PDA

Επιστροφή στο Forum : Τεχνικός HOL "Σηκώνω τα χέρια ψηλά!!!"



kostalev
10-08-12, 14:02
Με το που άλλαξα πρίζα στο ρούτερ - μετά από 5 χρόνια και με συγχρονισμό στα 11000, download 1,2Mb/sec σταθερά - άρχισαν τα προβλήματα!

Συνδέομαι πλέον στην κεντρική πρίζα του σπιτιού αλλά ποτέ, εδώ κ μερικούς μήνες δεν έχει γίνει συγχρονισμός στα παλιά επίπεδα και να δουλεύουν όλα σωστά. Βρίσκομαι στα 8000 τώρα με download απο ftp κάπου στα 800kb/sec. Το browsing κανονικά χωρίς καθυστερήσεις - στα βίντεο μόνο ένα delay. Μέχρι 10000 πας λέει η Τ/Υ HOL όπως το ίδιο είπε και το analyser του τεχνικού της HOL. Το analyser του τεχνικού του ΟΤΕ ομως, ο οποίος με άλλαξε στο κουτί της πολυκατοικίας και στο ΚΑΦΑΟ (500μ μακρια), γιατί βρηκε θόρυβο, μου είπε ότι η γραμμή μου πάει μέχρι 8000. Είδα τα αποτελέσματα και των 2 analyser παρεπιμπτοντος.

Ας πούμε καλά εως εδώ. Browsing έχω. Download έχω(?) Χμ...

Εδώ είναι τα περίεργα. Με μόνο ένα αρχείο φτάνω τα 800kb/sec, βάζοντας και 2ο βλέπω συνολικά να φτάνω στα 1000kb/sec(!). Ομως, σταματώντας ένα από τα 2 αρχεία, η ταχύτητα αυτού που συνεχίζει να κατεβαίνει δεν αλλάζει και μένει εκεί που ήταν όταν κατέβαινε και το 2ο αρχείο!!! Το είδε ο τεχνικός της HOL (σωστός στην εξυπηρέτηση του) και απορεί. Α ξέχασα! Τα FEC που εδινε το analyser στο κουτι της πολυκατοικία αλλά και η πρίζα του σπιτιού ήταν όλα μηδενικά για πάνω από 3 λεπτά συνδεδεμένο. Ενώ με το ρούτερ (Netfaster WLAN 3) την μια στιγμή είναι πολύ λίγα και αμέσως την επόμενη (refresh) δίνει εκατομμύρια λάθη. Τρελάθηκε ο τεχνικός!

Να συμπληρώσω πως αλλάζοντας το προφιλ μου πάνω από 8000, δηλ 9000-10000-11000 το ίντερνετ απλά δεν παίζει. Θυμάσαι που είπε ο ΟΤΕ οτι δεν παω πανω απο 8 έτσι;

Αυτά τα ωραία λοιπόν και περιμένω να μου στείλουν νέο ρούτερ μπας και λυθεί το θέμα. Μέχρι τότε θα συνεχίσω να πληρώνω για 24Mbit αγαπητή Hellas On Line!

Παραθέτω και μερικές εικόνες να δείτε... και εννοείται πως περιμένω τα σχόλια σας, τις γνώσεις κλπ

107722107723107724107725

balandis
10-08-12, 16:30
εχεις snr στο 10 πες να στο βαλουν 9...και βλεπεις:oneup:

kostalev
11-08-12, 10:24
Μόλις μου πέταξαν το μπαλάκι. Εχω εσωτερικό πρόβλημα στη καλωδίωση της πολυκατοικίας. Ετσι ξαφνικά!

balandis
11-08-12, 10:28
το χουμε μαθει το κολπο και μενα το ιδιο την τριτη φορα που δηλωσα βλαβη που ειρθε ο τεχνικος απο το σπιτι μου ειπε και μενα το ιδιο...για πολυ γελιο!!!:down:μου επε κιολας για φορτωμενο δικτυο..και οτι ειμαι 2.2 χιιομετρα αποσταση απο το κεντρο...βλακειες αλλοι πιανουν μεγαλυτερες ταχυητες με 39 attenuation.....to αφησα εκει τουλαχιστον δεν εχω αποσυνδεσεις ....εχω σημπληρωσει 564 ωρες χωρις αποσυνδση το μονο κα:)λο

kostalev
11-08-12, 11:00
Γράφω στην ΕΕΤΤ αναφέροντασ τα πάντα μπας και γίνει τίποτα. Ως και εικονικούς συγχρονισμού βλέπω να κάνουν τα παλικάρια! Δηλ ενω δεν πιανω πανω απο 8000, αυτοι αλλάζουν στο προφιλ και σου βαζουν ενα 11000 και μενεις ευχαριστημένος!

