PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτοματη αλλαγή πακέτου απο ΟΤΕ με ένα τηλεφώνημα. Πως ακυρώνεται;



kleidokratwr
11-08-12, 21:33
Καλησπέρα.

Θα παραθέσω τα γεγονότα με την σειρά που έγιναν μπας και καταλάβει κανείς αν υπάρχει λύση για να μου προτείνει κάτι.

Το θέμα αφορά την γραμμή των γονιών μου η οποία είναι ένα τηλέφωνο και ένα 2mbps connx το οποιο χρησιμοποιεί ελάχιστα ο αδερφός μου και κυρίως εγώ όποτε τους επισκέπτομαι.

25/7 - 27/7
Δέχτηκε ο πατέρας μου (75ετών) τηλέφωνο απο το 13888 του ΟΤΕ και του έλεγαν διάφορα απο τα οποία κατάλαβε το 5% και αν αλλα έκανε το λάθος να απαντήσει στο τέλος με ένα 'ναι'. Δεν κατάλαβε τι και πως και τελικά το άφησε να το χειριστώ εγώ μιας και σε 2-3 μέρες θα ερχόμουνα στο πατρικό.

1/8
Ερχομαι στο σπίτι, μου αναφέρει ο πατέρας μου οτι τον πήραν τηλέφωνο. Δεδομένου οτι όποιες αλλαγές στο πρόγραμμα τις έχω κάνει εγώ και στο παρελθόν απαιτούσαν δικαιολογητικά και ταυτότητες, οπότε τον καθυσήχασα οτι απλά τον πήραν να διαφημίσουν πακέτα. Τις προηγούμενες 2 φορές που έχει αλλάξει πακέτο χρειάστηκαν ταυτότητες και υπογραφές.

8/8
Δέχομαι τηλέφωνο απο το 13888 για προσφορά να πάω σε 24ρι ίντερνετ. Τους λέω οτι ΔΕΝ ΘΕΛΩ.
Επίσης βασιζόμενος στα παράπονα των δικών μου οτι τους παίρνουν κάθε μέρα και τους ξυπνάνε, ζητάω απο τον τύπο να μην μας ξανακαλέσει διότι ενοχλεί.

9/8
Ξυπνάω το πρωί και έχω κομμένο ίντερνετ και λειτουργική γραμμή τηλεφώνου.
Παίρνω τις βλάβες μου λένε πάρε την εξυπηρέτηση διότι εκρεμεί ενεργοποιηση πακέτου.
Παίρνω την εξυπηρέτηση και με ενημερώνει οτι υπάρχει αυτή η αίτηση απο 27/7 απλά δεν έχει γίνει ακόμα η αλλαγή.
Τους ζητάω να το ακυρώσουν διότι την κουβέντα την κάναν με άτομο 75 χρονών που δεν έχει ιδέα τι θα πει πακέτο και ίντερνετ.

Τελοσπάντως δεν μπαίνω σε λεπτομέριες με τα τόσα που άκουσα εκείνη την ημέρα (πολλά πράγματα που ήταν αμφιλεγόμενα. κάποια στιγμή θα τα γράψω λεπτομερώς) απλά μείναμε στο γεγονός οτι κοιτάνε την βλάβη.

10/8
Ξυπνάω και έχς 24ρι ίντερνετ και ενεργοποιημένο το πακέτο.

11/8
Τους καλώ μαθαίνω για την 12μηνη δέσμευση και κάπου εκεί τα πήρα και ξεκίνησα τις διαδικασίες για ακύρωση του πακέτου.


Πάμε στις ερωτήσεις τώρα:

1) Είναι νόμιμο αυτό που κάνει ο ΟΤΕ;
2) Πως γίνεται να αποδείξω οτι ο 75χρονος δεν έχει ιδέα τι θα πει πακέτο και ίντερνετ οπότε τι ακριβώς σκεφτόσασταν όταν το ενεργοποιούσατε;
3) Εφόσον η ενεργοποιηση ξεκίνησε απο τις 27/7 για ποιο λόγο συνέχισαν να μας καλούν; Έψαχναν κάποια επιβεβαίωση , να το ακούσουν δηλαδή δεύτερη φορά;
4) Εφόσον υπάρχει μεταγενέστερο τηλεφώνημα στο οποιο λέω οτι δεν ενδιαφερόμαστε καθώς και άλλα τηλεφωνήματα στις 9/8 στα οποια ζητάω να μην αλλάξει το πακέτο, πως γίνεται να ισχύει το πρώτο τηλεφώνημα;
5) Γιατί η ενεργοποιηση να αλλάζει με ένα κλικ απο τον υπάλληλο και μια υποτιθέμενη ΠΡΟΦΟΡΙΚΉ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΗΕΛΦΩΝΙΚΩΣ (Έτος 2012, οκ δεκτό) και το αίτημα για ακύρωση να πρέπει να σταλεί με ΦΑΞ; (καλωσήλθατε στο 1980) Πάλι καλά που δεν ζήτησαν να το στείλω και με σήματα καπνού.
6) Δεν θέλω να αλλάξω πακέτο διότι με ενοχλεί η 12μηνη δέσμευση ή εναλλακτικά τα 110ε που μου ζήτησε με μια σχετική ευκολία μια υπάλληλος για αποδέσμευση απο το 12μηνο πριν την ώρα του. (Σαν να λέμε φέρε 3ε να πάρω τσιγάρα.)

