PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL double play GR + δεύτερο νούμερο σε συσκευή



psofioskorios
13-08-12, 21:45
Καλησπέρα και καλό καλοκαίρι σε όλους. Μόλις ενεργοποιήθηκε η σύνδεση μου από ΟΤΕ ISDN σε HOL. Βρίσκομαι Λούτσα και συγχρονίζει στα 12μιση. Με το ISDN είχα ένα δεύτερο msn το οποίο είχαμε ρυθμίσει μετά κόπων και βασάνων, να χτυπάει σε δεύτερη συσκευή σε μονοκατοικία στο ισόγειο (εκεί που βρίσκονται και οι γηραιοί)...
Πλέον και εφόσον η HOL είναι pstn και το σπίτι λειτουργεί με μία γραμμή, το κακό της υπόθεσης που δεν ενημερώθηκα ως άσχετος, είναι πως είτε το ένα καλέσεις είτε το άλλο χτυπάνε και τα δυο τηλέφωνα, επίσης με το μειονέκτημα του ότι όταν μιλάει το ένα δεν μπορεί να μιλήσει το άλλο.
Μιλώντας με την εξυπηρέτηση της HOL ενημερώθηκα πως είναι σωστά όλα και αν θέλω να χτυπάει μόνο το κάτω τηλέφωνο θα πρέπει να πάρω και άλλο αριθμό.
Για την ώρα, επειδή λόγω της συνδεσμολογίας του ISDN η κάτω γραμμή έρχεται σε δεύτερο RJ στην πρίζα του τηλεφώνου η μόνη πατέντα που σκέφτηκα είναι να πάω έναν αντάπτορα και να κουμπώσω και τα δύο RJ πάνω αφού το ρουτεράκι είναι το netfaster wlan3 και δεν έχει υποδοχές phone 1 και 2. Βέβαια το πρόβλημα δεν λύνεται και επίσης μου ρίχνει σχεδόν στα μισά την ταχύτητα, αλλά κατάφερα να χτυπάει και η κάτω συσκευή.
Θα εκτιμούσα αφάνταστα αν κάποιος είχε-έχει το ίδιο θέμα και αν υπάρχει μια διαφορετική λύση.
(ο λόγος που πήγα στη HOL είναι καθαρά οικονομικός λόγω προσφοράς πακέτου με vodafone για όσους απορούν).
ευχαριστώ παιδιά, όποια βοήθεια θα είναι ιδιαίτερα σημαντική...

plouf
13-08-12, 23:11
αμα δεν σου δίνει δευτερη γραμμη η hol .. etsi einai

το θεμα της πτώσης της ταχυτητας ειναι μαλον λογω κακης ποιτητας καλωδίων/ενωσεων η ελειψη φιλτρου σε τηλέφωνα.

για να μιλας σε δευτερη γραμμη θελεις ...δευτερη γραμμη.. και πιαθνον να σου δώσει λύσεi VOIP αλλα μπλέκει και δεν ξέρω κατα πόσο βολευει..
(οχι δηλαδη)

psofioskorios
14-08-12, 03:09
αμα δεν σου δίνει δευτερη γραμμη η hol .. etsi einai

το θεμα της πτώσης της ταχυτητας ειναι μαλον λογω κακης ποιτητας καλωδίων/ενωσεων η ελειψη φιλτρου σε τηλέφωνα.

για να μιλας σε δευτερη γραμμη θελεις ...δευτερη γραμμη.. και πιαθνον να σου δώσει λύσεi VOIP αλλα μπλέκει και δεν ξέρω κατα πόσο βολευει..
(οχι δηλαδη)

ε τότε λοιπόν θα πάρω δεύτερη γραμμή. Δεν ξέρω αν θα είναι VOIP αλλά το θέμα είναι να εξυπηρετηθώ και άμεσα. Εξ άλλου η πώλησή τους ήταν ξεκάθαρη. "Θα δουλεύουν κανονικά οι συσκευές σας, απλά δεν θα λειτουργούν ταυτόχρονα". Δεν ήξερα ότι θα χτυπάνε και οι δυο συσκευές ταυτόχρονα όμως. Και ο αδερφός μου έχει 2 νούμερα ΗΟL σε άλλη πόλη αλλά έχει και ρούτερ με 2 θέσεις. Εγώ ούτε αυτό δεν έχω. Λογικά θα χρειαστώ και διαφορετικό ρούτερ.

