PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

vgiozo
11-10-13, 08:47
Στο Banggood υπάρχει εκπτωτικό κουπόνι 15% : 91a3aa
Άκυρο...τελείωσε η ισχύς του...με τις παπαριες της virtual mastercard της εθνικής έχασα τη προσφορά -15%
Σκατά

aboulafia2004
11-10-13, 10:56
Εγώ πάντως κατόπιν ωρίμου (?) σκέψεως, την απέστειλα την παραγγελία μου για το Cube U30GT2 (http://www.banggood.com/Wholesale-CUBE-U30GT-Quad-Core-1_8GHz-10_1-Inch-Android4_1-Tablet-p-66187.html).
Ελπίζω όλα να πάνε καλά τόσο με την αποστολή (μεταφορά, παράδοση κ.λ.π.) όσο και με την μετέπειτα χρήση του και να μην έχω προβλήματα.

RASTAVIPER
12-10-13, 11:10
Εγώ πάντως κατόπιν ωρίμου (?) σκέψεως, την απέστειλα την παραγγελία μου για το Cube U30GT2 (http://www.banggood.com/Wholesale-CUBE-U30GT-Quad-Core-1_8GHz-10_1-Inch-Android4_1-Tablet-p-66187.html).
Ελπίζω όλα να πάνε καλά τόσο με την αποστολή (μεταφορά, παράδοση κ.λ.π.) όσο και με την μετέπειτα χρήση του και να μην έχω προβλήματα.
Πολύ καλό μηχανάκι από ό,τι ακούγεται γενικά.
Θα αποτελούσε μια από τις 2 κινέζικες επιλογές μου αυτό τον καιρό.

aboulafia2004
12-10-13, 12:38
Πολύ καλό μηχανάκι από ό,τι ακούγεται γενικά.
Θα αποτελούσε μια από τις 2 κινέζικες επιλογές μου αυτό τον καιρό.

Ήμουν μεταξύ αυτού και των Pipo max m6 και Hyundai T10.
Το πίπο είναι σχεδόν παντού sold out και το Χιουντάι το δίνουν πάνω από 200 και δεν έχω τώρα να διαθέσω τόσα για ταμπλέτα.
Οπότε ο κύβος φαίνεται καλή επιλογή και το αποφάσισα.
Όμως ενώ την παραγγελία την έκανα από το banggood, κοιτάζω χθες το βράδυ στο ahappydeal.com (έχω ξαναψωνίσει από εκεί και έχω μείνει ευχαριστημένος απόλυτα!) και το είχε ακόμα πιο φθηνά! (http://www.ahappydeal.com/product-124623.html) και με αποστολή την επομένη, ενώ ο banggood, ακόμα να μου το στείλει...

Τέλος πάντων...

dimitri_ns
12-10-13, 12:48
Εχει και μείον το cube, δεν αντέχει

Cons:

Non. sadly is broken just after 8 days, not manufacturer fault. my kid sat on it.
I missed it. which i have money to replace ASAP.

aboulafia2004
12-10-13, 14:24
Εχει και μείον το cube, δεν αντέχει

Cons:

Non. sadly is broken just after 8 days, not manufacturer fault. my kid sat on it.
I missed it. which i have money to replace ASAP.

Ωχ ωχ ωχ... ευτυχώς τουλάχιστον που εγώ δεν έχω ακόμα παιδί, άρα δεν κινδυνεύει από τέτοια, τα ανήψια πιάνονται???

Κατόπιν νεότερης έρευνας διαπίστωσα πως το ahappydeal δεν το έχει με δωρεάν μεταφορικά το cube, οπότε τελικά μου βγαίνει φθηνότερα που το πήρα από το banggood.
Mόνο που θα με φάει η αγωνία μέχρι να έρθει... αυτές οι μέρες από την αγορά μέχρι την παραλαβή δεν περνάνε με τίποτα.

vgiozo
14-10-13, 18:50
Ως προς την after sales εξυπηρέτηση τί προτείνετε, Merimobiles ή Banggood;

blade_
14-10-13, 21:35
να στειλεις κινητο πισω?
παντως απο παραλαβες και απο τους δυο,πολυ γρηγορα εγινα ολα

vgiozo
14-10-13, 21:52
Ναι, αναζητώ αναφορές από εμπειρίες τεχνικής υποστήριξης (επιστροφή προϊόντος, κατά προτίμηση ταμπλέτας, λόγω τεχνικού προβλήματος, αν έγινε αντικατάσταση ή επισκευή, χρόνος αναμονής, ευκολία επικοινωνίας κοκ)

nfotis
14-10-13, 22:54
Ως προς την after sales εξυπηρέτηση τί προτείνετε, Merimobiles ή Banggood;

Δεν μπορώ να συγκρίνω, καθώς δεν χρησιμοποίησα και τους δύο πωλητές, μόνο Banggood.

