PDA

Επιστροφή στο Forum : ΦΡΑΓΗ ΚΛΗΣΕΩΝ ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΟΥΣΑ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ



Σελίδες : [1] 2

broken_dreams83
04-08-12, 08:02
εχθες το μεσημερι και χωρις καμοια προηδοποιηση ι hol εβαλε φραγη εξερχωμενον κλησεον και το ηχογραφημενο μηνυμα μου ελεγε οτι δεν εχω πληρωσει καποιουσ λογαργιαζμους ενω εγω εχω εξοφληση ολους τουσ λογαργιαζμους μετα απο επικοινωνια που ειχα ελενξαν το λογαργιαζμο και η αιτια που μου βαλανε φραγη ητανε οτι ειχα πολλες κλησεις προσ εξωτερικο και μου ζηταγανε για να βγαλουνε την φραγη να παω σε πακετο hol business.και ρωταο με ποιο δικαιωμα βαζει φραγη εξερχομενο χωρις καμοια προειδοποιηση και δευτερον λει καπου ποσο εινε ο μεγηστος χρονος που μπορουμε να μιλαμε προς εξωτερικο

balandis
04-08-12, 08:09
τι βλακεια ειναι αυτη αυτη τωρα παρε και κραχτους...ελεος οσο θελουμε μιλαμε αφου πληρωνουμε??ετσι δεν ειναι??η κανω λαθος????3 φορες down:down::down::down:

broken_dreams83
04-08-12, 08:37
στα καλα καθουμε χωρις καμια προειδοποιηση και η μια ιπαλιλος που με πειρε μου ειπε αν θελω να συνεχισω στο προγραμμα που ειμε να δωσω 1000 ευρω αχχαχααχαχ (τοσα τους λειπουνε μαλλον ) εινε πραγματικα για γελια γιατι αυτο μπορει να συμβει σε ολους αν δουνε οτι μιλας παρα πολλυ

AgentWolf
04-08-12, 08:58
Το συμβόλαιο που υπέγραψες το έχεις ένα αντίγραφο; Το έχεις διαβάσει τι λέει;

balandis
04-08-12, 08:59
στην ελλαδα ειμαστε λαθη γινονται πολλα....αφου το διορθωσανε ολα καλως:)

cranky
04-08-12, 09:07
Πού ακριβώς διάβασες οτι το διορθώσανε ;

broken_dreams83
04-08-12, 09:11
oxi δεν το εχω καπου προχηρο αλλα εγω βλεπω στο site τησ hol στο προγραμμα double play που εχω Απεριόριστες διεθνείς κλήσεις προς σταθερά σε 47 χώρες

AgentWolf
04-08-12, 09:19
Ναι, αλλά στο συμβόλαιο που υπέγραψες, έχει πολιτική ορθής χρήσης.
Επαναλαμβάνω: "Το συμβόλαιο που υπέγραψες το έχεις ένα αντίγραφο; Το έχεις διαβάσει τι λέει; "

maik
04-08-12, 09:31
Αλλη μια περιπτωση με τα ψιλα γραμματα. Διαφημιζουν απεριοριστες κλησεις αλλα καπου λενε "πολιτικη ορθης χρησης" που ουσιαστικα σημαινει μεχρι καποιο οριο. Μολις το ξεπερασεις χρεωνεσαι.

eqvus
04-08-12, 09:49
Αλλη μια περιπτωση με τα ψιλα γραμματα. Διαφημιζουν απεριοριστες κλησεις αλλα καπου λενε "πολιτικη ορθης χρησης" που ουσιαστικα σημαινει μεχρι καποιο οριο. Μολις το ξεπερασεις χρεωνεσαι.

Κάποιοι επιτήδειοι είχαν στήσει "μαγαζάκια" πέριξ της Ομονοίας. Αγόραζαν δέκα είκοσι κιν τηλ και εξυπηρετούσαν αλλοδαπούς με 5 10 ευρώ χρέωση!!!
Δεν αναφέρομαι στον συμφορουμιτη, την πληροφορία μου την μετέφερε φίλος που δουλεύει στα κεντρικά της Vodafhone, δεν γνωρίζω εάν ισχύει!!!

nnn
04-08-12, 10:47
Πουθενά δεν αναγράφεται πως υπάρχει πολιτική ορθής χρήσης, παρά μόνο πως η υπηρεσία απευθύνεται σε οικιακούς πελάτες.

