PDA

Επιστροφή στο Forum : Huawei HG530 - Απομακρυσμένη διαχείρηση (remote management)



oust_alex
14-08-12, 10:31
Καλημέρα σε όλους στο φόρουμ και καλές διακοπές! Έκανα αλλαγή από ISDN σε PSTN γραμμή και μου έδωσαν το Huawei HG530. Αρχικά μου έδωσαν το Sagem 1704 αλλά τα κλάταρε μέσα σε μια μέρα, το πώς δεν το γνωρίζω, μιας και ήρθαν οι τεχνικοί του ΟΤΕ σπίτι και το είδαν. Εν πάσει περιπτώσει, ας πάω κατευθείαν στο ζουμί.

Είμαι στο εξωτερικό και δεν έχω πρόσβαση στις ρυθμίσεις του ρούτερ. Στο σπίτι είναι η μητέρα μου η οποία δεν γνωρίζει τί ρυθμίσεις περαιτέρω να κάνει και θέλω να μπορώ να το ελέγχω και εγώ από εδω. Γίνεται στο συγκεκριμένο ρούτερ και ποιά η διαδικασία? Στο προηγούμενο ρούτερ που είχα το LevelOne WBR-3600 (πολύ καλό, σκυλί...) πατούσα στην μπάρα διεύθυνσης του browser την IP μαζί με :8080 (πορτα) και μου ζητούσε username/password και έμπαινα στις ρυθμίσεις του. Πολύ απλός τρόπος. Εδώ όμως δεν ξέρω πώς γίνεται μίας και τα manuals τόσο του ΟΤΕ όσο και της Huawei δεν είναι κατατοπιστικά. Επίσης, μια σημαντική διαφορά, φαίνεται ότι το περιβάλλον του ρούτερ είναι διαφορετικό, υποθέτω πως ο ΟΤΕ έχει περάσει δικό του firmware και αυτός είναι ίσως ο πιο βασικός λόγος που έχω κολλήσει.

Γνωρίζει κανείς κάποια διαδικασία που να επιτρέπει απομακρυσμένη διαχείρηση (Remote Management)? Ευχαριστώ.

deniSun
17-08-12, 16:27
Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο ρούτερ έχει τέτοια δυνατότητα.
Και να είχε θα σου πρότεινα να μην την χρησιμοποιήσεις για λόγους ασφαλείας.
Η λύση που θα σου πρότεινα για πρόσβαση στο ρούτερ είναι να συνδέεσαι στον υπολογιστή της μητέρας σου μέσω teamviewer και από εκεί να κάνεις τις αλλαγές που θέλεις στο ρούτερ σου.
Βασική προϋπόθεση είναι να έχει πρόσβαση στο δίκτυο του ρούτερ (αυτό το χρειαζόσουν και στην άλλη περίπτωση που λες) και ο υπολογιστής της μητέρας σου να έχει πρόσβαση στο internet μέσω του ρούτερ.

oust_alex
17-08-12, 22:34
Όλα εντάξει με TeamViewer. Πολύ cool προγραμμα.
Ευχαριστώ

dentalan
17-05-13, 12:37
Όλα εντάξει με TeamViewer. Πολύ cool προγραμμα.
Ευχαριστώ

Αλήθεια δοκίμασες να μην βάλεις το 8080 μπροστά?
Στο δικό μου συνδέομαι χωρίς να βάζω θύρα (δηλ. ενοείται το 80)
Βασική προυποθεση να είναι ανοιχτή θυρα 80 από τον πάροχο

@ ADSLgr.com All rights reserved.