PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΛΛΑΓΗ HOL ΣΕ ΟΤΕ



DREAMBOX
19-08-12, 15:37
Καλησπέρα

Πρόσφατα έκανα αίτηση διακοπής στην hol και ταυτόχρονα online αίτηση σύνδεσης στο οτε.....από hol με ενημέρωσαν ότι θέλει τουλάχιστον 2 εβδομάδες για την πλήρη διακοπή......οπότε και ο ΟΤΕ θα πρέπει να περιμένει..!!!
Υπάρχει κάποια λύση ώστε να αποσυνδεθώ έγκαιρα από την hol??

Ευχαριστώ

xmperop1
19-08-12, 17:09
Μέχρι πρότινος το σύστημα έδινε υποχρεωτική ημερομηνία επιστροφής στον ΟΤΕ και δεν μπορούσε να γίνει τίποτα.
Τώρα πια με το accept από τον πάροχο μπορείς οποιαδήποτε μέρα να κλείσεις ραντεβού να τελειώνεις.
Ξεκίνα από το 13888 να μάθεις σε πιό στάδιο είναι το αίτημα και ίσως κλείσεις και ραντεβού.

bazzil
19-08-12, 17:41
Εγώ έκανα αίτηση στις 19/7 απο ON σε ΟΤΕ. 22/7 τα ξαναστέλνω γιατί τα χάσανε και ενεργοποιήθηκα σήμερα μετα απο ακριβώς 15 μέρες. Ο λόγος τουλάχιστον στην δικιά μου περίπτωση ήταν οτι εδώ θεσσαλονίκη έχουν πάρα πολύ δουλεία (διαπιστωμένο και εκ τον εσω αφού με βίσμα ήρθε ο άνθρωπος το Σαββατο). 250 αιτήσεις για τηλέφωνα. Εφόσον δεν χρωστάς στην hol η γραμμή θα περάσει στον ΟΤΕ τσακα τσακα. Το θέμα είναι να έρθει ο τεχνικός να κάνει τη σύνδεση στο ΚΑΦΑΟ. Εγώ έβαλα 24άρα κλειδώνω για την ώρα στα 10. Αύριο θα παω να πάρω το router που δίνει ο ΟΤΕ για να δω σε τι ταχύτητες κλειδώνει και μετα θα αρχίσουν τα τηλέφωνα για να διορθώσουμε τη γραμμή γιατί βάση των στατιστικών πιστεύω παίρνει να συγχρονίσει παραπάνω. Τώρα είμαι με ενα USR 9108. Δες και κάποια στατιστικά να σου φύγει η περιέργεια. Είμαι 1500 μέτρα απο το κέντρο με ISDN γραμμή. Απο τηλέφωνο μια χαρά. Ηχος δυνατός και καθαρός. Πολύ καλύτερος απο την ΟΝ που ήμουν.

SNR margin (dB) Down / Up: 9.0 / 9.4
Attenuation (dB): 22.5 / 28.0
Output power (dBm): 18.5 / 13.4
Attainable rate (Kbps): 10004 395
Rate (Kbps): 9669 387

balandis
19-08-12, 18:18
ρε παιδια αν γυρισω οτε απο hol θα ξαναπιασω την ταχυτητα που ειχα πριν 1.5 χρονο γυρω στα 5 με 5.5???? ξερει κανεις σε τι ταχυτητα κλειδωνει η περιοχη μου???δηλαδη σε τι προφιλ???δεν παλευονται τα 3μβς .....περιοχη αγιος βασιλειος....και εδω τριγυρω...ανθουπολη,,,χρυσουπολη,νεα ζωη..να γυρισω οτε??????

bazzil
19-08-12, 18:27
Αν έπιανες 5,5 παλαιότερα λογικά τόσο θα πιάνεις και αν επιστρέψεις. Εγώ απο τα 6 (8 πριν) που έπεσα όσο ήμουν στην ΟΝ γύρισα οτε με 24Μbit γραμμή και τώρα είμαι στα 10. Κάποια στιγμή, όσο ήμουν στην ΟΝ, ζήτησα να μου γυρίσουν τη γραμμή στα 24 για να δώ αν συγχρόνιζε παραπάνω γιατί μετά την αλλαγή ζεύγους που μου είχαν κάνει άρχισαν τα προβλήματα, τελικά όμως πιο πάνω απο τα 6 δεν πήγαινε. Για αυτό θεωρώ πως θα τα πιάσεις.

