PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά tablet



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

vgiozo
25-01-14, 01:30
Μπορείς να βρεις αρκετές πληροφορίες εδώ.
http://www.cnx-software.com/tag/amlogic/

Από επιδόσεις, στο antutu είναι μεταξύ 25.000-30.000
η κάρτα γραφι΄κων Mali 450 είναι επίσης η πιο δυνατή που πρέπει να κυκλοφορεί τώρα στις ταμπλέτες χαμηλής κατηγορίας τιμής...
http://www.padnews.cn/?p=5452
http://www.padnews.cn/?p=7086

Επίσης μάλλον θα αναβαθμιστεί, αν δεν έχει αναβαθμιστεί ήδη με την έκδοση 1.0.5 του firmware, σε Android 4.4
http://www.onda.cn/Tablet/ProductInfo.aspx?ProductId=265


Καλορίζικο το επερχόμενο εργαλείο.
Εφόσον μιλάμε για 4.3 λειτουργικό, δε νομίζω να κερδίσεις πολλά με την αναμονή.
Πόσο καλή υποστήριξη έχει το συγκεκριμένο chipset γενικά; (μου κάνει εντύπωση που λέει για 2 GHz, νόμιζα ότι το 1.6 ήταν το πρακτικό όριο ελέω RK3188)
Τι πουλιά πιάνει ο συγκεκριμένος επεξεργαστής/GPU απέναντι στον RK3188;

Αν ήσουν Αθήνα, θα είχε ενδιαφέρον μια σύγκριση δίπλα-δίπλα με το PIPO M9.

Για τον RK3288, είναι ακόμα ΠΟΛΥ νωρίς, αφήστε να κάνουν άλλοι το beta-test όλο το καλοκαίρι.
Και να δούμε με τι θα τον παντρέψουν απο υλικά - αν του υποχρονίζουν μνήμες και βάζουν πάναργες NAND όπως στα τρέχοντα μοντέλα RK3188, δεν θα δείξει όλες τις δυνατότητές του (και να δούμε τι γίνεται και με μπαταρία/αυτονομία).

Ν.Φ.

- - - Updated - - -

Και μια δοκιμή με το Onda V975M (δυστυχώς δεν αναφέρει έκδοση firmware) και επιπλέον πληροφορίες και εικόνες.
http://www.igadgetnews.com/2014/01/22/onda-v975m-amlogic-m802-quad-core-tablet-review/
http://www.igadgetnews.com/2014/01/23/onda-v975m-quad-core-game-fluency-review/
http://www.igadgetnews.com/2014/01/09/onda-v975m-tablet-review-antutu-score-over-30000/

RASTAVIPER
25-01-14, 10:23
Ελπίζω σε κανά 20ήμερο να μπορώ να σας πω εντυπώσεις...επικοινώνησα με Geekbuying σήμερα και μου είπαν πως έχουν την έκδοση με τα 16γίγα σε στοκ...δεν μου έδωσαν υποσχεση ότι θα μπορέσουν να το στέιλουν προτού κλείσουν για τις γιορτές της κινεζικης πρωτοχρονιάς, αλλά θα το προσπαθήσουν...
Αν τα καταφέρουν, εκεί γύρω στα μέσα Φλεβάρη θέλω να ελπίζω ότι θα τό'χω για να σας μεταφέρω κι εντυπώσεις...

Βαρέθηκα να το ψυρίζω...

...έλαβα απάντηση και από merimobiles για πιθανή διαθεσιμότητα των νέων ταμπλετών με RK3288 και Allwinner A80 και μου είπε το νωρίτερο τέλη Απριλίου - αρχές Μαΐου...που σημαίνει πρακτικά μέσα προς τέλη Μαΐου και παραλαβή από πελάτη αρχές προς μέσα Ιουνίου στη καλύτερη...μακρυά η αναμονή, οπότε έκανα το ντου...

Δηλαδή το παρήγγειλες;
Το 975Μ;

vgiozo
25-01-14, 14:23
Δηλαδή το παρήγγειλες;
Το 975Μ;

Δεν νομίζω ότι άφησα πολλά περιθώρια παρανόησης...
...δυστυχώς διάβασα όμως ότι η αυτονομία της είναι μέτρια, γύρω στις 5 ώρες, που για μένα είναι ιδιαίτερα απογοητευτικό, ειδικά εφόσον φορτίζει από usb...

