PDA

Επιστροφή στο Forum : HUAWEI 53O Προβλημα στο ανοιγμα πορτας...για καμερες ασφαλειας



makini
06-08-12, 20:42
Καλησπερα παιδια και καλως ηρθα στο φορουμ

Η ιστορια ειναι μεγαλη και στο προβλημα ισως να φταιει το ρουτερ.......
Ειχα ISDN και την εκανα PSTN . Οταν ειχα την πρωτη με ρουτερ ενα philips ολα δουλευαν καλα ,δηλαδη ειχα κανει host στο dyndns ειχα ανοιξει πορτες στο ρουτερ μου και μπορουσα να δω τις καμερες μου απο οπουδηποτε ηθελα.......
Αλλαζοντας το ρουτερ ομως οσο και να προσπαθησα ....τους τελευταιους μηνες δεν μπορεσα να ανοιξω πορτα καμοια, οι καμερες δουλευουν κανονικα στο εσωτερικο μου δικτυο.
Η προστασια ειναι απενεργοποιημενη,ο τροπος ανοιγματος πορτας ειναι ο σωστος αφου τον διαβασα στο manual....
πηρα τηλεφωνα πολλα στο 13888 και με εστελναν στο 13818 και ξανα πισω , δεν ηξεραν τα παιδια να με ενημερωσουν.....Μηπως γνωριζει κανενα παλικαρι τον τροπο ????

Να αλλαξω ρουτερ????

Και τι να παρω ????

Ευχαριστω

Nikiforos
07-08-12, 13:21
Επειδη εχω και εγω καμερες με DVR και ειχα το router αυτο οταν ειχα ISDN γραμμη παιζει κανονικα! επειδη τωρα εχω αλλο δεν μπορω να δω τι ειχα κανει, θελει καπως αλλιως να δηλωσεις το dyndns, εδω στο forum το εχουμε γραψει καπου! νομιζω members.dyndns.org θελει αν θυμαμαι καλα. Το dyndns ειναι το προβλημα σου δλδ ή να ανοιξεις τις απαραίτητες πόρτες? και οι πόρτες ανοιγουν μια χαρα, κοιταξες στο θεμα για το συγκεκριμενο router πριν γραψεις αλλο θεμα?
http://www.adslgr.com/forum/threads/434970-Huawei-Echolife-HG520/page3 ιδια ειναι και στο 530 δες και εδω http://portforward.com/english/routers/port_forwarding/Huawei/EchoLife-HG520s Τις πορτες τις ανοιγουμε απο το ΝΑΤ και στο Virtual Server, ενω σε αλλα ADSL routers ειναι εντελως διαφορετικα!!! και εγω στην αρχη εψαχνα αλλα το βρηκα με λιγη προσπάθεια.

makini
11-08-12, 11:02
Καλημερα Νικηφορε και ευχαριστω για τον χρονο που μου εδωσες για να μου απαντησεις
Λοιπον εχουμε και λεμε ,το προβλημα λυθηκε !!!!! Πως ομως λυθηκε ,λυθηκε με αλλαγη του ρουτερ !!!!!
Το Huawei HG 530 ,δεν ανοιγει πορτες και οποιος λεει οτι ανοιξε λεει ψεματα.....Το HG520 που μου δίνεις στην βοηθεια σου ,δεν εχει καμία σχεση με το HG530 ,αλλο interface και γενικα αλλος τροπος να ανοιγεις πορτες
Μου γραφεις οτι ειχες το ιδιο ρουτερ ,ποιο ειχες το HG 530 ή το HG520 ?? Οσο αφορα αν κοιταξα για το θεμα πριν ανοιξω καινουριο ,γραφω οτι το ψαχνω μηνες και εχω ψαξει παντου δεν βρηκα ομως απαντηση πουθενα ,παρα μονο ερωτησεις
και με τα γραφομενα μου υπευθυνα λεω οτι πορτες το HG 530 δεν ανοιγει !!!!
Πηρα ενα TP-link TD-W8151N οποιο σε πεντε λεπτα το ειχα σεταρει και με πορτες ορθανοιχτες .......η τιμη του ηταν πολυ χαμηλοτερη ,σχεδον στο μισο απο οτι πωλητε στον ΟΤΕ αυτο που ειχα

http://img4.imageshack.us/img4/1680/portmapping.png (εδω ειναι το ανοιγμα πορτας στο hg530)

http://img88.imageshack.us/img88/5633/78718652.jpg (και εδω στο hg520.....καμια σχεση)

maik
11-08-12, 19:42
basic->NAT->virtual server
πρωτα οριζουμε πορτα και μετα συνδεουμε την καμερα.

