PDA

Επιστροφή στο Forum : traffic on my pc



sv2evs
15-08-12, 22:46
Καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να βρω αν κάποια ip adress έχει μπει στο pc μου μέσω Lan/WiFi.

Ευχαριστώ.

deniSun
17-08-12, 16:36
Καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να βρω αν κάποια ip adress έχει μπει στο pc μου μέσω Lan/WiFi.

Ευχαριστώ.

Αν εννοείς για κινήσεις που έγιναν έως τώρα, μάλλον δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα.
Θα πρέπει να έχεις στον ΗΥ σου κάποιο πρόγραμμα καταγραφής δικτυακής κίνησης.
Κορυφαίο πρόγραμμα στην κατηγορία αυτή είναι το wireshark, αλλά θέλει λίγο ψάξιμο για να καταλάβεις τι γίνεται.
Καταγραφή των κινήσεων μπορεί να σου κάνει και ένα firewall

konc
17-08-12, 18:43
Αν θέλεις πραγματικά αυτό που γράφεις, θα πρέπει να τρέξεις την εντολή netstat για να δεις τις τρέχουσες ενεργές tcp συνδέσεις.

Αν θέλεις να δεις ποιός έχει συνδεθεί στο δίκτυό σου, θα το δεις από το interface του router.

sv2evs
18-08-12, 14:46
Αν θέλεις πραγματικά αυτό που γράφεις, θα πρέπει να τρέξεις την εντολή netstat για να δεις τις τρέχουσες ενεργές tcp συνδέσεις.

Αν θέλεις να δεις ποιός έχει συνδεθεί στο δίκτυό σου, θα το δεις από το interface του router.

Αυτό που κάνει το netstat ήθελα, αλλά για περασμένη χρονική στιγμή που μάλλον γίνεται με logging πρόγραμμα...που όμως δεν είναι εγκατεστημένο.

- - - Updated - - -




Αν θέλεις να δεις ποιός έχει συνδεθεί στο δίκτυό σου, θα το δεις από το interface του router.

Μια mac adress μπορώ να την εντοπίσω σε ασύρματο δίκτυο (σε ποιό ανήκει);

konc
18-08-12, 20:35
Μια mac adress μπορώ να την εντοπίσω σε ασύρματο δίκτυο (σε ποιό ανήκει);

Αν καταλαβαίνω καλά, θέλεις σε έναν χώρο που υπάρχουν πολλά ασύρματα δίκτυα να βρείς μια συγκεκριμένη mac σε ποιό είναι συνδεδεμένη?
Δε γνωρίζω αν γίνεται χωρίς να είσαι συνδεδεμένος στο ίδιο δίκτυο και να σου πω την αλήθεια το βλέπω απίθανο. Πάντως αν γίνεται σίγουρα χρειάζεσαι κάποιο 3ο utlitity.

deniSun
18-08-12, 21:31
α) Αυτό με την mac μπορείς να το δεις από τα log του ρούτερ.
β) Το wireshark σου δίνει όλες τις πληροφορίες του netstat μαζί με mac, αν το επιτρέπει το fw, και πολλά άλλα ακόμα και μάλιστα σε γραφικό περιβάλλον.

sv2evs
19-08-12, 13:03
α) Αυτό με την mac μπορείς να το δεις από τα log του ρούτερ.
β) Το wireshark σου δίνει όλες τις πληροφορίες του netstat μαζί με mac, αν το επιτρέπει το fw, και πολλά άλλα ακόμα και μάλιστα σε γραφικό περιβάλλον.

μια διεύθυνση να το κατεβάσω (για να μην ψάχνω); Είνα free;

- - - Updated - - -


Αν καταλαβαίνω καλά, θέλεις σε έναν χώρο που υπάρχουν πολλά ασύρματα δίκτυα να βρείς μια συγκεκριμένη mac σε ποιό είναι συνδεδεμένη?
Δε γνωρίζω αν γίνεται χωρίς να είσαι συνδεδεμένος στο ίδιο δίκτυο και να σου πω την αλήθεια το βλέπω απίθανο. Πάντως αν γίνεται σίγουρα χρειάζεσαι κάποιο 3ο utlitity.

