PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet, packet loss?



Morx
08-08-12, 16:55
Στο παρακατω γραφημα του Pingplotter, που τρεχω δοκιμαστικα αρκετες ωρες, βλεπω packet loss... που σε καποιες περιπτωσεις φτανει και το 40% !!

Ειναι προς το ""core-kln-12Be3.forthnet.gr"" ... και απ'οτι βλεπω το ping κυμαινεται στα 46ms, αλλα τα πακετα που χανονται ειναι αρκετα!!

με τα επομενα Hop δεν υπαρχει ιδαιτερο και στον τελικο, οπου ειναι ο σερβερ στον οποιο παιζω ειμαι στα 103ms περιπου


Τι τρεχει; Τα φωτα σας παρακαλω για οτι αλλο θελετε.

107655



ξέχασα!! 45ms με το ρουτερ μου ;;; Παμε καλα;; (Thomson TG585v8 firmware 8.2.7.8) Μεσω wifi

balander
08-08-12, 17:27
Έλεος... Άλλαξε ρουτερ και ξανά προσπάθησε. Αυτό δεν κάνει για τέτοιες δουλειές....

Morx
08-08-12, 17:32
Επιβεβαιωμενο;

Κανενα προβλημα με ταχυτητα η αποσυνδεσεις, συγχρονιζει σταθερα και παντα στα 12mbit περιπου.

Χρειαζεσαι καποια αλλα στοιχεια της γραμμης η απλα πρεπει να βαλω το χερι στην τσεπη επειδη χωρις να θελω να σε προσβαλλω, μου εγραψες 10 λεξουλες;

balander
08-08-12, 18:29
ΕΑΝ ψαξεις, θα δεις οτι αυτο το ρουτερ (το οποιο το εχω και εγω) ειναι εικονικα τα ms προς σε αυτο πχ (45ms) ενω κοβει τα αλλα πακετα και για αυτο εχεις "packet loss".

Και σε εμενα ετσι συμβαινει. Οταν αλλαζω ρουτερ που δεν κοβει πακετα, ολα καλα.

Τωρα εαν θελεις χωρις λογο να βαλεις το χερι στην τσεπη σου για να βλεπεις μονο κ μονο κανονικα το διαγραμμα... οκ... στην ΠΡΑΞΗ ομως δεν υπαρχει καμια διαφορα

Morx
08-08-12, 18:33
Για το εικονικο Ping που μου εμφανιζει διαβασα οπως πολυ σωστα προτεινες και εμαθα πως ειναι bug του firmware, απλα δεν προλαβα το edit και ζητω συγνωμη.

Για τα υπολοιπα πακετα που κοβει, φταιει το firmware η κατι αλλο; Πιο ρουτερ προτεινεις να δοκιμασω μιας και δεν εχω ευκαιρο αλλο αυτη τη στιγμη;
Καποιο σχετικο ποστ να διαβασω μαρτυριες με τα πακετα που κοβει, ετσι ωστε να δω αποψεις και να αποφασισω αν θα το βαψω μπλε το ρημαδι η αν θα το σπασω η αν θα το στειλω στο τζακι το χειμωνα;

balander
08-08-12, 19:03
Οποιο αλλο ρουτερ δοκιμασα προσωπικα δεν κοβει πακετα οπως αυτο. (Πχ sagem fast 2404/ d-link 2640b, baudtec (του OTE) δεν θυμαμαι πιο ακριβως)

Morx
08-08-12, 19:17
Με το ιδιο ρουτερ (TG 585v8) στο γραφειο μου και forthnet (διαφορά αποστασης 2km), θες να στειλω γραφημα του Pingplotter ?

Ειναι πιο πρασινο και απο τ'αγγουρια !!!

Θα τα κανω μια αλλαγη το ενα με το αλλο το Σ/Κ να δω τι τρεχει... ομως γιατι να τη βγαζουμε τη forthnet απ'εξω;

Προσπαθω να τεσταρω οσο πιο πολυ γινεται, μετα θ'αρχισω το γεια σας, ευχαριστω για τις υπηρεσιες σας στη forthnet και πιστολι εαν δε δειξουν λιγη κατανοηση και θεληση για troubleshooting.


Οταν λες "κοβει πακετα" τι εννοεις;; Ειναι σαν ν'αγοραζεις ενα αυτοκινητο και να σου λενε "ξερεις, μερικες φορες φρεναρει, αλλες οχι, μερικες λειτουργει το γκαζι, αλλες οχι, ααα πηγαινει και οπου θελει καμια φορα".

balander
08-08-12, 19:22
Εννοώ οτι κόβει τα ICMP packets για το Ping... οχι ολα. Οταν λες ειναι πρασινο τι εννοεις;

Νομιζω βρεις καποιο προγραμμα (νομιζω η full εκδοση του pingplotter το κανει) που να μην στελνει icmp πακετα τοτε θα δεις κανονικα το γραφημα...

Morx
08-08-12, 19:47
Ρυθμισμενο ηταν σε ICMP.

Εβαλα και UDP και TCP σαν δοκιμη τωρα που το προτεινες, θα δουμε για αρχη με TCP.


Περα απο αυτο ομως, στο πρωτο γραφημα, προς bras-llu-kln (Kln ??) εχει packet loss (ICMP), ενω στον αποδεκτη σερβερ (Βορεια Γαλλία, ΟΧΙ!) επομενως δε νομιζω να τιθεται θεμα Thomson.

Στο συστημα αεροπορικων (IATA) παντως, KLN ειναι Αλάσκα !! :oops:

SfH
08-08-12, 23:24
Για αρχή κοίτα πάντα αν έχεις packet loss στον τελικό host, όχι σε ενδοιάμεσους router. Αρκετοί σοβαροί routers έχουν by default ( αν και είναι συνηθισμένη πρακτική να γίνεται τέτοια ρύθμιση ούτως ή άλλως ) όριο στα πόσα icmp πακέτα ( και όχι μόνο ) απαντάνε / δευτερόλεπτο, για λόγους προστασίας του control plane .

ΥΓ: kln = Κολωνός αν θυμάμαι καλά.

Morx
08-08-12, 23:43
Mέχρι στιγμης ναι, εχω packet loss στον τελικο σερβερ. Σε καποια σημεια (κοκκινες γραμμες) ειναι στο 10 με 20% και σε εκεινες που ειναι ψηλες ψηλες, ειναι στο 100% για 1 δευτερολεπτο.

Το Ping, κυμαινεται σε λογικα επιπεδα για interleaved που βρισκομαι δεδομενης και της αποστασης του σερβερ.

Η κοκκινη γραμμη μεγαλου παχους σε καθε γραφημα, ειναι MANUAL reboot του ρουτερ, για να ξεκινησει φρεσκο φρεσκο, γι'αυτο και το χαμηλοτερο Ping. Οποιες διακυμανσεις προς τα πανω στο ping, ειναι σε φορτωμα σελιδων, streaming στο youtube ή λιγο download.


107670


Tα στατιστικα της γραμμης μου ειναι αυτα:


Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 11.896
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 108,37 / 728,10
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 16,5 / 26,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,0 / 6,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 131.077 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 262.141 / 0
FEC Errors (Up/Down): 5 / 1.673.471
CRC Errors (Up/Down): 0 / 1.687
HEC Errors (Up/Down): 0 / 3.505

@ ADSLgr.com All rights reserved.