Οπως επεσήμανα στις πρώτες μου αναφορές απο το PIPO S1s, ο φορτιστής έφτασε καπούτ, τους έστειλα email, μου ζήτησαν φωτογραφία της ετικέτας αποστολής (για αυτό συνιστώ να τη φωτογραφήσεις καλού-κακού).
Μετά απο περιγραφή του προβλήματος μου ζήτησαν φωτογραφίες που να δείχνουν το φορτιστή και το πρόβλημα (τράβηξα ένα μικρό βίντεο που έδειχνε με τον δικό μου φορτιστή να δουλεύει η ταμπλέτα, και με τον μαμίσιο να μη κάνει τίποτα). Μου έστειλαν άλλο φορτιστή, ο οποίος λειτουργεί ΟΚ, αλλά πήρε κάμποσες βδομάδες να φτάσει (χωρίς κάποια χρέωση).

Τα Αγγλικά τους είναι επαρκή για να συνενοηθείς, όχι ιδιαίτερα χάλια. Το βασικό είναι να είσαι απλός σε αυτά που γράφεις και με σύντομες φράσεις, για να σε καταλαβαίνουνε ευκολότερα.

Ν.Φ.

slow
15-10-13, 02:40
Δεν μπορώ να συγκρίνω, καθώς δεν χρησιμοποίησα και τους δύο πωλητές, μόνο Banggood.

Οπως επεσήμανα στις πρώτες μου αναφορές απο το PIPO S1s, ο φορτιστής έφτασε καπούτ, τους έστειλα email, μου ζήτησαν φωτογραφία της ετικέτας αποστολής (για αυτό συνιστώ να τη φωτογραφήσεις καλού-κακού).
Μετά απο περιγραφή του προβλήματος μου ζήτησαν φωτογραφίες που να δείχνουν το φορτιστή και το πρόβλημα (τράβηξα ένα μικρό βίντεο που έδειχνε με τον δικό μου φορτιστή να δουλεύει η ταμπλέτα, και με τον μαμίσιο να μη κάνει τίποτα). Μου έστειλαν άλλο φορτιστή, ο οποίος λειτουργεί ΟΚ, αλλά πήρε κάμποσες βδομάδες να φτάσει (χωρίς κάποια χρέωση).

Τα Αγγλικά τους είναι επαρκή για να συνενοηθείς, όχι ιδιαίτερα χάλια. Το βασικό είναι να είσαι απλός σε αυτά που γράφεις και με σύντομες φράσεις, για να σε καταλαβαίνουνε ευκολότερα.

Ν.Φ.

Από geekbuying μου έχουν στείλει φορτιστή για Pipo Max M9 (στον οποίο τελικά έφταιγε ο αντάπτορας-μετατροπέας από US για EU πρίζα και όχι ο φορτιστής) χωρίς να μου ζητήσουν τίποτε...

nfotis
15-10-13, 13:43
Από geekbuying μου έχουν στείλει φορτιστή για Pipo Max M9 (στον οποίο τελικά έφταιγε ο αντάπτορας-μετατροπέας από US για EU πρίζα και όχι ο φορτιστής) χωρίς να μου ζητήσουν τίποτε...

Υποθέτω ότι το Banggood έχει 'καεί' στο παρελθόν απο διάφορους εξυπνάκηδες που ζητούσαν επιστροφές ή αλλαγές για μηχανήματα που δεν είχαν πρόβλημα, για αυτό και η παράκλησή τους να δείξω το πρόβλημα με φωτογραφίες
(τελικά χρησιμοποίησα βίντεο γιατί στις φωτογραφίες δεν ήταν εμφανές το πρόβλημα)

Ν.Φ.

slow
16-10-13, 02:48
Υποθέτω ότι το Banggood έχει 'καεί' στο παρελθόν απο διάφορους εξυπνάκηδες που ζητούσαν επιστροφές ή αλλαγές για μηχανήματα που δεν είχαν πρόβλημα, για αυτό και η παράκλησή τους να δείξω το πρόβλημα με φωτογραφίες
(τελικά χρησιμοποίησα βίντεο γιατί στις φωτογραφίες δεν ήταν εμφανές το πρόβλημα)

Ν.Φ.

Ναι έχεις δίκιο, σίγουρα υπάρχουν εξυπνάκηδες οπότε και καχυποψία. Το αναφέρω όμως, γιατί είναι προς τιμήν τους μιας και τα έξοδα αποστολής πρέπει να είναι περισσότερα από την τιμή του φορτιστή.
Και όταν δεν σε πρίζουν για τέτοια πράγματα όσο μικρά και να είναι, και γλιτώνεις έστω τις 2-3 μέρες ανταλαγής email με το τμήμα υποστήριξης του καταστήματος (συν τις 15 που πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον για να έρθει κάτι από Κίνα) είναι στα + του καταστήματος.

aboulafia2004
16-10-13, 11:15
Εγώ την παραγγελία μου από banggood την έδωσα Πέμπτη βράδυ, αλλά ακόμα στο λινκ τους (http://www.banggood.com/order_tracking.php) για το τράκινγ, η παραγγελία μου είναι ακόμα στην αποθήκη τους "warehouse", παρόλο που το τάμπλετ στη σελίδα αγοράς του ανέφερε "Usually dispatched in 1-3 business days".

vgiozo
16-10-13, 12:38
Είναι καλή πρακτική ό,τι κι αν λέει η σελίδα του προϊόντος να επικοινωνείτε με το κατάστημα για την διαθεσιμότητα του προϊόντος που σας ενδιαφέρει...
Εγώ ήμουν έτοιμος να παραγγείλω από banggood αλλά δεν είχε διαθεσιμότητα τουλάχιστον για 2 βδομάδες, πληροφορία για την οποία δεν υπήρχε καμία ένδειξη στη σελίδα του προϊόντος.