Πόσες ώρες μίλησες με εξωτερικό ?

emeliss
04-08-12, 10:55
Αν θυμάμαι καλά γράφει πως ισχύει η πολιτική χρήσης της εταιρίας η οποία δεν αναφέρεται στην σύμβαση αλλά θεωρητικά κάπου στο site.

broken_dreams83
04-08-12, 11:24
ωραια εγω δεχομε την ορθη πολιτικης χρησης αλλα ας μας πει καποιος ποσες ωρες εινε αυτη ορθη πολιτικη χρηση 100 λεπτα 1000 ωρες αλλα και παλλυ δεν θα επρεπε να με ενημεροσουν πριν προβουν σε φραγη

nnn
04-08-12, 11:38
Οικιακός πελάτης που να έχει μιλήσει καμιά 300αριά ώρες τον μήνα πχ τους βάζει σε υποψίες.

DJG
04-08-12, 13:02
Οικιακός πελάτης που να έχει μιλήσει καμιά 300αριά ώρες τον μήνα πχ τους βάζει σε υποψίες.


Είναι αυτό που λέει ο nnν. Τα πακέτα προς επιχειρήσεις, είνα σαφώς ακριβότερα από αυτά των οικιακών. Συνεπώς φοβάται μήπως έβαλες οικιακό πακέτο σε επιχείρηση για οικονομικούς λόγους, για αυτό το κάνει. Πάντως όταν είμουν σε αυτόν τον χαραμοφάει που λέγεται hol, η αίτηση αν θυμαμαι καλά δεν ανεφερε κατι για πολιτική ορθή χρήσης.

DSLaManiaC
04-08-12, 13:27
Εγώ πριν πω οτιδήποτε θα ήθελα να δω (printscreen απ το myaccount) πόσες ώρες μίλησε.

Χωρίς παρεξήγηση φίλε μου και μη το παρεις προσωπικα καθως δε σε γνωριζω αλλά εσύ μπορεί να έστησες τηλεφωνικό κέντρο και να εβγαζες 10000 λεπτά το μήνα.
Οπότε θα ήθελα να στηρίξεις λίγο τα λεγόμενα σου.

Sent from my HTC Desire using Forum Runner

broken_dreams83
05-08-12, 12:40
εινε περιπου 500 ωρεσ το τελευτεο μηνα αλλα μιλουσα και με τριμερη αλλα εγω ξαναροταω αφου βλεπουνε οτι μιλουσα πολλυ γιατι δεν με ειδοποιουσανε οτι ξεπερναω την ορθη πολιτη χρηση και προβενουνε κατεφθειαν σε φραγη

valen_gr
05-08-12, 13:50
500 ώρες?
αν κανεις τις πραξεις, ειναι περιπου 20-21 ημερες συνεχομενης ομιλιας αυτο!
Προφανως κατι τετοιο δεν αφορα οικιακη χρηση.

nnn
05-08-12, 15:38
500 ώρες?
αν κανεις τις πραξεις, ειναι περιπου 20-21 ημερες συνεχομενης ομιλιας αυτο!
Προφανως κατι τετοιο δεν αφορα οικιακη χρηση.

Ακριβώς, έκανε και τριμερή κλήση κλπ οπότε τον τσίμπησαν...

broken_dreams83
05-08-12, 15:43
την τριμερη κληση την προσφερουνε αυτη δωρεαν αν γνωριζετε και δευτερον εγω ρωτω γιατι δεν προειδοποιουν πριν κανουνε φραγη αλλα μου εκοψαν και το ιντερνετ εχθες

Νikosanagn
05-08-12, 16:38
500 ώρες; Το ξέχασες ανοιχτό; :p

broken_dreams83
06-08-12, 10:16
να ξερεισ οτι το ιδιο μπορουνε να ισχιριστουνε και με το ιντερνετ γιαυτο προσεχτε τι κατεβαζετε :rofl:

tnt
06-08-12, 16:02
Άντε πες όμως ότι το παλικάρι μιλάει με την κοπέλα του στο σπίτι του (όχι στο μαγαζί του προφανώς).. Από την στιγμή που το συμβόλαιο δεν αναφέρει κάποιο όριο, τότε δεν έχει δίκιο?