Ξενέρωσα πάλι...να περιμένω βελτιώσεις με firmware ή να ακυρώσω;

- - - Updated - - -

Τελικά με καθησύχασε κάπως, όσον αφορά την αυτονομία, η ακόλουθη δοκιμή της ταμπλέτας σε κινέζικη ιστοσελίδα, η πιο εξαντλητική και πλήρης δοκιμή μέχρι στιγμής.
http://toutiao.zol.com.cn/4293919

Με τη φωτεινότητα στο μέγιστο, κλειστό Wifi και αναπαραγωγή HD βίντεο (720p) από τον εσωτερικό δίσκο, αποδεκτές δεν είναι οι 5:39 ώρες λειτουργίας;

RASTAVIPER
25-01-14, 14:48
Δεν νομίζω ότι άφησα πολλά περιθώρια παρανόησης...
...δυστυχώς διάβασα όμως ότι η αυτονομία της είναι μέτρια, γύρω στις 5 ώρες, που για μένα είναι ιδιαίτερα απογοητευτικό, ειδικά εφόσον φορτίζει από usb...

Ξενέρωσα πάλι...να περιμένω βελτιώσεις με firmware ή να ακυρώσω;

- - - Updated - - -

Τελικά με καθησύχασε κάπως, όσον αφορά την αυτονομία, η ακόλουθη δοκιμή της ταμπλέτας σε κινέζικη ιστοσελίδα, η πιο εξαντλητική και πλήρης δοκιμή μέχρι στιγμής.
http://toutiao.zol.com.cn/4293919

Με τη φωτεινότητα στο μέγιστο, κλειστό Wifi και αναπαραγωγή HD βίντεο (720p) από τον εσωτερικό δίσκο, αποδεκτές δεν είναι οι 5:39 ώρες λειτουργίας;

Εσύ δεν άφησες, αλλά με μπέρδεψε το post του nfotis που μιλούσε για άλλα RK cpu.
Η αυτονομία στα video είναι.σούπερ.

nfotis
25-01-14, 17:09
Εκ πρώτης όψεως, το Onda φαίνεται (σχεδόν) αντίστοιχο με το PIPO M9 Pro (με τη Retina οθόνη) στις προδιαγραφές (ελαφρά φαρδύτερο το Μ9).

Ο επεξεργαστής υπόσχεται σαφώς βελτιωμένες επιδόσεις (τουλάχιστον στο Antutu δίνει αισθητή βελτίωση), να δούμε με πόσο γρήγορες μνήμες και NAND τον έχουν 'παντρέψει'.
Το Mali 450MP νομίζω ότι είναι δύο Mali 400MP 'κολλημένα' (δεν το έχω διερευνήσει πολύ αυτό) - το τελευταίο όμως δεν συνεπάγεται διπλάσιες επιδόσεις, απο ότι κατάλαβα, αλλά μια βελτίωση στις ψηλές αναλύσεις Retina.

Για την αυτονομία, δεν έχω ασχοληθεί με αναπαραγωγή βίντεο, αλλά εφόσον η μπαταρία είναι μεγαλύτερη απο Μ9 και ο επεξεργαστής/μνήμη είναι οικονομικότερα απο τη πλατφόρμα RK3188, θεωρώ ότι θα πάει πολύ καλά.

Ν.Φ.

vgiozo
25-01-14, 17:47
Εκ πρώτης όψεως, το Onda φαίνεται (σχεδόν) αντίστοιχο με το PIPO M9 Pro (με τη Retina οθόνη) στις προδιαγραφές (ελαφρά φαρδύτερο το Μ9).

Ο επεξεργαστής υπόσχεται σαφώς βελτιωμένες επιδόσεις (τουλάχιστον στο Antutu δίνει αισθητή βελτίωση), να δούμε με πόσο γρήγορες μνήμες και NAND τον έχουν 'παντρέψει'.
Το Mali 450MP νομίζω ότι είναι δύο Mali 400MP 'κολλημένα' (δεν το έχω διερευνήσει πολύ αυτό) - το τελευταίο όμως δεν συνεπάγεται διπλάσιες επιδόσεις, απο ότι κατάλαβα, αλλά μια βελτίωση στις ψηλές αναλύσεις Retina.

Για την αυτονομία, δεν έχω ασχοληθεί με αναπαραγωγή βίντεο, αλλά εφόσον η μπαταρία είναι μεγαλύτερη απο Μ9 και ο επεξεργαστής/μνήμη είναι οικονομικότερα απο τη πλατφόρμα RK3188, θεωρώ ότι θα πάει πολύ καλά.

Ν.Φ.