plouf
14-08-12, 08:47
o αδελφος σου εχει το παλιο συστημα της hol που έδινε 2 δωρεαν γραμμη και αριθμο VoIP τώρα το σταματήσανε.. (τουλαχιστον δεν το βλέπω σε νεους πελάτες)

το πως στο είπαν εμενα μου φαίνεται πάντως ξεκάθαρο.. πως αλλιως θα λειτουργούσε ? και πως θα κτύπαγε μονο το ένα απο το άλλο ?

για ρώτα γιατι δεν βλέπω καν την υπηρεσία δευτερης γραμμης στη σελίδα τους...
επίσης ακομα και αν έχουν πιθανως θα τη χρεωνουν ωςποτε θα εξανεμιστει ο λογος που το έκανες (οικονομια)


"γραμμη" και νουμερο Voip παρέχουν οι Viva kai h OmniVoice και τους βαζεις ανεξαρτήτως παροχου αλλα θες και έξτρα συστευη και ρυθμίσεις.. και ισως να είανι πολύ.. (λόγω πολυπλοκότητας αν σβήνει, κολλαει κτλ κτλ)

psofioskorios
14-08-12, 10:59
o αδελφος σου εχει το παλιο συστημα της hol που έδινε 2 δωρεαν γραμμη και αριθμο VoIP τώρα το σταματήσανε.. (τουλαχιστον δεν το βλέπω σε νεους πελάτες)

το πως στο είπαν εμενα μου φαίνεται πάντως ξεκάθαρο.. πως αλλιως θα λειτουργούσε ? και πως θα κτύπαγε μονο το ένα απο το άλλο ?

για ρώτα γιατι δεν βλέπω καν την υπηρεσία δευτερης γραμμης στη σελίδα τους...
επίσης ακομα και αν έχουν πιθανως θα τη χρεωνουν ωςποτε θα εξανεμιστει ο λογος που το έκανες (οικονομια)


"γραμμη" και νουμερο Voip παρέχουν οι Viva kai h OmniVoice και τους βαζεις ανεξαρτήτως παροχου αλλα θες και έξτρα συστευη και ρυθμίσεις.. και ισως να είανι πολύ.. (λόγω πολυπλοκότητας αν σβήνει, κολλαει κτλ κτλ)

και ξέρεις ποιο είναι το γελοίο της υπόθεσης; αυτή τη στιγμή προσπαθούν να μου πουλήσουν πακέτο office με 55 ευρώ το μήνα δηλ. ακριβότερο και από το ISDN του ΟΤΕ. Μόνο έλεος μπορώ να πω. Τέλος πάντων και δεύτερο αριθμό να καταφέρω να πάρω δεν χρειάζομαι κ το ρούτερ με τις δύο υποδοχές; ώστε να διαχωρίζει το που χτυπάει ποιο; Μήπως είναι πιο σοφό να πάρω μια δεύτερη γραμμή οτε και να απλά να τη βάλω στον κάτω όροφο;

plouf
14-08-12, 12:12
το να πάρεις δευτερη γραμμμή πάλι θα έχεις τα ~15ε εξτρα.. αρα στο σύνολο θα πληρώνεις παλι πολλα.

βέβαι αν θέλις να ειναι και ανεξάρτητοι οι κάτω μια λύση Cosmote at Home / Vodafone at Home που σου δίνει σταθερό χωρίς φυσικη γραμμή (με ειδικό μηχανημα απο το δικτυο της κινητης) ίσως να είναι ποιο συμφέρουσα/ευελικτη/ξεκάθαρη λύση

πχ με 9 ευρω ΣΥΝΟΛΙΚΟ πάγιο έχουν και ανεξάρτητο αριθμό και 500 λεπτα προς σταθερα...

psofioskorios
14-08-12, 12:41
το να πάρεις δευτερη γραμμμή πάλι θα έχεις τα ~15ε εξτρα.. αρα στο σύνολο θα πληρώνεις παλι πολλα.