μια mac μπήκε στο ασύρματο μου (κλειδωμένο). Θέλω να βρω πληροφορίες για την mac (τώρα αποκλεισμένη).

deniSun
19-08-12, 13:07
μια διεύθυνση να το κατεβάσω (για να μην ψάχνω); Είνα free;

- - - Updated - - -



μια mac μπήκε στο ασύρματο μου (κλειδωμένο). Θέλω να βρω πληροφορίες για την mac (τώρα αποκλεισμένη).

http://www.wireshark.org/

sv2evs
19-08-12, 13:12
το εγκαταστώ στο netbook και ξαναποστάρω εδώ...(ίσως όχι σήμερα)

EnDLess
19-08-12, 13:28
εγώ στη θέση σου δεν θα τον "έκλεινα" αλλά θα τον τιμωρούσα. (εφ' όσον είναι κακόβουλος)

konc
19-08-12, 14:11
μια mac μπήκε στο ασύρματο μου (κλειδωμένο). Θέλω να βρω πληροφορίες για την mac (τώρα αποκλεισμένη).
Ε πες το μας τόσες μέρες που μας πηγαίνεις γύρω-γύρω να καταλάβουμε τι ακριβώς θέλεις
Σοβαρά τώρα, τι ακριβώς πληροφορία περιμένεις να βρεις από τη mac? Το router (αφού είναι το δικό σου και έχεις πρόσβαση) θα σου πει ότι αυτή η mac πήρε την τάδε ip του δικτύου σου και πιθανόν αν πρόκειται για υπολογιστή και το όνομά του. Διεύθυνση-τηλέφωνο και αριθμό ταυτότητας δεν δίνει :p Το περισσότερο που μπορείς να περιμένεις είναι να είναι καθυστερημένος ο τύπος που μπαίνει σε ξένα ασύρματα δίκτυα και να έχει βάλει το επίθετό του σαν όνομα υπολογιστή, αλλά μην ελπίζεις και πολύ.
Άντε και πηγαίνεις εδώ http://www.coffer.com/mac_find/ και βάζεις τη mac και βλέπεις ότι πχ πρόκειται για ένα motherboard gigabyte ή ένα λαπτοπ dell, θα πάρεις γύρα τα σπίτια να δεις ποιός ταιριάζει? Εκτός αν έχεις περιορισμένους υπόπτους, πχ μένεις επαρχία και έχεις γύρω σου 2 μόνο σπίτια και προσπαθείς να διαπιστώσεις ποιός από τους 2 είναι.. Αλλιώς δεν σε βλέπω να βγάζεις περισσότερο "ψωμί" από τη mac.
Αν το router σου έχει τη δυνατότητα προτείνω εκτός των υπολοίπων ενεργειών κλειδώματος που υποθέτω θα έχεις ήδη κάνει να μειώσεις και την ισχύ εκπομπής μέχρι εκεί που καλύπτει μόνο εσένα.

sv2evs
20-08-12, 15:26
Σε αυτά που λες, το μόνο που θα προσθέσω konc είναι ότι απλά θέλω να βρω σε πιο δίκτυο/ασύρματο ανοίκει για να υπολογίσω περίπου σε ποιό σπίτι μένει! όχι ότι θα ψάξω να βρω τον ίδιο που έμπαινε...και δηστυχώς το ασύρματο δεν έχει δυνατότητα ισχύς...εξάλλου έχει 2 εξωτερικές κεραίες μόνο και μόνο για να έχω πρόσβαση απ'όλη την οικοδομή και εγώ αλλά και άλλοι συγγενείς.

με την mac, απλά θέλω να δω αν μπορώ να δω σε ποιό όνομα/ssid ασύρματου είναι...εκτός και αν δεν το έχει ανοιχτό συνέχεια...και στην συνέχεια με την βοήθεια του κινητού να δω αν μπορώ να εντοπίσω έστω την πλευρά του σπιτιού που βλέπει προς αυτόν. Τίποτα περισσότερο δεν μπορώ να κάνω, το γνωρίζω καλά.

deniSun
20-08-12, 16:15
Σε αυτά που λες, το μόνο που θα προσθέσω konc είναι ότι απλά θέλω να βρω σε πιο δίκτυο/ασύρματο ανοίκει για να υπολογίσω περίπου σε ποιό σπίτι μένει! όχι ότι θα ψάξω να βρω τον ίδιο που έμπαινε...και δηστυχώς το ασύρματο δεν έχει δυνατότητα ισχύς...εξάλλου έχει 2 εξωτερικές κεραίες μόνο και μόνο για να έχω πρόσβαση απ'όλη την οικοδομή και εγώ αλλά και άλλοι συγγενείς.