Με την λογική της HOL μπορεί να αρχίσουν να μας πετάνε επειδή κατεβάζουμε πολύ ή μιλάμε πολύ στα σταθερά και να επιλέγουν πελάτες που μιλάνε 2 ώρες το μήνα και κάνουν traffic 1gb..

dkmaster
06-08-12, 16:39
Η αλήθεια είναι πως και στο συμβόλαιο δεν αναφέρει κάποια διάρκεια σε λεπτά παρα μόνο πως σε περίπτωση που ξεπερνάει τον μέσο όρο χρήσης ενός οικιακού χρήστη όπως το θεωρεί η εταιρία. Βέβαια η υπόλοιπες εταιρίες είναι μεταξύ 500 και 800 λεπτών τον μήνα. Ο φίλος μίλησε 500 ώρες, οπότε είναι λογικό η εταιρία να το θεωρεί αφύσικο για το μέσο όρο χρήσης ενός οικιακού συνδρομητή. Δεν μας είπε όμως και ο συμφορουμίτης τι χρήση έκανε όντως, αν ήταν οικιακή ή επαγγελματική.

DSLaManiaC
07-08-12, 20:25
Εγώ είπα 10000 λεπτά στην υπερβολή του αλλά μιλάμε για 30000 λεπτά.

Έχει δίκιο η εταιρία. Προφανώς πας για business αν μιλάς τόσο. Δεν είναι οικιακή χρήση αυτό το πράμα (για το 99,9999% του κόσμου).

TearDrop
07-08-12, 22:47
500 ώρες το μήνα σημαίνει περίπου 16,5 ώρες τη μέρα. Δεν κοιμάσαι? Δεν δουλεύεις? Εξω πόσο καιρό έχεις να βγεις?

Αλλαξε το σε business πακέτο και να λες και ευχαριστώ στη HOL που σε άφησαν να μιλήσεις τόσο και δεν στο έκοψαν νωρίτερα.

AgentWolf
08-08-12, 12:13
500 ώρες το μήνα σημαίνει περίπου 16,5 ώρες τη μέρα. Δεν κοιμάσαι? Δεν δουλεύεις? Εξω πόσο καιρό έχεις να βγεις?

Αλλαξε το σε business πακέτο και να λες και ευχαριστώ στη HOL που σε άφησαν να μιλήσεις τόσο και δεν στο έκοψαν νωρίτερα.

+1 και από εμένα.

broken_dreams83
08-08-12, 17:34
προτον οταν κανεις λογαργιαζμους να διαβαζεις ολα τα δεδωμενα του προβληματος γιατι οποσ ειπα ποιο πανω μιλαγα και με τριμερης αν εχεισ ιδεα τι εινε και δευτερον τησ κλησεις που εκανα την εκανα προσ αμερικι προσ ενα νουμερο που μπορουμε να το καλουμε και να μιλαμε πολλα ατομα μαζει και εγω αφινα την γραμι μου ανηχτη τα βραδια και ακουγα με ενηχτη ακροαση και οταν λες δεν βγενεις εξω να ξερεις γιατι πολλυς κοσμος δεν μποροι να βγει εξω για διαφορους λογους

dkmaster
08-08-12, 19:46
Όπως και να έχει αυτός ο χρόνος θεωρείται υπερβολικός από όλους τους παρόχους για οικιακές συνδέσεις, οπότε και να αλλάξεις πάροχο πάλι θα φας φραγή.

Sovjohn
09-08-12, 14:19
Fun fact: Οι εταιρείες χρεώνονται ανά λεπτό για βασικά όλες τις κλήσεις που κάνουν. Το ότι τα πακέτα είναι "απεριόριστα" δεν σημαίνει ότι ο πάροχος στην Ελλάδα ή το εξωτερικό τους χρεώνει "απεριόριστα".

Και μπορεί η χρέωση χονδρικής ανά λεπτό για ΗΠΑ που αναφέρθηκαν εδώ μέσα να είναι 0,5 cent (αν και η Αμερική έχει μεγάλη διασπορά στις χρεώσεις, αρκετοί αριθμοί κοστίζουν πολύ περισσότερο από τόσο για να κληθούν από εξωτερικό), αλλά, dude, 30.000 λεπτά Χ 0,5 cent = 150 € κόστος της HOL προς τον provider.