Όποιος μπορεί να βοηθήσει σε κάποιο απαυτά ρε παιδιά ας ρίξει μια ιδέα.
Είπα να έρθω διακοπές αλλα οι κύριοι στο 13888 αποφάσισαν να μου τις χαλάσουν.

goku
11-08-12, 22:59
Πλέον τα πάντα μπορούν να γίνουν τηλεφωνικώς, αλλά πρέπει να ισχύουν τα εξής:

1) Ο τηλεφωνητής πρέπει να ζητήσει από τον ΚΑΤΟΧΟ της γραμμής τα πλήρη στοιχεία του (ταυτότητα, ΑΦΜ, ημερομηνία γέννησης, κλπ) για να επιβεβαιώσει ότι είναι αυτός ο ίδιος.

2) η κλήση πρέπει να καταγράφεται.

Για ρώτα τον πατέρα σου, όταν τον πήραν τηλέφωνο μήπως τον ρώτησαν κάποια από αυτά τα στοιχεία και τους τα έδωσε; Αν δεν τα έδωσε μπορείς να πας και να ζητήσεις την ηχογράφηση και να τους πατήσεις εκεί.

maik
11-08-12, 23:13
Μεσα σε 20 μερες δικαιουσαι να κανεις υπαναχωρηση.

kleidokratwr
12-08-12, 01:26
Πλέον τα πάντα μπορούν να γίνουν τηλεφωνικώς, αλλά πρέπει να ισχύουν τα εξής:

1) Ο τηλεφωνητής πρέπει να ζητήσει από τον ΚΑΤΟΧΟ της γραμμής τα πλήρη στοιχεία του (ταυτότητα, ΑΦΜ, ημερομηνία γέννησης, κλπ) για να επιβεβαιώσει ότι είναι αυτός ο ίδιος.

2) η κλήση πρέπει να καταγράφεται.

Για ρώτα τον πατέρα σου, όταν τον πήραν τηλέφωνο μήπως τον ρώτησαν κάποια από αυτά τα στοιχεία και τους τα έδωσε; Αν δεν τα έδωσε μπορείς να πας και να ζητήσεις την ηχογράφηση και να τους πατήσεις εκεί.

θα ξαναρωτήσω αύριο για σιγουριά, αλλα δεν πρέπει να τα έδωσε.
Όλες οι κλήσεις του 13888 καταγράφονται, ουσιαστικά με το ΦΑΞ θα ζητήσω ακρόαση της κλήσης.



Μεσα σε 20 μερες δικαιουσαι να κανεις υπαναχωρηση.
Αυτό το ακριβώς είναι; Ακυρώνεις τελείως την σύνδεση;
Δευτέρα θα πάω στο OTEshop της περιοχής εδώ, ελπίζω να μπορούν να με εξυπηρετήσουν σε κάτι τέτοιο.

maik
12-08-12, 11:07
Αυτό το ακριβώς είναι; Ακυρώνεις τελείως την σύνδεση;
Δευτέρα θα πάω στο OTEshop της περιοχής εδώ, ελπίζω να μπορούν να με εξυπηρετήσουν σε κάτι τέτοιο.

Δυστυχως πρεπει να παει ο κατοχος της γραμμης ή καποιος με εξουσιοδοτηση απο αυτον. Ζητα ομως να ακουσουν την συνομιλια.

sakels
12-08-12, 12:56
Και κατηγορανε τους εναλλακτικους για τετοιες πρακτικες...

kleidokratwr
12-08-12, 14:26
Έχει ξαναγίνει ενημέρωση απο τη συγκεκριμένη υπηρεσία για ανανέωση πακέτου αλλα έπρεπε να πας να δώσεις τα στοιχεία και να ΒΑΛΕΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗ κάτω στο OTEShop. Αυτό πριν απο 3-4 χρόνια.