Ξεχασα να πω πριν, πως το Analyser καρφωμενο στη πριζα του σπιτιου δεν μου βγάζει λάθη. Ενω στο ρουτερ δειχνει παρα πολλα!!!

akilleas
11-08-12, 11:12
Το 8192 μου μυρίζει αριθμό προφίλ.
Μήπως σου αλλάξανε το προφίλ για κάποιο λόγο;;

kostalev
11-08-12, 11:24
Γενικά εδω και μερικούς μήνες τους βάζω και μου αλλαζουν συνεχεια προφιλ μπας κ δω ασπρη μερα. Μονο στα 8000 παιζει σωστα πλεον. Τωρα ποσο ακριβως εδειξαν τα analyser του ΟΤΕ κ ποσο της HOL δεν το θυμαμαι...

dkmaster
11-08-12, 11:58
Με το που άλλαξα πρίζα στο ρούτερ - μετά από 5 χρόνια και με συγχρονισμό στα 11000, download 1,2Mb/sec σταθερά - άρχισαν τα προβλήματα!

Χμμμ... Και εσύ πάντως όπως ξεκινάς το θέμα σου για πρόβλημα εσωτερικής κάνει. Και βάση αυτών που γράφεις δεν φαίνεται να μπορεί να γίνει κάτι από πλευράς δικτύου.

kostalev
11-08-12, 13:12
Δεν εχεις αδικο. Παρατηρω παντως πως τωρα στα 8000 κατεβαζοντας ταυτοχρονα 2 αρχεια απο ftp πιανει συνολικα 1,1Mb/sec... δεν ξερω πως ερμηνευεται αυτο... εικονικος συγχρονισμος μηπως; Και γιατι ενω ειμαι στα 8000 την ιδια στιγμη το speedtest με δειχνει για 6000?! Να επαναλαβω πως το analyser δεν εβγαζε errors για πανω απο 3'. Το ρουτερ μια βγαζει μια δεν βγαζει... Πολλα παραξενα μαζεμενα ή καπου το χανω εγω το θεμα!

christakoss
12-08-12, 00:02
Δεν εχεις αδικο. Παρατηρω παντως πως τωρα στα 8000 κατεβαζοντας ταυτοχρονα 2 αρχεια απο ftp πιανει συνολικα 1,1Mb/sec... δεν ξερω πως ερμηνευεται αυτο... εικονικος συγχρονισμος μηπως; Και γιατι ενω ειμαι στα 8000 την ιδια στιγμη το speedtest με δειχνει για 6000?! Να επαναλαβω πως το analyser δεν εβγαζε errors για πανω απο 3'. Το ρουτερ μια βγαζει μια δεν βγαζει... Πολλα παραξενα μαζεμενα ή καπου το χανω εγω το θεμα!

Τα speedtest που κυκλοφορούν δεν είναι καθόλου μα καθόλου αξιόπιστα.
Κατεβάζεις με κάποιον download manager?

akilleas
12-08-12, 11:07
Αξιόπιστο Speedtest μπορείς να βρεις εδώ (http://speedtest.ftp.otenet.gr/).

kostalev
12-08-12, 12:18
Τις παραπανω δοκιμες τις κανω απο τον chrome. Δεν εχω καποιο manager.

- - - Updated - - -

Ευχαριστω, δεν το ηξερα αυτο!

mondeo
12-08-12, 13:28
Με κάποιο ρούτερ της προκοπής δοκίμασες;

Aias
15-08-12, 10:15
Δεν εχεις αδικο. Παρατηρω παντως πως τωρα στα 8000 κατεβαζοντας ταυτοχρονα 2 αρχεια απο ftp πιανει συνολικα 1,1Mb/sec... δεν ξερω πως ερμηνευεται αυτο... εικονικος συγχρονισμος μηπως; Και γιατι ενω ειμαι στα 8000 την ιδια στιγμη το speedtest με δειχνει για 6000?! Να επαναλαβω πως το analyser δεν εβγαζε errors για πανω απο 3'. Το ρουτερ μια βγαζει μια δεν βγαζει... Πολλα παραξενα μαζεμενα ή καπου το χανω εγω το θεμα!

