PDA

Επιστροφή στο Forum : κουφο προβλημα με 2 modem-router



lak100
10-08-12, 21:51
παιδια γεια σας στο σπιτι μου εχω συνδεσεις adsl μια οτε και cyta και οι 2 "εως 24" εχω ενα cisco gigabit switch εκει εχω συνδεσει τις συσκευες μου και τα 2 modem απλα στο ενα εχω καταργησει τον DHCP Server και εχω στο pc μου καρφωτες ip και οταν θελω να συνδεθω αλλαζω την προεπιλεγμενη πυλη αναλογα με ποιον παροχο θελω να συνδεθω. για dns servers χρησιμοποιω αυτους της google. σημερα μετα απο πολλες διακοπες ρευματος αντιμετωπισα το εξης προβλημα. ενω ολα εδσειχναν καλα δεν μπορουσα να μπω ιντερνετ με καμια συνδεση και δεν ειχα κανενα σφαλμα φιανονταν και στα windows οτι ειμαι κανονικα στο ιντερνετ το ιδιο αντιμετωπισαν και τα λοιπα pc στο σπιτι ακομα με τα dns σε αυτοματη αποδοση. δοκιμασα τα παντα απο ρυθμισεις dns τιποτα στην μπνη σελιδα που καταφερα να μπω ηταν στο google και αυτο βαζοντας την ip του. οταν πηρα στην cyta μου ειπαν να βαλω ως dns την ip του ρουτερ (αληθεια αυτο γιατι τι ακριβως προσφερει;) τιποτα τελικα εβγαλα τα παντα απο την μπριζα και τα ξαναεβαλα και επαιξε μπορειτε να σκεφτειτε πως ειναι δυνατον να φαγανε κολημα και τα 2 ρουτερ ταυτοχρονα?

Lagman
12-08-12, 21:12
restart το pc σου έκανες ;

lak100
13-08-12, 10:54
εκανα αλλα το προβλημα ηταν και στα αλλα pc του σπιτιου που συνδεονται μεσω wifi

fumantsu
13-08-12, 16:30
οταν πηρα στην cyta μου ειπαν να βαλω ως dns την ip του ρουτερ (αληθεια αυτο γιατι τι ακριβως προσφερει;)

Τα router ως και dhcp συνηθως υποστηριζουν και dns forwarding. οποτε αν βαλεις ως dns το router θα αναλαβει να το προωθησει στους dns servers που γινονται register κατα το authentication με τον παροχο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.