βέβαι αν θέλις να ειναι και ανεξάρτητοι οι κάτω μια λύση Cosmote at Home / Vodafone at Home που σου δίνει σταθερό χωρίς φυσικη γραμμή (με ειδικό μηχανημα απο το δικτυο της κινητης) ίσως να είναι ποιο συμφέρουσα/ευελικτη/ξεκάθαρη λύση

πχ με 9 ευρω ΣΥΝΟΛΙΚΟ πάγιο έχουν και ανεξάρτητο αριθμό και 500 λεπτα προς σταθερα...

τί να σου πω ευχαριστώ που ασχολήσε, τέτοιες λύσεις βασικά ψάχνω. να αποκεντρωθώ από τον κάτω όροφο οικονομικά. Και ναι είχες δίκιο το διπλό ανταπτοράκι που κούμπωσα το καλώδιο του κάτω ορόφου και το δικό μου για να πάνε στο ρούτερ δεν έκοβε το συγχρονισμο. ένα τηλέφωνο χωρίς φίλτρο το προκαλούσε. Θεώρω πως αν δεν βοηθήσει η HOL στο θέμα μου, η vodafone τουλάχιστον θα προτείνει λύση.

Vitruvian78
14-08-12, 15:12
Η forthnet προσφέρει τέτοια λύση αλλα σε επιβαρύνει με 10€ το μήνα για τη δεύτερη γραμμή. Θεωρώ τη hol πολλή καλύτερη εταιρεία απο πλευράς εξυπηρέτησης και υποδομές απο τη forthnet. Ρώτησε τη Vodafone για τη λύση που σου πρότεινε ο άλλος φίλος, απλα να τσεκαρεις ποια εταιρεία έχει το καλύτερο σήμα μέσα στο χώρο που σε ενδιαφέρει να λειτουργεί η γραμμή, γιατι ουσιαστικά η σταθερή τηλεφωνία που προσφέρουν η Vodafone και η cosmote λειτουργούν μέσω του δικτύου κινητής που έχουν και μέσω sim κάρτας

mondeo
14-08-12, 15:41
Φίλε μου μεταφέρεις το δεύτερο νούμερό σου στην Omnivoice, αγοράζεις μία SIP (ATA) (http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=18160) συσκευή ή ένα Voip router και καθάρισες.(οι ρυθμίσεις είναι αστείες)
Το κόστος; Μηδαμηνό.
3 Ευρώ το εξάμηνο για να έχεις τον αριθμό σου και αν καλέσεις από αυτόν πολύ χαμηλές χρεώσεις.
Λογαριασμός δεν έρχεται είναι pay as you go.
Περισσότερα εδώ (https://www.omnivoice.eu/index.cfm?).

jap
14-08-12, 15:44
Η λύση που προτείνει ο plouf είναι καλή. Να έχεις υπόψη αυτό που λέει ο Vitruvian, ότι η ποιότητα εξαρτάται από το σήμα της κάθε εταιρείας. Επίσης, ότι το τηλέφωνο που δίνει η cosmote είναι εντελώς στοιχειώδες, είναι κανονικό τηλέφωνο κινητό της ZTE με υποτυπώδη χαρακτηριστικά, ενώ παλιότερα έδιναν κανονικό fct. H vodafone πρέπει να δίνει ακόμα το κανονικό δικό της fct δωρεάν, είναι συσκευούλα που βάζεις μέσα τη SIM, την τοποθετείς μόνιμα σε σημείο με καλό σήμα και συνδέεις επάνω ένα συμβατικό ασύρματο ή σταθερό τηλέφωνο και κάνεις τη δουλειά σου.