makini
13-08-12, 17:01
Τον τροπο να ανοιγω πορτα τον γνωριζω φιλε maik αλλα δεν ανοιγε με τιποτα η ρημαδα,αν εχεις ανοιξει πορτα στον συγκεκρικενο πεστο καθαρα,εγω λεω υπευθυνα οτι δεν καταφερα να ανοιξω πορτα στο ρουτερ μου ,εχω ανοιξει πορτες σε πολλα διαφορετικα ρουτερ , ο τροπος ειναι λιγο πολυ ιδιος.και να απαντησω σε αυτα που λες με ερωτηση, τι σχεση εχει αν ανοιγω πρωτα πορτα ή μετα δεν το καταλαβαινω ?
Μαλλον το εχεις μπερδεψει και εσυ με το HG520....κοιτα τα screenshots και θα καταλαβεις !!!!

maik
13-08-12, 18:42
Δεν μπορω να το ζωγραφισω καλυτερα.

107790

και μια μικρη συμβουλη: χαλαρωσε λιγο

makini
13-08-12, 20:26
Τι να χαλαρωσω βρε maik αφου μας δειχνεις αλλο ρουτερ, αυτο που δειχνεις ειναι το HG520c
σου λεω κοιτα τα screenshot που εχω δωσει σε πιο πανω Post και θα καταλαβεις , μην μπερδεύεσαι ,χαλαρωσε και μην βιαζεσαι να απαντας ,γιατι καπoιοι θελουν να μαθουν απο τα γραφόμενα μας............
Η εικονα που εστειλες το γραφει και με μεγαλα γραμματα hg520c, κοιτα εδω τελος παντων για να καταλαβεις ......

107792

Καλο βραδυ
Παντος ευχαριστω για τον χρονο σου

sdikr
13-08-12, 20:38
Στο firewall, το spi το έχεις ανενεργό;

makini
14-08-12, 07:15
Και το spi και ο firewall ειναι ανενεργα,ειχα δοκιμασει τα παντα,τελος παντων,ειναι αδοκιμο να μιλαμε για κατι που δεν εχω.Αν υπαρχει καποιος φιλος που ανοιξε πορτα σε hg530 ας μας το πει......

recep
26-02-13, 13:23
Θα παρακαλούσα το φίλο Makini, αν έχει την ευγενή καλωσύνη να με βοηθήσει με το σετάρισμα του εν λόγω router.

Έχω δύο wifi ip camera και έχω κάνει λογαριασμό στο dyndns όπου βλέπω μέσω DMZ μόνο τη μια απο τις δύο.

Επειδή δεν το κατέχω το άθλημα, θα σου ήμουν ευγνόμων αν με βοηθούσες.

Ευχαριστώ.

maxmad
19-04-13, 01:43
το ψιλοξεθαβω για να δηλωσω και εγω οτι το HG530 ειναι πολυ δυστροπο στο ανοιγμα πορτων για να μην πω οτι δεν τις ανοιγει καθολου.
Το χρειαζομουνα ακριβως για την ιδια δουλεια,(καμερες ασφαλειας). το αποτελεσμα μηδενικο. δεν ανοιγε η πορτα με τιποτα.

δοκιμασα πολλες και διαφορες.... ακομα και με DMZ που στελνει τα παντα σε μια συγκεκριμενη IP (του καταγραφικου στην προκειμενη περιπτωση) ουτε αυτο δουλεψε.
πετουσε συνεχεια το interface του router οταν πηγαινες να το δεις απ' εξω.

