PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα υλικού(και ποιο) ή λογισμικού;



kos1967
12-08-12, 23:27
Πριν 4 χρονια ο υπολογιστης (τριετίας, μόλις είχε λήξει η εγγύηση) παρουσιασε το παρακατω προβλημα: Δεν ανοιγε καθολου (ούτε καν έμπαινε στο BIOS) και μόνο μετά από 2-3 επανεκκινήσεις λειτουργούσε (και λειτουργούσε κανονικά επι ολόκληρα 24ωρα χωρίς πρόβλημα). Το πρόβλημα εμφανιζόταν μόνο στην εκκίνηση αλλα "λυνόταν" με συνεχείς επανεκκινήσεις. Ώσπου μια μέρα δεν λυνόταν πια. Το πήγα στο μαγαζί που το αγόρασα και μου είπαν ότι φταίει η μητρική (και να ήταν από τις φτηνές νάλεγα, μια DFI LANPARTY με 12 σκληρούς ήταν). Τέλος πάντων την άλλαξα με μια msi και για 4 χρόνια τώρα είμαι εντάξει. Έλα μου όμως που προχτές όταν πήγα να κάνω επανεκκίνηση μου έκανε μια από τα ίδια. Την 4η φορά πήρε μπροστά το ΒΙΟS. Δεν τολμώ πλέον να κλείσω τον υπολογιστή και τρέμω το ενδεχόμενο πτώσης τάσης της ΔΕΗ. Πριν από κανένα μήνα είχαν καεί τα πυκνωτάκια του τροφοδοτικού και όταν τα άλλαξα λειτούργησε κανονικά ο υπολογιστής επι έναν ολόκληρο μήνα. Τι μπορεί να φταίει; Δεν εχω πρόγραμμα προστασιας απο ιους, μόνο firewall (για αυτο λεω μηπως ειναι στο λογισμικο το προβλημα, μπορει να λεω και βλακεια). Οποιαδηποτε βοηθεια ή προταση ευπροσδεκτη. Ευχαριστω εκ των προτερων.

NoMoreDos
12-08-12, 23:54
Φέρε έναν ηλεκτρολόγο καλό να σου ελέγξει της γραμμές σου γιατί λογικά δεν παίρνουν «καλό» ρεύμα ή αυτό ή τα τροφοδοτικά που βάζεις δεν αξίζουν, αν και τέσσερα χρόνια είναι θεωρητικά και μέσα στα όρια του λογικού να χαλάσει η μητρική.

kos1967
13-08-12, 02:30
Εχει οντως χαλασει η μητρικη ή ειναι τιποτα αλλο; Οσο για το ρευμα βρισκεται πανω σε ups 1400 kva.

NoMoreDos
13-08-12, 11:24
Το ups το έχεις ελέγξει;;;
Αυτά που περιγράφεις είναι συμπτώματα από πυκνωτή που είναι στα τελευταία του, για να συμβεί δεύτερη φορά μέσα σε λίγα χρόνια είναι λίγο ύποπτο, μπορεί να είναι σύμπτωση και να φταίει το υλικό να έτυχε δηλαδή,αλλά υπάρχει και η περίπτωση να φταίει η κακή τροφοδότηση.

kos1967
13-08-12, 22:07
Το ups πρεπει να εχει προβλημα με τις μπαταριες του (δεν κραταει παραπανω απο μερικα δευτερα τον Η/Υ σε διακοπη της ΔΕΗ).Θα κοιταξω με εναν φιλο ηλεκτρονικο τους πυκνωτες (οπως διορθωσε τους πυκνωτες του τροφοδοτικου).Ευχαριστω πολυ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.