Θα πρέπει να σκεφτείς όμως τι γίνεται με το 2ο νούμερο που είχες στο ISDN. Αν θες να το κρατήσεις θα πρέπει να συνεννοηθείς να το μεταφέρεις σε vodafone ή cosmote και παράλληλα η HOL να μην απορρίψει τη φορητότητα. Διευκρίνισε αν γίνεται. Το ίδιο ισχύει και αν θες να το πας σε άλλη εταιρεία για χρήση voip. To στάνταρ είναι να ζητάς ταυτόχρονα φορητότητα όλων των νούμερων και κατάργηση της παλιάς υπηρεσίας, εσύ θες να γίνει φορητότητα του ενός και η υπηρεσία να παραμείνει με το άλλο ως έχει. Έτοιμη απάντηση δεν έχω, εγώ τουλάχιστον, αλλά θα πρέπει να το ψάξεις.

psofioskorios
14-08-12, 16:37
Η λύση που προτείνει ο plouf είναι καλή. Να έχεις υπόψη αυτό που λέει ο Vitruvian, ότι η ποιότητα εξαρτάται από το σήμα της κάθε εταιρείας. Επίσης, ότι το τηλέφωνο που δίνει η cosmote είναι εντελώς στοιχειώδες, είναι κανονικό τηλέφωνο κινητό της ZTE με υποτυπώδη χαρακτηριστικά, ενώ παλιότερα έδιναν κανονικό fct. H vodafone πρέπει να δίνει ακόμα το κανονικό δικό της fct δωρεάν, είναι συσκευούλα που βάζεις μέσα τη SIM, την τοποθετείς μόνιμα σε σημείο με καλό σήμα και συνδέεις επάνω ένα συμβατικό ασύρματο ή σταθερό τηλέφωνο και κάνεις τη δουλειά σου.

Θα πρέπει να σκεφτείς όμως τι γίνεται με το 2ο νούμερο που είχες στο ISDN. Αν θες να το κρατήσεις θα πρέπει να συνεννοηθείς να το μεταφέρεις σε vodafone ή cosmote και παράλληλα η HOL να μην απορρίψει τη φορητότητα. Διευκρίνισε αν γίνεται. Το ίδιο ισχύει και αν θες να το πας σε άλλη εταιρεία για χρήση voip. To στάνταρ είναι να ζητάς ταυτόχρονα φορητότητα όλων των νούμερων και κατάργηση της παλιάς υπηρεσίας, εσύ θες να γίνει φορητότητα του ενός και η υπηρεσία να παραμείνει με το άλλο ως έχει. Έτοιμη απάντηση δεν έχω, εγώ τουλάχιστον, αλλά θα πρέπει να το ψάξεις.

ευχαριστώ παιδιά. είναι κατανοητό πως το vodafone home θα είναι η καλύτερη επιλογή. το Voip που ανέφερε ο φίλος το φοβάμαι γιατί δεν θέλω να μπλέξω τους παππούδες με συστήματα. Αλλά σίγουρα είναι μια καλή λύση υπό σκέψη. Θα πάω μια στη Vodafone μόλις ανοίξουν να δω τι γίνεται με το Home να ησυχάσω. Αλλιώς με βλέπω πάλι στον Οτε και να κάθε δίμηνα 100άρες... και πάλι ευχαριστώ.

Aias
15-08-12, 10:51
Σημειωση.Αν για καποιο λογο βαλει το business της HOL (αμα κλαφτεις λιγο μπορει να παρεις και καποια εκπτωση) ,η μια γραμμη μενει pots και η αλλη ειναι voip με δυνατοτητα μεχρι 3 γραμμες (μια pots και 2 voip) .Επισης σε ενεργοποιουν και αμεσα και περιμενεις μονο για το ρουτερ (iad2).
Σε περιπτωση βλαβης (ο μη γενιτο) εχεις τελειως διαφορετικη εξυπηρετηση ,μιλας σε γραμμη για business.