Τώρα έμπλεξα πάλι...παρήγγειλα μια ταμπλέτα από aliexpress στις 15 Οκτ, στα πλαίσια της μέρας προσφορών, με 20% έκπτωση, και σήμερα επικοινωνεί ο πωλητής και λεει πως εξαντλήθηκαν τα αποθέματα για τη συγκεκριμένη προσφορά (υπάρχει μικρός αριθμός τεμαχίων συνήθως) και μου προσφέρει έκπτωση 5%...
Τώρα ζητάω ακύρωση παραγγελίας και την αρνείται, οπότε υπέβαλα παράπονο/αναφορά και περιμένω...

Ποτέ πια από aliexpress για ο,τιδήποτε δεν αφορά προϊόντα κάτω των 10€

aboulafia2004
16-10-13, 13:50
Είναι καλή πρακτική ό,τι κι αν λέει η σελίδα του προϊόντος να επικοινωνείτε με το κατάστημα για την διαθεσιμότητα του προϊόντος που σας ενδιαφέρει...
Εγώ ήμουν έτοιμος να παραγγείλω από banggood αλλά δεν είχε διαθεσιμότητα τουλάχιστον για 2 βδομάδες, πληροφορία για την οποία δεν υπήρχε καμία ένδειξη στη σελίδα του προϊόντος.

Τώρα έμπλεξα πάλι...παρήγγειλα μια ταμπλέτα από aliexpress στις 15 Οκτ, στα πλαίσια της μέρας προσφορών, με 20% έκπτωση, και σήμερα επικοινωνεί ο πωλητής και λεει πως εξαντλήθηκαν τα αποθέματα για τη συγκεκριμένη προσφορά (υπάρχει μικρός αριθμός τεμαχίων συνήθως) και μου προσφέρει έκπτωση 5%...
Τώρα ζητάω ακύρωση παραγγελίας και την αρνείται, οπότε υπέβαλα παράπονο/αναφορά και περιμένω...

Ποτέ πια από aliexpress για ο,τιδήποτε δεν αφορά προϊόντα κάτω των 10€

Ναι δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά πάνω στη βιασύνη μου και γω δεν το έκανα, άσε που κοίταζα να παργγείλω το βράδυ για να εκμεταλλευτώ την μια ημέρα (δεν υπολόγισα καν τη διαφορά ώρας!) και τώρα να το αποτέλεσμα...
Πάντως του έστειλα μήνυμα σήμερα και περιμένω να δω τι θα μου απαντήσει... άσε που η σημερινή τιμή του τάμπλετ είναι 6 euro φθηνότερο σήμερα (τους ρωτάω βέβαια αν μπορώ να επωφεληθώ από την μείωση δεδομένου ότι δεν μου έχουν στείλει ακόμα την παραγγελία -σιγά μην το κάνουν βέβαια-).

Edit: Αποστολή δεύτερου μηνύματος σήμερα καθώς στο χθεσινό με το οποίο ζητούσα ενημέρωση για την παραγγελία μου, δεν υπήρχε απάντηση καμία από μέρους του banggood. Αν μέχρι αύριο δεν έχω αποστολή της παραγγελίας μου θα ζητήσω μέσω paypal την επιστροφή των χρημάτων μου (μπορώ να ζητήσω επιστροφή λόγω καθυστέρησης αποστολής ε?).
Λέγαν 1-3 ημέρες και αισίως είμαστε στις 7 ημέρες και το χειρότερο δεν απαντάνε καν...

dimos150
17-10-13, 20:48
Παιδια μηπως ξερει καποιος κινεζικα :p προσπαθω να παραγγειλω αυτο το tablet http://detail.tmall.com/item.htm?spm=a220o.1000855.w5003-2967022022.1.973cfP&id=35135871941&&&&scene=taobao_shop

aboulafia2004
18-10-13, 07:17
Νεότερη ενημέρωση με το θέμα της παραγγελίας:
Μετά και το δεύτερο μέιλ, αποφάσισαν οι κινέζοι να μου απαντήσουν και με δύο e-mail μάλιστα. Στο πρώτο με ενημερώνουν (επιτέλους) για την παραγγελία και για τον λόγο της καθυστέρησης ενώ στο δεύτερο απλά με ενημερώνουν για την επιστροφή που μου έκαναν σε σχέση με τη διαφορά τιμής που έχει το τάμπλετ στο σάιτ τους. Για επιστροφή όλων των χρημάτων βέβαια ούτε λόγος, απλά έκαναν τον ...κινέζο.

Παραθέτω τα μέιλ παρακάτω :

"Dear Panagiotis,

Thanks for your e-mail.

Because we are moving to another warehouse, we have to ship your order ****** later. Please don't worry, we ask the warehouse staff to send your order as soon as possible. Sorry for the inconvenience bring to you. As for the price difference, we will refund you as soon as quickly. Would you please check your order and pay-pal after a few days?

Best regards,
Blair "


Dear : we have make full/partial refund due to Refund. here is refund paypal transaction Id **********, and refund total EUR5.79, it should back to your paypal account immediately. If you pay by credit card, it take several days to transit to your credit card account. Thanks.