balandis
19-08-12, 18:39
μετα την τριτη επισκεψη μου ειπε ο τεχνικος της hol οτι χανω στην καλωδιωση τα 0.80 μβς απο 4 που πιανει η περιοχη και οτι ειναι φορτωμενο το δικτυο.....ισχυει το ιδιο και για τον οτε να ειναι φορτωμενο το δικτυο????τωρα για μενα η καλωδιωση για μενα ειναι ακυρο...πως επιανα πριν παραπανω??εσυ τι λες ρε φιλαρακι???

- - - Updated - - -

μπομπα εισαι τωρα:oneup::respekt:

bazzil
19-08-12, 18:41
Με την ΟΝ είχα περίπου το ίδιο θέμα. Κλείδωνα στο 8 και κάποια στιγμή έπεσα στα 6. Ο τεχνικός που ήρθε δεν βρήκε κάτι, το πρόβλημα όμως δεν λύθηκε. Είχα θόρυβο στο τηλέφωνο παρόλο που είχα φίλτρα σε κάθε συσκευή και πάνω απο 6Μbit δεν ανέβαινα. Θεωρώ πως ο ΟΤΕ κράτησε το καλύτερο τμήμα του δικτύου του και έδωσε στους εναλλακτικούς το υπόλοιπο. Έτσι εξηγώ και την αλλαγή ζεύγους που μου κάνανε.

balandis
19-08-12, 18:59
βλεπω να ξαναγυριζω οτε και οτι κατσει...thanks ......:respekt:

bazzil
19-08-12, 19:54
Εγώ που γύρισα δεν με χάλασε. Στο κόστος δεν έχει διαφορά με τους άλλους παρόχους. Δεν χάνεις και τίποτε να δοκιμάσεις

balandis
19-08-12, 20:30
ok:oneup:

DREAMBOX
19-08-12, 21:49
Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ......xmperop1 & bazzil......για τις απαντήσεις..!!!!

tolis13
19-08-12, 23:43
εγω που ειχα γυρισει απο 4νετ στον οτε πριν 1.5 χρονο απο 6-8 που ημουνα πηγα στα 18-20 και τωρα ειμαι στα 16.5

balandis
20-08-12, 00:22
μπορω να κανω διακοπη της υπηρεσιας τηλεφωνικα?????μακαρι να επιανα και γω τετοιες ταχυτητες αλλα χλωμο...

bazzil
20-08-12, 00:25
Συμπληρώνεις την αίτηση φωρητότητας του ΟΤΕ μόνο. Αν έχεις στην HOL ανεξόφλητους λογαριασμούς φρόντισε να τους πληρώσεις αλλιώς δεν μπορεί να πάρει το νούμενο ο ΟΤΕ

balandis
20-08-12, 00:52
εχω παντα 1 μηνα μπροστα στο 6αρι της hol που ειμαι στο λογαριασμο αφηνω παντα γυρω στα 30 μεσα αρα να παω στο οτεshop αυριο και να κανω αιτηση?? σιγουρα ετσι???μην καθομαι και περιμενω και μου πουν οτι δεν εκανα διακοπη...λεμε τωρα....αν ξερεις μου λες!!σε ευχαριστω για ολα:):)

bazzil
20-08-12, 13:02
Εγώ έκανα τηλεφωνικά αίτηση στο 13888. Μου έστειλαν την ίδια στιγμή την αίτηση φορητότητας με email την συμπλήρωσα και την έστειλα με fax μαζί με την φωτοτυπία της ταυτότητας. Αν δεν έχεις fax πανε σε ενα οτεshop και κάνε την αίτηση εκεί. Πιστεύω ια εξυπηρετηθείς πιο γρήγορα. Τα υπόλοιπα είναι ευθύνη του οτε. Με την hol δεν θα ασχολιθείς καθόλου.

