PDA

Επιστροφή στο Forum : καμένο μόντεμ??



Pekovits
08-08-12, 19:18
Σήμερα έπεσε ξαφνικά το ρεύμα δυο φορές και νομίζω ότι μου κάηκε το modem ή μάλλον έχει χαλάσει. Είμαι με την hol και το modem είναι αυτό που δίνει η εταιρεία, δεν ξέρω τι έχει πάθει ανάβει κανονικά αλλά τα μόνα φωτάκια που είναι αναμένα είναι το power και το wps και δεν συνδεέται στον υπολογιστή. Του έκανα επανεκίνηση και reset αλλά τίποτα δεν δουλεύει.
Έχω ένα άλλο modem ενα baudtec που είχα πάρει απο το oteshop αλλά είναι για isdn γραμμή, μπορώ να το χρησιμοποιήσω για την pstn που έχω εγώ??

Seitman
08-08-12, 19:22
Όχι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το baudtec.

Κάνε ένα τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη να το δούνε απομακρυσμένα και αν έχει πρόβλημα θα δρομολογηθεί αλλαγή του.

Pekovits
08-08-12, 19:33
το τηλέφωνο ποιό είναι?? 13844??

Seitman
08-08-12, 19:55
Ναι, αυτό είναι.

Pekovits
30-08-12, 15:26
Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα θα συνεχίσω αυτό.
Θέλω να επεκτείνω το σήμα του ρούτερ στο υπόλοιπο σπίτι και σε ένα μαγαζί 1 όροφο κάτω για να παίρνει ίντερνετ ο πατέρας μου με ένα λάπτοπ, αυτό λογικά θα το επιτύχω με ένα access point κοντά σε ένα μπαλκόνι του σπιτίου. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ το baudtec που έχω να το χρησιμοποιήσω σαν AP ή θα πρέπει να αγοράσω κάποιο κζι επίσης αν αυτή η λύση είναι αποδοτική.

Seitman
30-08-12, 15:46
Αν σου έδωσαν το netfaster 2 από την HOL έχει λειτουργία WDS. Αν και το baudtec έχει και αυτό WDS, μπορείς να κάνεις αυτό που σκέφτεσαι.

Pekovits
30-08-12, 16:23
Τέλεια! Ναι μου έδωσαν το netfaster απο την ΗΟL...αρα το μόνο που πρέπει να κάνω είναι να συνδέσω το baudetec με ενα ethernet με το netfaster και μετα την ρύθμιση??

Seitman
30-08-12, 16:36
A με καλώδιο θα το συνδέσεις;
Μια χαρά τότε, δεν χρειάζεται καν WDS. Απλά ρυθμίζεις το ασύρματο του baudtec κατάλληλα και στις ρυθμίσεις δικτύου του baudtek ορίζεις σαν gateway & DNS την ΙΡ του netfaster.

Pekovits
30-08-12, 16:45
μπορώ να το κάνω και ασύρματα? δεν το ήξερα αυτό...
μάλλον θα το κάνω έτσι γιατί ένα ethernet που έχω δεν είναι πολύ μακρή..
πρέπει να προσέξω τίποτα??

Seitman
30-08-12, 16:52
Για να το κάνεις ασύρματα, θα πρέπει να έχει λειτουργία WDS και το baudtec.

Pekovits
30-08-12, 18:31
A με καλώδιο θα το συνδέσεις;
Μια χαρά τότε, δεν χρειάζεται καν WDS. Απλά ρυθμίζεις το ασύρματο του baudtec κατάλληλα και στις ρυθμίσεις δικτύου του baudtek ορίζεις σαν gateway & DNS την ΙΡ του netfaster.

Τις ρυθμίσεις δικτύου θα τις κάνω μέσα απο το interface του baudtec?

Seitman
30-08-12, 18:41
Ναι...

Pekovits
31-08-12, 16:51
Επειδή δεν είδα αποτέλεσμα ακόμα μάλλον θα κάνω κάτι λάθος...
Ορίστε κάποια screenshots απο το interface to baudtec μήπως καταλάβετε και εσείς

Seitman
31-08-12, 17:10
Δεν έχει WDS το baudtec από ότι βλέπω (ή είναι στο υπόλοιπο μισό των ρυθμίσεων που δεν φαίνεται) οπότε η παίρνεις ένα access point ή το συνδέεις ενσύρματα και δίνεις από εκεί στον υπόλοιπο χώρο.

Α! Και κλείσε τον DHCP στο baudtec και δώσε του ΙΡ στο range του netfaster.

Pekovits
02-09-12, 16:38
Ενσύρματα έχω συνδέσει το bautec και προσπαθώ να το ρυθμίσω. Έκλεισα τον DHCP και δίνω την IP του netfaster αλλά ακόμα δεν γίνεται δουλεία...
Στην καρτέλα του Internet έχω δώσει να παίρνει static ip address την ip του netfaster και το ίδιο για gateway και σαν subnet mask έχω δώσει 255.255.0.0
Ορίστε και ένα screenshot...παρεπιπτόντως η hol δίνει το netfaster 3 το οποίο δεν έχει WDS

jkoukos
02-09-12, 18:08
Συνδέεις το NetFaster στην Νο1 LAN θύρα του Baudtec, στο οποίο:
Στο μενού Internet - Encapsulation - ISP επιλέγεις Bridge Mode.
Κατόπιν στο LAN βάζεις στατική διεύθυνση (μία αχρησιμοποίητη από το εύρος διευθύνσεων του NetFaster) και κλείνεις το DHCP, έτσι ώστε οι συσκευές να παίρνουν ip από το NetFaster.

@ ADSLgr.com All rights reserved.