Λίγη (ακόμα) υπομονή λοιπόν, αλλά καλή κίνηση από μέρους τους, έστω και λίγο καθυστερημένα.

vgiozo
18-10-13, 13:24
Θα αγοράζατε από αυτό το καστάστημα;
http://oklot.com/

Είναι πωλητή χονδρικής στο alibaba (9 year gold supplier)
http://topfar.en.alibaba.com/

Οι τιμές φαίνονται να είναι ελάχιστα τσιμπημένες σε σχέση με αυτές που εμφανίζονται στο alibaba και όπως έχει παρατηρηθεί και αλλού, χρησιμοποιώντας τον μετατροπέα νομίσματος της ιστοσελίδας από δολλάρια σε ευρώ προσθέτει ένα υπολογίσιμο καπελάκι (συμφέρει δλδ να παραγγείλει κανείς σε $ και να κάνει τη μετατροπή η τράπεζά του).

aboulafia2004
19-10-13, 11:30
Επιτέλους σήμερα ήρθε και το πολυπόθητο μέιλ με την ενημέρωση πως η παραγγελία απεστάλη επιτέλους.

gtzaras
20-10-13, 16:55
Καλησπερα στην παρεα σας ειμαι νεος σχετικα στο κοματι των tabet... προσφατα ηρθε στην κατοχη μου ενα archos 7h-g3 το οποιο το πουλησα αμεσως γιατι κολαγε απιστευτα και λογο της εμπειριας μου στους υπολογιστες δεν μπορω κατι τετοιο :P Εχω βρει σε αγγελία το Samsung galaxy tab 2 7.0 90 με 100 ευρω και το σκεφτομαι.. δεν ξερω ομως αν πληρωνεις ονομα ή τελικα αξιζει.. απο την αλλη διαβασα και οσα λεγατε πριν (οχι ολα χαχα) και απο την εμπειρια μου ειδα και καποια αλλα οπως.. 1) http://www.info-world.gr/pegasus/products01/show00.php?code=65217&pcode=SHOW_PROD65217 2) http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/tablets-ipad/125259-f&u-etb8554-android-tablet-8%27%27 3) http://www.public.gr/product/tablets/syskeyes-tablet/bitmore-tab-805-8-4gb-mayro/prod4850400pp/ 4) http://www.e-shop.gr/product?id=PER.909279 5) http://www.e-shop.gr/product?id=PER.909292 το ποσο που μπορω να διαθεσω ειναι σε αυτα τα πλαισια..
Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
Γιωργος Τζω

aboulafia2004
21-10-13, 07:49
Φίλε καλή σου μέρα,
Βασικά το αν ένα προίόν είναι ή όχι μια καλή αγορά, νομίζω προτίστως έχει να κάνει με τις ανάγκες που καλείται αυτό να εξυπηρετήσει.
Αν λοιπόν οι ανάγκες σου είναι περιορισμένες, δηλ. που και που να μπεις ίντερνετ για να δεις τα μέιλ σου, ή να χαζεύεις την ώρα που κάποιος άλλος απασχολεί τον υπολογιστή σου και ίσως να διαβάζεις και κάποιο βιβλίο την ώρα που πας για ύπνο ή να παίζεις ένα παιχνιδάκι, μάλλον θα σε καλύψουν όλα τα μηχανάκια που έχεις ποστάρει παραπάνω.
Αν οι απαιτήσεις σου είναι αυξημένες, οι περιορισμένες τους δυνατότητες θα φανούν σχεδόν αμέσως, με αποτέλεσμα πολύ γρήγορα να αρχίζεις να ποστάρεις στις αγγελίες "πωλείται τάμπλετ σε τιμή ευκαιρίας".
Αν όντως έχεις πολλές απαιτήσεις από το μηχάνημα, μάζεψε λίγα χρήματα ακόμα, περίμενε μέχρι τα Χριστούγεννα που θα έρθουν προσφορές και εκπτώσεις και πάρε κάτι καλύτερο.
Τέλος οι διαφορές του "επώνυμου" από τα άλλα, προφανώς και υφίστανται. Σίγουρα από ένα επώνυμο μηχάνημα περιμένεις να έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής, να είναι πιο απροβλημάτιστο για όσο διάστημα το κρατήσεις, το software του να βρίσκεται ένα σκαλί πάνω από τα κινέζικα. Το θέμα είναι ότι στα χρήματα που σου ζητάει το επώνυμο, συνήθως θα πάρεις κινέζικο με δέκα φορές καλύτερα χαρακτηριστικά και θα σου μείνουν και ρέστα να πας την οικογένεια μια βόλτα το Σ/Κ.
Εεπιδή εγώ έχω αποφασίσει πως βασικό είναι να έχω τη δυνατότητα να το συνδέω στην τηλεόραση, θα απέκλεια από αυτά που έχεις ποστάρει, όποιο δεν έχει έξοδο HDMI.

vgiozo
21-10-13, 11:05
Λοιπόν, μετά από δύο ακυρωμένες παραγγελίες στο hotinbuy, μία ακυρωμένη στο Aliexpress και άλλη μία σε διαδικασία ακύρωσης πάλι στο Aliexpress (απάτη σε όλες τις περιπτώσεις, ευτυχώς πριν αποσταλλούν τα προϊόντα) υπέβαλα επιτέλους την παραγγελία μου στο Banggood για το Vido N90 FHDRK...
Μίλησα μαζί τους και απαίτησα η παραγγελία να αποσταλεί είτε με Singapore Post είτε με HongKong Post ως προϋπόθεση για την εκτέλεσή της, σε διαφορετική περίπτωση να ακυρωθεί...

