PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποση υπομονη ?ΠΑΡΑΤΑΣΗ Νο3



Σελίδες : [1] 2

energie
11-12-06, 13:31
Παιρνω σημερα τηλεφωνο στα τοπικα γραφεια για να δω τι γινεται με την ταχυτητα της dsl μου.Συνολικα πρεπει να πηρα πανω απο 10 τηλεφωνα καθως κανεις δεν ηξερε να μου πει και με στελνανε απο το ενα τηλεφωνο στο αλλο.Σε ολα τα τηλεφωνα που πηρα ολοι μιλουσαν στον ενικο,ολοι εδειχναν να μην τους νοιαζει καθολου ..και μου εδωσαν την αισθηση οτι βαριοντουσαν .Στο 5ο τηλεφωνο αρχισα να φορτωνω και ετσι πιεσα μια κοπελα και απαιτησα να μιλησω σε ενα υπευθυνο.. Υπευθυνος ομως δεν υπαρχει λειπει στο Μεσσολογγι και θα ερθει την αλλη τεταρτη(διακοπες?) !Ετσι μετα απο εντονο διαλογο που ειχα μαζι με τη συγκεκριμενη μου λεει περιμενε, ενω ακουω στο βαθος της γραμμης : (λεει σε ενα αλλο..) ποτε λεει θα φτιαξουν οι ταχυτητες ? και απανταει ο αλλος -ΠΟΤΕ ! (ισως και να ειναι ο μονος ειλικρινης εκει μεσα) ..ερχεται μετα απο λιγο στο τηλεφωνο και μου λεει δεν ξερουμε ποτε θα φτιαξουν αλλα το σιγουρο ειναι οχι πριν τον Γενναρη.

Μας εμπαιζουν και κανεις δυστυχως δεν μπορει να κανει τπτ.

ο ΟΤΕ του 2006.

avekr
11-12-06, 14:10
Ένα λάθος μόνο έκανες.
Δε γίνεται να μην υπάρχει υπεύθυνος. Ακόμα και αν λείπει, κάποιος τον αντικαθιστά.
Έπρεπε να επιμείνεις να μιλήσεις με αυτόν ή με κάποιον ανώτερο.
Δε γίνεται να λείπουν όλοι.

energie
11-12-06, 14:15
και ομως δεν υπηρχε.οταν ζητησα της κοπελας υπευθυνο ηρθε ενας και μου ειπε οτι δεν ειναι δικη του αρμοδιοτητα και να παρω απο τεταρτη που θα ειναι ο κ. ΖΩΓ****ΚΗς γιατι λειπει στο Μεσολογγι.Αν θελετε λεω και ολο το ονομα δεν εχω προβλημα.

Το θεμα ομως δεν ειναι αυτο.Επισης αυτη που μιλησα μου ειπε οτι ειναι γενικο το προβλημα.ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩς ? Δεν μας το χαριζουνε το πληρωνουμε..Απο την χολ μου ειπανε οτι δεν μπορουν να κανουν κατι μονο να στελνουν αιτηση βλαβης.Καθε μερα θα παιρνω τηλ και θα κανω ααιτηση και γω μπας και γινει τπτ που δε το κοβω δλδ..

Οταν τον Οκτωβρη τους επαιρνα τηλ με διαβεβαιωναν οτι τελος Νοεμβριου θα εχουν αποκατασταθει τα παντα.
Οατν τελος Νοεμβρη τους ξαναπηρα μου ειπαν μεχρι 10 Δεκεμβριου θα ειναι οκ ΣΙΓΟΥΡΑ.

ΣΗΜΕΡΑ ΛΕΝΕ ΑΡΧΕΣ ΓΕΝΝΑΡΗ !!

l_satsok
11-12-06, 16:49
μα καλα δε βαριεστε να γκρινιαζετε και το χειροτερο..να ελπιζετε οτι παιρνοντας τηλ θα λησετε
το προβλημα σας??
το ειπες και μονος σου,ακουσες τον αλλον να λεει..ΠΟΤΕ,μην προσπαθειτε να ξεγαλασετε τον
εαυτο σας,ολοι μας κατα βαθος ξερουμε οτι δεν γινεται τιποτα.

μονο η ομαδικη προσπαθεια εχει καποια μικρη εστω πιθανοτητα επιτυχιας,χωνεψτε το!!!

υπαρχει σχετικο thread για συλλογη υπογραφων και ομαδικη διαμαρτυρια,στειλτε τα στοιχεια σας και κοφτε τη γκρινια...

energie
11-12-06, 17:25
γιατι να χρειαστει ομως να μπαινουμε σε τετοιες διαδικασιες για να μπορεσουμε να απολαμβανουμε αυτο για το οποιο πληρωνουμε? πολλοι ισως να μην θελουν να δωσουν τοσο ευαισθητα προσωπικα στοιχεια οπως ειναι το ονοματεπωνυμο και η υπογραφη.

Ας πουληθει επιτελους μπας και δουμε ασπρες μερες..
Αλλιως ας εξαπλωθουν οι εναλλακτικοι παροχοι στην επαρχια.. οσο υπαρχει αυτο το μονοπωλειο θα υπαρχουν και αυτοι οι νταβατζηδες

ownagE_
11-12-06, 18:58
ενω ακουω στο βαθος της γραμμης : (λεει σε ενα αλλο..) ποτε λεει θα φτιαξουν οι ταχυτητες ? και απανταει ο αλλος -ΠΟΤΕ !

:rofl: :rofl: :rofl: :respekt:

l_satsok
11-12-06, 22:28
αμαν αυτη η καραμελλα με τα προσωπικα στοιχεια...ελεος πια.
δηλαδη αν πιασω εγω τον τηλεφωνικο καταλογο και δω το ονομα σου τι εγινε δηλαδη??
τι ειμαστε παρανομοι και θελουμε να μεινουμε ανωνυμοι??