με την mac, απλά θέλω να δω αν μπορώ να δω σε ποιό όνομα/ssid ασύρματου είναι...εκτός και αν δεν το έχει ανοιχτό συνέχεια...και στην συνέχεια με την βοήθεια του κινητού να δω αν μπορώ να εντοπίσω έστω την πλευρά του σπιτιού που βλέπει προς αυτόν. Τίποτα περισσότερο δεν μπορώ να κάνω, το γνωρίζω καλά.

Τον εντοπισμό, τουλάχιστον με τον τρόπο που αναφέρεις, δεν μπορείς να τον κάνεις.
Η mac που είδες ή θα δεις το πιο πιθανό είναι να ανήκει σε κάποια τερματική συσκευή και όχι σε κάποιο ρούτερ

konc
20-08-12, 17:07
Τον εντοπισμό, τουλάχιστον με τον τρόπο που αναφέρεις, δεν μπορείς να τον κάνεις.
Η mac που είδες ή θα δεις το πιο πιθανό είναι να ανήκει σε κάποια τερματική συσκευή και όχι σε κάποιο ρούτερ

Θέλει να δει σε ποιό ssid συνδέεται αυτή η mac για να βρει που περίπου είναι το router, άρα και ο κάτοχος της συσκευής.
Αλλά δυστυχώς αν δεν έχεις πρόσβαση στο συγκεκριμένο ασύρματο δίκτυο, δεν μπορείς να δεις (απ' όσο γνωρίζω τουλάχιστον και χωρίς τη χρήση κάποιου ειδικού utility) ποιές mac είναι συνδεδεμένες πάνω του.

deniSun
20-08-12, 17:10
Θέλει να δει σε ποιό ssid συνδέεται αυτή η mac για να βρει που περίπου είναι το router, άρα και ο κάτοχος της συσκευής.
Αλλά δυστυχώς αν δεν έχεις πρόσβαση στο συγκεκριμένο ασύρματο δίκτυο, δεν μπορείς να δεις (απ' όσο γνωρίζω τουλάχιστον και χωρίς τη χρήση κάποιου ειδικού utility) ποιές mac είναι συνδεδεμένες πάνω του.

α) ssid θα δεις μόνο αν η mac αντιστοιχεί σε κάποιο access point
β) εντοπισμό ρούτερ από την ssid δεν μπορεί να γίνει

konc
20-08-12, 18:18
Δεν διαφωνούμε κάπου, τα ίδια πράγματα λέμε. Ότι ssid και router δεν θα βρει απλά έχοντας τη mac.

Φανερός Πράκτωρ
20-08-12, 18:26
μπορείς να αρχίσεις να ψάχνεις την κίνησή του (τα δεδομένα που στέλνει και λαμβάνει) μια που συνδέεται σε σένα για να βρεις περισσότερες πληροφορίες γι'αυτόν αλλά δε νομίζω ότι τότε θα είσαι καλύτερος από αυτόν. Άσε που δεν ξέρω τι νομικές προεκτάσεις μπορεί να έχει μια τέτοια κίνησή σου.

sv2evs
21-08-12, 11:03
δεν θέλω να δω τι κίνηση κάνει και που μπαίνει,εξάλλου την έχω αποκλείσει την mac από την στιγμή που τον εντόπισα ότι μπήκε...θέλω όπως είπα να δω που περίπου ανήκει...αν συνδέθηκε όπως λέτε όμως laptop και δεν έχω πρόσβαση στο ασύρματο του...δεν θα τον βρω ποτέ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι γύρω από εμένα...έστω και οπτικά.

deniSun
21-08-12, 12:15
δεν θέλω να δω τι κίνηση κάνει και που μπαίνει,εξάλλου την έχω αποκλείσει την mac από την στιγμή που τον εντόπισα ότι μπήκε...θέλω όπως είπα να δω που περίπου ανήκει...αν συνδέθηκε όπως λέτε όμως laptop και δεν έχω πρόσβαση στο ασύρματο του...δεν θα τον βρω ποτέ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι γύρω από εμένα...έστω και οπτικά.