To Pipo M9 είναι 10.1" νομίζω, ενώ το Onda V975 9.7"...μήπως εννοείς το Μ6;

Ένα άλλο μειονέκτημα που διάβασα είναι ότι τα περισσότερα -συμβατικά- καλώδια usb και hdmi είναι κοντά για τη συγκεκριμένη συσκευή...σε ένα ισπανικό φορουμ έχει εικόνες από κάποιον που έκοψε 2 χιλιοστά από το πλαστικό γύρω από το βύσμα USB προκειμένου να καταφέρει να φορτίσει κανονικά τη ταμπλέτα...
Αυτά για τα καλώδια τρίτων κατασκευαστών...αυτά που συνοδεύουν τη ταμπλέτα ταιριάζουν ακριβώς στις ιδιοτροπίες της.

nfotis
25-01-14, 18:37
To Pipo M9 είναι 10.1" νομίζω, ενώ το Onda V975 9.7"...μήπως εννοείς το Μ6;


Δεν έχω εμπειρία με το Μ6, οπότε οι αναφορές μου αφορούν το Μ9 (για αυτό και λέω 'λίγο φαρδύτερο' το Μ9, καθότι 10.1 ίντσες).

Τέλος πάντων, κουβέντα να γίνεται. Είμαι πάντως περίεργος να δω τι πουλιά θα πιάνει ο RK3288 με τη νέα GPU (αν κι εφόσον η Rockchip δώσει σωστό firmware εξαρχής, κάτι το οποίο με βάση τη προϊστορία τους δεν θα εκπλαγώ αν αργήσει μέχρι το φθινόπωρο).

Ν.Φ.

villasg
27-01-14, 15:28
Αυτα που μου συμβαινουν δεν γινονται με τιποτα ........
Εχω παραγγειλει απο Bangood το Pipo m9 pro RK3188 2/32gb και το περιμενω σε καμμια εβδομαδα .
Πριν 3μερες μου εκανε δωρο , ενας πολυ καλος φιλος που εφυγε σημερα για αμερικη ( ξεχρεωσε καποιες υποχρεωσεις σε μενα ) , ενα Pipo m9 pro RK3188 2/32Gb .
Ηδη εβαλα το τελευταιο fw 4,4,2 και το εξερευνω
Οποτε θα ειμαι με 2 ταμπλετες .
Ερωτηση τι να κανω να τις κρατησω και τις δυο ( για ανταλλακτηκα πχ ) ή να πουλησω την καινουργια που θα μου ερθει ?
Και εαν ναι ποσο να την δωσω ? εγω την αγορασα €193 και τωρα εχει 188 .
Μπερδεματα ..........

mrsaccess
27-01-14, 15:45
Imo μην ανοίξεις καν την καινούργια αλλά πούλα την στην τωρινή τιμή της αγοράς. Άνοιξέ τη μαζί με τον αγοραστή, για να βεβαιωθείτε πως είναι εντάξει.

villasg
27-01-14, 16:07
Καλα δεν πρεπει να την ανοιξω να δω εαν εχει μεσα Tablet ?
Να βεβαιωθω οτι δεν εκανε @@ια ο κινεζος ?
ή εννοεις να ανοιξω την συσκευασια αλλα να μην πατησω ΟΝ στο ταμπλετ ?

vgiozo
27-01-14, 16:26
Καλα δεν πρεπει να την ανοιξω να δω εαν εχει μεσα Tablet ?
Να βεβαιωθω οτι δεν εκανε @@ια ο κινεζος ?
ή εννοεις να ανοιξω την συσκευασια αλλα να μην πατησω ΟΝ στο ταμπλετ ?

Το καλύτερο θα ήταν να το πουλήσεις ως απολύτως ανέγγιχτο, νομίζω...οπότε ανοιξτε και τη συσκευασία και τη ταμπλέτα μαζί με τον αγοραστή...

Gordito
27-01-14, 20:33
Δωστη στην τιμη που την πηρες και γραψε στην αγγελια οτι θα ειναι κλειστη και δεν αναλαμβανεις καμια ευθυνη.

Σε εσας που προτεινετε να την ανοιξει μαζι με τον αγοραστη.
Ανελαβε και το ρισκο της αποστολης και την αναμονη, θα αναλαβει και το ρισκο να μην δουλευει η ταμπλετα;

Αν ειναι να την ανοιξεις και να δει οτι θα δουλευει ο αγοραστης, να την πουλησεις με καπελο.

tsavman
27-01-14, 20:35
Ας κρατήσει ένα αποδεικτικό της ημερομηνίας παραλαβής ο φίλος, ώστε να μπορεί να αποδείξει ότι είναι καινούρια η ταμπλέτα, και να κάνει ένα boot να δει ότι όλα λειτουργούν καλά.
Δεν θα χάσει αξία το tablet με ένα boot.

mrsaccess
27-01-14, 20:50
Δωστη στην τιμη που την πηρες και γραψε στην αγγελια οτι θα ειναι κλειστη και δεν αναλαμβανεις καμια ευθυνη.