σκεφτειτε λιγο περισσοτερο και θα δειτε οτι ειμαστε υπερβολικοι σε μερικα πραγματα ενω
δεν προσεχουμε λογω αγνοιας σε πολυ πιο επικινδυνες περιπτωσεις.
δινεις ας πουμε την πιστωτικη σου οπου ναναι και δε δινεις το ονομα σου.

energie
11-12-06, 22:52
και να ψαξεις στον τηλ. καταλογο δεν θα το βρεις γιατι ειναι απορρητο.δεν μιλαω προσωπικα απλα νομιζω οτι ειναι το σκεπτικο πολλων για να διστασουν και να μην δωσουν ονομα κλπα.

Στην ουσια.. πριν απο λιγο(21:30) χτυπαει το τηλεφωνο(αποκρυψη) το σηκωνω και μου λεει απο τον οτε σας καλουμε.Αρχικα νομιζα οτι καποιος παιζει με τον πονο μου και μου κανει πλακα.. Μου λεει τι προβλημα εχετε ? και λεω με παιρνετε τηλ και δεν ξερετε τι προβλημα εχω?και μου λεει με ποσο κατεβαζετε ?λεω πρωινες ωρες 76-80 μετα τις 13:00 μεχρι αργα το βραδυ(τις ωρες δλδ που χρησιμοποιω το ιντερνετ) στα 30-35kb/s ! και ακουστε απαντηση: Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΓΙΑ 768 ..

παρακατω δεν αναφερω διοτι επεσε βρισιμο. :down: :down:

scud
12-12-06, 13:06
Σύμφωνα με εκείνη την απαράδεκτη σελίδα της ΟΤΕshop, η γραμμή μου αναβαθμίστηκε στα 1024 τέλος Σεπτέμβρη! Βέβαια μέχρι τώρα η ταχύτητα είναι σαφώς χειρότερη από τότε που ήμουν με 512. 300-400... Άντε και 500 καμμιά φορά.

Μετά από καμμιά εκατοστή τηλεφωνήματα σε 1242, βλάβες κλπ για τα οποία δεν χρειάζεται να επεκταθώ (όλοι ξέρουμε την αντιμετώπιση και τις απαντήσεις ["Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τη γραμμή σας, μια χαρά είναι... είναι θέμα ISP... Είναι θέμα λειτουργικού (MacOS X)" και άλλες τέτοιες πίπες), πήγα λοιπόν αυτοπροσώπως στο υποκατάστημα του ΟΤΕ και υπέβαλα εγγράφως δήλωση βλάβης. Αυτό έγινε Παρασκευή. Την Κυριακή η ταχύτητα πέταγε! Αλλά την Δευτέρα πάλι τα ίδια. Ξαναπαίρνω τις βλάβες και το λέω. Μετά από 40 λεπτά με πέρνει τεχνικός και μου λέει ότι υπάρχει πρόβλημα λόγω φόρτου του δικτύου και επίκειται αναβάθμιση!! Πρώτη φορά μετά από 2-3 μήνες που κάποιος παραδέχτηκε την ύπαρξη προβλήματος.

Ετοίμασα και εγώ λοιπόν ένα έγγραφο όπου γνωστοποιώ την μη αποδοχή οποιασδήποτε χρέωσης από τον ΟΤΕ, σχετική με το aDSL, από την ημερομηνία που εμφανίζεται στο popup του OTEshop μέχρι τώρα. Αν δεν συμφωνούν, θα καταθέσω το ποσόν στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων και θα πάω το θέμα νομικά. Περιττό να πω ότι το fax το έστειλα χτες. Σήμερα η ταχύτητα είναι πάλι πολύ ικανοποιητική. (80-85%)

Τους βαρέθηκα, τους σιχάθηκα... Πράγματα σαν αυτά είναι αρκετός λόγος να γίνει κανείς μετανάστης! :evil: :evil:

btw, είμαι στον Άλιμο, το κέντρο είναι κάπου στο Π. Φάληρο και από όσο ξέρω είμαι σε Siemens DSLAM

gloec
12-12-06, 23:58
btw, είμαι στον Άλιμο, το κέντρο είναι κάπου στο Π. Φάληρο και από όσο ξέρω είμαι σε Siemens DSLAM

Έχεις εναλλακτικές την Vivodi και την TELLAS, γιατί κάθεσαι και τους παρακαλάς τους καραγκιόζηδες;
Μακάρι να είχαμε κι εμεις έναν εναλλακτικό στην ακριτική Γλυφάδα. Αναγκάστηκα κι έριξα την γραμμή μου σε 768 από 2048 για να δω λίγη βελτίωση σύμφωνα με υποδείξεις του 134(!!!!!!!). Κι όντως είδα...
Και αναρωτιούνται γιατί τους πουλάνε...:down:

diamat
13-12-06, 01:07
Παιδια μην το ψαχνετε, οι χαμηλες ταχυτητες δεν εχουν να κανουν με τους παροχους.
Ο,τι παροχο και να εχει καποιος αν το dslam του ειναι "μπουκωμενο" ή παλαιοτερης τεχνολογιας θα εχει χαμηλη ταχυτητα.
Δυστυχως επι του παροντος δεν μπορει να γινει τιποτα,μονο υπομονη πρεπει να κανουμε
μεχρι να γινουν αναβαθμισεις στα dslam.
Η ευθυνη του ΟΤΕ ειναι οτι διπλασιασε τις ταχυτητες χωρις να εχει την καταλληλη υποδομη για να τις υποστηριξει.Αλλα μη μου πει κανεις οτι δεν πανηγυρισε οταν ακουσε οτι θα διπλασιαστουν οι ταχυτητες;;