Προφανώς αν η κίνησή σου ήταν π.χ. 1.200 λεπτά (20 ώρες, όχι ακριβώς "μικρό νούμερο"), το κόστος θα καλυπτόταν από το πάγιο της υπηρεσίας και τα οικονομοτεχνικά μοντέλα που χρησιμοποιούν, αλλά να δίνουν μια υπηρεσία με 30-40 € / μήνα και να της σκίζει κάποιος τα πρέκια με αυτόν τον τρόπο, ΟΚ, πολύ φυσιολογικό μου ακούγεται το να βάζουν φραγή!

maik
09-08-12, 17:17
Η φραγη αν ξεπερασει καποιος τα ορια ειναι φυσιολογικη και σωστη.
Ομως για μαρκετιστικους καθαρα και μονο λογους αυτα τα ορια δεν αναφερονται ρητα απο τις εταιρειες.
Λενε και διαφημιζουν "απεριοριστα" αλλα μονο απεριοριστα δεν ειναι.Το οριο το καλυπτουν με νεφαλωδεις διατυπωσεις για "πολιτικη ορθης χρησης" ή "προγραμμα για οικιακους πελατες" κλπ.
Καποτε πρεπει να σταματησει αυτη η κοροιδια και να λεγονται τα πραγματα με το ονομα τους.

Aias
15-08-12, 11:02
Δεν ξερω τι εχει υποθει αλλα ας πουμε οτι εγω περνω ροζ γραμμες και μιλαω 5 ωρες και χρεωσω την εταιρια (μαλιστα η εταιρια χρεωνεται πρωτα και οχι εγω) 10000 ευρω ,και μετα κανω τον κινεζο και δεν πληρωνω ή πληρωσω μετα απο 10 χρονια και ας πουμε τωρα οτι αυτο το κανουν 1000 χρηστες της HOL καθημερινα με ζημια για την εταιρια 10000000 την ημερα ,τα οποια ασχετα αν τα παρει απο εμενα πρεπει να τα πληρωσει ,τι θα κανει?

Οποτε το πιο απλο ειναι να ελεγχουν τις χρεωσεις και οταν δουν καποια <<παραξενη>> χρεωση (δηλαδη αν εγω καθε μερα κανω κλησεις μεχρι 10 ευρω και ξαφνικα δουν 1000+ σε μια κληση ) σου βαζουν φραγη πριν ανεβει το ποσο στο απειρο.Βεβαια καποιος μπορει να πει (και να εχει δικιο) οτι εγω γουσταρω ,πληρωνω και μιλαω οπου και οσο θελω και δεν πρεπει να γινεται αυτο.Αλλα να σκεφτει καποιος την πιθανοτητα οτι 1.μπορει να εχει γινει υποκλοπη ή 2.να ειναι εταιρια και καποιος <καλος> υπαλληλος περνει την γκομενα στην ρωσια, τοτε θα δει οτι καλος κανουν.

giorgosstamatis
17-08-12, 22:21
αφου ετσι ελεγε το προγραμμα του καλα εκανε και τις εκανε τις κλησεις,και αφου πληρωνε τους λογαριασμους του δεν εκλεψε κανεναν ,ας προσεχαν λοιπον στην HOL ,οταν αυτοι κλεβουν τον κοσμο ειναι καλα?
τραβα και μια καταγγελια εδω www.eett.gr (http://www.eett.gr) και αστους να τρεχουν μαζι με τα παπαγαλακια της HOL.

υς.σε λιγο θα βγουν και στην φορα οι διαφανεις διαδικασιες που πηρε η HOL τον διαγωνισμο για το WI_FI του μετρο :whistle:

DSLaManiaC
17-08-12, 23:15
μαζι με τα παπαγαλακια της HOL.

Για καντο λίγο πιο συγκεκριμένο αυτό αν έχεις τη καλοσύνη :)

valen_gr
18-08-12, 01:10
υς.σε λιγο θα βγουν και στην φορα οι διαφανεις διαδικασιες που πηρε η HOL τον διαγωνισμο για το WI_FI του μετρο :whistle:

OK - θα τσιμπήσω,

Αν καταλαβαινω καλα μαλλον θες να πεις οτι κατι υποπτο εγινε στον διαγωνισμό . Χωρις να ξέρω παραπάνω απο αυτα που διάβασα στον τύπο,


. Κατοχυρώθηκε στην εταιρεία HELLAS ON LINE ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ Α.Ε. με συνολικό συμβατικό τίμημα μηδέν 0€ και επιπλέον απόδοση στην ΣΤΑ.ΣΥ ΑΕ του 100% των ακαθάριστων εσόδων που θα προκύψουν από την εκμετάλλευση του έργου.