Σε εσας που προτεινετε να την ανοιξει μαζι με τον αγοραστη.
Ανελαβε και το ρισκο της αποστολης και την αναμονη, θα αναλαβει και το ρισκο να μην δουλευει η ταμπλετα;

Αν ειναι να την ανοιξεις και να δει οτι θα δουλευει ο αγοραστης, να την πουλησεις με καπελο.

Σε περίπτωση που είναι χαλασμένη, πολύ δύσκολα κινέζος θα δεχτεί να επικοινωνήσει με email διαφορετικό από αυτό που χρησιμοποιήθηκε στο paypal για την αγορά. Επομένως ο αγοραστής δεν θα μπορεί καν να την στείλει πίσω.

villasg
27-01-14, 21:09
Και εγω αυτο λεω να την ανοιξω μαζι με τον αγοραστη και να γινε επιτοπου δοκιμη ( εαν εχει λιγο ρευμα η μπαταρια ναδωση χωρις φορτιση )
Και εννοειτε οτι θα παράσχω καθε απαιτουμενη ενεργεια εαν παθει κατι στην διαρκεια της εγγυησης ( email επικοινωνια κλπ κλπ )

blade_
27-01-14, 22:24
κατ αρχας,δυσκολα ερχεται σφραγισμενη κινεζικη συσκευη...δευτερον,δε θα ειναι με τιποτα το πρωτο μπουτ,ολοι οι κινεζοι σχεδον τις δινουν ετοιμες και εννοω,εχουν παραλειψει τις αρχικες ρυθμισεις κ οταν θα το ανοιξεις θα εισαι ηδη στον launcher

vgiozo
27-01-14, 22:24
Δωστη στην τιμη που την πηρες και γραψε στην αγγελια οτι θα ειναι κλειστη και δεν αναλαμβανεις καμια ευθυνη.

Σε εσας που προτεινετε να την ανοιξει μαζι με τον αγοραστη.
Ανελαβε και το ρισκο της αποστολης και την αναμονη, θα αναλαβει και το ρισκο να μην δουλευει η ταμπλετα;

Αν ειναι να την ανοιξεις και να δει οτι θα δουλευει ο αγοραστης, να την πουλησεις με καπελο.

Δεν ακούγεται καλά αυτό πάντως, αυτή η μετακύλιση της ευθύνης...δεν προδιαθέτει για αγορά, αλλά κυρίως...


Σε περίπτωση που είναι χαλασμένη, πολύ δύσκολα κινέζος θα δεχτεί να επικοινωνήσει με email διαφορετικό από αυτό που χρησιμοποιήθηκε στο paypal για την αγορά. Επομένως ο αγοραστής δεν θα μπορεί καν να την στείλει πίσω.
...αν έχει πρόβλημα, οι όλες διαδικασίες θα πρέπει να γίνουν μέσω paypal κατά πάσα πιθανότητα και λογαριασμου εμαιλ με το οποίο συνδέεται η αγορά...

Το θεωρώ υπερβολικό να τη πουλήσεις με καπέλο για τον απλό αρχικό τεχνικό έλεγχο...παρά μόνο ίσως αν πρόκειται για στρογγυλοποίηση, πχ 188-9€ η αγορά, 190€ η πώληση, αν δεν είναι αποδεκτή η παραμικρή απώλεια αξίας και ενδεχομένως δεν υπάρχει βιάση πώλησης.

Alexcxvtr
28-01-14, 00:50
Και εγω αυτο λεω να την ανοιξω μαζι με τον αγοραστη και να γινε επιτοπου δοκιμη ( εαν εχει λιγο ρευμα η μπαταρια ναδωση χωρις φορτιση )
Και εννοειτε οτι θα παράσχω καθε απαιτουμενη ενεργεια εαν παθει κατι στην διαρκεια της εγγυησης ( email επικοινωνια κλπ κλπ )

Μπορείς επίσης να ανοίξεις μια αγγελία εδώ στο φόρουμ και να βάλεις ένα λινκ σε αυτό το νήμα ώστε να (απο)δείξεις τι έχει γίνει.
Κάποιοι συμφορουμίτες μπορεί να ενδιαφερθούν.

villasg
28-01-14, 08:20
Μπορείς επίσης να ανοίξεις μια αγγελία εδώ στο φόρουμ και να βάλεις ένα λινκ σε αυτό το νήμα ώστε να (απο)δείξεις τι έχει γίνει.
Κάποιοι συμφορουμίτες μπορεί να ενδιαφερθούν.