balandis
20-08-12, 13:15
εκανα αιτηση τωρα πριν λιγο.....η θα κλειδωσω σε 2αρα η σε 4αρι που ημουνα παλια γυρω στα 5...να δουμε αλλιως θα αλλαξω το πακετο μου ειπε η κοπελια.παντως απο hol μου ειχανε πει πως ειμαι σε 4αρι προφιλ τωρα γιτι δεν πιανω ποιος ξερει???πιστευω πως καλυτερα θα ειμαι με οτε καλυτερα δεν θα ειναι η γραμμη????δεν παει αλλο ουτε 5 ελεος!!!θα δουμε σε 15 μερες και πιο μετα....

bazzil
20-08-12, 13:54
Μόλις ενεργοποίησα και το adsl τηλεφωνικά και τετάρτη περιμένω το router. Τώρα με το usr9108 που είμαι κλειδώνω στα 10ΜΒit

Downstream Upstream
SNR margin (dB): 9.1 9.0
Attenuation (dB): 22.5 28.3
Output power (dBm): 18.6 13.4
Attainable rate (Kbps): 10336 391
Rate (Kbps): 10064 391

Θα κάνω δοκιμές και με το router του οτε να δώ ταχύτητες και εκεί αν και δεν νομίζω να αλλάξει κάτι. Θεωρητικά πρέπει να κλειδώνω γύρο στα 17 - 19

- - - Updated - - -


εκανα αιτηση τωρα πριν λιγο.....η θα κλειδωσω σε 2αρα η σε 4αρι που ημουνα παλια γυρω στα 5...να δουμε αλλιως θα αλλαξω το πακετο μου ειπε η κοπελια.παντως απο hol μου ειχανε πει πως ειμαι σε 4αρι προφιλ τωρα γιτι δεν πιανω ποιος ξερει???πιστευω πως καλυτερα θα ειμαι με οτε καλυτερα δεν θα ειναι η γραμμη????δεν παει αλλο ουτε 5 ελεος!!!θα δουμε σε 15 μερες και πιο μετα....

Σε περιπτώσεις που το κέντρο είναι μακριά πιστεύω πως με οτε θα είσαι καλύτερα. Στο γραφείο με απόσταση 300 μέτρα απο τον οτε δεν είχα κανενα πρόβλημα με την ΟΝ. Στο σπίτι όμως πολλά απο κάποια στιγμή και μετά. Όσο ήμουν ΟΤΕ δεν είχα γενικότερα προβλήματα αλλά αυτό είναι σχετικό.

balandis
20-08-12, 14:15
ειδωμεν θα σας πω...και γω με οτε πιο παλια πριν ενα χρονο δεν ειχα προβλημα ποτε....μολις εβαλα hol μετα απο 15 μερες αρχισαν τα προβληματα..τι ρουτερ αγορασα...τι αλλο τηλεφωνο...ποσες φορες ειχα παρει τηλεφωνο...μετα το εφτιαξαν αλλα δεν καθομαι με 3 πρεπει να προσπαθησω ξανα...και εχει ριξει τις τιμες πιο φθηνα το 24αρι μονο 35..γιατι να μην παω:)

Vitruvian78
24-08-12, 11:39
Balandis, ετοιμάσου για 2Mbps!! Αντιμετώπιζα την ίδια κατάσταση με εσένα, έπιανα 5 στη hol, πήγα ΟΤΕ και με βάλανε σε πακέτο των 2 διότι στο πακέτο των 24 δεν συγχρόνιζε καν το ρούτερ! Το ίδιο θα συμβει και σε εσένα, οποτε θα πέσεις ακόμη πιο χαμηλα σε συγχρονισμό στον ΟΤΕ. Η hol επειδή ακριβώς δίνει έως 24 και εως 6 σου δίνει τη δυνατότητα να συγχρονίσεις στο μέγιστο που μπορει να φτάσει η γραμμή σου. Επιπλέον οι εναλλακτικοί μπορούν να παίξουν με την γραμμή σου, ωστε να έχεις το καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα. Ο ΟΤΕ δεν το κάνει αυτό. Αν αυτη τη στιγμή η γραμμη σου είναι στο 3 και όχι παραπανω, στον ΟΤΕ αναγκαστικά θα σε βάλουν σε 2αρι προφιλ. Αρα μάλλον χαμένος θα βγείς. Η γνώμη μου είναι οτι αν δεν έχει προβλήματα με την ποιότητα των υπηρεσιών σου, να παραμείνεις στη hol. Η περιοχή σου έχει θέμα με το δίκτυο έτσι κι αλλιώς και στον ΟΤΕ δεν πρόκειται να βρεις κάτι καλύτερο.