Είχε προηγηθεί επικοινωνία με το τμήμα εξυπηρέτησης ΄που με ενημέρωσε ότι οι υπηρεσίες Air Mail (Singapore Post, HongKong Post, China Post) κοστίζουν το ίδιο στο κατάστημα, δλδ έχουν μηδενική χρέωση για τον πελάτη.

Ελπίζω να μην πάει μέσα Νοέμβρη για να παραλάβω...πέμπτη και τυχερή;; Για να δούμε...

Προτιμούσα να κάνω την παραγγελία στο Merimobiles, αλλά δεν είχε διαθεσιμότητα και δεν ήξεραν καθόλου πότε θα έχουν ξανά...ωστόσο η εξάντληση των αποθεμάτων δεν αναφερόταν πουθενά στη σελίδα του προϊόντος...
...γι αυτό πάντοτε να λαμβάνετε ρητή επιβεβαίωση για τη διαθεσιμότητα των προϊόντων που θέλετε προτού παραγγείλετε...

gtzaras
21-10-13, 16:51
Καλησπερα σας και ευχαριστω για την απαντηση...
Οι απαιτησεις μου ειναι βασικα λογο και των οικονομικων μου χαμηλες για κανενα mail fb και χαλαρα πραγματα εκτως σπιτιου.. τα υπολοιπα τα κανω εδω :)
Με εχετε βαλει σε σκεψεις με τις αγορες απο την Κινα οπως το banggood και απο οτι καταλαβα ειναι ασφαλες κλπ... αν σας ειναι ευκολο θα ηθελα την γνωμη σας για τα ταμπλετ που εχω γραψει παραπανω και
ειδικα με το samsung tab 2 7.0 αν ειναι καλυτερα τα κινεζικα οπως http://www.banggood.com/Wholesale-ALLFINE-FINE7-RK3066-1_6GHz-7-Inch-IPS-Android4_1-8GB-Tablet-p-66188.html και http://www.banggood.com/PIPO-S1Pro-Quad-Core-Rk3188-1_6GHz-7-Inch-IPS-8GB-Android-4_2-Tablet-p-76684.html

Σας ευχαριστω!!

psolord
22-10-13, 00:06
Αρχίσανε να σκάνε μύτη και τα πρώτα Tegra 4 Κινέζικα! (http://www.pandawill.com/homecare-fly-one-tablet-pc-7-inch-ips-screen-tegra-4-android-42-1gb-ram-16gb-gps-black-p80823.html)

25000 Antutu! xD

Μου φαίνεται ότι για το 2014 θα παίξω μπάλα με Tegra 4 για Tablet και Snapdragon για smartphone.

- - - Updated - - -

+Exynos 5410 ταμπλετάκια έχουν σκάσει μύτη! (http://www.geekbuying.com/item/TeamGee-TG-8001-Exynos-5410-1-6GHz-8-inch-Tablet-PC-Android-4-2-Eight-Core-IPS-Touch-Screen-1280-800-2GB-16GB-319522.html)

και όπως θα έλεγε και ο Spock...fascinating!

aboulafia2004
22-10-13, 07:57
Καλησπερα σας και ευχαριστω για την απαντηση...
Οι απαιτησεις μου ειναι βασικα λογο και των οικονομικων μου χαμηλες για κανενα mail fb και χαλαρα πραγματα εκτως σπιτιου.. τα υπολοιπα τα κανω εδω :)
Με εχετε βαλει σε σκεψεις με τις αγορες απο την Κινα οπως το banggood και απο οτι καταλαβα ειναι ασφαλες κλπ... αν σας ειναι ευκολο θα ηθελα την γνωμη σας για τα ταμπλετ που εχω γραψει παραπανω και
ειδικα με το samsung tab 2 7.0 αν ειναι καλυτερα τα κινεζικα οπως http://www.banggood.com/Wholesale-ALLFINE-FINE7-RK3066-1_6GHz-7-Inch-IPS-Android4_1-8GB-Tablet-p-66188.html και http://www.banggood.com/PIPO-S1Pro-Quad-Core-Rk3188-1_6GHz-7-Inch-IPS-8GB-Android-4_2-Tablet-p-76684.html

Σας ευχαριστω!!