Πως ακριβώς ζημιώνεται κανεις οταν αυτος που ανελαβε το εργο εχει μηδενικη αμοιβη ?

stelios4711
18-08-12, 11:57
Δεν ξερω τι εχει υποθει αλλα ας πουμε οτι εγω περνω ροζ γραμμες και μιλαω 5 ωρες και χρεωσω την εταιρια (μαλιστα η εταιρια χρεωνεται πρωτα και οχι εγω) 10000 ευρω ,και μετα κανω τον κινεζο και δεν πληρωνω ή πληρωσω μετα απο 10 χρονια και ας πουμε τωρα οτι αυτο το κανουν 1000 χρηστες της HOL καθημερινα με ζημια για την εταιρια 10000000 την ημερα ,τα οποια ασχετα αν τα παρει απο εμενα πρεπει να τα πληρωσει ,τι θα κανει?

Οποτε το πιο απλο ειναι να ελεγχουν τις χρεωσεις και οταν δουν καποια <<παραξενη>> χρεωση (δηλαδη αν εγω καθε μερα κανω κλησεις μεχρι 10 ευρω και ξαφνικα δουν 1000+ σε μια κληση ) σου βαζουν φραγη πριν ανεβει το ποσο στο απειρο.Βεβαια καποιος μπορει να πει (και να εχει δικιο) οτι εγω γουσταρω ,πληρωνω και μιλαω οπου και οσο θελω και δεν πρεπει να γινεται αυτο.Αλλα να σκεφτει καποιος την πιθανοτητα οτι 1.μπορει να εχει γινει υποκλοπη ή 2.να ειναι εταιρια και καποιος <καλος> υπαλληλος περνει την γκομενα στην ρωσια, τοτε θα δει οτι καλος κανουν.

Εδώ δεν μιλάμε όμως για ροζ γραμμές ή για κάτι που είναι χρεώσιμο
Μιλάμε για χρήση διεθνών κλήσεων που είναι δωρεάν στο πρόγραμμα του συνδρομητή

maik
18-08-12, 12:04
Εδώ δεν μιλάμε όμως για ροζ γραμμές ή για κάτι που είναι χρεώσιμο
Μιλάμε για χρήση διεθνών κλήσεων που είναι δωρεάν στο πρόγραμμα του συνδρομητή

Αυτο προσπαθουμε να πουμε , οτι δεν ειναι δωρεαν. ΕΙναι δωρεαν μεχρι καποιο οριο το οποιο ομως δεν οριζεται σαφως αλλα αοριστα. Με εκφρασεις "πολιτικη ορθης χρησης", "οικιακο πακετο" κλπ.

stelios4711
18-08-12, 12:23
Αυτο προσπαθουμε να πουμε , οτι δεν ειναι δωρεαν. ΕΙναι δωρεαν μεχρι καποιο οριο το οποιο ομως δεν οριζεται σαφως αλλα αοριστα. Με εκφρασεις "πολιτικη ορθης χρησης", "οικιακο πακετο" κλπ.

Δε νομίζω ότι μπορείς να πουλάς κάποιο προϊόν και να επικαλείσαι αόριστους όρους χρήσης. Αλίμονό μας αν συμβαίνει αυτό
Μπορεί να το προωθήσει διαφημιστικά ίσως χρησιμοποιώντας τους παραπάνω όρους αλλά κάπου έστω με ψιλά γράμματα θα πρέπει να αποσαφηνίζει τι εννοεί
Π.χ. Ισχύει πολιτική ορθής χρήσης 100 ώρες το μήνα ή το παρόν ισχύει σε χώρους χωρίς επαγγελματικό ΑΦΜ με τόσα τετραγωνικά μέτρα κλπ
Αν δεν ξεκαθαρίζει τους περιοριστικούς όρους τότε δεν μπορεί να επιβάλει περιορισμούς αυθαίρετα

DSLaManiaC
18-08-12, 12:58
Σταματήστε ορισμένοι να δημιουργείτε εντυπώσεις και να μας κουνάτε το δάχτυλο νομίζοντας πως απευθύνεστε σε χαζούς.
30000 λεπτά δεν είναι οικιακή χρήση. Τελεία και παύλα.