Καπως ετσι θα γινει μαλλον , απλα εχω ενα θεμα με τις αγγελιες και τους εκνευριστικους τυπους που οταν δουν οτι πουλαει καποιος κατι νομιζουν οτι πειναει , κανοντας απιστευτες προσφορες ........ και με απιστευτη επιμονη .....

Alexcxvtr
28-01-14, 11:38
Καπως ετσι θα γινει μαλλον , απλα εχω ενα θεμα με τις αγγελιες και τους εκνευριστικους τυπους που οταν δουν οτι πουλαει καποιος κατι νομιζουν οτι πειναει , κανοντας απιστευτες προσφορες ........ και με απιστευτη επιμονη .....

Γράφεις ένα "η τιμή ΔΕΝ είναι διαπραγματεύσιμη" και αγνοείς τα ΠΜ με προσφορές. Απλό.
Μην το καθυστερείς. Αφού έχεις δεύτερη ολόιδια συσκευή πούλα τη μία αμέσως.
Είναι δύσκολοι οι καιροί...

anon
28-01-14, 12:21
Καπως ετσι θα γινει μαλλον , απλα εχω ενα θεμα με τις αγγελιες και τους εκνευριστικους τυπους που οταν δουν οτι πουλαει καποιος κατι νομιζουν οτι πειναει , κανοντας απιστευτες προσφορες ........ και με απιστευτη επιμονη .....

αυτό είναι γνωστό και λέγεται παζάρι. Εαν δεν παζαρεύεις την τιμή, το γράφεις απο την αρχή, ότι οι τιμές ειναι αδιαπραγμάτευτες...

Rama
28-01-14, 16:22
Θέλω να πάρω το LG G Pad 8.3.
Ξέρουμε με σιγουριά αν η rom του αντίστοιχου Google Edition θα είναι κάποια στιγμή διαθέσιμη;
Δεν είναι show stopper αλλά με ενδιαφέρει.

ownagE_
28-01-14, 16:56
Θέλω να πάρω το LG G Pad 8.3.
Ξέρουμε με σιγουριά αν η rom του αντίστοιχου Google Edition θα είναι κάποια στιγμή διαθέσιμη;
Δεν είναι show stopper αλλά με ενδιαφέρει.

Όχι, προς το παρόν δεν έχει γίνει νομίζω..
Ακόμα κι αν δεν γίνει βέβαια, φαντάζομαι ότι αφού το source code του Google Play Edition είναι διαθέσιμο, θα υπάρχουν πάντα πολύ καλά CyanogenMod builds κλπ.

villasg
28-01-14, 17:00
Γράφεις ένα "η τιμή ΔΕΝ είναι διαπραγματεύσιμη" και αγνοείς τα ΠΜ με προσφορές. Απλό.
Μην το καθυστερείς. Αφού έχεις δεύτερη ολόιδια συσκευή πούλα τη μία αμέσως.
Είναι δύσκολοι οι καιροί...

Κατσε να ερθει πρωτα λεμε

blade_
28-01-14, 19:03
Όχι, προς το παρόν δεν έχει γίνει νομίζω..
Ακόμα κι αν δεν γίνει βέβαια, φαντάζομαι ότι αφού το source code του Google Play Edition είναι διαθέσιμο, θα υπάρχουν πάντα πολύ καλά CyanogenMod builds κλπ.

γιατι να μην ειναι?το ταμπλετ δεν ειναι ιδιο ακριβως?καπου ειχα δει κ ενα συγκριτικο μεταξυ τους

ownagE_
28-01-14, 19:33
γιατι να μην ειναι?το ταμπλετ δεν ειναι ιδιο ακριβως?καπου ειχα δει κ ενα συγκριτικο μεταξυ τους

Νομίζω το απλό G Pad έχει κλειδωμένο bootloader (βέβαια υπάρχει exploit).
Πάντως δεν έχει γίνει ακόμα..

blade_
28-01-14, 20:54
μαλιστα..αρα κατευθειαν καστομ..

psolord
28-01-14, 21:46
http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/tablets/tablets-wifi/Turbo-X-Tablet-White-Pearl-8-9-I9.htm

:hmm:

blade_
29-01-14, 01:24
με ατομ?δοκιμασμενο?