Τώρα τι άλλαξε ρε παιδιά; Απο πότε γίναμε τόσο κορυφαίοι στην εξυπηρέτηση και τα κάνουμε όλα με ένα "ναι" στο τηλέφωνο;
Ντάξει οχι όλα, για την ακύρωση πρέπει να βρεις περιστέρι να το στείλεις. Όταν και άμα φτάσει βλέπουμε τι θα γίνει.

goku
12-08-12, 17:09
Έχει ξαναγίνει ενημέρωση απο τη συγκεκριμένη υπηρεσία για ανανέωση πακέτου αλλα έπρεπε να πας να δώσεις τα στοιχεία και να ΒΑΛΕΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗ κάτω στο OTEShop. Αυτό πριν απο 3-4 χρόνια.

Τώρα τι άλλαξε ρε παιδιά; Απο πότε γίναμε τόσο κορυφαίοι στην εξυπηρέτηση και τα κάνουμε όλα με ένα "ναι" στο τηλέφωνο;
Ντάξει οχι όλα, για την ακύρωση πρέπει να βρεις περιστέρι να το στείλεις. Όταν και άμα φτάσει βλέπουμε τι θα γίνει.

Λέμε πρέπει η κλήση να ηχογραφείται και ο τηλεφωνητής να ζητήσει από τον κάτοχο της γραμμής όλα τα στοιχεία του (ταυτότητα, αφμ κλπ). Όλα αυτά καταγράφονται οπότε θεωρείται σαν προφορικό συμβόλαιο.

atrias
13-08-12, 13:02
Πλέον τα πάντα μπορούν να γίνουν τηλεφωνικώς, αλλά πρέπει να ισχύουν τα εξής:

1) Ο τηλεφωνητής πρέπει να ζητήσει από τον ΚΑΤΟΧΟ της γραμμής τα πλήρη στοιχεία του (ταυτότητα, ΑΦΜ, ημερομηνία γέννησης, κλπ) για να επιβεβαιώσει ότι είναι αυτός ο ίδιος.

2) η κλήση πρέπει να καταγράφεται.

Για ρώτα τον πατέρα σου, όταν τον πήραν τηλέφωνο μήπως τον ρώτησαν κάποια από αυτά τα στοιχεία και τους τα έδωσε; Αν δεν τα έδωσε μπορείς να πας και να ζητήσεις την ηχογράφηση και να τους πατήσεις εκεί.

το σπαστικό είναι ότι μόνο πράγματα που σου κοστίζουν λεφτά δέχονται να γίνουν με τηλεφώνημα
παράδειγμα μπορείς να ζητήσεις νεά τηλεφωνική γραμμή από τηλέφωνο
για να διακόψεις όμως τηλεφωνική γραμμή πρέπει να πας σε oteshop με την ταυτότητά σου.

Lapetr
13-08-12, 22:59
αυτό είναι προφανές. για να στα πάρουν δε θέλουν να σε κουράζουν, αλλά για να σταματήσουν να στα παίρνουν θα σου βγάλουν το λάδι.

kleidokratwr
13-08-12, 23:52
Υπάρχει κανείς που να μπορεί να βοηθήσει με το να μου δώσει κάποιο λίνκ για τον νόμο περι τηλεφωνικών πωλήσεων;

Το σκηνικό της επαλλήθευσης στοιχείων κατα 99% δεν έγινε και θέλω να τους πιέσω οτι δεν ακολούθησαν τον νόμο.

athenaum
14-08-12, 00:23
υπαναχωρηση

kleidokratwr
14-08-12, 01:09
Η υπαναχώρηση θέλει μια αιτία απότι μου είπαν.

Η αιτία θα είναι οτι δεν έγινε σωστή ενημέρωση όλων των όρων στο τηλεφώνημα και δεν φρόντισαν να ενημερωθεί ο πελάτης και να κατανοήσει οτι το 'ναι' που λέει είναι ουσιαστικά η υπογραφή του.

Γι αυτό το λόγο ψάχνω κομμάτι απο νόμο που να αναφέρει ακριβώς πως πρέπει να γίνει μια τηλεφωνική πώληση προκειμένου να μπορεί να θεωρηθεί αντίστοιχη συμβολαίου με υπογραφές κλπ.