Και όχι τα 30€ και τα 40€ που δίνετε δε δικαιολογούν τέτοια χρήση ούτε είναι "εγώ πλερώνω και να πάτε να γ..θειτε όλοι".

Το μόνο που έχει βάση είναι το παρακάτω:


Δε νομίζω ότι μπορείς να πουλάς κάποιο προϊόν και να επικαλείσαι αόριστους όρους χρήσης.

Αντί λοιπόν να κλαιγόσαστε και να γκρινιάζετε σα γνήσιοι Έλληνες, ας πάρει κάποιος ενεργός συνδρομητής (θα το έκανα εγώ αλλά δεν είμαι πια) πρωτοβουλία να υποβάλλει έγγραφο ερώτημα στη HOL σχετικά με τα όρια ορθής χρήσης που ισχύουν για το εξωτερικό και να μας ενημερώσει.

stelios4711
18-08-12, 13:29
Δεν διαφωνώ μαζί σου. Τα 30000 λεπτά δεν είναι προφανώς "οικιακή χρήση"
Εκεί που διαφωνώ είναι στο ποιο είναι αυτό το όριο
Τα 10000 λεπτά είναι καλά; τα 5000 ίσως; 1000 να τ'αφήσω;
Δεν θα έπρεπε να αναγράφεται κάπου το όριο της οικιακής χρήσης;
Δεν πρέπει να το γνωρίζω για να μην το ξεπεράσω;
Αν δεν αναφέρεται κάποιο όριο; φταίω εγώ αν κάνω μεγάλη χρήση
Και το 200gb download κατά τα λεγόμενα σου δεν είναι για "οικιακή χρήση" πολλοί όμως οικιακοί χρήστες το ξεπερνάνε. Αν αυτό είναι ασύμφορο στην εταιρία ας βγάλει cap πακέτα με 5€ το μήνα.
Δουλειά μου δεν είναι να σκέφτομαι πως θα βγάλει κέρδος η εταιρία
Δουλειά μου είναι να σκέφτομαι πως θα κερδίσω εγώ ανάλογα με τις επιλογές που μου δίνει η εταιρία
Και εδώ φαίνεται ότι η εταιρία μου έδωσε το δικαίωμα απεριόριστης χρήσης αφού δεν αναφέρει πουθενά κάποιον περιορισμό

Γιατί να στείλω εγώ email στην εταιρία; για την ρωτήσω αν αυθαίρετα και μονομερώς άλλαξε τους όρους χρήσης;
Με αυτόν τον τρόπο είναι σαν να αποδέχομαι σιωπηρά ότι έχει έχει αυτό το δικαίωμα

Εσύ δηλαδή υποστηρίζεις πως το έχει;

DSLaManiaC
18-08-12, 13:51
Εσύ δηλαδή υποστηρίζεις πως το έχει;

Εγώ μίλησα για ένα έγγραφο αίτημα που θα αναφέρει τα γεγονότα (δεν υπάρχει στο συμβόλαιο όρος πολιτικής χρήσης κλπ) και θα ζητά απ την εταιρία απάντηση. Με αυτό το τρόπο και θα έχει ο συνδρομητής την απάντηση της εταιρίας αλλά και όσοι ενδιαφέρεστε να μάθετε.
Δεν είπα τίποτα περί αποδοχής.

Το να κράζουμε και να αναθεματίζουμε εδώ μέσα δε βγάζει πουθενά.

Επίσης, μια καταγγελία στην οποιαδήποτε αρχή προϋποθέτει προηγούμενη επικοινωνία με την εταιρία.

stelios4711
18-08-12, 14:05
Άρα λοιπόν συμφωνούμε και στο δεύτερο σκέλος
Ότι δηλαδή η εταιρία δεν έχει δικαίωμα για φραγή αφού δεν παραβιάζεται κάποιος κανόνας χρήσης και θα χρειαστεί έγγραφη απάντησή για αυτήν την πράξη της, την οποία ενδεχομένως χρησιμοποιήσουμε για καταγγελίες κλπ

DSLaManiaC
18-08-12, 14:11
Ότι δηλαδή η εταιρία δεν έχει δικαίωμα για φραγή αφού δεν παραβιάζεται κάποιος κανόνας χρήσης και θα χρειαστεί έγγραφη απάντησή για αυτήν την πράξη της, την οποία ενδεχομένως χρησιμοποιήσουμε για καταγγελίες κλπ

Η εταιρία στη συγκεκριμένη περίπτωση καλώς έπραξε και έβαλε φραγή καθώς μιλάμε για προφανή κατάχρηση του όρου οικιακής χρήσης.