Tα 8000kbit/8 (που ειναι καθε bit) κανει 1000kbyte αρα περιπου 1mbyte ,μπορει να ειχες συγχρονισει λιγο παραπανω ή τα 100kbyte να ειναι fake.Επισης το speedtest της hol κανει ελεγχο με ΕΝΑ αρχειο οποτε ιδου τα 6000

kostalev
16-08-12, 10:01
Παλιότερα προσπάθησα να δοκιμάσω ένα linksys το οποίο δεν συγχρονιζε! Δυστυχώς είναι adsl και πιάνει μέχρι 6Mbit και δε μπορώ να κάνω δοκιμές ώστε να έχω μια εικόνα σε περίπτωση που είναι θέμα router.

- - - Updated - - -

Καλημέρα παιδιά και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Μου έστειλαν νέο ρουτερ (netfaster WLAN 3) αλλα και πάλι τα ίδια. Ίδιες ταχύτητες και εκατομυρια λάθη στο FEC κάθε φορά που κάνω refresh :(

Τι κάνω τώρα?!

- - - Updated - - -

Εν τω μεταξυ, έχετε να προτείνεται κάποιο καλο ρουτερ? Υπάρχουν 1 MacBook pro, 1 SONY vaio, 1 iPad, 1 iPhone και 1 WD TV Live με ένα USB καρφωμενο για να μπαίνει Ίντερνετ.

Νikosanagn
16-08-12, 10:30
Μέχρι τότε θα συνεχίσω να πληρώνω για μέχρι 24Mbit

fixed.

Aias
16-08-12, 10:49
FEC ειναι τα λαθη που φτιαχνει το interleave.Οποτε δεν ειναι πραγματικα λαθη.Σημαινει οτι λειτουργει το interleave και τα φτιαχνει.Βεβαια αμα πανε σε 8-9 ψηφια κατι τρεχει.Τωρα τι μπορει να δημιουργησουν?Χωρις να το εχω ψαξει θα ελεγα reboots στο router αφου θα <<μπουκωνει>> ή θα κολλαει ο εξοπλισμος και θα χρειαζεται εσυ να το κανεις reboot.

Ελεγχος απο σενα...Κεντρικη πριζα με μικρο καλωδιο απευθειας και ολες οι συσκευες εκτος απο τις αλλες πριζες.Αν παλι μαζευει λαθη μιλας με hol να στειλει τεχνικο για ελεγχο με το analyser στην εισαγωγη.Αν εκει παλι εχεις προβλημα παει μαλλον βλαβη οτε ή μειωση ταχυτητας συγχρονισμου.

Δεν φταιει το ρουτερ (δυσκολο 2 να εχουν το ιδιο προβλημα) ,τωρα αν ειναι τοσο μπανανα αυτα που στελνουν τι να πω...Πρωτα τεχνικος και μετα παρε ρουτερ :)

dikal
16-08-12, 23:03
Τα προβλήματα ξεκίνησαν με το που άλλαξες πρίζα, ή λίγο μετά;
Δοκίμασες να συνδέσεις ξανά το ρούτερ στην "καλή" πρίζα;
Για δοκιμή, αφαίρεσε ΟΛΕΣ τις συσκευές (τηλέφωνα, φίλτρα, splitter κλπ) από όλες τις πρίζες, και άφησε μόνο το ρούτερ.

kostalev
18-08-12, 07:41
Το analyzer επάνω στην κεντρική πρίζα δεν έδινε καθόλου λάθη, ολα μηδενικά! Μόνο με το ρουτερ τα βλέπαμε.

- - - Updated - - -


Τα προβλήματα ξεκίνησαν με το που άλλαξες πρίζα, ή λίγο μετά;
Δοκίμασες να συνδέσεις ξανά το ρούτερ στην "καλή" πρίζα;
Για δοκιμή, αφαίρεσε ΟΛΕΣ τις συσκευές (τηλέφωνα, φίλτρα, splitter κλπ) από όλες τις πρίζες, και άφησε μόνο το ρούτερ.