sdikr
13-12-06, 01:12
Παιδια μην το ψαχνετε, οι χαμηλες ταχυτητες δεν εχουν να κανουν με τους παροχους.
Ο,τι παροχο και να εχει καποιος αν το dslam του ειναι "μπουκωμενο" ή παλαιοτερης τεχνολογιας θα εχει χαμηλη ταχυτητα.
Δυστυχως επι του παροντος δεν μπορει να γινει τιποτα,μονο υπομονη πρεπει να κανουμε
μεχρι να γινουν αναβαθμισεις στα dslam.
Η ευθυνη του ΟΤΕ ειναι οτι διπλασιασε τις ταχυτητες χωρις να εχει την καταλληλη υποδομη για να τις υποστηριξει.Αλλα μη μου πει κανεις οτι δεν πανηγυρισε οταν ακουσε οτι θα διπλασιαστουν οι ταχυτητες;;

Αλήθεια είδες εσύ κανα διπλασιασμό στις ταχύτητες των παροχων;
Πως εξηγείς το οτι κάποιος με εναν πάροχο έχει 40% και με τον αλλο 90% στην ιδια πόρτα/συνδεση;

ΥΓ η ΗΟΛ για παράδειγμα που έχεις στο Info πήγε απο τα 900+ στα 1200 ;)

maik
13-12-06, 01:16
λεω πρωινες ωρες 76-80 μετα τις 13:00 μεχρι αργα το βραδυ(τις ωρες δλδ που χρησιμοποιω το ιντερνετ) στα 30-35kb/s ! και ακουστε απαντηση: Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΓΙΑ 768 ..

παρακατω δεν αναφερω διοτι επεσε βρισιμο. :down: :down:

Σου εγγυθηκε κανεις οτι θα εχεις 76-80 24 ωρες το εικοσιτετραωρο;; Υπεγραψες πουθενα κανενα τετοιο χαρτι;;

energie
13-12-06, 01:21
Σου εγγυθηκε κανεις οτι θα εχεις 76-80 24 ωρες το εικοσιτετραωρο;; Υπεγραψες πουθενα κανενα τετοιο χαρτι;;

και 60-50 να επιανα θα ειμουν ευχαριστημενος ..τι μας λες τωρα ?

Και ο πΟΤΕ ποτε εχει σκοπο δλδ να αναβαθμισει τα dslam του ?παμε για τον τεταρτο μηνα.. τοσους μηνες τι εκαναν ?αυτους τους μηνες γιατι να τους χρεωθουμε ?

diamat
13-12-06, 01:36
Αλήθεια είδες εσύ κανα διπλασιασμό στις ταχύτητες των παροχων;
Πως εξηγείς το οτι κάποιος με εναν πάροχο έχει 40% και με τον αλλο 90% στην ιδια πόρτα/συνδεση;

ΥΓ η ΗΟΛ για παράδειγμα που έχεις στο Info πήγε απο τα 900+ στα 1200 ;)

Μα οι ταχυτητες των παροχων δεν διπλασιαστηκαν γι'αυτον ακριβως τον λογο, οτι δηλαδη η υποδομη σε καποιες περιπτωσεις ειναι ανεπαρκης!
Με τον εναν παροχο εχει 40% και με τον αλλο 90% κατεβαζοντας το ιδιο αρχειο, απο την ιδια τοποθεσια και την ιδια ακριβως ωρα;
Εγω με την HOL κατεβαζα σημερα απο ftp.ntua το πρωι στις 11 με 96-104 και αυτην την ωρα με 50-56.Φταιει και σε αυτο η HOL ή το οτι το βραδυ ολοι οσοι ανηκουν στο dslam μου μπαινουν στο ιντερνετ;;
Και ποιος ειπε οτι οι ταχυτητες του dsl στην Ελλαδα ειναι εγγυημενες;Οι ταχυτητες ειναι ονομαστικες, εγγυημενες ειναι μονο στισ μισθωμενες γραμμες!

sdikr
13-12-06, 01:40
Μα οι ταχυτητες των παροχων δεν διπλασιαστηκαν γι'αυτον ακριβως τον λογο, οτι δηλαδη η υποδομη σε καποιες περιπτωσεις ειναι ανεπαρκης!
Με τον εναν παροχο εχει 40% και με τον αλλο 90% κατεβαζοντας το ιδιο αρχειο, απο την ιδια τοποθεσια και την ιδια ακριβως ωρα;
Εγω με την HOL κατεβαζα σημερα απο ftp.ntua το πρωι στις 11 με 96-104 και αυτην την ωρα με 50-56.Φταιει και σε αυτο η HOL ή το οτι το βραδυ ολοι οσοι ανηκουν στο dslam μου μπαινουν στο ιντερνετ;;
Και ποιος ειπε οτι οι ταχυτητες του dsl στην Ελλαδα ειναι εγγυημενες;Οι ταχυτητες ειναι ονομαστικες, εγγυημενες ειναι μονο στισ μισθωμενες γραμμες!