Ένας υπάλληλος τους μου ειπε οτι εφόσον σε καλούν στο τηλεφωνο και το σηκώσεις θεωρείσαι οτι είσαι ο ιδιοκτήρης κάτι που δεν ισχύει. Θέλει για παράδειγμα κάποια ημερομηνία γέννησης ή ΑΦΜ ή ταθτότητα όπως σε ΟΛΕΣ τισ τηλεφωνικές συνδιαλέξεις που απαιτούν ταυτόποιηση. (Έχω κάνει με Αlphabank, Netone, OnTelecoms, Wind, Vodafone και ΟΛΕΣ αυτές είχαν στην συνομιλία σημάδι ταυτοποιησης)
Αυτά θέλω να αποφύγω σε άσκοπες συζητήσεις διότι αν βρω τον νόμο μπορώ να τους τον δείξω για να τους αποδείξω οτι δεν έπραξαν σωστά.

athenaum
14-08-12, 12:24
αιτια υπαναχωρησης (παντα γραπτα στο πρωτοκολο) ειναι η ελειπης κατανοηση της προσφορας απο μερους του καταναλωτη.

emeliss
14-08-12, 13:50
http://www.efpolis.gr/el/diasfalisi-oikonomikon-symefronton-katanaloton/exasfalisi-asfalon-synallagon/59-polisi-apo-apostasi.html

kleidokratwr
14-08-12, 16:35
Χίλια ευχαριστώ, το συγκεκριμένο κομμάτι ( Άρθρο 4 του Ν. 2251/1994) μου είναι απίστευτα χρήσιμο αυτή τη στιγμή.

Το έψαχνα με τον όρο 'ηλεκτρονικές πωλήσεις' και δεν έπαιζε να το βρω.

emeliss
14-08-12, 19:43
Για αυτό είναι το φόρουμ. Πάντως πιστεύω πως δεν θα σε ταλαιπωρήσουν πλην του ότι την αίτηση υπαναχώρησης θα πρέπει να την κάνει ο κάτοχος της γραμμής.

bilirius
15-08-12, 01:35
Αν θες κρατησε μας ενημερους.

kleidokratwr
15-08-12, 02:08
Απο 13888 πάντως πήρα απάντηση οτι δεν γίνεται υπαναχώρηση σε ανανέωση πακετου.

Μόνο σε νέες συνδέσεις λέει γίνεται. :down:

maik
15-08-12, 11:49
Απο 13888 πάντως πήρα απάντηση οτι δεν γίνεται υπαναχώρηση σε ανανέωση πακετου.

Μόνο σε νέες συνδέσεις λέει γίνεται. :down:

Οταν αλαζει-αυξανεται η τιμολογηση γινεται.

FuS
17-08-12, 20:32
Θα ζητήσεις αρχικά ακρόαση κλήσης (όπως σου είπε και ο maik).
Θα σου απαντήσουν τηλεφωνικά και εφόσον ήταν ελλειπή τα στοιχεία που ζητήσανε (έπρεπε να μιλήσουν ΜΟΝΟ με τον ίδιο και να ζητήσουν όπωσδήποτε ΑΦΜ) θα σου εγκρίνουν την αλλαγή στο προηγούμενο καθεστώς και θα σου ζητήσουν συγνώμη.
Αν δεν το δεχτούν (απίθανο), πηγαίνει ο κάτοχος της γραμμής σε ένα κατάστημα και ζητάει φόρμα καταγραφής παραπόνου (θα πάρει και αρ. πρωτοκόλλου) και αξίωσε ό,τι δικαιούσαι (ή νομίζεις).. Σε 10 εργάσιμες θα έχεις γραπτή απάντηση.

Κάτι άλλο επίσης.
Όταν κάποιος αδυνατεί να 'συναλλάσεται' με βάση τις οδηγίες και τους νόμους τότε για τις περιπτώσεις αυτές υπάρχει η δικαστική συμπαράσταση.
Στο λέω γιατί σε ένα δικαστήριο απλά δεν δικαιολογείται το να πει κάποιος "ήμουν 80 χρονών ή δεν ακούω ή δεν καταλαβαίνω κλπ" γιατί υπάρχει η δικαστική συμπαράσταση και στο τέλος θα βγει και ζημιωμένος για κωλυσιεργεία..

Οι κλήσεις καταγράφονται όπως αναφέρθηκε.
Η υπαναχώρηση ισχύει κανονικά (μέσα σε 14 ημερολογιακές μέρες). Το αν θα την δεχτούν τώρα (χωρίς να κάνεις άλλη ενέργεια πχ. να ζητήσεις ακρόαση κλήσης έστω) το θεωρώ μάλλον αμφίβολο. Την δικαιούσαι πάντως γιατί αλλάζουν οι όροι του συμβολαίου.