Φίλε μου αν το samsung tab 2 που αναφέρεις είναι αυτό εδώ (http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_tab_2_7_0_p3100-4543.php), για την τιμή του έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά. Για 100€ που λες ότι το βρήκες είναι πιστεύω καλή ευκαιρία, με μια επιφύλαξη βέβαια όσον αφορά τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και την χρήση που του έχει γίνει (π.χ. μην έχει πτώσεις κ.λ.π.)
Αυτά που έχεις ποστάρει από κινέζικα είναι επίσης βασικά τα χαρακτηριστικά τους, να τα προτιμήσεις αν θες αποκλειστικά και μόνο να γλιτώσεις τα επιπλέον χρήματα μέχρι την τιμή του samsung. Ακόμα και αν έχουν λίγο καλύτερα χαρακτηριστικά (δεν ξέρω αν έχουν σίγουρα), περιμένω το samsung λόγω ακριβώς του επώνυμου να έχει ισάξια ή και καλύτερη απόδοση. Όμως δεν τα ξέρω καθόλου τα μηχανήματα και δεν εχω δουλέψει κανένα από αυτά, ούτε το samsung ούτε τα άλλα, οπότε ότι σου γράφω είναι μόνο εκτιμήσεις.

vgiozo
22-10-13, 11:29
Παίδες καλημέρα...

Έκανα μια παραγγελία μέσω Banggood μιας ταμπλέτας και πριν λίγο έλαβα ενημερωτικό μήνυμα πως απεστάλη η παραγγελία μου...
...ανησυχησα λίγο όμως γιατί ο αριθμός παρακολούθησης που μου δώσανε δείχνει να ανήκει στην υπηρεσία (express?) Flyt Express (δεν δίνει ακόμη στοιχεία για τον αριθμό: RX594813733DE), ενώ σε άλλη σελίδα παρακολούθησης με οδηγεί σε ανίχνευση του δέματος μέσω DHL

Σημειώνω ότι είχα ζητήσει να σταλεί η παραγγελία με Singapore Post ή Hongkong Post αλλά σε καμία περίπτωση με China Post...μήπως πήγαν να με εξυπηρετήσουν και με έβαλαν σε μπελάδες;
Μήπως η FlyT Express είναι σαν την EMS οπότε δεν θα πρέπει να ανησυχώ τόσο; Γιατί το DE όμως στο τέλος του αριθμού (μέσω Γερμανίας δλδ) ;

- - - Updated - - -

Μίλησα με την υποστήριξη και μου είπαν πως εστάλη με DHL registered...κινδυνεύω;

sdikr
22-10-13, 11:40
Αυτό πάει Σιγκαπουρη και μετά απο εκεί Σουηδία, το δικό σου απο όσο βλέπω θα πάει Γερμανια, σε 3 με 4 μέρες ξανάριξε μια ματιά, πρέπει να σου έχει και ενα νουμερό με Αχχχχχχχχχχχχ θα το βάλεις στο https://www.globalmail.dhl.com/web/portal-asia/traceit?itemId=

netlag
22-10-13, 11:42
Δεν κινδυνευεις οχι. Σε 14 μερες το πολυ θα εχεις παραλαβει, αφου εχεις tracking number (χωρις tracking number μπορει να κανουν και 2 μηνες να ερθουν τα πραγματα).

Το Banggood στελνει τα προιοντα πρωτα στη Σουηδια ή στη Γερμανια και απο εκει ερχονται Ελλαδα.

Η εξελιξη της αποστολης θα ανανεωθει σε κανα 10 ημερο, που θα εχει φτασει Γερμανια. Πριν απο αυτο μην περιμενεις τιποτα να δεις στο tracking and trace. Απο τη στιγμη που φυγει και απο γερμανια, αρχισε να το αναζητας στα ΕΛΤΑ. Με το που φτασει αεροδρομιο, θα εμφανιστει και στο tracking.

Το banggood ειναι απο τα πιο σοβαρα κινεζικα μαγαζια. Προφανως δεν ειναι amazon, αλλα μην το φοβασαι.

vgiozo
22-10-13, 12:14
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...
Ησύχασα λίγο γιατί από γκαντεμιά σε γκαντεμιά με πάει ένα μήνα τώρα και αυτό το FLyt Express και DHL μου φαινόταν επικίνδυνος συνδυασμός.

Μακάρι να μην αργήσει πάνω 2 βδομάδες.

Ευχαριστώ πολυ και πάλι....

nfotis
22-10-13, 14:55
Μην αγχώνεσαι.

Κι εμένα το tracking number που πήρα βγήκε Flytexpress, και μετά απο 2 βδομάδες περίπου ήρθε ειδοποίηση απο το ταχυδρομείο να πάω να παραλάβω το δέμα.

Ν.Φ.

vgiozo
22-10-13, 15:07
Το banggood ειναι απο τα πιο σοβαρα κινεζικα μαγαζια. Προφανως δεν ειναι amazon, αλλα μην το φοβασαι.

Να πω την αλήθεια προτιμούσα να αγοράσω από merimobiles...αλλά με τα πισωγυρίσματα που είχα με τις παραγγελίες εξαντλήθηκαν τα αποθέματά τους και εν τω μεταξύ το banggood ξαναστοκάρισε...

Στις αξιολογήσεις των χρηστών στον παρακάτω σύνδεσμο μου έκανε κακή εντύπωση πως απαντούσε με πανομοιότυπο τρόπο στις κριτικές, αλλά και το γεγονός - όπως πολλοί αναφέρουν - πως μετά την αγορά η υποστήριξη που λάμβαναν ήταν κακή μέχρις ότου δημοσίευσαν αρνητική κριτική...τότε το banggood εδέησε να ασχοληθεί μαζί τους αλλά τους πρόσφερε και ανταλλάγματα για να αλλάξουν τη βαθμολογία τους...
Οπότε κι αυτή που αναφέρεται είναι κάπως πλαστή.