Vitruvian78
15-08-12, 13:36
Σημειωση.Αν για καποιο λογο βαλει το business της HOL (αμα κλαφτεις λιγο μπορει να παρεις και καποια εκπτωση) ,η μια γραμμη μενει pots και η αλλη ειναι voip με δυνατοτητα μεχρι 3 γραμμες (μια pots και 2 voip) .Επισης σε ενεργοποιουν και αμεσα και περιμενεις μονο για το ρουτερ (iad2).
Σε περιπτωση βλαβης (ο μη γενιτο) εχεις τελειως διαφορετικη εξυπηρετηση ,μιλας σε γραμμη για business.
Tί εννοείς όταν λες οτι σε ενεργοποιουν άμεσα; Δεν υπάρχει χρόνος αναμονής;

- - - Updated - - -


Σημειωση.Αν για καποιο λογο βαλει το business της HOL (αμα κλαφτεις λιγο μπορει να παρεις και καποια εκπτωση) ,η μια γραμμη μενει pots και η αλλη ειναι voip με δυνατοτητα μεχρι 3 γραμμες (μια pots και 2 voip) .Επισης σε ενεργοποιουν και αμεσα και περιμενεις μονο για το ρουτερ (iad2).
Σε περιπτωση βλαβης (ο μη γενιτο) εχεις τελειως διαφορετικη εξυπηρετηση ,μιλας σε γραμμη για business.
Tί εννοείς όταν λες οτι σε ενεργοποιουν άμεσα; Δεν υπάρχει χρόνος αναμονής;

- - - Updated - - -


Σημειωση.Αν για καποιο λογο βαλει το business της HOL (αμα κλαφτεις λιγο μπορει να παρεις και καποια εκπτωση) ,η μια γραμμη μενει pots και η αλλη ειναι voip με δυνατοτητα μεχρι 3 γραμμες (μια pots και 2 voip) .Επισης σε ενεργοποιουν και αμεσα και περιμενεις μονο για το ρουτερ (iad2).
Σε περιπτωση βλαβης (ο μη γενιτο) εχεις τελειως διαφορετικη εξυπηρετηση ,μιλας σε γραμμη για business.
Tί εννοείς όταν λες οτι σε ενεργοποιουν άμεσα; Δεν υπάρχει χρόνος αναμονής;

valen_gr
15-08-12, 14:32
φανταζομαι εννοει οτι δεν υπαρχει χρονος αναμονης καθως υπαρχει ηδη γραμμη, και μιλαμε απλα για αλλαγη πακετου/αναμονης παραλβης νεου ρουτερ.
Γραμμη υπαρχει ηδη ενεργη στην HOL , οποτε δεν χρειαζεται να κανει κατι αλλο

psofioskorios
16-08-12, 03:36
φανταζομαι εννοει οτι δεν υπαρχει χρονος αναμονης καθως υπαρχει ηδη γραμμη, και μιλαμε απλα για αλλαγη πακετου/αναμονης παραλβης νεου ρουτερ.
Γραμμη υπαρχει ηδη ενεργη στην HOL , οποτε δεν χρειαζεται να κανει κατι αλλο

ναι το συζήτησα κι αυτό "ζήσε μάη μου..." και οικονομικά δεν με συμφέρει.
τέλος πάντων αύριο παραλαμβάνω το vodafone για το σπίτι, και βλέπουμε. Τέλος καλό όλα καλά πιστεύω, απλά μια συμβουλή:
ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην κλείσετε προϊόν από το τηλέφωνο. Μιλάμε για καμιά 1000άδα πωλητές - πωλήτριες που σίγουρα δεν θα ξεκαθαρίσουν τα απαιτούμενα όπως θα έκανε ένας τεχνικός και δεν έχουν και καμιά υποχρέωση στην τελική να γνωρίζουν τα πάντα. Κι αν είσαι και λίγο άσχετος με το σπορ σαν εμένα, σίγουρα γίνονται παρεξηγήσεις. Δεν ρίχνω ευθύνες σε κανέναν γιατί ήμαστε στο Ελάντα, αλλά και γιατί φέρθηκα επιπόλαια, αλλά καλό είναι όταν τυχαίνει μια καλή τηλεφωνική προσφορά, πρώτα βολτίτσα από κατάστημα για διευκρινήσεις και μετά ας γίνει η παραγγελία από το τηλ. να πάρει και το bonus ο πωλητής... αυτό κατάλαβα με την πρόσφατη περιπέτειά μου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.