GREGORY
19-08-12, 09:47
Είναι σαν το αγκίστρι στο ψάρι, μπαίνει αλλά για να βγεί χωρίς ζημιά, είναι πολύ δύσκολο, δεν ντρέπονται λέω εγώ, προσπαθούν να ξεγελάσουν τον κοσμάκη με όποιο τρόπο μπορούν, πασάροντας χίλιες δυό δικαιολογίες, λες και δεν κατάλαβε αυτός που τηλεφώνησε οτι μιλάει με ηλικιωμένο άνθρωπο και αυτά που του έλεγε του φαινόταν ακαταλαβίστικα, αλλά αφού ήθελε να πουλήσει δεν τον ενδιέφερε αν έβαζε μια οικογένεια σε περιπέτεια, τι να πω......


αυτό είναι προφανές. για να στα πάρουν δε θέλουν να σε κουράζουν, αλλά για να σταματήσουν να στα παίρνουν θα σου βγάλουν το λάδι.

kleidokratwr
07-09-12, 02:19
Καλησπέρα, ξανά.

Τελικά μετά απο 2 ΦΑΞ στο συγκεκριμένο τμήμα Telemarketing που είναι στο Ηράκλειο Κρήτης (και 60χιλιόμετρα με παπάκι και ντάλα Αυγουστιάτικο μεσημεριανό ήλιο :down:) με πήραν τηλέφωνο και παρόλο που δεν ήθελαν να ακούσω την συνομιλία παραδέχτηκαν οτι ο πελάτης δεν είχε κατανοήσει τι γίνεται και με μερικά κλικ την ίδια ώρα είχα ξανά το παλιό πακέτο.

Πολύ έξυπνη κίνηση, αναρωτιέμαι πόσο καλύτερη εξυπηρέτηση θα είχα αν κατέγραφα τις κλήσεις (με ενημέρωση του εκάστοτε υπαλληλου).
Κάτι μέσα μου μου λέει οτι μέσα σε 2 μερούλες θα είχε λυθεί το θεματάκι καθότι κανείς δεν θα είχε πάρει το ρίσκο να μου πει ψέματα στο τηλέφωνο προκειμένου να τα παρατήσω.



Τεσπα, αρκετές μέρες μετά:

Ο απολογισμός απο την συνεργασία με την συγκεκριμένη εταιρία; Χμμμ μισό να σκεφτώ. είναι δύσκολη η απόφαση για το ποιο είναι το χειρότερο.

1) Οτι έφαγα ΤΟ δούλεμα της αρκούδας απο υπαλλήλους που παίρνουν κατα πάσα πιθανότητα 400ε το μήνα (και το τελευταίο που θα έπρεπε να κάνουν είναι να σε δουλεύουν στη μάπα σου) ή το γεγονός οτι προσπάθησαν ΠΑΝΤΟΥ να με πείσουν οτι είχα άδικο και η κατάσταση δεν αλλάζει με ύφος "αυτός είναι ο ΟΤΕ και αν σαρέσει";
2) Το γεγονός οτι ακόμα και υπεύθυνα άτομα απο το τμήμα εξυπηρέτησης μου δίναν διαφορετικό αριθμό ΦΑΞ και είχα φτάσει σε σημείο να κάνω δειγματοληψία για το ποιος είναι ο σωστός ή για το γεγονός οτι στις διακοπές μου έπρεπε να σπάσω τα νεύρα μου 2 βδομάδες για να βγάλω άκρη;
3) Οτι είμαστε 2012 και για απλές ενέργειες χρησιμοποιούμε ΦΑΞ ή η επεκτατική πολιτική του καβατζώνω πελάτη με ένα 'ναι' στο τηλέφωνο και μετά απαιτώ 110ε για απενεργοποιηση;
4) Πολλά άλλα που βαριέμαι να γράψω και δεν έχει νόημα μάλλον.


Η απόφαση μάλλον ήταν τελεσίδικη απο τις πρώτες 3 μέρες επικοινωνίας με όλα τα τμήματα τους.
Δεν δέχτηκα την αντιπρόταση-προσφορά που μου έγινε προκειμένου να βάλω πακέτο έτσι επειδή δεν μου αρέσει ο τρόπος τους.
Εφόσον έσπασε ο κρίκος εμπιστοσύνης πελάτη-εταιρίας η μόνη λύση ήταν η φορητότητα, κάτι το οποίο έγινε και σχετικά άμεσα.