Ναι αλλά εγω για παράδειγμα στο σπίτι εδώ και 3 μηνές με χ πάροχο είχα πχ 300 ενώ με αλλόν 980

εσύ όμως ποιο πάνω λές φταίει ο ΟΤΕ μόνο.............. και εκεί ειναι που διαφωνώ,

δοκίμασες άλλον πάροχο όταν είχες πρόβλημα; απο την αλλή η Hol είναι ο μόνος που δινεί Live stats ριξε τους μια ματιά

energie
13-12-06, 01:45
εγω εχω δοκιμασει κατα διαστηματα demo απο forthnet , otenet και ειχα τις ιδιες ταχυτητες και σε πολλες περιπτωσεις χειροτερες... αυτος ηταν και ο κυριος λογος που παρεμεινα στην hol.. οποτε το προβλημα ειναι αποκλειστικα sta dslam του οτε.

scud
13-12-06, 03:28
Έχεις εναλλακτικές την Vivodi και την TELLAS, γιατί κάθεσαι και τους παρακαλάς τους καραγκιόζηδες;


Χα!!! Και ποιος σου είπε ότι δεν κινήθηκα προς αυτή τη κατεύθυνση; Έχω κάνει αίτηση για το zisto από την πρώτη σχεδόν εβδομάδα κοινοποίησής του... αλλά θα μου επιτρέψετε να μην είμαι και πολύ αισιόδοξος για τα αποτελέσματα. Ελλαδιστάν είναι εδώ. Όπου ακούς πολλά κεράσια (4mbps, λόγου χάρη) κράτα και μικρό καλάθι. Αν κρίνω και από το γεγονός ότι οι 2 βδομάδες που χρειάζεται για να γίνει η σύνδεση γίνανε 3 και πάμε για 4 τότε καταλαβαίνετε.

energie
15-12-06, 12:58
πηρα τηλ σημερα παλι τον οτε και μιλησα με προισταμενο του ειπα οτι τις πρωνινες ωρες εχω ταχυτητες 768 και μετα τις 1 το μεσιμερη πευτει στα 30-40kb/s και των ρωτησα τι θα γινει με το dslam μου και ποτε θα αυξησουν το bw .Η απαντηση : ΜΑ ΤΟ BW ΕΠΑΡΚΕΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΦΟΣΟΝ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΤΙΣ ΠΡΩΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΕΧΕΤΕ ΤΑΧΥΤΗΤΕς 768 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΝΑΒΑΘΜΗΖΟΥΝ ΤΑ DSLAM ΣΥΜΦΑΩΝΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΔΗΚΤΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ Η DSL ΔΕΝ ΕΧΕ ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ.ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΠΛΗΡΩΝΩ ΓΙΑ 768 ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΓΙΑ 384 ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ.. Ρε παιδια τι γινεται τωρα ?τι μπορω να κανω ? να το παρω αποφαση οτι αυτες θα ειναι οι ταχυτητες μου απο δω και στο εξης και να υποβαθμισω την συνδεση μου σε 256 ?

yiapap
15-12-06, 13:14
ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΠΛΗΡΩΝΩ ΓΙΑ 768 ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΓΙΑ 384 ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ.
Κάτι τέτοιες @@ριές είναι που μου ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι :wall:

Es_PagAn
15-12-06, 14:01
Ναι αλλά σε αυτό είχε δίκιο. Οι χρεώσεις δεν αυξήθηκαν με τον διπλασιασμό της ταχύτητας, για 384 πληρώναμε, για 384 πληρώνουμε και έχουμε 768 (όσοι έχουν τέλος πάντων).
Οπότε είναι λάθος τακτική να τους πείτε ότι πληρώνετε για 768. Αντίθετα μπορείτε να τους πείτε ότι δεν έχετε ΟΥΤΕ 384.

diamat
15-12-06, 14:17
Ακριβως!:clap:

yiapap
15-12-06, 14:20
Ναι αλλά σε αυτό είχε δίκιο. Οι χρεώσεις δεν αυξήθηκαν με τον διπλασιασμό της ταχύτητας, για 384 πληρώναμε, για 384 πληρώνουμε και έχουμε 768 (όσοι έχουν τέλος πάντων).
Οπότε είναι λάθος τακτική να τους πείτε ότι πληρώνετε για 768. Αντίθετα μπορείτε να τους πείτε ότι δεν έχετε ΟΥΤΕ 384.
Για μια στιγμή.
Χάρη μου κάνανε που "διπλασιάσανε τις ταχύτητες";
Όταν η τιμή που πληρώνω στον ΟΤΕ είναι ακόμη και σήμερα πάνω από την τιμή που θα πλήρωνα έξω ΟΛΗ την υπηρεσία (2048);
Καταρχήν τις ταχύτητες τις διπλασιάσανε γιατί έχουν υψηλά ανελάστικά κόστη και δεν τους συνέφερε να μειώσουν τις τιμές. Αυτή η κίνηση ήταν δική τους επιλογή, ΟΧΙ δική μου! Μακάρι να υπήρχαν σήμερα παροχές 384 με τη μισή τιμή, ώστε να μπούνε ακόμη περισσότεροι περιστασιακοί χρήστες στο παιχνίδι. Όμως δεν υπάρχουν και όχι με δική μας επιλογή.

Εγώ σήμερα πληρώνω για 2048. Αυτό λέει στο site του ο ΟΤΕ, αυτό λέει και στο λογαριασμό μου. Επομένως έχω την ΑΠΑΙΤΗΣΗ να έχω σχεδόν αυτές τις ταχύτητες σχεδόν όλη την ημέρα. Σαφώς και υπάρχει διαμερισμός της ταχύτητας, σαφώς και δεν έχω απαίτηση να κατεβάζω με 220 κάθε μέρα όλη μέρα. Έχω όμως την απαίτηση να πιάνω το πρακτικό μέγιστο κάποιες ώρες και να κατεβάζω με αξιοπρεπείς ταχύτητες τις υπόλοιπες.
Έχω επίσης την απαίτηση να μπορώ να χρησιμοποιήσω voip και να μην πέφτει κάθε τρεις και λίγο η γραμμή μου επειδή το προφιλ των Alcatel που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ δεν είναι το σωστό.

Τέλος έχω την απαίτηση να μη με κοροϊδεύουν όπως παραπάνω... Αυτά όμως είναι ψιλά γράμματα.

scud
15-12-06, 14:43
Για μια στιγμή.
Χάρη μου κάνανε που "διπλασιάσανε τις ταχύτητες";

.....snipped....