Στις αντίστοιχες αξιολογήσεις του merimobiles, το μαγαζί έδινε εξειδικευμένες απαντήσεις στις κριτικές, που πείθουν και περισσότερο και όσο διάβασα κανένας δεν ανέφερε a posteriori δωροδοκία...

Ως διεθνές μαγαζί νομίζω θα ήταν καλό αν μπορούσε το banggood να προσλάβει προσωπικό (από άλλες χώρες έστω), που να εξυπηρετούν τους πελάτες σε άλλες ζώνες ώρας...η επικοινωνία, όταν έχεις να κάνεις με απομακρυσμένο μαγαζί είναι το ήμισυ του παντός...

http://www.resellerratings.com/store/BangGood

8anos
22-10-13, 16:25
εχω πάντως την εντύπωση οτι το κόστος των μεταφορικών ειναι απαγορευτικό για να κυνηγήσει καποιος αντικατάσταση ή επισκευη σε προϊον που θα του βγάλει ελαττωμα, μετα το περας των 45 ημερων απο τη πληρωμή μέσω paypal.

vgiozo
22-10-13, 16:47
εχω πάντως την εντύπωση οτι το κόστος των μεταφορικών ειναι απαγορευτικό για να κυνηγήσει καποιος αντικατάσταση ή επισκευη σε προϊον που θα του βγάλει ελαττωμα, μετα το περας των 45 ημερων απο τη πληρωμή μέσω paypal.

Λογικά γύρω στα 30-35€ να βγαίνει από Ελλάδα, από Κίνα δεν θα βγαίνει φθηνότερα; Αν έχεις δώσει 150-200€ και αυτό συμβεί μετά από μήνες (δεν θα είναι πολύ κοντά στην ημερομηνία αγοράς ώστε να λογίζεται στα έξοδα της περιόδου/μηνός) δεν θα δώσεις το ένα τρίτο ή λιγότερο από αυτά τα χρήματα για να πάρεις ένα πλήρως λειτουργικό τάμπλετ με το οποίο θα κάνεις τη δουλειά σου;
Θα αγοράσεις καινούριο σε παρόμοιο κόστος;

8anos
22-10-13, 16:55
εκει ναι
απλα ειχα στο μυαλό μου το ταπεινό pipo s1 που ειχα αγορασει γυρω στα 65 ευρω :p

vgiozo
23-10-13, 12:25
Εντάξει σε αυτή τη περίπτωση, αν δεν καλύπτεσαι από την εγγύηση αντικατάστασης του καταστήματος ή από τη προστασία αγοραστών του Paypal, παραγγέλνεις καινούριο...και θα το έχεις στα χέρια σου γρηγορότερα και η εγγύησή του ανανεώνεται

- - - Updated - - -

Μιας και έγινε λόγος νωρίτερα για την προσαρμογή pdf αρχείων σε ταμπλέτες, βρήκα αυτό το προγραμματάκι που αφαιρεί/κόβει το λευκό πλαίσιο της σελίδας γύρω από το κείμενο. Χρήσιμο γενικά
http://sourceforge.net/projects/briss/

meletis
23-10-13, 22:15
Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για αγορά tablet μέχρι 200 ευρώ. Επειδή είναι πρώτη φορά που θα αγοράσω tablet και πρώτη η επαφή με λειτουργικό Android οποιαδήποτε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη.
Αυτά είναι μερικά που εχω δει:
1)http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/tablets/tablet/Samsung-Galaxy-Tab-7-0-II-P3110-8GB-Wifi-1121310478801.htm
2)http://www.banggood.com/Wholesale-Pipo-M9-WIFI-1_8GHz-10_1-Inch-IPS-Android-4_1-16GB-Tablet-p-64785.html
3)http://www.you.gr/proionta/laptop,tablet/tablets-accessories/tablets/tablet-7-mls-iqtab
Eιναι αξιόπιστα τα κινέζικα tablet? Επίσης τα Turbo-X (http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/tablets/tablet/Turbo-X-%CE%A4ablet-Slice-7-85%E2%80%99%E2%80%99-V88.htm)είναι αξιόπιστα?.

nfotis
24-10-13, 12:56
Προσωπικά θα συνιστούσα το Μ9, καθώς το έχω πάρει ένα δίμηνο τώρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Θα πρόσθετα απο το ίδιο μαγαζί μια θήκη (πήρα μια με πληκτρολόγιο) κι ένα HDMI καλώδιο για σύνδεση με τηλεόραση.

Ν.Φ.

GRFoX
24-10-13, 22:59
Σκεφτόμουν κ εγώ να πάρω ένα Tablet κυρίως για σεφράρισμα on the road με το stick. Ωστόσο θα ήθελα να ελαχιστοποιήσω το κόστος. Κάποια μοντέλα όπως το http://www.e-shop.gr/product?id=PER.902332 (http://www.e-shop.gr/product?id=PER.902332)
αξίζουν τίποτα ή μπα?

