All rights reserved.