balandis
24-08-12, 15:12
παρεμεινα με πηραν τηλεφωνο και με εκπτωση 40%...καποτε επιανα και 5.5 με οτε προς το τελος του χρονου που ειχα συμβολαιο...5 αναλογως ......τοτε δεν ηξερα και απο ιντερνετ αλλα το εβλεπα απο τορρεντ να τερματιζει στα 5.500κλβτς με 5.000.......

NexTiN
24-08-12, 23:38
@bazzil:

Downstream Upstream
SNR margin (dB): 9.1 9.0
Attenuation (dB): 22.5 28.3
Output power (dBm): 18.6 13.4
Attainable rate (Kbps): 10336 391
Rate (Kbps): 10064 391

Τα Bold δηλώνουν θέμα στην γραμμή σου.Είναι συμπεριφορά "μονοπόλου".Το Attenuation στο UP έπρεπε να είναι το μισό περίπου απο αυτό του Down και το Μax περίπου στο 1021.Βγάλε συσκευές, φίλτρα, splitter κλπ. και δοκίμασε μόνο το Router.Αν δεν αλλάξει τίποτα αφού δοκιμάσεις και το Router του ΟΤΕ που περιμένεις, δήλωσε βλάβη και πέστους ότι έχεις πολύ χαμηλό Upload στον συγχρονισμό.

bazzil
25-08-12, 14:59
@bazzil:

Downstream Upstream
SNR margin (dB): 9.1 9.0
Attenuation (dB): 22.5 28.3
Output power (dBm): 18.6 13.4
Attainable rate (Kbps): 10336 391
Rate (Kbps): 10064 391

Τα Bold δηλώνουν θέμα στην γραμμή σου.Είναι συμπεριφορά "μονοπόλου".Το Attenuation στο UP έπρεπε να είναι το μισό περίπου απο αυτό του Down και το Μax περίπου στο 1021.Βγάλε συσκευές, φίλτρα, splitter κλπ. και δοκίμασε μόνο το Router.Αν δεν αλλάξει τίποτα αφού δοκιμάσεις και το Router του ΟΤΕ που περιμένεις, δήλωσε βλάβη και πέστους ότι έχεις πολύ χαμηλό Upload στον συγχρονισμό.



Όλες οι μετρήσεις έγιναν με το router συνδεδεμένο στην πρίζα του τηλεφώνου χωρίς spliter ktl. Σύνδεσα σήμερα το router του ΟΤΕ ενα ZTE zxv10 w 300 και μου βγάζει τα παρακάτω

Downstream Upstream

SNR margin (dB): 10.4 10
Attenuation (dB): 39.5 21.2
Rate (Kbps): 11509 744

Τί λες για αυτά; Το Attenuation εντελώς διαφορετικό

Kerato
25-08-12, 15:39
To USR έδειχνε λάθος στατιστικά.
Αυτά του huawei είναι λογικά και συμβαδίζουν πλήρως οι τιμές attenuation και snr με την ταχύτητα συγχρονισμού.

Τώρα το μόνο που μένει να κοιτάξεις είναι αν το "σχετικά υψηλό" attenuation δικαιολογείται από την απόσταση με το dslam.
Αν είναι περί τα 2,5 με 3km από το κέντρο, τα νούμερα σου είναι φυσιολογικότατα.

bazzil
25-08-12, 17:10
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Για να μην βγούμε εκτός θέματος άνοιξα νέο θέμα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/653600-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%83%CE%B5-24Mbit-ADSL) όπου παραθέτω αναλυτικά το όλο θέμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.