Τέλος έχω την απαίτηση να μη με κοροϊδεύουν όπως παραπάνω... Αυτά όμως είναι ψιλά γράμματα.

Μπράβο!! :clap:

Θα τρελλαθούμε τελείως, ρε παιδιά; Πληρώνουμε για 384 ή 512 ή 1024 αλλά μας χαρίζουν την επιπλέον ταχύτητα; Ποιος; Ο ΟΤΕ;; :rofl: :rofl: :rofl:
Για ρίξτε μια ματιά τί γράφει ο λογαριασμός που σας στέλνουν... :rtfm: :closed:

Όσον αφορά το VoIP, ακόμα σκέφτομαι τα 100 δολάρια που έχωσα σε ξένο provider για να αγοράσω χρόνο ομιλίας και το τηλέφωνο. Ήταν πολύ αρχή ακόμα, το ISDN ήταν σχετικά νέο και ο ΟΤΕ δεν είχε πάρει χαμπάρι ότι υπήρχαν ...διαφυγόντα κέρδη. Όλα έπαιζαν μια χαρά. Μέχρι που το πήραν χαμπάρι και άρχισε η ...λογοκρισία. Ευτυχώς, για να λέμε την αλήθεια, τα λεφτά δεν τα έχασα και με κάποιο τρόπο μπορώ σήμερα να τα χρησιμοποιήσω.

Για μια ακόμα η Ελλάδα δείχνει το αληθινό της πρόσωπο. :down:

energie
15-12-06, 14:44
πως πληρωνω 384 ? περυση ειχα παρει την 384 αν θυμαμε καλα 199+φπα ..την ιδια στιγμη φετος εχουν την 384>768 στις ιδιες τιμες..αν ηταν 384 original η τιμη της φετος θα ειχε πεσει πολυ ..απλα πηρε αξια γιατι αλλο ακουγεται στο αυτι 384 και αλλο 768 ελα ομως που ειναι το ιδιο στην ταχυτητα..τωρα εχω μια μαιμου 768 για να λεω απλα οτι εχω 768 τπτ παρπανω δεν μου προσφερει απο μια 384 παρα μονο κανα μισαωρο το πρωι κατι 70αρια..

τι να κανω τωρα ? να περιμενω η να παρω μια 256 και να προσαρμοστω στο απλο browsing ?θα φτιαξει ?ο υπευθυνος οπως ειπα και πιο πανω λεει οτι ειναι μια χαρα και δεν προκειτε να αναβαθμιστει γιατι ειναι καλες οι ταχυτητες 30-40kb/s για μια 768..και αναβαθμιζουν αναλογα λεει τους δηκτες στα dslam !

anon
15-12-06, 14:46
και να ψαξεις στον τηλ. καταλογο δεν θα το βρεις γιατι ειναι απορρητο.δεν μιλαω προσωπικα απλα νομιζω οτι ειναι το σκεπτικο πολλων για να διστασουν και να μην δωσουν ονομα κλπα.

Στην ουσια.. πριν απο λιγο(21:30) χτυπαει το τηλεφωνο(αποκρυψη) το σηκωνω και μου λεει απο τον οτε σας καλουμε.Αρχικα νομιζα οτι καποιος παιζει με τον πονο μου και μου κανει πλακα.. Μου λεει τι προβλημα εχετε ? και λεω με παιρνετε τηλ και δεν ξερετε τι προβλημα εχω?και μου λεει με ποσο κατεβαζετε ?λεω πρωινες ωρες 76-80 μετα τις 13:00 μεχρι αργα το βραδυ(τις ωρες δλδ που χρησιμοποιω το ιντερνετ) στα 30-35kb/s ! και ακουστε απαντηση: Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΓΙΑ 768 ..

παρακατω δεν αναφερω διοτι επεσε βρισιμο. :down: :down:


Εαν μιλάς για KBytes/sec τότε ναι, είσαι μια χαρά....

energie
15-12-06, 14:53
Εαν μιλάς για KBytes/sec τότε ναι, είσαι μια χαρά....

πλακα μου κανεις ?πως ενοεις το μια χαρα ?οτι υπαρχουν και χειροτερα ?

anon
15-12-06, 15:08
ακριβώς. Οι ταχύτητες δεν είναι εγγυημένες. Και 10ΚΒ/δευτ να έχεις, μπορούν να πούν ότι είσαι εντάξει. Εαν δεν μπει traffic shaping στους p2p downloaders, δεν θα έχουμε ικανοποιητικές ταχύτητες. Διάβασε λίγο στην υπογραφή μου περί μύθων και θα μάθεις αρκετά.

energie
15-12-06, 15:10
Your connection is: 330 Kbps or 0.3 Mbps
You downloaded at: 40 kB/s
You are running: 6 times faster than 56K and can download 1 megabyte in 25.6 second(s)
Member Ident: CompID:818095221549
Test Time:: 2006/12/15 - 5:08am


τι να πω αν ειναι μια χαρα αυτα ...

anon
15-12-06, 15:13
για προσπάθησε να κατεβάσεις κάτι με ftp απο το ftp.ntua.gr

energie
15-12-06, 15:38
και οσο περναει η ωρα θα φτασω στα 30 παλι οπως καθε μερα τπτ δεν αλλαζει:down:

nikgr
15-12-06, 15:40
Κάποιοι θεωρούν ότι η adsl σύνδεσή τους δουλεύει σωστά όταν κατεβάζει στο 100% όλο το 24ωρο και μάλιστα και από p2p.
Ορισμένοι κάνουν και τη διαίρεση 768/8 και περιμένουν να κατεβάζουν με 96kbytes.