Viper
25-10-13, 09:26
Καλη πρωτη τιμη για το LG G Pad V500 8.3" (16GB) (http://www.skroutz.gr/s/3971746/LG-G-Pad-V500-8-3-16GB.html?keyphrase=lg+g+pad)

http://www.gsmarena.com/lg_g_pad_8_3-5673.php

netlag
25-10-13, 11:22
8,3 ιντσες, 16:10 ειναι ενδιαφερουσα προταση. Δεν ειναι ουτε πολυ μικρο (βλ Nexus 7), ουτε πολυ μεγάλο (βλ Nexus 10) και εχει widescreen που για video μετραει παρα πολυ.

Βλεπω ομως πως με 36 ευρω λιγοτερα παιρνω το Nexus 7 2013. Μικροτερη οθονη, αλλα Nexus, με το γνωστο smoothness και τα updates. Ο επεξεργαστης ιδιος ειναι, αφου και ο APQ8064 του 7, ειναι Krait 300, και οχι 200 οπως στο Nexus 4.

Παντως, νομιζω πως πρεπει να βγει Nexus στις 8 ιντσες. Υπαρχει λογος imo.

Rama
25-10-13, 15:21
8,3 ιντσες, 16:10 ειναι ενδιαφερουσα προταση. Δεν ειναι ουτε πολυ μικρο (βλ Nexus 7), ουτε πολυ μεγάλο (βλ Nexus 10) και εχει widescreen που για video μετραει παρα πολυ.

Βλεπω ομως πως με 36 ευρω λιγοτερα παιρνω το Nexus 7 2013. Μικροτερη οθονη, αλλα Nexus, με το γνωστο smoothness και τα updates. Ο επεξεργαστης ιδιος ειναι, αφου και ο APQ8064 του 7, ειναι Krait 300, και οχι 200 οπως στο Nexus 4.

Παντως, νομιζω πως πρεπει να βγει Nexus στις 8 ιντσες. Υπαρχει λογος imo.

+55831
ένα 7.9'' και ένα 8.9''

blade_
26-10-13, 02:37
Καλη πρωτη τιμη για το LG G Pad V500 8.3" (16GB) (http://www.skroutz.gr/s/3971746/LG-G-Pad-V500-8-3-16GB.html?keyphrase=lg+g+pad)

http://www.gsmarena.com/lg_g_pad_8_3-5673.php

Ωραίο το περίμενα αυτό, φαίνεται τέλειο!

aboulafia2004
30-10-13, 12:16
Επιτέλους σήμερα ήρθε και το πολυπόθητο μέιλ με την ενημέρωση πως η παραγγελία απεστάλη επιτέλους.

Ρε παιδιά είναι λογικό, από 19/10/2013 η αποστολή και μέχρι σήμερα στο 17track.net που μου είπαν να κοιτάζω, το έχει ακόμα στα Not Found.
11 μέρες πέρασαν και τίποτα ακόμα?

patch
31-10-13, 01:36
επειδή δεν το έχω το θέμα και έχω μεσάνυχτα έχουμε καμιά πρόταση με max 120~130€ ;

nfotis
31-10-13, 15:36
Δες στο banggood.com (ταξινόμησε με βάση τη τιμή), και δες τι σου αρέσει περισσότερο.

Ν.Φ.

patch
31-10-13, 19:31
ευχαριστώ
βγήκα εκτός budget και πήρα αυτό που έχετε πάρει μερικοί από εδώ

http://www.banggood.com/Wholesale-Pipo-M9-WIFI-1_8GHz-10_1-Inch-IPS-Android-4_1-16GB-Tablet-p-64785.html?currency=EUR

πόσο θα κάνει να έρθει περίπου ;

nfotis
31-10-13, 19:41
Εγκρίνω κι επαυξάνω (ως κάτοχος της ίδιας ταμπλέτας).

Εκτιμώ ότι σε 2 εβδομάδες θα το έχεις στα χέρια σου, μιάς και το δείχνει σε στοκ.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτό (μόνο ένα GPS του λείπει, αλλά αυτό δε με ενοχλεί).
Κανονικά πρέπει να σου έχουν βάλει και προστατευτική ζελατίνα απο επάνω, συνιστώ να την αφήσεις όπως είναι.

Θα πρότεινα να πάρεις και θήκη με πληκτρολόγιο για το μηχανάκι στο μέλλον (πήρα μία με 10 Ευρώ πάνω-κάτω), θα σου κάνει τη ζωή ευκολότερη αν θέλεις να γράψεις κάτι μεγαλύτερο απο δύο αράδες email.

Ν.Φ.

patch
31-10-13, 19:52
για δώρο είναι, δεν θα πάρω κάτι άλλο
έχω ipad 3 για μένα για αυτό και τα μεσάνυχτα στα tablet :sorry:
ελπίζω να έρθει σε 17 μέρες αλλιώς πάει η έκπληξη :rofl:

aboulafia2004
31-10-13, 20:34
για δώρο είναι, δεν θα πάρω κάτι άλλο
έχω ipad 3 για μένα για αυτό και τα μεσάνυχτα στα tablet :sorry:
ελπίζω να έρθει σε 17 μέρες αλλιώς πάει η έκπληξη :rofl:

Αν το πάρω στα χέρια μου σε 5 μέρες θα σου πω αν θα το έχεις στις 17:):):)

@ ADSLgr.com All rights reserved.