Gordito
29-01-14, 02:41
Δοκιμασμενα αθλιο ειναι, οπως και καθε turbo-X tablet/phone.

blade_
29-01-14, 03:29
καλα σε αυτη την υλοποιηση σιγουρα δεν αξιζει,το θεμα ειναι τι ψαρια πιανει ο ατομ

netlag
29-01-14, 08:42
δεν υπάρχει λόγος για χ86 Android, ειδικά με παλιό μοντέλο Atom.

Viper
29-01-14, 12:45
Μιας και μιλουσαμε για GPE συσκευες, ξερουμε μεχρι ποτε θα υποστηριζονται απο την Google? Τα Nexus ξερουμε για 18μηνο. Υποθετω το ιδιο θα ειναι και για τα GPE αλλα δεν βρηκα κατι.

Gordito
29-01-14, 13:00
Μιας και μιλουσαμε για GPE συσκευες, ξερουμε μεχρι ποτε θα υποστηριζονται απο την Google? Τα Nexus ξερουμε για 18μηνο. Υποθετω το ιδιο θα ειναι και για τα GPE αλλα δεν βρηκα κατι.

Παιζουν κατι φημες οτι η Google θα σταματησει τις Nexus συσκευες και θα βγαζει μονο GPE απο εδω και περα (ή θα βγαλει αλλο ενα μονο Nexus, δε θυμαμαι)

Οποτε ναι, για 18μηνο θα πανε και αυτες.

blade_
29-01-14, 13:11
μου φαινεται δυσκολο να σταματησει την παραγωγη της σειρας νεξους

Gordito
29-01-14, 13:15
Γιατι;

Δεν θελει να τα προωθησει και πολυ τα Nexus, γιατι θα γκρινιαξουν οι αλλοι.
Τους αφηνει λοιπον αυτους να βγαλουν 'Nexus' και ολοι θα ειναι χαρουμενοι.

Φανταζομαι οτι αν γινει κατι τετοιο, θα εχουμε και mid-range GPE συσκευες.

Viper
29-01-14, 13:23
Ναι αλλα θα εχουμε προβλημα με τις τιμες. Τα GPE ειναι πανακριβα (ιδιες τιμες με τις κανονικες εκδοσεις).

blade_
29-01-14, 13:28
Γιατι;

Δεν θελει να τα προωθησει και πολυ τα Nexus, γιατι θα γκρινιαξουν οι αλλοι.
Τους αφηνει λοιπον αυτους να βγαλουν 'Nexus' και ολοι θα ειναι χαρουμενοι.

Φανταζομαι οτι αν γινει κατι τετοιο, θα εχουμε και mid-range GPE συσκευες.

δε φανηκε να την απασχολει ιδιαιτερα..

Rama
29-01-14, 13:28
+ δεν πωλούνται Ελλάδα.

vgiozo
29-01-14, 13:46
(κάτσε να σας πρήξω λίγο και με κάτι άλλο)

Έχω αγοράσει τη ταμπλέτα Onda V975M και θέλω να πάρω και μια θήκη. Είμαι μεταξύ αυτών των τριών:

1) πολύ λεπτός σχεδιασμός και ελαφρύς, διάφανο πλαστικό στο πίσω μέρος. Δεν υπάρχουν αξιολογήσεις ακόμη και φοβάμαι λίγο τί θα γίνει αν δεν κουμπώνει καλά...
Μου αρέσει το μινιμαλιστικό σχέδιο και η δυνατότητα να διπλώνει τελείως το κάλυμμα πίσω, αλλά διάβασα για παρόμοια θήκη, ίδιου πωλητή, για άλλη ταμπλετα, πως αν διπλώσει το κάλυμμα πίσω, για κάποιο λόγο μπαινει αυτόματα σε standby...γιατί είναι άγνωστο, αλλα αναφέρθηκε από δυο-τρεις...δεν ξέρω αν αντιμετώπισαν όλοι το πρόβλημα ή αν θα προκύψει και γι αυτή τη ταμπλέτα
http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-Ultra-thin-Special-colorful-leather-case-for-Tablet-PC-Onda-V975M-V975S-V975-quad/1618134419.html

2) Πλαστική εσωτερική θήκη με δέρμα (PU) στο εξωτερικό. Σίγουρα όχι τόσο λεπτός σχεδιασμός όσο η προηγούμενη, αλλά προσφέρει λίγο καλύτερη προστασία μάλλον...ίσως δεν είναι το όσο βολικό να το κρατάς.
http://www.aliexpress.com/item/New-Listing-Ultra-thin-bracket-protective-leather-case-for-Tablet-PC-Onda-V975M-V975S-V975-quad/1619991843.html