Eίναι καιρός να ακούσουν κανένα άλλο ανέκδοτο όπως αυτό με τον Τοττο!... :rolleyes:
Αλήθεια τους όρους τη σύμβασης που υπέγραψαν ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τους διαβάζει?
Όπου να 'ναι βάζουν την υπογραφή τους ή κάνουν εκ των υστέρων το χαζό?

energie
15-12-06, 15:45
Κάποιοι θεωρούν ότι η adsl σύνδεσή τους δουλεύει σωστά όταν κατεβάζει στο 100% όλο το 24ωρο και μάλιστα και από p2p.
Ορισμένοι κάνουν και τη διαίρεση 768/8 και περιμένουν να κατεβάζουν με 96kbytes.

Eίναι καιρός να ακούσουν κανένα άλλο ανέκδοτο όπως αυτό με τον Τοττο!... :rolleyes:
Αλήθεια τους όρους τη σύμβασης που υπέγραψαν ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τους διαβάζει?
Όπου να 'ναι βάζουν την υπογραφή τους ή κάνουν εκ των υστέρων το χαζό?

πια 96 ? και πιο 24ωρο ? εγω το ιντερνετ το χρησιμοποιω απο 12 με 12 το βραδυ μετα το κλεινω.. αν εβλεπα 50-60 σταθερα θα ειμουν ευχαριστημενος.και δεν μιλαω για ταχυτητες απο p2p αλλα απο ftp και rapid:down:

scud
15-12-06, 16:17
Κάποιοι θεωρούν ότι η adsl σύνδεσή τους δουλεύει σωστά όταν κατεβάζει στο 100% όλο το 24ωρο και μάλιστα και από p2p.
Ορισμένοι κάνουν και τη διαίρεση 768/8 και περιμένουν να κατεβάζουν με 96kbytes.

Eίναι καιρός να ακούσουν κανένα άλλο ανέκδοτο όπως αυτό με τον Τοττο!... :rolleyes:
Αλήθεια τους όρους τη σύμβασης που υπέγραψαν ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τους διαβάζει?
Όπου να 'ναι βάζουν την υπογραφή τους ή κάνουν εκ των υστέρων το χαζό?

μάλιστα... δλδ όταν εγώ "έβαζα την υπογραφή μου" έπρεπε να περιμένω ότι η ονομαστική αξία των 1024 (1088 για την ακρίβεια) μεταφράζεται σε 350 σε 24/7 βάση. Γιατί δεν ανεβαίνει από εκεί ούτε την ημέρα ούτε την νύχτα.
ΟΚ! Ας κάνω τον χαζό! :whistle:

NeoRanger
15-12-06, 16:34
Δεν ξέρω αν είμαι μόνο εγώ, αλλά σήμερα έχω δει μια ελάχιστη βελτίωση. Βελτίωση με την έννοια ότι είναι περασμένες 3 το απόγευμα και κατεβάζω με 50-60Kbps, ενώ μέχρι τώρα με το που πήγαινε 13:30-14:00, η ταχύτητα έπεφτε κατακόρυφα και χτύπαγε κατά το απογευματάκι πάτο (20-30).

Όχι βεβαίως πως σε 1Mb σύνδεση, το download στα 50-60 είναι καλό, αλλά αν δεν ξαναπέσει, είναι μια αρχή.

Επίσης, για κάποιο περίεργο λόγο, από το πρωί, το εικονίδιο της σύνδεσης στο taskbar επιμένει πως είμαι συνδεδεμένος στα 10.0Mb (......)

energie
15-12-06, 17:13
ηηηηηηηηηηηηηηηηη ΤΡΕΛΑΑΑΑΑΑ
στις 3 το μεσημερι επεσε η συνδεση μου ,μετα απο λιγο βλεπω το router να συγχρονιζει.


ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΣΤΑ 80kb/s !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

τι εγινε ????? εγινε το θαυμα ? μακαρι να μεινει ετσι :worthy: :worthy: :worthy:

δειτε:

yiapap
15-12-06, 18:10
ηηηηηηηηηηηηηηηηη ΤΡΕΛΑΑΑΑΑΑ
στις 3 το μεσημερι επεσε η συνδεση μου ,μετα απο λιγο βλεπω το router να συγχρονιζει.


ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΣΤΑ 80kb/s !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

τι εγινε ????? εγινε το θαυμα ? μακαρι να μεινει ετσι :worthy: :worthy: :worthy:

δειτε:
lol... Μας παρακολουθούνε... :cool:
Εχμ... Καλοί μου άνθρωποι... Κάντε κάτι για μας στα βουνά με τα προφίλ των Alcatel να μη μας πετάνε έξω με το που βλέπουν errors!

maik
15-12-06, 18:13
Εγώ σήμερα πληρώνω για 2048. Αυτό λέει στο site του ο ΟΤΕ, αυτό λέει και στο λογαριασμό μου. Επομένως έχω την ΑΠΑΙΤΗΣΗ να έχω σχεδόν αυτές τις ταχύτητες σχεδόν όλη την ημέρα.

Για ακθε μερα ολη μερα χωρις ουτε σχεδον ουτε δηθεν ->μισθωμενη γραμμη. Κατα τα αλλα πιστευω ξεριεις τι ειναι ο ορος UBR.

yiapap
15-12-06, 18:34
Για ακθε μερα ολη μερα χωρις ουτε σχεδον ουτε δηθεν ->μισθωμενη γραμμη. Κατα τα αλλα πιστευω ξεριεις τι ειναι ο ορος UBR.Βεβαίως.
Κι εσύ ξέρεις τι είναι ο όρος "Αποδεκτό επίπεδο υπηρεσιών"
Κάπου στο forum υπάρχει ένα post του lewton με το νόμο που προστατεύει τον καταναλωτή από υπηρεσίες που υπόσχονται παπάδες αλλά προσφέρουν παπ... άντε να μην το πω.
Διάβασέ τον για να καταλάβεις!