ΥΓ:
Ο λόγος που καθυστέρησα να γράψω είναι κυρίως γιατι σκόπευα να τοποθετήσω ένα ερώτημα που αφορά πολλούς συνανθρώπους μας αυτή τη στιγμή και προκειμένου να μην το κάνω με μπινελίκια και εν βρασμό ψυχής άφησα να περάσει λίγος καιρός :) Πάμε λοιπόν στο φιλοσοφημένο και γεμάτο σοφία ερώτημα

"Ρε υπαλληλάκο και εμείς πεινάμε και μας μαστιγώνει το αφεντικό μας, αλλα κάτσε για 5 τιμημένα λεπτά και αναλογίσου: Αξίζει ρε για 400/500/600ε μισθό να αποτελείς κομμάτι του μεσαίωνα στις τηλεπικοινωνίες; Αυτός που δουλεύεις μέσα στη μάπα του αύριο μπορεί να σε εξυπηρετήσει σε ένα νοσοκομείο, μια δημόσια υπηρεσία ή σε μια ιδιωτική κλινική. Θα ήθελες ίδια αντιμετώπιση;"

Φέρτε μου ένα joystick να γράψω τα αρχικά μου, νομίζω έκανα high score στον λαικισμό. :whistle:

Kerato
07-09-12, 15:08
ΥΓ:
Ο λόγος που καθυστέρησα να γράψω είναι κυρίως γιατι σκόπευα να τοποθετήσω ένα ερώτημα που αφορά πολλούς συνανθρώπους μας αυτή τη στιγμή και προκειμένου να μην το κάνω με μπινελίκια και εν βρασμό ψυχής άφησα να περάσει λίγος καιρός :) Πάμε λοιπόν στο φιλοσοφημένο και γεμάτο σοφία ερώτημα

"Ρε υπαλληλάκο και εμείς πεινάμε και μας μαστιγώνει το αφεντικό μας, αλλα κάτσε για 5 τιμημένα λεπτά και αναλογίσου: Αξίζει ρε για 400/500/600ε μισθό να αποτελείς κομμάτι του μεσαίωνα στις τηλεπικοινωνίες; Αυτός που δουλεύεις μέσα στη μάπα του αύριο μπορεί να σε εξυπηρετήσει σε ένα νοσοκομείο, μια δημόσια υπηρεσία ή σε μια ιδιωτική κλινική. Θα ήθελες ίδια αντιμετώπιση;"

Φέρτε μου ένα joystick να γράψω τα αρχικά μου, νομίζω έκανα high score στον λαικισμό. :whistle:

Ίσως αυτά τα 400-500 ευρώ που σε κάποιους από εμάς φαίνονται ψίχουλα, να είναι για τον υπάλληλο το δάνειο του σπιτιού του, το γάλα των παιδιών του ή τα φάρμακα της μάνας του.
Φυσικά, όχι μόνο δεν επικροτώ τέτοιες συμπεριφορές, αλλά της καταδικάζω κιόλας γιατί έχω βρεθεί σε ανάλογη (και χειρότερη) θέση που δεν αφορούσε το τηλέφωνο/internet αλλά την επιβίωση ανάπηρου συγγενούς μου και μόνο που δεν έσκασα με το μαχαίρι στα δόντια στο ΙΚΑ.
Αλλά η ανάγκη φίλε είναι ο χειρότερος σύμβουλος...

Αμα βρεις αυτό το joystick δώστο και σε μένα, σίγουρα μπήκα στο top10.:oops:

kleidokratwr
07-09-12, 18:05
Δηλαδή αυτός τα είχε ανάγκη τα 400 το μήνα ενώ εγώ δεν είχα καμία ανάγκη τα 250ευρώ της διαφοράς απο την μετάβαση σε νέο πάροχο (ναι είναι πιο φτηνά και η διαφορά ετησίως φτάνει τα 250ε) και επίσης δεν είχα καμία ανάγκη απο διακοπές ή καμία ανάγκη ελεύθερου χρόνου. Όπως είναι γνωστό άλλωστε στην Ελλάδα είναι υποχρεωση σου να έχεις δύο βδομαδούλες διαθέσιμες να τις κάψεις σε ένα καπρίτσιο ή σε μια επεκτατική καβατζοπολιτική μιας εταιρίας ε;

(Τα 250ε μπορεί να σου φαίνονται λίγα, αλλα να σου υπενθυμίσω οτι είναι μόνο τα έξοδα για τηλέφωνο και ίντερνετ.)


