PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανεξήγητη πτωση ταχυτητας...



matrix_thess
11-12-06, 20:02
Γειά σας. :)
Είμαι καινούργιος στο Forum, αν και εχω αρκετες εβδομάδες που παρακολουθώ διάφορα Thread's.
Δεν ξέρω αν σε καποιον απο σας εχει παρουσιαστεί το προβλημα που αντιμετωπίζω.
Μεχρι 2-12-06 ειχα σύνδεση 768/192 στη Forthnet με γραμμή adsl-OTE-Dslam Παύλου Μελά - Θεσσαλονικης, το Download κατα μέσο όρο δεν έπεφτε κατω απο τα 65 ΚB και για αρκετές ώρες επιανε το θεωρητικό των 84 ΚΒ !.
Από 3-12-06 , μετά απο αίτησή μου, άλλαξε η σύνδεση σε 1024/256 και στη forthnet και στην γραμμή ΟΤΕ. Απο εκείνη την καταραμένη μέρα και μετά δεν ανέβηκα ποτέ πάνω απο 45 ΚΒ. !!!;;;
Επικοινωνία με ΟΤΕ (δίς) : " Η γραμμή σας ειναι εντός προδιαγραφών "
Επικοινωνία με forthnet : " Η σύνδεσή σας είναι ενταξει....επικοινωνήσατε με τον ΟΤΕ της περιοχής σας ; "
Ειλικρινά παιδιά δεν βγάζω ακρη...!!:hmm:

phantom77
11-12-06, 20:12
Welcome to the club... κι εγω ακριβως το ιδιο προβλημα εχω. Δεν κανω καν το κοπο να παρω τηλεφωνο στη 4net

(edit) Εχουν πλακώσει ολοι στις χιιλιάρες γραμμες με την πτωση τιμων και εχει μπουκωσει το συμπαν. Σκεφτηκα να ζητησω υποβαθμιση γραμμης αλλα θελω το 256 kbps upload (το οποιο upload παει μια χαρα). Οπως είπαν και πολοι αλλοι πριν απο μενα....ΥΠΟΜΟΝΗ! (/edit)

matrix_thess
11-12-06, 21:30
Νασαι καλά phantom77.
Αισθάνομαι καλύτερα τωρα που βλέπω οτι δεν ειμαι ο μονος με τετοιο προβλημα.
ειχα αρχισει να υποψιάζομαι οτι κατι συμβαινει με τα καλώδια μεσα στο σπιτι (για φαντάσου..!!)
Παντος η ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ θα ηταν μια καλή ιδεα (αν δεν ειχα μολις πληρώσει την ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ :down: )

ardi21
11-12-06, 22:05
Το οτι εχουν πλακωσει ολοι στις 1000αρες ομως δεν αποτελει ΚΑΜΙΑ δικαιολογια

Με τη βιβο δηλαδη γιατι ημουν σταθερα στα 115 πριν απο 15 μερες (παλι απο δικτυο ΟΤΕ)? Και οταν τους παιρνεις τηλ να τους το πεις (οχι οτι θα γινει τπτ βεβαια, ετσι για να ξελαφρωσεις μονο), σε βγαζουν ψευτη "αποκλειεται να συμβαινει αυτο κυριε μου.."!!!

Το χω πει και θα το ξαναπω, οι ανθρωποι στην 4νετ ειναι τουλαχιστον ανευθυνοι



ΥΓ. Δευτερο 6μηνο κοροιδιας αντε να ληξει να ησυχασω

ΥΓ1. Ελεος πια και με την καραμελα του πΟΤΕ. Οχι οτι ειναι αγιος αλλα μην κρυβουμε την δικη μας (της 4νετ δηλ.)ανεπαρκεια πισω απο τη ανεπαρκεια αλλων, σε λιγο θα πουμε οτι φταιει και για τον εμφυλιο (οπως εχει πει πολυ ευστοχα ενας συμφορουμιτης)

matrix_thess
11-12-06, 22:45
Τα πράγματα χειροτερεύουν μερα με τη μέρα. Δεν υπάρχει καμμιά δικαιολογία για κανεναν τους. Ας υποθέσουμε για μια στιγμή οτι η μόνη διαθέσιμη ταχύτητα ηταν η 1024/256, και ολοι οι συνδρομητες ειχαν να διαλέξουν μόνο αυτήν. Τοτε τι θα γινόταν ; Θα κατεβάζαμε με 56kbit ;
Οχι..Οχι.. δεν ειναι θέμα οτι είμαστε πολλοί στα 1024 ή λίγοι στα 768 κ.λ.π.
Είναι η ελληνική νοοτροπία και το αρπα-κόλλα. Είναι το οτι ξεκινάμε να κάνουμε κάτι χωρίς να υπαρχει υποδομή, σχέδιο ανάπτυξης, οργάνωση, ή ακόμη χειρότερα ...οτι στο μυαλό μας έχουμε μόνο την εκμετάλλευση του καταναλωτικού κοινού, και οχι τις πραγματικές του ανάγκες. Και οταν πολύ αργότερα τα πράγματα σκουρένουν, τοτε βλέπουμε και κάνουμε...

ravenloft4
13-12-06, 18:11
Καλως ήρθατε στο κέντρο του Παύλου Μελά.
Διαλέξτε ταχύτητα*: Εχουμε 768, έχουμε 1024 για τα κορόιδα, εχουμε και 2048 για τα πολύ κορόιδα!
Οι διαφορες στις ταχύτητες* έχουν να κάνουν με την τιμή και μόνο αφού ότι και να διαλέξετε πάλι με 60kb/s θα κατεβάζετε.

Ταχύτητα= πόσο γρήγορα θα σας τα πάρουμε

@ ADSLgr.com All rights reserved.