3) Κοινή δερμάτινη θήκη...αυτό το σχέδιο μου αρέσει από την άποψη ότι μου επιτρέπει να κρατάω τη ταμπλέτα χωρίς να αγγίζω την οθόνη ή το πλαίσιο, καθώς το καλύπτει λίγο με το δέρμα. Επίσης καλύπτει καλύτερα τις γωνίες της ταμπλέτας από τις άλλες θήκες που έρχονται ίσα-ίσα.
Δεν ξέρω αν είναι καλύτερα που εσωτερικά έρχεται η ταμπλετα σε επαφή με πιο μαλακά υλικά...φοβάμαι λίγο με τα άλλα μήπως αφήσουν σημάδια...
http://www.aliexpress.com/item/Grace-Black-Case-for-Onda-V975-Quad-Core-Ultra-thin-Tablet/1556693860.html
και πιο φτηνά εδώ
http://www.aliexpress.com/item/Luxury-Brown-PU-Leather-Case-for-Onda-V975-Quad-Core-Ultra-thin-Tablet/1271240484.html

Τί θα επιλέγατε εσείς; Έχει παρείς κανείς θήκη με πλαστικό περίβλημα όπου κουμπώνει η ταμπλέτα;

blade_
29-01-14, 13:57
την πηρες τελικα!ωραιος!ποτε αναμενεις να παραλαβεις?ειμαστε κ γειτονες πρεπει να σου κανω επισκεψη :p

οσο για τις θηκες,εγω θα προτιμουσα τη δερματινη γιατι δε τις μπορω τις πλαστικες..θα πρεπει να δεις κατα ποσο ειναι φτιαγμενες για το συγκεκριμενο ταμπλετακι..

nfotis
29-01-14, 14:30
Προσωπικά θα πρότεινα να περιμένεις να έρθει η ταμπλέτα πρώτα, και μετά να πάρεις μια θήκη με ενσωματωμένο πληκτρολόγιο (δίνει πολλή λειτουργικότητα).

Αν και πρέπει να σημειώσω ότι πρακτικά δεν χρησιμοποιούμε καθόλου τη θήκη με το Μ9 στο σπίτι.

Ν.Φ.

RyDeR
29-01-14, 14:37
Το χαζεύω και εγώ το Μ9 Pro ... τι λέει αυτό γενικά; Εμένα με ψήνει η έκδοση με το 3G... :hmm:

Κάτι άλλο σε 7-8 ίντσες με/χωρίς 3G; Εννοείται σε ram δεν θα κάνουμε έκπτωση, να είναι 2GB..

blade_
29-01-14, 15:05
Το χαζεύω και εγώ το Μ9 Pro ... τι λέει αυτό γενικά; Εμένα με ψήνει η έκδοση με το 3G... :hmm:

Κάτι άλλο σε 7-8 ίντσες με/χωρίς 3G; Εννοείται σε ram δεν θα κάνουμε έκπτωση, να είναι 2GB..
pipo u8

vgiozo
29-01-14, 15:25
Προσωπικά θα πρότεινα να περιμένεις να έρθει η ταμπλέτα πρώτα, και μετά να πάρεις μια θήκη με ενσωματωμένο πληκτρολόγιο (δίνει πολλή λειτουργικότητα).

Αν και πρέπει να σημειώσω ότι πρακτικά δεν χρησιμοποιούμε καθόλου τη θήκη με το Μ9 στο σπίτι.

Ν.Φ.

Τί θα κερδίσω αν περιμένω να έρθει πρώτα η ταμπλέτα;
Τη θήκη τη θέλω για προστασία από γρατσουνιες κυρίως, για τη διατήρηση και της αξίας μεταπώλησης, αλλά και για τη προστασία της ταμπλέτας κατά τις μεταφορές...

Επομένως θα τη "φορά" συνέχεια...

Οι θήκες με πληκτρολόγιο είναι πολύ ογκώδεις και νομίζω πως δεν προστατεύουν και με τον καλυτερο τρόπο...πολλές δεν τη κρατάνε καν από τα πλάγια, μόνο πάνω κάτω...είναι να τις χρησιμοποιείς μόνο σε γραφείο...
Αλλά τί να τη κάνω την οθόνη αφής μετά; Αν είναι να αντικαταστήσουν το φορητό κάποια στιγμή, το βλέπουμε...αλλά μάλλον θα επιζήσει περισσότερο αυτός από τη ταμπλέτα...