Δέχομαι οτι υπάρχουν περιπτώσεις που ο άλλος έχει ανάγκη τα χρήματα, αποδεκτό και κατανοητό, παρόλα αυτά όμως δικαιολογείται οποιαδήποτε πράξη του; :evil:

Η πιθανότητα να είχαν όλοι μαζί ταυτόχρονα οι ατσίδες της εξυπηρέτησης τόσο άμεση ανάγκη τα λεφτά καταλαβαίνεις και εσύ ο ίδιος οτι είναι πολύ μικρή έτσι; :oops:

GREGORY
07-09-12, 21:21
Και μη χειρότερα, νομίζω οτι δεν θα είσαι ο μοναδικός στην Ελλάδα που υφίσταται τέτοια ταλαιπωρία, αλλά η ασυδοσία πάει σύννεφο και οι υπάλληλοι μάλλον πρέπει να είναι ψιλοάσχετοι και ψιλοανεύθυνοι, τώρα για τα αφεντικά που στις μεγάλες εταιρίες κρύβονται, γιατί μη μου πεί κανείς οτι ξέρει ποιός είναι το αφεντικό ακόμη και σε ένα μεγάλο τμήμα μιας εταιρίας, απλά κάποιοι πέρνουν γραμμή από "ψηλά" και όποιος κοροϊδέψει όποιον. Περαστικά μας. Ας μη γράψω περισσότερα γιατί δεν έχει νόημα και δεν διορθώνεται η κατάσταση. Αυτό που τελικά έχει σημασία είναι οτι πρέπει να έχουμε τα μάτια μας 14 γιατί αυτοί περισσότερο ξέρουν να τουμπάρουν παρά να εξυπηρετούν.

FuS
08-09-12, 02:56
Άσχετο με το θέμα σου και έχεις δίκιο σε όλα αλλά μιας και αναφέρθηκε πολλά παιδιά από αυτά (φοιτητές) δεν παίρνουν ουτε 500 ούτε 400 αλλά 189 ευρώ/μήνα (καθαρά) (4ωρο - κάτω των 25)..

Δεν το λέω για να τους δικαιολογήσω στην όποια αθέμιτη πρακτική ή πώληση γενικότερα αλλά για να τονίσω το γεγονός ότι και αυτοί κάνουν μια πιεστική δουλειά για περίπου 1,5 ευρώ/ώρα και έχουν και τον κάθε μαλ@κ@ πάνω από το κεφάλι τους να τους λέει "δεν θα λέτε το ένα, δεν θα λέτε το άλλο, 3 λεπτά max η κλήση κλπ".
Δεν δικαιολογώ επιθετικές πρακτικές ωστόσο.

Kerato
10-09-12, 20:58
Δηλαδή αυτός τα είχε ανάγκη τα 400 το μήνα ενώ εγώ δεν είχα καμία ανάγκη τα 250ευρώ της διαφοράς απο την μετάβαση σε νέο πάροχο (ναι είναι πιο φτηνά και η διαφορά ετησίως φτάνει τα 250ε) και επίσης δεν είχα καμία ανάγκη απο διακοπές ή καμία ανάγκη ελεύθερου χρόνου. Όπως είναι γνωστό άλλωστε στην Ελλάδα είναι υποχρεωση σου να έχεις δύο βδομαδούλες διαθέσιμες να τις κάψεις σε ένα καπρίτσιο ή σε μια επεκτατική καβατζοπολιτική μιας εταιρίας ε;

(Τα 250ε μπορεί να σου φαίνονται λίγα, αλλα να σου υπενθυμίσω οτι είναι μόνο τα έξοδα για τηλέφωνο και ίντερνετ.)


Δέχομαι οτι υπάρχουν περιπτώσεις που ο άλλος έχει ανάγκη τα χρήματα, αποδεκτό και κατανοητό, παρόλα αυτά όμως δικαιολογείται οποιαδήποτε πράξη του; :evil:

Η πιθανότητα να είχαν όλοι μαζί ταυτόχρονα οι ατσίδες της εξυπηρέτησης τόσο άμεση ανάγκη τα λεφτά καταλαβαίνεις και εσύ ο ίδιος οτι είναι πολύ μικρή έτσι; :oops:

Γιατί, ποιος σου είπε ότι έχουν δίκιο; Σου είπα εγώ ότι καλά έκαναν και σε ταλαιπώρησαν;:hmm:
Προφανώς και είχες δίκιο σε αυτή την υπόθεση. Απόλυτο.
Όπως προφανώς και οι υπάλληλοι αμα ήταν στο χέρι τους δεν θα σε ταλαιπωρούσαν, αλλά έλα που έχουν τέτοια εντολή.