Στο λέω ξανά ότι δεν μπορείς να κάνεις αυτόν τον εντοπισμό που φαντάζεσαι.

Simpleton
21-08-12, 12:48
Το δίκτυο σου πώς το έχεις κλειδώσει;

sv2evs
21-08-12, 13:02
Το δίκτυο σου πώς το έχεις κλειδώσει;

wpa2 και κωδικό...

Simpleton
21-08-12, 14:24
Με δύσκολο κωδικό; Επίσης, αν το router σου έχει WPS, καλό είναι να το απενεργοποιήσεις διότι δεν είναι ασφαλές.

sv2evs
21-08-12, 14:53
όχι, δεν έχει WPS...όλα είναι manually controled.

Φανερός Πράκτωρ
21-08-12, 17:53
μπορείς να αρχίσεις να ψάχνεις την κίνησή του (τα δεδομένα που στέλνει και λαμβάνει) μια που συνδέεται σε σένα για να βρεις περισσότερες πληροφορίες γι'αυτόν αλλά δε νομίζω ότι τότε θα είσαι καλύτερος από αυτόν. Άσε που δεν ξέρω τι νομικές προεκτάσεις μπορεί να έχει μια τέτοια κίνησή σου.


δεν θέλω να δω τι κίνηση κάνει και που μπαίνει,εξάλλου την έχω αποκλείσει την mac από την στιγμή που τον εντόπισα ότι μπήκε...θέλω όπως είπα να δω που περίπου ανήκει...αν συνδέθηκε όπως λέτε όμως laptop και δεν έχω πρόσβαση στο ασύρματο του...δεν θα τον βρω ποτέ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι γύρω από εμένα...έστω και οπτικά.


Στο λέω ξανά ότι δεν μπορείς να κάνεις αυτόν τον εντοπισμό που φαντάζεσαι.
το ίδια ξέρω και εγώ. Γι'αυτό είπα το παραπάνω.

sv2evs
21-08-12, 22:48
οπότε στενεύουν τα περιθώρια εντοπισμού του...

deniSun
22-08-12, 08:53
οπότε στενεύουν τα περιθώρια εντοπισμού του...

Δεν στενεύουν, απλά δεν μπορεί να γίνει εντοπισμός του.
Δεν μπορείς να προσδιορίσεις με κάποιο τρόπο και να πεις δεν είναι ο δίπλα, ούτε ο από κάτω αλλά ο από πάνω.

sv2evs
22-08-12, 09:26
Δεν στενεύουν, απλά δεν μπορεί να γίνει εντοπισμός του.
Δεν μπορείς να προσδιορίσεις με κάποιο τρόπο και να πεις δεν είναι ο δίπλα, ούτε ο από κάτω αλλά ο από πάνω.

Ναι, δηστυχώς αυτό αντιλαμβάνομαι και εγώ αλλά είπα να ρωτήσω ΜΗΠΩΣ υπάρχει τρόπος να βρεθεί αυτός που έστω προσπάθησε και μπήκε. Οπότε τζάμπα το παιδεύουμε εδώ...ας κλειδώσει το θέμα...και την άλλη φορά θα είμαι πιο προσεκτικός...(ούτε αρχάριος δεν την πατάει έτσι).

Φανερός Πράκτωρ
22-08-12, 10:02
καλά δεν έγινε και τίποτα τρομερό. Αυτά συμβαίνουν. Το βασικό είναι να μην έχει κάνει τίποτα αξιόποινο χρησιμοποιώντας την ip σου και μετά να πρέπει να αποδείξεις εσύ ότι δεν είσαι ελέφαντας. Αλλά πολύ αμφιβάλλω

sv2evs
22-08-12, 10:39
και εγώ αμφιβάλω...αν είχε κάνει κάτι, μέχρι τώρα θα με είχαν συλλάβει...:whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.