Όμως ναι, γενικά μιλώντας, πρέπει να υπάρχουν συγκεκριμένα όρια ή τέλος πάντων κάποιος όρος που να το ξεκαθαρίζει καθώς αύριο αντί για 30000 λεπτά η HOL μπορεί να πει ότι με 100 λεπτά σε φράζω.

ntebis
19-08-12, 00:16
κι εγω ανησυχουσα για τα 10ωρα που μιλουσε η μανα μου

dikal
19-08-12, 10:17
κι εγω ανησυχουσα για τα 10ωρα που μιλουσε η μανα μου

Όλα σχετικά είναι. Ίσως σε κάποιες περιπτώσεις θα έπρεπε να μετράται, όχι ο χρόνος που μιλάμε, αλλά ο χρόνος που ΔΕΝ μιλάμε. :hmm:

bak
12-09-12, 22:51
Όλα σχετικά είναι. Ίσως σε κάποιες περιπτώσεις θα έπρεπε να μετράται, όχι ο χρόνος που μιλάμε, αλλά ο χρόνος που ΔΕΝ μιλάμε. :hmm:

+++++1 απο εμένα!

Rohas
20-09-12, 12:28
Η μόνη αναφορά στο συμβόλαιο για πολιτική ορθής χρήσης είναι η παράγραφος 6.10 που βρήκα στο
http://www.hol.gr/GR/home/otherservices/Documents/hol_telephony_unlimited_appl_form.pdf

το αφήνουν τελείως στην κρίση της εταιρείας και δεν αναφέρει συγκεκριμένο αριθμό λεπτών...

εαν κάποιος κάνει τον κόπο να επικοινωνήσει ας αναφέρει το αποτελεσμα της επικοινωνίας του
:D

marios79
20-09-12, 13:53
Η εταιρία στη συγκεκριμένη περίπτωση καλώς έπραξε και έβαλε φραγή καθώς μιλάμε για προφανή κατάχρηση του όρου οικιακής χρήσης.
Όμως ναι, γενικά μιλώντας, πρέπει να υπάρχουν συγκεκριμένα όρια ή τέλος πάντων κάποιος όρος που να το ξεκαθαρίζει καθώς αύριο αντί για 30000 λεπτά η HOL μπορεί να πει ότι με 100 λεπτά σε φράζω.

Φασκεις κ αντιφασκεις!
Μιλας για προφανη καταχρηση του ορου οικιακης χρησης κ στην επομενη παραγραφο παραδεχεσαι οτι δεν υπαρχει συγκεκριμενο οριο!!!
Πως ειναι ΠΡΟΦΑΝΗΣ η καταχρηση, αφου δεν υπαρχει σαφες οριο?

- - - Updated - - -


500 ώρες το μήνα σημαίνει περίπου 16,5 ώρες τη μέρα. Δεν κοιμάσαι? Δεν δουλεύεις? Εξω πόσο καιρό έχεις να βγεις?

Αλλαξε το σε business πακέτο και να λες και ευχαριστώ στη HOL που σε άφησαν να μιλήσεις τόσο και δεν στο έκοψαν νωρίτερα.

Πας καλα ανθρωπε μου ? ο ανθρωπος ψαχνει λυση στο προβλημα του κ εσυ τον ρωτας αν κοιμαται ή κ ποσο καιρο εχει να βγει εξω ?
Επειδη δεν πηρες απαντηση δεν επιμενεις λιγο ? μπορει να απαντησει........

DSLaManiaC
20-09-12, 20:48
Βαθιές ανάσες, ξιδακι, βολτούλα, άλλαξε ύφος ξανα γράψε το μήνυμα και ίσως μπω στο κοπο να κάνω διάλογο.

Sent from my HTC Desire using Forum Runner

marios79
20-09-12, 21:05
Ευχαριστω δεν θα παρω, προτιμω διαλογο με καποιον που βγανει νοημα απ τα λεγομενα του!
Καλοταξιδος !!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.