Μάλλον η πιθανότητα στην οποία αναφέρεσαι τείνει στο 1.
Ξέρεις πολλούς να ευχαριστιούνται να δουλεύουν σε μια θέση με πενιχρό μισθό, στην οποία αναγκάζονται να λένε ψέματα και να παραπλανούν πελάτες και πολλές φορές να καυγαδίζουν μαζί τους; Εγώ πάντως δεν ξέρω. Ούτε έναν. :rolleyes:
Τι νομίζεις ότι είναι οι υπάλληλοι; Χομπίστες; Ξυπνάνε το πρωί και λένε "πωπω άντε να περάσει η ώρα να πάω στη δουλειά και να αρχίσω να κοροϊδεύω συμπολίτες μου και αμα είμαι τυχερός να πλακωθώ και με κανέναν, να βγάλουμε γούστα".
Η συντριπτική πλειοψηφία σιχαίνεται τη δουλειά της και πάει μόνο και μόνο από ανάγκη και αν μπορούσαν θα έπαιρναν στις κλωτσιές τα αφεντικά τους που τους βάζουν και κάνουν τους καραγκιόζηδες.

kleidokratwr
10-09-12, 23:23
Προφανώς και κανείς δεν του κατηγορεί οτι το κάνουν απο δικό τους βίτσιο, όλοι στις δουλειές μας εντολές εκτελούμε και είμαστε θύματα του εκάστοτε αφεντικού μας.

Έχω δουλέψει σε παραπλήσια θέση (πληροφορίες καταλόγου) στην συγκεκριμένη εταιρία κάπου στο 2000κάτι ώντας και εγω φοιτητής οι κλασσικές θέσεις του 8μηνου. Δεν μπορώ να σου μιλήσω για τώρα καθότι δεν ξέρω, για τότε και για μέχρι πριν απο 3-4 χρόνια όμως μπορώ με σιγουριά να σου πω οτι yeap φοιτητές είναι που πάνε για το χαρτζηλίκι τους και δεν τους νοιάζει οτι και να λένε στον άλλο.

Δεν εκμηδενίζω ούτε τον αγώνα που δίνει ο καθένας με τις σημερινές συνθήκες (και υπομένει το μαστίγιο για 200ε) , αλλα απο την άλλη θα ήταν άδικο να δικαιολογήσω τον οποιοδήποτε δεν σκέφτεται τι λέει και σε τι μπελάδες βάζει τον άλλο. Στο κάτω κάτω δεν ξέρει τι αγώνες ρίχνω εγώ για να τα βγάλω βόλτα οπότε ειναι υποχρεωμένος να σεβαστεί εκ των προτέρων τον πελάτη του, αλλιώς θα έχω απόλυτο δίκιο να τον αποκαλέσω λαμόγιο ακόμα και αν αναφέρομαι στο αφέντικό του και όχι στον ίδιο τον υπάλληλο συγκεκριμένα.

Είναι όμως τόσο αθώος ο υπάλληλος; Προσωπικά πιστεύω πως όχι.

Kerato
11-09-12, 15:01
Δεν διαφωνώ επί της αρχής.

Η μόνη ένσταση μου είναι σε αυτό το κομμάτι:


Έχω δουλέψει σε παραπλήσια θέση (πληροφορίες καταλόγου) στην συγκεκριμένη εταιρία κάπου στο 2000κάτι ώντας και εγω φοιτητής οι κλασσικές θέσεις του 8μηνου. Δεν μπορώ να σου μιλήσω για τώρα καθότι δεν ξέρω, για τότε και για μέχρι πριν απο 3-4 χρόνια όμως μπορώ με σιγουριά να σου πω οτι yeap φοιτητές είναι που πάνε για το χαρτζηλίκι τους και δεν τους νοιάζει οτι και να λένε στον άλλο.

Θεωρείς ότι η κατάσταση στη χώρα σε ότι αφορά τις συνθήκες και τις ευκαιρίες εργασίας είναι ίδιες με πριν από 4 χρόνια;
Τα πράγματα έχουν αλλάξει δραματικά. Το χαρτζιλίκι του τότε σταρχιδιστή φοιτητή τώρα παίζει και να ναι το κύριο εισόδημα για πολλές οικογένειες.

Γενικά δε διαφωνούμε πάντως.

@ ADSLgr.com All rights reserved.