PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιοδική αύξηση θορύβου γραμμής



pan.nl
14-08-12, 15:12
Καλησπέρα. Βρίσκομαι στην ΑΘήνα αυτές τις ημέρες στο πατρικό στην Καλλιθέα. Έχουμε σύνδεση Conn-x στα 24/1. Παρατηρώ πως υπάρχουν περιοδικές αυξήσεις στον θόρυβο με αποτέλεσμα το snr margin να κατεβαίνει δραματικά (χωρίς αποσυνδέσεις). Αν κάνω reboot με αυτές τις τιμές ο συγχρονισμός πέφτει στα 7.300/750 Kbps. To router είναι το Speedtouch 780. Δήλωσα βλάβη στο 134 και έκαναν καθαρισμό γραμμής από εκεί χωρίς αποτέλεσμα. Δοκίμασα με άλλο άλλο splitter αλλά και χωρίς splitter και δεν άλλαξε κάτι. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω από την πλευρά μου; Έχω επισυνάψει τα στατιστικά της γραμμής αυτή τη στιγμή (συνήθως ο θόρυβος είναι στο 9-9,5).
107818

sdikr
14-08-12, 15:13
Στο κάνει συγκεκριμένες ώρες;
Αν ναι μήπως να ψάξεις για κάτι που να κάνει παρεμβολές; (κινητήρας, ψυγείο κλπ, ανελκυστήρας, φώτα στον δρόμο)

pan.nl
14-08-12, 16:18
Δεν έχω προσέξει αν το κάνει συγκεκριμένες ώρες. Απλώς ο θόρυβος ανεβαίνει ανά διαστήματα, όπως για παράδειγμα αυτή τη στιγμή. Απ'ότι ξέρω δεν έχει αλλάξει κάτι στη γενική εγκατάσταση της πολυκατοικίας (π.χ. καινούρια φώτα).

Δοκίμαδα και με το δεύτερο router (Baudtec) και συγχρονίζει 1 Mbit παραπάνω αλλά κατά τ'άλλα ο θόρυβος είναι αυξημένος.

yiapap
14-08-12, 16:23
Δυστυχώς μπορεί να μην οφείλεται μόνο στην εσωτερική καλωδίωση αλλά και στην εξωτερική ειδικά αν υπάρχει εναέριο κομμάτι. Οπότε καλύτερα να παρατηρήσεις το φαινόμενο λίγο πιο προσεκτικά όπως λέει και ο sdikr.

LefterisK
17-08-12, 14:24
Crosstalk, το εχω κι εγω.

deniSun
17-08-12, 16:19
Το πιο πιθανό είναι να φταίει η καλωδίωση από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας έως το σημείο που μπαίνει στο σπίτι.
Καλό είναι να δοκιμάσεις να συνδέσεις το ρούτερ κατευθείαν στον κατανεμητή.
Είναι δύσκολος έλεγχος γιατί πρέπει να κατεβάσεις παροχή ρεύματος στο σημείο αυτό για το ρούτερ και το laptop για να δεις διαφορά.
Καλό είναι τους ελέγχους να τους κάνεις με το dmt.
Η άλλη λύση είναι να αλλάξεις το καλώδιο με ένα utp θωρακισμένο.
Αν είναι θέμα crosstalk θα μειωθεί αρκετά το φαινόμενο.
Σίγουρα θα δεις διαφορά στις αυξομειώσεις που βλέπεις τώρα.

pan.nl
23-01-13, 12:53
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Επαναφέρω το θέμα μιας και βρίσκομαι στην ΑΘήνα αυτές τις ημέρες. Έκανα κάποιο έλεγχο στο φάσμα της γραμμής με το DMT tool. Παραθέτω τις φωτογραφίες. Παρατηρείτε κάτι περίεργο; Υποψιάζομαι πως κάποιος γείτονας ανοίγει και κλείνει το modem του όταν κάνει χρήση του υπολογιστή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.