Με λίγα λόγια όταν λές ότι η υπηρεσία μου είναι "έως 768Kbps" είσαι απόλυτα σωστός όταν προσφέρεις 20 ώρες την ημέρα 700Kbps. Όταν όμως προσφέρεις 23 ώρες και 59 λεπτά 300Kbps ΔΕΝ μπορείς να κρυφτείς πίσω από τον όρο UBR. Τέτοιοι όροι στις συμβάσεις ονομάζονται παράνομοι και καταχρηστικοί. Και φυσικά οι αντίστοιχες διαφημίσεις ονομάζονται παραπλανητικές.

Να ξαναπώ το παράδειγμα που φέρνω πάντα στον sdikr: Ας υποθέσουμε ότι έχεις δίκιο... Και ο ΟΤΕ είναι καλυμμένος πίσω από τις συμβάσεις... Και δεν αναβαθμίζει ποτέ και καμμιά γραμμή. Κάποτε στο DSLAM Α.Ραχούλας οι χιλιάδες συνδρομητές θα κατεβάζουν με 1KB/s. Θεωρείς ότι αυτό το καλύπτει η σύμβαση; Αν όχι, τότε που, ποιος, πότε, με πόσο κρίνει ότι κάτω από X KB/s δεν καλύπτεται ο όρος; Και αν Χ γιατί όχι Χ/2 ή 2Χ;

<edit>:)
Σκέψου μια διαφήμιση για αυτοκίνητο με τελική ταχύτητα 200Km/h. Και κάπου εκεί στα ψιλά γράμματα να λέει: "Η ταχύτητα αυτή δεν είναι εγγυημένη, μπορείτε να την πιάσετε μόνο με ούριο άνεμο ρίχνοντας το αυτοκίνητο από το Grand Canyon". Πιστεύεις ότι καλύπτονται;

anon
15-12-06, 19:03
Σίγουρα οι ταχύτητες δεν είναι εγγυημένες. Αλλά και ο yiapap έχει κάποιο δίκιο. Εαν ο ΟΤΕ, μας έδινε την δυνατότητα, να βλέπουμε τον φόρτο στο dslam που βρισκόμαστε ώστε να βλέπουμε εαν είναι πρόβλημα ΟΤΕ ή κατάχρησης χρηστών, τότε κανείς δεν θα μπορούσε να πε τίποτα. Και μην μου πείτε οι του ΟΤΕ, ότι είναι δύσκολο. SNMP σίγουρα έχουν όλα τα εν λόγω μηχανήματα καθώς και οι BBRAS. Ενα mrtg και τέλειωσε. Κάντε το, να σας πούμε και μπράβο. Οσο δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, λογικό είναι να υπάρχουν αμφιβολίες για το overbooking των γραμμών... Πόσο είναι τελικά το contention ratio? Λέμε για 1/20 επειδή κάποιο τεχνικοί του ΟΤΕ μας είπαν έτσι, επίσημα όμως δεν υπάρχει κανένα στοιχείο. Μπορεί και ναναι 1/50! Βγάλτε τα στοιχεία στην φόρα!

energie
15-12-06, 20:28
πεταει !!!!:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

τωρα 7:25 το απογευμα 78,7 kb/s.. χθες θα ειμουν στα 30-35 και αν τετοια ωρα.. heh

ελπιζω να κρτησει ετσι ομως :worthy: και ευχομαι να μην χαλασει παλι οταν αναβαθμιστω απο 768>1024 γιατι μαλλον η γραμμη μου δε θελει αναβαθμισεις :p

l_satsok
15-12-06, 21:08
αναθεματισμενα mini alcatel.
μεχρι το καλοκαιρι θα αντικατασταθουν ολα τα μικρα,ετσι τουλαχιστον μου ειπε τεχνικος του οτε.

σε αυτα οφειλονται και τα περισσοτερα προβληματα.

maik
16-12-06, 02:54
Σκέψου μια διαφήμιση για αυτοκίνητο με τελική ταχύτητα 200Km/h.

Σκεψου να αγορασεις αυτο το αυτοκινητο και να θελεις να πηγαινεις παντα με 200.

scud
16-12-06, 13:29
Σκεψου να αγορασεις αυτο το αυτοκινητο και να θελεις να πηγαινεις παντα με 200.

Αυτό είναι το πρόβλημα με τις παρομοιώσεις... Καμμιά φορά φτάνεις σε λάθος αποτελέσματα.

Με ένα αυτοκίνητο, αν τρέχεις με 200, ή σε κυνηγάνε οι μπάτσοι, ή πάς ταξίδι μέσω Εθνικής και δεν σε νοιάζουν οι κλήσεις, ή είσαι απλώς κ@@λοτίμονος. Αντικειμενικά, κάποια στιγμή θα το φας το κεφάλι σου και θα πάρεις και άλλους μαζί σου.

Αλλά στη περίπτωση του aDSL, ναι... θέλεις να χτυπάς "τα 200" όσο γίνεται περισσότερο. Και ούτε εσύ κινδυνεύεις ούτε οι γύρω σου. Και εκτός των άλλων δεν είναι πάντα θέμα "γκαζιών" (πχ, p2p, torrent κλπ) αλλά και αποδοτικότητας στην εργασία σου.

NeoRanger
16-12-06, 13:54
Σκεψου να αγορασεις αυτο το αυτοκινητο και να θελεις να πηγαινεις παντα με 200.