αν καποιος ξερει οτι υπαρχει καποιο trick στο να το κανει να δουλεψει και τα εχει καταφερει ας δωσει κανα tip διαφορετικα αυτο το router για port forwarding ειναι για πεταμα.

eg29
19-04-13, 13:17
Με dmz εμενα δουλευει κανονικα το dvr.
Με nat κλπ παπαλα!

maxmad
19-04-13, 19:06
θυμασε αν εχεις πειραξει κατι που να απενεργοποιει το να σου πεταει το interface οταν πας να το δεις απ εξω?
η να εχεις κλεισει τα firewall κτλ κτλ?

eg29
20-04-13, 19:44
θυμασε αν εχεις πειραξει κατι που να απενεργοποιει το να σου πεταει το interface οταν πας να το δεις απ εξω?
η να εχεις κλεισει τα firewall κτλ κτλ?
Στο πρωτο οχι δεν εχω πειραξει κατι, στο firewall lever εχω βαλει οτενετ.

klf
24-04-13, 19:55
Καλησπέρα μια ερώτηση , ποια πόρτα θέλεις να βγάλεις έξω από τον router γιατί αν η κάμερα σου θέλει την πόρτα 80 έχω την υποψία ότι την χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ για Remote Management , οπότε να το κάνεις deactivated. Σε όσες κάμερες είχα προσπαθήσει να βγάλω παλιότερα είχα πάντα πρόβλημα όταν δεν μπορούσα να της αλλάξω πόρτα και να φύγω εννοείται πάνω από την 1024 κατά προτίμηση 20000 και βάλε για διάφορους λόγους. Πέρα λοιπόν από disable firewall και SPI δοκίμασε και αυτό.Όπως και web server άμα θες να φτιάξεις με την πόρτα 80 και του routers του ΟΤΕ υπάρχει πρόβλημα.
Φιλικά

maxmad
25-04-13, 02:21
εχω απενργοποιησει αυτο το μπλοκαρισμα της πορτας 80 απο τον ΟΤΕ απο τη σελιδα http://my.otenet.gr/
γενικα δοκιμασα πολλες πορτες και δεν επαιξε τιποτα... firewall το ειχα κλειστο, για SPI δεν θυμαμαι να βρηκα κατι...

τελικως το αλλαξα με ενα παλιο thompson v7 παλι ΟΤΕ branded και επαιξε κανονικα ακομα και στην 80.
εχει θεμα το 530 τελικα... η ολοι εμεις κανουμε καποιο λαθος και χρειαζεται καποιο κολπο για να λειτουργησει.

αν το ειχα ακομα στα χερια μου θα εστελνα κανα mail στην huawei και θα το επαιζα λιγακι παραπανω μηπως καταφερω τιποτα...

Ecuador
29-04-13, 10:26
Ρε παιδιά, το 530 με το firmware του ΟΤΕ πολύ απλά ΔΕΝ ανοίγει πόρτες, δεν είναι ηλίθιοι όσοι προσπαθούν. Στο interface φαίνονται όλα ωραία και καλά αλλά δεν περνάει τίποτα (μόνο με DMZ δεν έχω δοκιμάσει, δεν το θεωρώ λύση). Ευχαριστούμε τον ΟΤΕ για το υπέροχο firmware που περνάει. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φοβούνται - και στο κάτω-κάτω αν ήθελαν να κλειδώσουν το port forwarding ας φαινόταν αυτό στο interface. Απλά βάζεις ένα άλλο μόντεμ/ράουτερ και όλα ΟΚ.

Eastwood
28-06-13, 01:42
Μήπως υπάρχει κάποιο unbranded firmware ή ένα firmware update που να βοηθάει;

HugeG
07-07-13, 19:02
Άμα δεν γίνεται, γιατί όταν συμπληρώσεις τα στοιχεία στο NAT και μετά sto http://www.canyouseeme.org/ σου λέει ότι άνοιξες;
Και κάτι άλλο. Στην κάτω ιστοσελίδα, γιατί γίνεται να ανοίξει κάποιος port σε HG 530; Βέβαια μοιάζει με 520, αλλά όπως φαίνεται είναι 530.

Ιστοσελίδα : http://portforward.com/english/routers/port_forwarding/Huawei/HG530/BarracudaDrive.htm

@ ADSLgr.com All rights reserved.