Ναι δοκίμασα αλλα πλέον ήταν αργά... Κι εκει είχα πρόβλημα. Έχω δοκίμασα τα πάντα!

k_77
19-08-12, 02:33
Πρέπει να πω πως ο τίτλος είναι εξαιρετικός. Με έκανε να διαβάσω αυτά που έγραφες, αλλά αυτά που έγραφες δεν με έπεισαν για το πρόβλημά σου.
Αναφέρεις ότι άλλαξες πρίζα. Είσαι σίγουρος ότι ξεκίνησε τότε το πρόβλημα; Μήπως το πρόβλημα είχε δημιουργεί νωρίτερα και απλώς δεν το έβλεπες. Αν δημιουργήθηκε τότε, τότε πως είσαι σίγουρος ότι το πριζάκι είναι σωστό, ότι δεν πειράχτηκε κάτι άλλο;
Και γιατί πιστεύειες ότι ο συγκρονισμός θα πρέπει να παραμένει σταθερός; Το δίκτυο μεταβάλλεται. Περισσότεροι χρήστες βάζουν internet,γραμμές ISDN και πλέον και VDSL που δημιουργουν θόρυβο και μειώνει την ποιότητα το σήματος στις υπόλοιπες γραμμές. Μπορείς να το ψάξεις αν θέλεις. Αν είναι 2.2 km από το Κέντρο, πως ξέρεις ότι η απόσταση είναι σωστή και δεν είναι μικρότερη ή μεγαλύτερη. Σε ένα παλιότερο thread βρήκα ότι την απόσταση την υπολογίζουν με βάση το google maps επειδή ξέρουν που είναι τα αστικά τους κέντρα, αλλά αυτό που δεν λένε είναι ότι μόνον ο ΟΤΕ ξέρει πως πάνε τα καλώδια και επομένως η απόσταση μπορεί να είναι μικροτερη ή μεγαλύτερη (το πιο πιθανό μιας και αποφεύγονται κύριοι δρόμοι).

Σχετικά με τις μετρήσεις των αναλυτών. Τι αναλυτή είχε ο τεχνικός του ΟΤΕ και τι αναλυτή είναι ο τεχνικός της HOL. Αν ήταν σωστά βαθμονομημένοι τότε θα έπρεπε να δείχνουν τα ίδια πράγματα. Σωστά. Εσένα αυτό που σε ενδιαφέρει είναι τι δείχνει το router σου. Αλλά για να ξέρεις αν το πρόβλημα είναι στο χώρο σου ή στο δίκτυο, τότε θα πρέπει να μετρήσεις στο όριο του χώρου ευθύνης σου (δηλαδή στην εισαγωγή της πολυκατοικίας σου) με το router σου.

Σχετικά με download. Επίσης δεν με έπεισες ότι έκανες σωστά τις δοκιμές. Αναφέρεις πολλές συσκευές. PC / laptop / tablet / smartphone κτλ. στο δικτυό σου. Ακόμη και αν δεχτώ ότι με κάτποιον τρόπο ήταν μόνον η συσκευή που έκανες δοκιμή συνδεδεμένη, πως ξέρεις ότι δεν έτρεχε κάτι άλλο παράλληλα, πως ξέρεις πως το λειτουργικό ή η εφαρμογή χειρίζεται περισσότερες από μία συνδέσεις (για αυτό σου προτείνε ο christakoss download manager, επειδή χρησιμοποεί με βέλτιστο τρόπο το διαθέσιμο bandwidth).

Όσον αφορά το router. Με linksys (wap200 νομίζω) συγχρόνιζα χαμηλότερα από ότι με το netfaster 2. Σε κάποιο thread διάβαζα ότι έχει να κάνει με το chip του router που πρέπει να είναι από την ίδια εταιρία με το dslam ώστε να συνεργάζονται κατά βέλτιστο τρόπο. Επομένως όσο και κακό να είναι το netfaster, αυτό είναι τελικά που έχει τις μεγαλύτερες πιθανότητες να σου δώσει τον καλύτερο συγχρονισμό. Ωστόσο αυτό δεν είναι το παν. Το σημαντικότερο είναι να έχεις μια σταθερή γραμμή. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το fritz αλλά συγχρονίζει χαμηλότερα.

Βλέπεις τα πράγματα δεν είναι τόσο περίεργα, απλώς είναι πολλοί παράγοντες που μπορούν να επηρρεάσουν τη γραμμή σου και τελικά αυτό που εσύ μετράς. Όσο για τον τεχνικό που σήκωσε τα χέρια του ψήλα, προσωπικά θεωρώ ότι είναι ένας τεχνικός με επιφανειακές γνώσεις που πολύ πιθανόν να μην έχει γνώση του αντικειμένου και απλώς να έχει μάθει να μεταφράζει όσα του δείχνει το μηχάνημα και να λέει αυτά που έχει ακούσει να τον συμβουλεύουν να λέει σε παρόμοιες περιπτώσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.