PDA

Επιστροφή στο Forum : snr και sagem f@st 1704



anarionasp
20-08-12, 20:05
καλησπερα
προσφατα εκανα αλλαγη ταχυτητας απο 2 mbps οτε που ημουν σε 24 οτε παλι, με τεχνικο του οτε που ειχα μετρησει την γραμμη μου ειχαμε δει οτι μπορει να πιασει πανω απο 18.
το θεμα ειναι τωρα οτι εχοντας το sagem f@st 1704 στην γραμμη συνχρονιζω στα 16,5 (μην με βρισετε ) αλλα θα ηθελα να βρω ενα τροπο να ριξω λιγο το snr δοκιμαστικα να δω ποσο μπορει να ανεβει
attenuation εχω 17,5 και snr 9 με το sagem , εδω να προσθεσω οτι εχω και ενα speedtouch 585 v6 στην κατοχη μου αλλα το απεσυρα διοτι μαζευε τρελα hec kai crc πανω απο 67 μυρια αλλα και στον συνχρονισμο χαλια τα πηγενε (κριμα γτ το λατρευα )
any idea πως να κατεβασω το snr στο sagem ? (καπου ειδα μεσω τελνετ να γνετε αλλα δεν ξερω στις τιμες που πρεπει να αλλαξω τι πρεπει να βαλω)

mzmz
21-08-12, 16:22
Καλησπέρα, δεν βρήκα κάτι για το συγκεκριμένο αλλά καθώς εδώ: http://www.wikidevi.com/wiki/Sagemcom_F@st_1704_(Windstream) δείχνει ότι έχει Broadcom BCM6338 CPU (όπως και το 585 v7 πχ)
δοκίμασε να μας πεις βάζοντας τις εντολές.

Δες τις εντολές εδώ: http://wiki.kitz.co.uk/index.php?title=Broadcom_CLI#BCM_6338_chipset


Η εντολή «adsl configure --snr N» που θες εσύ βέβαια πολυ πιθανό να είναι κλειδωμένη.

(Αν δουλέψει βάζες όπου Ν το 50 για να πέσει από το 9 στο 6 ή 1 για να πέσει στο 3,5)

alex24
21-08-12, 18:59
Δοκιμασε με το dmt tools 8.07 λειτουργει με το μοντεμ sagem 2404

anarionasp
23-08-12, 01:52
καλησπερα και στους 2 και ευχαριστω που απαντησατε
mzmz να σου πω την αληθεια το φοβομουν να κατσω να δωσω τις εντολες και δεν το εψαξα παραπανω
alex 24 ειχες δικιο το dmt 8.07 λειτουργει και με το SAGEM F@ST 1704
λιγο προχειρα που το πειραξα το κατεβασα στα 6,4 και μου εδωσε καλυτερο συνχρονισμο περιπου 1μιση mb παραπανω

Για μελλοντικη χρηση επειδη το εψαχνα μερες και δεν εβρισκα κατι στο google
108023

ολες οι ρυθμισεις για να πειραξεις το snr στο SAGEM F@ST 1704 βρισκονται στο κουτακι που δεν εχει γραμματα :p αυτο που εχω κυκλομενο και μαρκαρισμενο

@ ADSLgr.com All rights reserved.