Το θέμα δεν είναι αν θα θέλεις να πηγαίνεις πάντα με 200, αλλά αν θες να τα πιάσεις, να μπορείς.

anon
16-12-06, 14:24
To παράδειγμα με αυτοκίνητα/δρόμους δεν είναι ακριβές ανάλογο με το μοίρασμα των ευρυζωνικών. Καλύτερο είναι το παράδειγμα με τον μπουφέ ξενοδοχείου. (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=51551&garpg=11)

maik
16-12-06, 18:36
Αλλά στη περίπτωση του aDSL, ναι... θέλεις να χτυπάς "τα 200" όσο γίνεται περισσότερο. Και ούτε εσύ κινδυνεύεις ούτε οι γύρω σου..


Το θέμα δεν είναι αν θα θέλεις να πηγαίνεις πάντα με 200, αλλά αν θες να τα πιάσεις, να μπορείς.

Οταν ο δρομος ειναι ανοιχτος χωρις αυτοκινητα φυσικα και μπορεις. Ελα ομως που παντα υπαρχουν και αλλοι στο δρομο με το ιδιο γρηγορα αυτοκκινητα. Αν πας σε μια κλειστη πιστα που δεν υπαρχει αλλος τοτε μπορεις ανετα να εισαι παντα στο μεγιστο της ταχυτητας σου.

scud
16-12-06, 19:09
Οταν ο δρομος ειναι ανοιχτος χωρις αυτοκινητα φυσικα και μπορεις. Ελα ομως που παντα υπαρχουν και αλλοι στο δρομο με το ιδιο γρηγορα αυτοκκινητα. Αν πας σε μια κλειστη πιστα που δεν υπαρχει αλλος τοτε μπορεις ανετα να εισαι παντα στο μεγιστο της ταχυτητας σου.
Ρε παιδιά, δεν καταλαβαίνω... τα 1024 που "πουλάει" ο ΟΤΕ δλδ, τα έχω συνεταιρικά με άλλους; Γιατί από αυτά που λέτε κάπως έτσι το καταλαβαίνω. Αυτό μου θυμίζει τα παλιά φερέσυχνα (καλά δεν το θυμάμαι;) που έδινε ο ΟΤΕ όταν δεν είχε αρκετές γραμμές στα κουτιά.
Τεσπα, πληρώνω για 1024 (δεν το διαπραγματεύομαι αυτό) αλλά η ταχύτητα είναι πλέον στη καλύτερη περίπτωση 65kb/sec, συνήθως γύρω στα 35-40... αν αυτό είναι που πρέπει να περιμένω από το "μοίρασμα" που υποννοείτε, τότε έχουμε μαύρα μεσάνυχτα και η Ελλάδα είναι ακόμα στον Μεσαίωνα. Και χωρίς ελπίδα βελτίωσης γιατί μας έχουν κάνει να θεωρούμε τα απαράδεκτα αυτονόητα.

maik
16-12-06, 19:14
Ρε παιδιά, δεν καταλαβαίνω... τα 1024 που "πουλάει" ο ΟΤΕ δλδ, τα έχω συνεταιρικά με άλλους; Γιατί από αυτά που λέτε κάπως έτσι το καταλαβαίνω. Αυτό μου θυμίζει τα παλιά φερέσυχνα (καλά δεν το θυμάμαι;) που έδινε ο ΟΤΕ όταν δεν είχε αρκετές γραμμές στα κουτιά.
Τεσπα, πληρώνω για 1024 (δεν το διαπραγματεύομαι αυτό) αλλά η ταχύτητα είναι πλέον στη καλύτερη περίπτωση 65kb/sec, συνήθως γύρω στα 35-40... αν αυτό είναι που πρέπει να περιμένω από το "μοίρασμα" που υποννοείτε, τότε έχουμε μαύρα μεσάνυχτα και η Ελλάδα είναι ακόμα στον Μεσαίωνα. Και χωρίς ελπίδα βελτίωσης γιατί μας έχουν κάνει να θεωρούμε τα απαράδεκτα αυτονόητα.

Επειδη σε βλεπω νεο στο φορουμ διαβασε αυτο σε παρακαλω.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=51551

Θα καταλαβεις αρκετα πραγματα.

sdikr
16-12-06, 19:16
Ρε παιδιά, δεν καταλαβαίνω... τα 1024 που "πουλάει" ο ΟΤΕ δλδ, τα έχω συνεταιρικά με άλλους; Γιατί από αυτά που λέτε κάπως έτσι το καταλαβαίνω. Αυτό μου θυμίζει τα παλιά φερέσυχνα (καλά δεν το θυμάμαι;) που έδινε ο ΟΤΕ όταν δεν είχε αρκετές γραμμές στα κουτιά.
Τεσπα, πληρώνω για 1024 (δεν το διαπραγματεύομαι αυτό) αλλά η ταχύτητα είναι πλέον στη καλύτερη περίπτωση 65kb/sec, συνήθως γύρω στα 35-40... αν αυτό είναι που πρέπει να περιμένω από το "μοίρασμα" που υποννοείτε, τότε έχουμε μαύρα μεσάνυχτα και η Ελλάδα είναι ακόμα στον Μεσαίωνα. Και χωρίς ελπίδα βελτίωσης γιατί μας έχουν κάνει να θεωρούμε τα απαράδεκτα αυτονόητα.

οι πάροχεις για 1024 χρέωνουν απο 700-1400 τον μήνα, πως σου ήρθε εσένα οτι πλήρωνεις για 1024 καθαρά;

το adsl βγήκε γιατί πλέον δεν χρειαζόταν ο κάθε πάροχος να έχει modem για τον πελάτη (που παλιά ήταν 1 modem για δέκα χρήστες)

Ακόμα ψάξε το πως δουλέυει το adsl ανα τον κόσμο, θα δείς οτι η ελλάδα έχει απο τις καλύτερες συνθήκες 1:20, No cap

Αν δεν σου αρέσει το παραπάνω ψάξε για μισθωμένο

@ ADSLgr.com All rights reserved.