PDA

Επιστροφή στο Forum : Θαυμαστικο συχνα στο εικονακι κατω δεξια.



rocknroll
20-08-12, 20:06
Καλησπερα.

Θα ηθελα βοηθεια για ενα θεμα που εχω που δε μπορουν να μου λυσουν στην τεχνικη υποστιριξη της συτα (καθως λενε πως αποσυνδεσεις δε βλεπουν εκει παρα μονο μια φορα καθε 2 μερες για μισο λεπτο) .


Εκει που σερφαρω στο ιντερνετ καθε 5 λεπτα δεν φορτωνει τη σελιδα και βγαζει ενα θαυμαστικο κατω δεξια στον εικονιδιο του υπολογιστη και λεει no internet access

Αυτο γινεται περιπου για 5-10 δευτερολεπτα και μετα επανερχεται .

Εφοσον δεν ειναι θεμα απο τη συτα τοτε που ειναι το προβλημα?

Υπαρχει περιπτωση να ειναι θεμα υπολογιστη,ρουτερ,καλωδιοση?

Ευχαριστω!

- - - Updated - - -

Να σημειωσω οτι πολλες φορες ακομα και να μη βγαλει το θαυμαστικο δεν μου ανοιγει τις σελιδες του ιντερνετ αλλα μπορω και να χρησιμοποιω skype,msn κτλπ .

Δλδ ειναι σα να εχει προβλημα το να ανοιγει σελιδες μονο και δεν πευτει γενικα το ιντερνετ.

030366
20-08-12, 23:51
Έχεις δοκιμάσει να συνδέσεις το ρούτερ σε άλλον υπολογιστή να δείς αν το κάνει;

rocknroll
21-08-12, 00:37
Οχι δεν εχω δοκιμασει κατι τετοιο αλλα δεν χρειαζεται γιατι δεν το κανει μονο στον υπολογιστη που ειναι συνδεδεμενος στο ρουτερ αλλα το κανει γενικοτερα (wifi σε αλλα λαπτοπ/κινητα τα οποια εχουν ιδιο προβλημα συνεχεια) .

Μερικα πραγματα που σκευτηκα να μου πειτε αν στεκουν:

Το Attenuation ειναι UP 30.5 dB Down 58.6 dB μηπως ειναι πολυ υψηλο και παιζει ρολο?

Επισης υπαρχει περιπτωση να μην παιρνει αρκετο ρευμα το ρουτερ και να πευτει σε καποιες φασεις?

Να σημειωσω οτι ειναι σε ξενοδοχειο με τηλεφωνικο κεντρο κτλπ και γενικα γινεται ενας χαμος απο καλωδια δεν ξερω αν υπαρχει προβλημα εκει καπου.

Γινεται να δω καπως αν το προβλημα ειναι πχ στις πριζες του οτε?

Παντως απο τη συτα μου ειπαν οτι η γραμμη δεν εχει θεμα για αποσυνδεσεις.

030366
21-08-12, 12:28
Αν το πρόβλημα εμφανίζεται και σε άλλες συσκευές λογικά από το router προέρχεται. Το πιο απλό πού θα μπορούσες να κάνεις αρχικά είναι hardware reset και να δείς αν θα το ξαναεμφανίσει. Το attenuation και το margin δεν παίζει κανένα ρόλο σε αυτό. Και να μην είχες καθόλου internet πάλι θα το έκανε, εφόσον είναι από το router.

SkyNet
21-08-12, 23:43
Πως είναι συνδεδεμένος ο υπολογιστής; Ασύρματα ή ενσύρματα;

rocknroll
22-08-12, 01:55
Βασικα ηρθε τεχνικος απο τη συτα και μου ειπε οτι επειδη εχω απειρο αττενυετιον (58.5) γιαυτο λογικα ειναι και οι αποσυνδεσεις.

umay
23-08-12, 00:18
Αν στο ξανακάνει, δοκίμασε να αλλάξεις το όνομα δικτύου (SSID), κωδικό και κανάλι εκπομπής (πχ κάντο 5). Επειδή τα δίκτυα WiFi πληθαίνουν, υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν παρεμβολές και αποσυντονισμός διαρκείας ή στιγμιαίος. Στη δική μου πάντως περίπτωση, οι αλλαγές αυτές επέφεραν ηρεμία...

johnfree
29-08-12, 00:26
ακριβως το ιδιο κανει και σε μενα. μου βγαζει θαυμαστικο και φαινονται ολα συνδεμενα και αυτο μονο οταν εχω το προγραμμα των τορρεντ να ανεβοκατεβαζει.
οσο ειναι κλειστο δεν θα κολλησει ποτε. αυτο που καταλαβα ειναι οτι αμα εχει πολλες εισερχομενες συνδεσεις π.χ. ειχα το torrent client ρυθμιζμενο στις 200 συνολικες συνδεσεις και συνεχεια κολλουσε και οταν το πηγα στις 170 δεν ξανακολλησε ποτε.
μαλλον μπουκωνει ευκολα τι να πω.....:mad:

Artemius
03-09-12, 00:24
ακριβως το ιδιο κανει και σε μενα. μου βγαζει θαυμαστικο και φαινονται ολα συνδεμενα και αυτο μονο οταν εχω το προγραμμα των τορρεντ να ανεβοκατεβαζει.
οσο ειναι κλειστο δεν θα κολλησει ποτε. αυτο που καταλαβα ειναι οτι αμα εχει πολλες εισερχομενες συνδεσεις π.χ. ειχα το torrent client ρυθμιζμενο στις 200 συνολικες συνδεσεις και συνεχεια κολλουσε και οταν το πηγα στις 170 δεν ξανακολλησε ποτε.
μαλλον μπουκωνει ευκολα τι να πω.....:mad:


ε,δεν μπορουμε να τους κατηγορησουμε γι' αυτο....

τo wi-fi δεν ειναι για torrents,ποσο μαλλον αυτα που δινουν οι Παροχοι και ειναι και b/g protocol.
αυτα ειναι για chat και browsing,αντε και κανα απλο παιχνιδακι. ;)

σκεψου απλα,οτι εσυ μπορει να το ρυθμιζεις στα 200 connections,αλλα τα connections δεν ειναι σταθερα,και επιπλεον το torrent απο φυσεως του εχει πολυ αλισβερισι data,ειναι τελειως διαφορετικο απο το να κατεβαζεις απο site και ftp.

προσωπικα θα ημουν κατευχαριστημενος εαν δουλευε εστω και λιγο το torrent μεσω wi-fi,σε b/g protocol και μαλιστα απο αυτα που δινουν οι Παροχοι ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.