Έχω δει μόνο μια θήκη που μου αρέσει, με αφαιρούμενο πληκτρολόγιο, αλλά είναι πιο ακριβή και λειτουργεί και μέσω Bluetooth, που το Onda V975M δεν έχει...

Να μια φθηνή θήκη με πληκτρολόγιο (μόλις 12€)
http://www.aliexpress.com/item/9-7-inch-Leather-Keyboard-Case-Tablet-PC-Micro-USB-black-for-onda-v971-v972-v975/1418573742.html

Να μια που θα μου άρεσε εμένα (αγκαλιάζει τη ταμπλέτα όπως οι δερμάτινες κι έχει αφαιρούμενο πληκτρολόγιο)
http://www.aliexpress.com/item/Wholesale-Bluetooth-Keyboard-With-Leather-Case-for-Visture-V4-HD-V5-HD-Yuandao-N90-FHD-Chuwi/845107454.html

nfotis
29-01-14, 17:57
Το χαζεύω και εγώ το Μ9 Pro ... τι λέει αυτό γενικά; Εμένα με ψήνει η έκδοση με το 3G... :hmm:


Εγώ έχω το βασικό Μ9, και θεωρώ ότι είναι υπεραρκετό για τις ανάγκες μου.
Καλή οθόνη (δεν πιστεύω ότι είναι αναγκαία περισσότερη ανάλυση, η οποία στο φινάλε καθυστερεί τον επεξεργαστή που πρέπει να 'ζμπρώξει' πολύ περισσότερα pixels), ικανοποιητικός επεξεργαστής και μπαταρία, καλή τιμή κτλ.

Ν.Φ.

- - - Updated - - -


Τί θα κερδίσω αν περιμένω να έρθει πρώτα η ταμπλέτα;[/url]

Αυτό που εννοώ είναι 'περίμενε' να βγει πρώτα μια θήκη-κοστούμι για τη νέα σου ταμπλέτα.
Θέλει λίγο χρόνο μέχρι να φτιαχτεί μια θήκη όπως αυτή που πήρα για το Μ9 ακριβώς προσαρμοσμένη στις ανάγκες του, που να μη 'κόβει' ακροδέκτες και υποδοχές και να 'αγκαλιάζει' πλήρως τη ταμπλέτα.

Για αξία μεταπώλησης, μην αυταπατάσαι - αυτά τα πράγματα είναι αναλώσιμα λίγο-πολύ και δεν κρατάνε αξία.
Το βασικό για μένα είναι το αυτοκόλλητο προστατευτικό της οθόνης, ώστε να τη φυλάει απο γρατζουνιές.

Ν.Φ.

psolord
29-01-14, 19:15
http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/tablets/tablets-wifi/Turbo-X-Tablet-White-Pearl-8-9-I9.htm

:hmm:

Πήγα και το είδα από κοντά, από περιέργεια κυρίως γιατί ξέρω τι επεξεργαστή θα έχει το επόμενο ταμπλετάκι μου! :whistle:

Συμπαθητικό είναι. Αρκετά γρήγορο, αλλά ήταν άδειο βέβαια. Σε browsing νομίζω είναι ότι ταχύτερο έχω δει σε android, ταχύτερο ακόμα και από Tegra 3 και Rk3188. Έπαιζε και flash.

Δυστυχώς δεν έχει play store, αλλά plaisio store! :p Το play store δεν υποστηρίζεται.

32GB μοντέλο δεν ξέρουν αν θα φέρουν.

Αρκετά στιβαρό αλλά δεν το λες και ελαφρύ. Θα μπορούσε να είναι και φθηνότερο.

blade_
29-01-14, 19:52
κατσε να δεις κ του vgiozo..

psolord
29-01-14, 20:16
Το Mali 450 MP8/MP6 (ανάλογα με το ποιο έχει πάρει) είναι συμπαθέστατο, αλλά θα προτιμήσω 3288 με T624 πιθανότατα, για να έχω και Α12 cores.

Βέβαια μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες, λέει η παροιμία, αλλά κατά εκεί πάω!:p

Εκτός αν σκάσει κάνα Tegra 4 δύναμη και κοιτάξω και κατά 'κει.

lewton
30-01-14, 01:33
Σε browsing νομίζω είναι ότι ταχύτερο έχω δει σε android, ταχύτερο ακόμα και από Tegra 3 και Rk3188.
Από πότε οι Tegra θεωρούνται γρήγοροι; :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.